Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Hocam bizim buna söz söyleme hakkımız yok. Al gitsin.

Ekstra inventus, teknobiyotik, ebrarbilgisayar, itopya bakabilirsin. Gerçi fiyatlar hemen hemen aynı olacaktır.

Uzun zamandır düşündüğüm pc toplama işine sonunda giriştim. Tahminimce bitirmem 2-3 ay civarı sürecek. Çünkü elimde toptan para yok ve fırsat kovalayarak topluyorum. Ve de dolar uçmadan toplamaya başlayayım dedim. Şimdilik aldığım ve almayı planladığım parçaları buraya yazacağım, bitene kadar da güncellerim. Bunun sebebi benzer planları olanlar varsa onlara da fikir olsun.

Aldığım parçaları aldığım yerlerden linklerle vereceğim.

https://www.vatanbilgisayar.com/msi-b450m-pro-m2-v2-am4-amd-ryzen-ddr4-3400-mhz-o-c-usb-3-1-anakart.html
Bu anakart 1 haftadır vatanda 424 liraydı. Bugün yükselmiş bir çok ürünle beraber fiyatı. Ben de şansıma dün aldım. Normalde haftasonu alışveriş yapmam ama bütçeyi tam planlamak için dün yapmam gerekti ve de iyi de olmuş. Şu an kargoda ama elimde olması şimdilik kullanamayacağım için bir şey değiştirmeyecek. Yine izlenimlerimi yazarım.

Bunu neden aldığıma gelince MSI anakartların bios yazılımı çok düzgün. Ön yüklü gelen OC profilleri oldukça iyi çalışıyor benim fikrime göre. Bunla ilgili bir ara araştırma yapmıştım. O yüzden özellikle alacağım 3000 mhz ramlar için xmp profili sorun çıkartmasın diye tercihim. Yoksa Mosfed soğutucusu görünürde yok dolayısıyla tercih etmezdim ama bulabildiğim b450 chipset en ucuz msi anakart buydu.

https://www.epttavm.com/item/50094872_amd-radeon-2gb-rx460-910486-002-gddr5-128bit-pci-express-3.0-x16-

Bir diğer aldığım ise bu. Muhtemelen en riskli parça. Oem bir ürün, anti statik poşet içinde geliyor başka bir şeyi yok. Anında test edemeyeceğim için çok riskli, belki bir fırsat geçerse ederim ama. Bu fiyatlara sıfır 1050 ayarında bir kart almak çok zor ve de ileride bunu satıp bi rx 580 almayı düşünüyorum çünkü sistemin muhtemelen en zayıf halkası olacak. Rx 460 ikinci eli bile 400 altına bulunmuyor o yüzden bunu iyi fiyattan satmam kolay olacaktır. Stok bitmeden alayım diye acele ettim. Bunu da dün sipariş geçtim kargoda. 350 TL idi dün tam fiyatı.

https://www.amazon.com.tr/Toshiba-THN-TR20Z2400U8-Dahili-240GB-TR200/dp/B076DWV18J/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1550510599&sr=8-1&keywords=toshiba+tr200+240gb
Bunu da geçen ay almıştım şimdilik laptopa takılı kullanıyorum, zamanı gelince kasaya takacağım. 220TL'ye almıştım.

Şimdi aylık harcama bütçem 700-800 TL civarı.

Gelecek ay almayı planladıklarım

8gb 3000mhz single slot ram - Muhtemelen bir çok yerde 340-350 TL civarında satılmaya başlayan Corsair Vengeance LPX 3000mhz olacak.

500 veya 600W psu ve egzos dışında ekstradan 1-2 fanla usb 3.0 içeren bir kasa - Aklımdakiler

https://www.amazon.com.tr/Zalman-R1-600LE-Siyah-Tower/dp/B00N8ZNXGC/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1550509239&sr=8-1&keywords=zalman+r1
https://www.hepsiburada.com/power-boost-vk1631-500w-siyah-atx-kasa-p-HBV00000BKAFE?magaza=Elmac%C4%B1k

Bu ikisi. Bu en az önemsediğim parça. Hatta bir bilgisayarcıda 100-150'ye güzel ikinci el bir parça bulursam alırım. Ama biraz üşeneceğimi düşünürek sıfırı için 300 TL civarı bütçe planladım. Belki bu arada daha kaliteli bir ürün için güzel bir fırsat çıkar belli olmaz.

Son olarak sonraki ay alacağım parça işlemci olacak.
Bu parçadan eminim - R5 2600. 1200TL. 6 çekirdekli işlemci benim için yeterince uzun ömürlü olacaktır.

Toplam hesapladığım maliyet 2800-3000TL.

Bir de daha uzun dönemde planladığım upgradeleri yazayım.

2. 8gb ram.

+500 gb ssd kapasite artışı.

Rx 460 yerine Rx 580. Ya da belki o zamana kadar kalırsa ve güzel fiyatı olursa Navi serisinden bir ekran kartı.

Eğer varsa yorum ve öneriniz beklerim.

Ben de elimdeki 2200G'yi upgrade edeyim diye 2600 için para biriktirmiştim ama şansıma Black fridayde 1300 liraya 2600X yakalamıştım. B350 ile çok iyi olmasa da X ibaresi OC yapmadan performans verdiriyor. Sağlam VRMli güzel X470 anakartlar 950-1500 lira arası o yüzden şimdilik böyle kullanıyorum.

Ben de ilk toplarken 8 single almıştım şimdi bir tane daha aldım fark ettirdi gerçekten. Sistemde iki zayıf halka var şimdi birisi B350M anakart diğeri de Asus Dual GTX 1060 O3G ekran kartı ama ikisi de aciliyeti olmayan şeyler.

Navi ekran kartları Ekim 2019'a ertelendi umarım düzgün bir şeyler çıkar oradan.

Elimdeki 2200G'yi satmaya çalıştım ama almak isteyenler hep çekindiler havale-eft işinden ötürü. Ben de GeT ile satmam dedim çünkü adam kutuyu alıp işlemciyi değiştirip iade ediyorum diyebiliyor ve hiçbir hakkım olmuyor. 450 liraya 2200G almak istersen ya da alacak birini biliyorsan haber edebilirsin. :grin:

Edit: Yazdıktan sonra düşündüm de RX460 almış olmasan 2200G-2400G bulup APU olarak idare edebilirsin aslında. Boşta kalan bütçeyle de 2x8gb RAM alırsın hem. Ama hem almışsın hem de başka türlü amaçla kullanacaksan işlemci yetersiz kalabilir.

Cioss Julius U.X. said:
Ben de elimdeki 2200G'yi upgrade edeyim diye 2600 için para biriktirmiştim ama şansıma Black fridayde 1300 liraya 2600X yakalamıştım. B350 ile çok iyi olmasa da X ibaresi OC yapmadan performans verdiriyor. Sağlam VRMli güzel X470 anakartlar 950-1500 lira arası o yüzden şimdilik böyle kullanıyorum.

Ben de ilk toplarken 8 single almıştım şimdi bir tane daha aldım fark ettirdi gerçekten. Sistemde iki zayıf halka var şimdi birisi B350M anakart diğeri de Asus Dual GTX 1060 O3G ekran kartı ama ikisi de aciliyeti olmayan şeyler.

Navi ekran kartları Ekim 2019'a ertelendi umarım düzgün bir şeyler çıkar oradan.

Elimdeki 2200G'yi satmaya çalıştım ama almak isteyenler hep çekindiler havale-eft işinden ötürü. Ben de GeT ile satmam dedim çünkü adam kutuyu alıp işlemciyi değiştirip iade ediyorum diyebiliyor ve hiçbir hakkım olmuyor. 450 liraya 2200G almak istersen ya da alacak birini biliyorsan haber edebilirsin. :grin:

Edit: Yazdıktan sonra düşündüm de RX460 almış olmasan 2200G-2400G bulup APU olarak idare edebilirsin aslında. Boşta kalan bütçeyle de 2x8gb RAM alırsın hem. Ama hem almışsın hem de başka türlü amaçla kullanacaksan işlemci yetersiz kalabilir.

Valla onu düşündüm ama işlemciyi bir kez sağlam alıp uzun ömürlü kullanmayı planlıyorum. Onun güncellemesi sonra çıkan malın satışı uğraştırıyor işte. Gerçi bi de sen konyada olduğun için satışı zor olmuştur.

Sahibinden'e koydum bayağı ilgi geldi, 3-4 kişiyle de anlaşıyorduk ama ya caydılar ya da ödemeyi yapmaktan vazgeçtiler. Artık bilmiyorum belki de bazıları kendileri de satıyordu birisi özellikle ilanı kaldırmamı istiyordu 10 gün oyaladı hep yoğunum fırsat bulamıyorum falan diye belki de beni oyalayıp kendisi satmaya çalıştı. Konya'daysanız kapıya kadar getiririm diye de kocaman belirttim ama kimse yok alacak. GeT sistemi güvence sağlasa bir nebze şansım olur ama elimde kaldı duruyor mis gibi 2200G. :sad:

Belki kendime X470 anakart alırsam elimdeki anakartı ve ikinci RAM'i kardeşime bilgisayar toplamak için kullanırım diye düşünüyorum ama onun için de yine nereden baksan 4000 lira harcamak gerekiyor. Bendeki kasaya ATX anakart sığmaz. Yeni kasa, haliyle yeni güç kaynağı, X470 anakart, monitör, klavye, fare derken aşıyor ama ilerisi için olabilir işlemciyi satamazsam.

Stok soğutucuyla 4.0 GHz vuruyordum, Gammaxx 200T ile 4.2 GHz'ye 75 derecede stabil çalıştırıyordum ama işte sonuçta işlemcinin potansiyeli belli. En baştan 2600 alarak çok büyük dertten kurtulursun. Yalnız şöyle bir şey okumuştum 2600'ün Overclock yapınca verdiği artış çok güzel ama güzel bir overclock için güzel bir de soğutucu lazım. Çift fanlı sıvı soğutucu da alınırsa daha iyi olur diyorlar yanında. Ama aynı fiyata 2600X alabiliyorsun, o X her şeyi senin yerine yapıyor. Benim B350 desteklemiyor ama PBO2 ve XFR2 ile B450 vs X470 anakartlarda çok iyi oluyor 2600X ve 2700X. Şimdi bir de 2500X çıktı o da muhtemelen aynı şekilde çalışıyordur.

Bir de stok fan farkı var diye biliyorum. 2600'de Wraith Stealth varken 2600X'te Spire var. Benim 2200G'de de Stealth var. Yani yine yetiyordur ama ileriye dönük overclock potansiyeline balta indirmiş oluyor fan. Yine orada sıvı soğutucuya yönelmek tek çare gibi gözüküyor eğer 2600X düşünmezsen.

Elimdeki GTX 1060'tan çok memnunum çift fanlı bilerek almıştım oc yaparım diye. Harbiden çok faydalı oluyor. Ortalama oyunlarda 55-65 derece arası çekirdek hızı 2050 MHz çalıştırabiliyorum. GPU ağırlıklı oyunlarda haliyle biraz daha fazla ısınıyor, yine 70 derece üzerine hiç çıkmıyor ama frekanstan kırpıyor 2010 MHz'e kadar düştüğünü gördüm. Kartın performansından über memnunum ama tek sorun VRAM'in 3 GB olması 2016 sonrası oyunlarda ultra ayarlarsa sorun yapıyor artık. Rainbow Six Siege bile ultrada 4-4.5 GB istiyor. İkinci el ekran kartı satışı çok büyük sıkıntı hem alan hem satan çok şüpheli yaklaşıyor. 900-950 lira değeri var şu an. Bunu satabilsem, üstüne farkını koyup RX580 8GB alabilirim, Amazon TR'de 1400-1500 liraydı en son. Almak istersen bunu da satabilirim. Ya da tanıdığın varsa referans da olabilirsin çünkü internetten yabancıya elektronik ikinci el satması çok zor hele de Konya'dan. :smile:

Benim hedefimde oc pek yok. Çünkü güç kaynağında ucuza kaçacağım. Belki ufak oynamalar yaparım.

x470 anakart benim için hayli gereksiz olur, muhtemelen senin için de öyle ama kendi yorumun tabi.

1300'e 2600x denk gelse dediğin gibi kaçırmam ben de. Bakalım artık. Tabi 2600'ün daha ucuza gelmesi tercihim :razz:

1060 3G için 900-950 ödemek fazla ya, piyasası o olsa bile. 800-900'e Rx 580'ler var. Tabi bir çok kişi için mining için kullanılmış olma ihtimali çekingesi var da beni çok etkilemez mesela.

Bi de sen SSD al anakart yerine hala almadıysan.

Anakart çok sonraları için ya. 500 GB'lık Samsung 860 Evo aldım geçen ay. Yaptığım en güzel yatırım oldu galiba, gerçekten kullanım farkı oldu her kuruşuna değdi. 570 liraya aldım.

Sistemin son hali şöyle oldu benimkinin:
AMD Ryzen 5 2600X
Deepcool Gammaxx 200T tower soğutucu
Gigabyte GA-AB350M Gaming 3 anakart
G.skill RipjawsV 2x8GB 3000 MHz RAM (2933'te çalışıyor)
Asus Dual GTX 1060 O3G ekran kartı
Samsung 860 Evo 500 GB SSD
WD Blue 5400 RPM 1TB HDD
Silverstone Strider 80+ 500W PSU
Corsair Carbide Spec-04 kasa
Viewsonic VC2457-mhd 75 Hz monitör
Logitech G102 fare
Logitech G103 klavye

Yani aslında 1 yıl önce elimde Acer Aspire 5750G vardı. Nereden nereye geldim gözüm doysun artık. İleriki dönemde ilk önceliğim ekran kartı değişmek olur gibi. Artık 1660 Ti mı olur AMD Navi kartları mı olur bilmiyorum şimdilik idare etmek daha mantıklı gibi.

Anakart Ryzen 1000 için tasarlanmış ve dediğim gibi XFR2 ve PBO2 yok, onlar B460 ve X470'te var ama sırf bunlar için upgrade etmeye değmez. Genel olarak her şeyi güzel ama overclock için çok da ideal değil. VRM beni limitliyor ve RAMleri 2933'te çalıştırabiliyorum max. Yani eğer upgrade yapacaksam soğutuculu, oc için tasarlanmış iyi sağlam bir anakart almam gerekir. Hemen arkasından da düzgün bir sıvı soğutucu. Bunların sığacağı yeni büyük bir kasa ve belki yeni bir güç kaynağı derken 2-3 bin lira yapıyor. O yüzden onlar iptal şimdilik. B350 vs X470 kıyaslarında performans farkı yok denecek kadar az zaten.

Ama şu 2200G'yi ve 1060'ı satabilseydim bir RX580 alabilirdim belki. Plan olarak aklımda not ettim bir kenara.

Ha bir de bu kadar para harcayıp oyun almamak ya da alamamak da kötü oluyor. :razz:

Güzel sistem olmuş, bir tek ekran kartının 3GB olması gözüme battı. Ama sonuçta 1060 :smile: Darısı başıma.

Benim para verip oynamak istediğim oyun sayısı çok az oluyor. F2P'leri deniyoruz tabi de onlar da genelde kalıcı olmuyor. Aklımda bi R6 var alacağım. Sonrasında da Bannerlord beklerim. Zaten steamde 1-2 senedir alıp sistemimin kaldırmadığı tonla oyunum var onları da oynarım. Ama herhalde şimdilik en çok Pubg ve DOS2'ye düşerim. Bi de güçlü işlemci ile HOI4.

R6S için iyi fırsat vardı bu haftasonu. %70 indirimli free weekend etkinliği vardı yıllık turnuva ve sezon bitişi sebebiyle. Year 4 başlıyor Mart ayının ilk haftası belki yine indirim olur mu bilmiyorum.

Ben de free weekend dönemi denk getirip başlamıştım çok hoşuma gidince 16 liraya Starter Edition almıştım. Şimdi Starter 25 liradan başlıyor o da indirimde herhalde. Standart almak lazım artık daha uygun.

Bir de Year 4'ten itibaren operatör fiyatları da değişecek. En yeni operatörler eskisi gibi 25000 renownken eskiye gittikçe azalacakmış fiyatları. Çok iyi aslında keşke ben başladığımda böyle olsaydı. 1 ay kadar deli gibi oynayıp ancak 2-3 tane release operatör açabilmiştim yarı fiyataydılar çünkü. Parası neyse verip paket paket operatör almıştım, arkasına da Year 3 Season Pass. :razz:

Selam herkese beyler. Bir sorum olacak. Bir sistemim var 5 senedir kullandığım, içerisinde sapphire radeon r9 270x 2gb , fx-8320 3.5ghz var. Aynı zamanda da bana bir kaç hafta önce KFA2(GALAX) 1050ti 4gb oc ed. hediye edildi, bir kaç ay kullanılmış. Elimde iki ekran kartı var yani. r9 270x'i satıp 1050ti'yı kullanmayı düşünüyordum taa ki rx570'in 1050ti ile karşılaştırılınca hemen hemen aynı fiyat olmasına rağmen ikiye katlayan FPS değerlerini görene kadar.

aşağıda linkini attığım rx570'in 1050ti ve 1060ti ile karşılaştırmaları.

1050ti'yı tokatlayan rx570 acımamış 1060ti'yı da tokatlamış.

Şöyle bir şey de var, benim ramlerimde uyuşmazlık sorunu var kronik olmayan, bilgisayarı aldıktan 2-3 yıl sonra başlayan bir sorun. Ramlerden sadece birisini okuyor, 8gb'i görmesine rağmen 3.96 kullanılabiliyor diyor, tek başına takıldığında iki ram de sorunsuz çalışıyor. Yani yeni bir ram ya da anakart alma durumum da ortaya çıkabilir.

Sorum da şu kfa2 1050ti 4gb'ı 600 lira gibi görece daha hızlı satılabilecek bir fiyattan koyarak, aşağıda atmış olduğum rx570'i üstüne birazcık daha para koyarak almalı mıyım? sizce değer mi? internette gördüğüm fps diğerleri yanıltmaca mı? aynı fiyat bantlarında olmalarına rağmen bu fps farkı sizce de anormal değil mi? EĞER HER ŞEY GERÇEKSE İNSANLAR NEDEN HALA 1050TI ALIYOR?

gigabyte rx-570 aorus

r9 270x'i de satıp duruma göre ram ya da anakart almayı düşünüyorum. cevaplarınıza çok ihtiyacım var kafam çok karışık... öptüm.

Sistem eski gözüküyor. Ben olsam anakartı da, RAMleri de, işlemciyi de, ekran kartlarını da elden çıkartmaya çalışırdım. Üzerine para ekleyerek yeni bir sistem toplamak mantıklı olabilir. Hatta İtopya gibi yerlerde hazır toplanmış çok uygun kasalar var. Ryzen sistemler çok cazip.

Ekran kartlarına gelirsek, öncelikle 1060 Ti diye bir ekran kartı yok. Daha yeni çıkan 1660 Ti var ki (RTX 2000 serisinde kullanılan) Turing mimarisini kullanıyor. Performans olarak GTX 1070'e denk. Videodaki ekran kartı ise 1060'ın 3GB sürümü. Bunun dışında bir de 6GB sürümü var. VRAM boyutları dışında 3 GB olanın işlemci gücü biraz kırpılmış yani 6 GB sürümü daha güçlü. Türkiye pazarında yok sanırım ama 4 GB ve 5 GB gibi modlu modelleri de var 1060'ın ama konumuz bu değil.

1060 3GB ben de kullanıyorum. Aldığım dönemde 6GB modellerle aralarında 600-900 lira kadar büyük fark vardı haliyle 3GB daha bütçe dostu bir seçenekti. Bugün ise 3GB almak yerine 6GB modellerine yönelmek daha mantıklı. Ancak Nvidia almakta ısrar edersen böyle bu. Çünkü RX 580 hem 1060 6G'den daha iyi performans veriyor hem de 1060 3G ile denk hatta bazen daha ucuz fiyata satılıyor.

Performans sıralaması yapacak olursak kabaca ortadan iyiye doğru RX 560 > GTX 1050 > GTX 1050 Ti > RX 570 > GTX 1060 3G > GTX 1060 6G > RX 580 şeklinde sıralayabiliriz. Yalnız kesinkes bir sıralama mümkün değil çünkü sistemin diğer parçalarına ve oynanılan oyuna bağlı performans değişebilir. Oyunların bazıları AMD severken bazıları Nvidia seviyor. Misal GTA V AMD ekran kartlarını hiç sevmez, gözle görülür bir şekilde performans kaybı yaşatır. Bir oyunda RX 570 çok iyi performans veriyorken başka bir oyunda bir alt segment Nvidia ekran kartından dayak bile yiyebilir.

Son olarak fiyat/performans karşılaştırması yapmak en mantıklısıdır. 1050 Ti hala daha çok tutuyor mu bilmiyorum ama genellikle bütçe dostu 1080p oyun için ideal ekran kartı olarak piyasada yer edindi kendine. Hala daha MSI'ın Gaming X modeli en çok satanlar listesinde ilk sıralarda geziyor. Ama 1050 Ti ve 1060 fiyatlarına göre verdikleri performanslarla RX 570 ve 580'in gerisinde kaldı. Bugün eğer sıfır alınıyorsa GTX 1060 yerine RX 570 ve 580 almak çok daha mantıklı. İkinci elde ise, 1000 lira altına RX 580 de bulunabiliyordu en son. Garantiliyse, temizse alınabilir.

Monitör 1080p ise RX570-580 uygun tercihler olur. Güç kaynağı yeterliyse işlemcinin gücü yeter mi yetmez mi sorusu kalıyor. FX8320 kullanmadım, araştırmak gerek eski bir işlemci olduğu için darboğaz gibi sorunlar yaşatabilir. Öyle bir durumda zaten değiştirmeyi düşündüğün parçalar varsa komple satıp Ryzen sistem toplayabilirsin.

RX 570'in de RX 580'in de hem 4 GB hem de 8 GB şeklinde iki modeli var. Ama 1060'ın aksine bunların işlem güçleri aynı, sadece VRAM boyutları farklı. Oynadığın, oynayacağın oyunların VRAM ihtiyacına göre 200 lira daha fazla verip 8 GB olanı alabilirsin 570 için. 1200 lira ortalama fiyatı var. Daha da yukarı çıkabilirim dersen 580 de güzel bir alternatif. https://www.itopya.com/msi-rx580-armor-8gb-gddr5-256bit-amd-radeon-dx12-ekran-karti/

Güvenilir bir kanaldan bu kartların GTA V testlerini vereyim misal. Başka oyunlarla yapılan testlerini de bulup bakabilirsin internetten kıyas için.

Cebimden para çıkartacaksam sadece ekran kartını almak için para çıkartırım. Daha fazla çıkarmaya ne bütçem var ne de gerek duymuyorum açıkcası. PSU'da sıkıntı olmaz. Coolermaster'ın 750 w'lık 2 sene önce 600 liraya aldığım bir ürünü var. Çok güzel anlatmışsın ama kafamda soru işareti kaldı. sence 1050ti'yı satıp üstüne dediğim gibi 200 lira kadar ekleyip yukarıda alttaki linkteki kartı alayım mı sence? öyle böyle değil çok fps farkı var ve 200 lira beni 2 sene daha yeni çıkan oyunları en yüksek grafiklerde sorunsuz oynatacaksa çok iyi olur.

https://www.youtube.com/watch?v=Jj7dNnMCtiY sanıyorum ki 9. dakikada epic'de fortnite'ı 50-70 fps ile falan oynuyor. fx-8320'si var.

Bu arada 1050ti'ı 600 e satıp 200 de üstüne koyacaksan rx580 e yönel bence. 750-800 e 4 gb, 850-900 civarına 8 gb olanları bulunuyor. Çok daha memnun olursun.

Hızlıca R9 270X ikinci el fiyatlarına baktım 400-500 lira arasına satılıyor. Hem bunu hem 1050 Ti'ı satıp 570 ya da 580 alabilirsin. Hangisine paran yetiyorsa.

hah tamamdır. aradığım gaz alma iş tam olarak buydu teşekkürler beyler :grin:

linkteki ekran kartı sizce iyi mi peki? aynı ekran kartı aynı bellekle 1400e de var 1200e de var 1600e de, farklı farklı markalardan ya da aynı markadan. bu aorus tam olarak ne oluyor?

ya da şöyle diyeyim

https://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-rx570-gaming-4gb-gddr5-256bit-dx12-rgb-amd-ekran-karti.html

https://www.hepsiburada.com/gigabyte-aorus-vga-rx-570-4gb-256bit-gddr5-pci-e-3-0-ekran-karti-gv-rx570aorus-4gd-p-HBV0000057ZNQ?magaza=Tekramarket&wt_gl=cpc.tum.universal-genel.pla&gclid=Cj0KCQiAh9njBRCYARIsALJhQkFKZ_nfeCXsmk7_uq_kATzyuXHLqpYeXAPdbJKTZrvpzTxoQvpJEKgaAtelEALw_wcB

aynı marka, aynı model. aralarında çok fark var mı? içime sinsin istiyorum sadece yanlış anlamayın mızmızlanmıyorum.

580'lere de bakacağım tamamdır bu arada.

edit: arada neden 2bin lira fark var lan.

https://www.vatanbilgisayar.com/gigabyte-aorus-rx570-4gb-gddr5-256bit-dx12-rgb-amd-ekran-karti.html

edit2: https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-bilgisayar-masaustu-sapphire-rx-580-8gb-662922477/detay

şöyle bir şey de buldum hemen hemen aynı fiyat ne dersiniz?

Farklı markaların farklı model serileri var. Gigabyte'ın Aorus modeli ekran kartları, anakartları üst segmente hitap ediyor. Attığın ilk iki linkteki modeller birbirine hemen hemen denk ama Vatan'dan attıklarının stoğu bitmiş o yüzden o fiyatlar geçersiz. Aorus modelinin arka plakası var, soğutması gayet kaliteli premium ürün sayılabilecek bir ekran kartı. Varsa biraz daha uygun fiyata Windforce modellerine de bakabilirsin Gigabyte'ın.

Sahibinden'deki doğru söylüyorsa iyi duruyor. 1000 liraya bayağı iyi hem de. GeT ile alabilirsin sana güvence sağlar. 2 ay kullanıldı, garantisi devam ediyor kısmından emin olmak için iletişim kurman gerek. Faturasını, garanti belgesini sormadan bir sonraki adıma geçme. Detaylı fotoğraflarını iste, kutu açılmadı diye bilgi girmiş ama kullanıldı demiş o yüzden adamın yazdıklarına güvenmek doğru olmaz. Özellikle ekran kartının arkasında grafik işlemcinin çevresindeki 4 vidadan birinin üzerinde garanti etiketi olur ona dikkat etmek lazım. Kartın soğutucusunun sökülüp sökülmediğini de anlamış olursun.
MSI-780-Gaming-Main-2-670x310.jpg

Garantisi devam ediyorsa, kartta fiziksel hasar yok gibiyse, kutu içeriği tamsa, faturasında, kullanımında şüpheli bir şey yoksa alınabilir ama bunları ince eleyip sık dokumak lazım. Furmark gibi stres testleri yaptırıp onların da fotoğraf veya videosunu isteyebilirsin böylece kartta bir arıza var mı yok mu anlaman kolay olur.

5 adet satıyor olması %100 madencilik yapmış demek. Bir yere kadar internet kafelerde de toplu kart satımı olabilir ama hiçbir internet kafeci RX 580 satmaz. Az kullanılmışlarsa sorun olacağını sanmıyorum ama üstte yazdıklarım hayati öneme sahip oluyor. Garantisi en az 1 yıl olmalı ki kartın başına bir şey geldiğinde değiştirme imkanın olsun.

Ben hiç riske girmeyeyim diyorsan şuraya bakabilirsin Vatan'a göre daha hesaplı satıyorlar: https://www.itopya.com/bilgisayar-parcalari/ana-parcalar/ekran-karti/?o=far&f=n&oid={_1904_:[7269,7270]}

Daha da uygun fiyatlı sıfır için spesifik olarak Google'layabilirsin. İncehesap, Nanokatalog, Eksenbilgisayar gibi yerler güvenli sağlam satıcılar.

Back
Top Bottom