Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Türk insanı ikinci el konseptini anlamıyor arkadaş. Adam 3 ay kullandığı eşyadan fiyat olarak %10 düşüyor. Sen onun kutusunu açtığın an zaten değerin %30-40'ı gitmiş oluyor. Güncel piyasa takip etmeden satmaya çalışanlar da dediğin gibi komik manzaralara yol açıyor. Ekşi sözlükte letgo başlığını oku iyi gülersin adam 1000 liraya 5+1 sistem aldım iki tane birini 900 liraya satıyorum almıyorlar diyor ulan gidip 1000 liraya garantili faturalı alırım niye senden alayım 100 lira için.

Selam beyler. Merak edeniniz varsa bunu aldım.(1000'e)

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asus-rx580-rog-strix-top-8gb-gddr5-256bit-659926586/detay/

Ayrıca ilgilenen de varsa r9 270x de satıyorum bilginiz olsun :d

Sağolasın çitos. Bilgisayarım henüz yanımda değil 1 aya paylaşırım deneyimlerimi. Fx-8320'yi oc'layıp kullanacağım yeni bir işlemci alana kadar. Ne kadar dar boğaz yapar bilemem

akqüst said:
Selam beyler. Merak edeniniz varsa bunu aldım.(1000'e)

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-asus-rx580-rog-strix-top-8gb-gddr5-256bit-659926586/detay/

Ayrıca ilgilenen de varsa r9 270x de satıyorum bilginiz olsun :d

Hayırlı olsun.

Edit: r9 270x satman biraz zor olabilir. Daha kısa zaman önce neredeyse aynı performansı sunan oem rx460 ı sıfır olarak 350 tlye aldım. Gerçi sanırım onun stokları bitti. Hatta bazı çakallar alıp 400-500 arası satıyor sahibinden. r9 270x in ikinci el piyasası 400-450'den dönüyor. Kolay gelsin.

RX 580 hemen hemen GTX 1060'a denk, bazen iyi hatta. 8GB VRAM çok hoş tabi ama onu dolduracak oyun var mı 1080p'de bilmiyorum ben. 1440p de oynatıyor bu seviye ama ideal değil bence.

6gb vrami dolduran ve doldurmak üzere olan oyunlar var. Yakında 8 sınırına da dayanır. Uzun ömürlü olması açısından 8gb ideal. Ben bir kaç nvidia eğilimli oyun dışında rx580 1060'tan çok daha iyi diye biliyorum. Tabi aklımda kalmadı karşılaştırmaları.

O durum şöyle dönem dönem ürünlerin gelişmesinde darboğazlar yaşanıyor, o da insanların aklında yer ediyor. Örneğin eskiden performans direk vram kapasitesi ile ilgiliydi çoğu insanın gözünde çünkü aynı zamanda sınıflanırma ile de ilgiliydi. 128-256-512-1gb vramli bellekler aynı anda piyasadaydı, segmantasyondu ve gerçekten de oyunlarda performansa etkisi oluyordu. Şimdi mesela onu tekrar yaşıyoruz.
Fakat 1gb-2gb ekran kartlarının piyasada çoğunlukla olduğu dönemde çoğu oyun zaten 1 gb üstüne ihtiyaç duymuyordu ve vram kapasite olayı segmantasyondan çıktı bu sefer hepsi en az 1gb ile gelmeye başladı. Herkes 1gb ekran kartı iyidir diye alt seviye filan bakmadan aldı kartı. Yine bu dönem de bellek veri yolu darboğazına uğradık. Gddr3'tü yanlış hatırlamıyosam o zaman. Artık herkes direk bit değeri ile ekran kartı almaya başladı sonra bu da segmantasyona dahil oldu. Nvidia 900 ve amd r 300 serisinden sonra gddr5 ile bit yine kriter olmaktan çıktı bu sefer tekrar vram kapasitesi etken olmaya başladı.

Böyle bir dönüşüm var. Hiç biri sıkıntı olmayınca da yeni teknolojili kart duyuruyorlar genelde. Ama her zaman için en temeli mimari. Sıkıntı böyle çiplerin her kısmının teknolojisi aynı anda gelişmiyor ve gelişmeyen parçanın performansını artırmak için geçici çözümlere yüksek maliyetler ödüyorlar, bunlar da bize yansıyor. Döngüde şimdi yeni teknoloji dönemindeyiz. RTX vs.Yeni teknolojiler yine vram-bellek veri yolu ihtiyacını artıracak yine kart dönüşümleri başlayacak.

Ya şöyle bir olay da var ama. 750ti 2gb windforce sahibiyim bazı oyunlarda kartın çekirdekleri %60 kullanırken 2048mb full vram harcıyor. 4gb vram sürümü olsa elimde daha rahat edecek veya darboğazlamayacak. Sanırım exodusda ondan ötürü birden 75den 15e düşüyor fps çatışmalarda falan. Günümüzde vram bence önemli bir şey. İleride değişebilir haklısın.

Arkadaşlar işim gereği laptop lazım. Bozuldu, yeni laptop almam lazım. Yaklaşık 3000₺’ye yakın bütçem var. İstediğim tek şey 8gb ram. İşlemci ekran kartı felan anlamıyorum pek. Ekran kartı önemli değil ama işlemcilerden felan anlamıyorum. Yardımcı olur musunuz?

Vatan'da %20 indirim var yarın bitiyor ama galiba.

Hızlıca baktım şunu buldum istediğin şekilde: https://www.vatanbilgisayar.com/asus-x555qg-amd-a12-9720p-2-7ghz-8gb-1tb-hdd-15-6-2gb-w10-notebook.html

AMD'nin A12-9620P APU'sunu kullanıyor. Yine biraz daha yukarı çıkabilirsen https://www.vatanbilgisayar.com/acer-a315-amd-ryzen-5-2500u-2-0ghz-8gb-256gb-ssd-15-6-2gb-w10-notebook.html Ryzen 5 2500U APU'su var.

4-5 bin lira veya üzerine çıkmadan doğru düzgün sağlam işlemciler bulunmuyor bu yüzden AMD'ye yönelmişler Türkiye piyasası için. AMD kötü anlamına gelmiyor. APU'lar aslında Intel'den alışık olduğumuz şekilde dahili grafik işlemcisi ilave edilmiş işlemciler ama Intel'in aksine bu grafik işlemcileri çok daha üst seviye performans veriyor. İsimler üzerinden araştırıp performanslarına bakabilirsin. Şu dönemde notebook almak zorunlu olmadıkça çok kötü bir tercih olur. İthalat zorunlu olarak azaldığı için hem fiyatlar çok gereksiz yüksek hem de piyasa çeşitliliği çok kısıtlı. HDD bile koyamayıp kart koyuyorlar 32-64 GB falan alt modellerde. O derece sıkıntı var.

Zaten 2 si aynı seninle. Ben Amd işlemcileri pek bilmiyorum. O yüzden bunlar arasında hangisini seçerdin sadece işlemci olarak?

Gerçekten zorunlu olmasaydı ben de almazdım. Fiyatlar gerçekten ürün özelliği kadar yok ama iş ve okul için her gün kullanmam gerek.

https://www.vatanbilgisayar.com/asus-x555qg-amd-a12-9720p-2-7ghz-8gb-1tb-hdd-15-6-2gb-w10-notebook.html (Senin attığın)

https://www.vatanbilgisayar.com/hp-15-db0001nt-amd-a9-9425-3-1ghz-8gb-1tb-hdd-15-6-2gb-w10-notebook.html

https://www.vatanbilgisayar.com/acer-a315-amd-ryzen-5-2500u-2-0ghz-8gb-256gb-ssd-15-6-2gb-w10-notebook.html (Senin attigin)

Ben sepeti böyle yapmistim. Ha bir de ekran kartı paylasimli paylasimsiz muhabbeti varmis ama bunlar zaten paylaşımsız.

Yorumlarda birinde gördüm ekran kartini guncelleyince artıyormuş. Eski sürüm bunlar diyor bazıları.

Bu üçü arasında kesinlikle Ryzen 5 2500U açık ara diğer ikisinden daha iyi. Fiyat farkı çok değil ama ona bile değer eğer verebiliyorsan. Çok basit bir kıyas yaparsak A12 olan 4 çekirdek 4 threadli, A9 olan 2 çekirdek 2 threadli işlemcilerken 2500U 4 çekirdek 8 threadli bir işlemci. Ama genel olarak işlemci performansı da çok önde diğerlerinden.

Paylaşımlı-paylaşımsız kısmı kafa karıştırıyor sadece. Bu işlemcilerin üçü de APU yani içlerinde dahili grafik yongası var. Ryzen 5 2500U'nun içerisinde Vega 8 grafik işlemcisi var. Bu Ryzen 3 2200G APU'su ile aynı grafik işlemci. Performanslarına internetten erişebilirsin. (Sistem topladığım zaman aldığım ilk işlemci 2200G idi benim. 4 çekirdek 4 thread bir işlemciydi, fiyatına göre çok iyiydi. GTX 1060'ı bile %95 besliyordu. İşlemci ağırlıklı Battlefield 1 gibi oyunlarda darboğaz yapıyordu sadece. Yani ben grafik işlemcisini değil sadece CPU kısmını kullanıyordum o bile yetiyordu. APU olarak yani CPU+GPU performansını da beğendim kardeşime topladığım PC'de.)

2500U'nun 2200G'den farkı işlemcinin çok daha güçlü olması. Zaten okul ve iş demişsin bu yüzden oyun kısmı çok da önemli değil. Gerçi her türlü A9 ve A12'den çok daha iyi bir seçenek bu ama Vega 8 ile de oyun oynama şansın var.

Ben örnek bir video atayım:

Edit: Bir de işlemcinin diğer işlemcilerle kıyasını atayım:

Teşekkür ederim. İzleyeyim videoları, kafama oturdu zaten anlatımın. Benim Adobe programlarıya işim oluyor. Randerlar vs. olacağından Ram’i ön planda tuttum. Oyuna gelirsek de oynadığım oyunlar sistem isteyen cinsten değil, o yüzden sorun olmayacaktır.

Günümüz ikinci el piyasasında Asus Z170-a anakart, i5 6500 işlemci, EVGA GTX970 SSC ekran kartı ve 2x8GB DDR4 2400MHz G-skill RAM kaçtan gider sizce? Yeni bir sistem toplayacak olursam önce bunların ikinci elden satış fiyatını hesaplamalıyım ki yeni sistemin yaklaşık kaç paraya geleceğini hesaplayabileyim. Siz bu tür ikinci el ürünleri hangi siteden takip ediyorsunuz onu söyleseniz ben girer bakarım kendim. Biraz sahibinden.com'dan baktım da çok dandik geldi oraya ilan koyanların da çoğunun dünyadan haberi yok sanki.

Back
Top Bottom