Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Currently viewing this thread:

Cioss

Archduke
Best answers
0
u faydali bilgilerin üzerine şöyle 3er tane ekran kartı önerisi sunsan güzel olurdu. 1K 2-6 bin TL. 2K 4-8bin Tl. 4k 6-10 bin TL aralıklarında 3er tane sağlam, önereceğim, ekran kartı. Liste halinde, fiyat sıralı ve güvenilir alım bağlantı adresleri ile. Fayda maksimizasyonu ve okuyucu yararına.
Yok ki öyle bir şey. Şu an Türkiye pazarında hiçbir şey belli değil. 1 ay sonra döviz kuru ne olur, yeni vergi girer mi, stoklara ürün gelir mi hiçbiri belli değil. Genel olarak ben en yeni çıkan donanımı almayı tavsiye etmem zaten çok zengin değilseniz. Monitörüne, sistemin geri kalanına göre bir kart bütçesi belirlersin ona göre hareket edersin. Nixen'ın da dediği gibi şu an 1080p'de 1660S çok iyi bir kart. 2000 liraya çok ucuz modeller satılıyor ama geçenlerde İtopya'da 2050 liraya Gigabyte OC modeli vardı oldukça başarılı. Bir önceki nesilden GTX 1070'e denk bir kart. Bir kaç sene grafik kısmadan 1080p60fps garantisi var hatta daha yukarısını da çok rahat hallediyor. 1650 Super ve 1660 da uygun fiyatlı bulunursa yine 1080p'de bütçe bir sistemde her türlü iş görecektir. Şu saatten sonra biraz zor ama dandik olmayan RTX 2060'lar uygun fiyatlara bulunursa yine alınır. Daha sonraki kartlar için sıfır almanın mantığı kalmadı pek ama ikinci el daha mantıklı olabilir.

1650-1650S civarına AMD alternatifleri var. RX580 eğer uygun fiyata bulunursa hala daha çok iyi bir kart. AMD Navilerle bunu 5500XT ile yeniledi ama onlar fiyat olarak daha uygun değiller o yüzden daha ucuza bulunursa 580 alınması daha mantıklı olur.

Bu arada 1440p için 2K yanlış isimlendirme biraz. 2560x1440p için 2.5k desek daha doğru olur. 1920x1080p 2K oluyor. Bunlar marketing saçmalamaları tamamen. 4K satmak için ortaya atılan bir şey. Neyse 1440p oyunculukta işler artık bütçe olmaktan çıkıyor. Üstte dediğim gibi 2060S dahil Turing kartları aşırı büyük bir indirim yoksa sıfır almanın hiçbir anlamı yok şu an. Çok acil ihtiyacınız varsa daha ucuz bir kart alıp idare edersiniz daha iyi alternatifler piyasaya düşünce değiştirirsiniz. Yoksa 2070S falan 1440p için en optimum ekran kartı ama buna şu an sıfır para verilmez yazık olur. 4K çözünürlüğe önerecek çok ekran kartı yok. Ona uygun monitör bulduysan RTX 3070, 3080 veya muadili RDNA2 bakacaksın.

3060'ın 2080ti'ı bile geçtiğini gördük.
Typo olmuş galiba 3070 idi gösterilen. 3080 için de 2080'in 2 katı daha iyi dediler ama çok dar bazı koşullarda, Blender'da falan çıktı. Zaten firmanın kendi iddiasına doğrudan inanmamak lazım ama 500 dolarlık bir kartın 2080 Ti'a yakın bir performans vermesi bile çok güzel olacak. Teşekkürler AMD.

Nixentroa

Master Knight
WBWF&SM&BNWVC
Best answers
0
Yok ki öyle bir şey. Şu an Türkiye pazarında hiçbir şey belli değil. 1 ay sonra döviz kuru ne olur, yeni vergi girer mi, stoklara ürün gelir mi hiçbiri belli değil. Genel olarak ben en yeni çıkan donanımı almayı tavsiye etmem zaten çok zengin değilseniz. Monitörüne, sistemin geri kalanına göre bir kart bütçesi belirlersin ona göre hareket edersin. Nixen'ın da dediği gibi şu an 1080p'de 1660S çok iyi bir kart. 2000 liraya çok ucuz modeller satılıyor ama geçenlerde İtopya'da 2050 liraya Gigabyte OC modeli vardı oldukça başarılı. Bir önceki nesilden GTX 1070'e denk bir kart. Bir kaç sene grafik kısmadan 1080p60fps garantisi var hatta daha yukarısını da çok rahat hallediyor. 1650 Super ve 1660 da uygun fiyatlı bulunursa yine 1080p'de bütçe bir sistemde her türlü iş görecektir. Şu saatten sonra biraz zor ama dandik olmayan RTX 2060'lar uygun fiyatlara bulunursa yine alınır. Daha sonraki kartlar için sıfır almanın mantığı kalmadı pek ama ikinci el daha mantıklı olabilir.

1650-1650S civarına AMD alternatifleri var. RX580 eğer uygun fiyata bulunursa hala daha çok iyi bir kart. AMD Navilerle bunu 5500XT ile yeniledi ama onlar fiyat olarak daha uygun değiller o yüzden daha ucuza bulunursa 580 alınması daha mantıklı olur.

Bu arada 1440p için 2K yanlış isimlendirme biraz. 2560x1440p için 2.5k desek daha doğru olur. 1920x1080p 2K oluyor. Bunlar marketing saçmalamaları tamamen. 4K satmak için ortaya atılan bir şey. Neyse 1440p oyunculukta işler artık bütçe olmaktan çıkıyor. Üstte dediğim gibi 2060S dahil Turing kartları aşırı büyük bir indirim yoksa sıfır almanın hiçbir anlamı yok şu an. Çok acil ihtiyacınız varsa daha ucuz bir kart alıp idare edersiniz daha iyi alternatifler piyasaya düşünce değiştirirsiniz. Yoksa 2070S falan 1440p için en optimum ekran kartı ama buna şu an sıfır para verilmez yazık olur. 4K çözünürlüğe önerecek çok ekran kartı yok. Ona uygun monitör bulduysan RTX 3070, 3080 veya muadili RDNA2 bakacaksın.

Typo olmuş galiba 3070 idi gösterilen. 3080 için de 2080'in 2 katı daha iyi dediler ama çok dar bazı koşullarda, Blender'da falan çıktı. Zaten firmanın kendi iddiasına doğrudan inanmamak lazım ama 500 dolarlık bir kartın 2080 Ti'a yakın bir performans vermesi bile çok güzel olacak. Teşekkürler AMD.
Typo değil, ben yanlış hatırlıyormuşum. Doğru, gösterilen 3070 idi.
RT ve Tensor core ile analiz-simülasyon programlarında yüksek performans almaları gayet normal, zaten benim de rtx 3000 serisi ile bir workstation kurma hayalim de ondan ötürü var(tabii para olmayınca hayal olarak kalmaya devam edecek). AMD Big Navy serisinin de sunulmasını beklemek şu anda en mantıklı hareket. Çünkü Big Navy tarafından da hoş duyumlar geliyor.
Yeni nesil konsollara ray tracing olayını koymaya çalışıldığını biliyoruz ve iki yeni nesil konsolun da donanım üreticisi AMD. Bu sene AMD tarafından çok iyi ürünler gelirse rekabetten ötürü parası olan müşteri kazanacak, gelmezse Nvidia bu kötü çıkışa rağmen at koşturacak.

pancamo

Baron
WBNW
Best answers
0
2k 144 hz monitör aldım, yanına 4k 60 hz monitör mü alsam ya AAA oyunlar için xDDDDDD. ikisi birlikte en ucuz 144 hz 4k monitörden daha ucuza geliyor. mimar kardeşim de kullanır 4k'lığı. şımarıklık gibi geliyor ama iki monitör almak. paranız olsa alır mıydınız?

finde

Count
WBWF&SNWVC
Best answers
0
2k 144 hz monitör aldım, yanına 4k 60 hz monitör mü alsam ya AAA oyunlar için xDDDDDD. ikisi birlikte en ucuz 144 hz 4k monitörden daha ucuza geliyor. mimar kardeşim de kullanır 4k'lığı. şımarıklık gibi geliyor ama iki monitör almak. paranız olsa alır mıydınız?
AAA oyun için 4k 60 almayı düşünmek yerine televizyona bağlar oynarsın büyük ekranda. 144hz alıştıktan sonra 60hz ye geri dönülmez gibi geliyor bana. O parayı boşa vermiş gibi hissedebilirsin.
10 bin tl'lik sistem toplayacağım bekliyorum son 6 aydır, ancak şu rtx3000'ler bir türlü düşmedi piyasaya ya. 3080'ler çıkalı kaç gün oldu hala türkiye'de yok mesela, ki ben 3060 bekliyorum daha duyurulacak da çıkacak da türkiye'ye gelecek de aheyyyy dolar oldu 10 o zamana kadar

şeytan diyor çak bir tane 2060'lı ryzen3600'lü bir sistem kafan rahat etsin ama o kadar bekledin biraz daha bekle diyorum sürekli. ama şuanki kasam da her geçen gün ölüyor bugün fanlardan acayip yüksek ses çıkmaya başladı ne yapsam çözemedim en sonunda fanı iptal ettim şuan kasanın hiçbir fanı çalışmıyor hava alsın diye yan yatırıp paneli çıkarttım test bench gibi duruyor yerin üstünde çok ömrü yok gibi hasta yatağındaki kanserli hasta modunda bakıyor bana. oysa ben bunu 3500'e satıp elden çıkartırım diyordum ama sanırım ekran kartı, işlemci ve ramleri ayrı ayrı satmak zorunda kalacağım çünkü kasa baya mort olmuş durumda, kasa ile beraber gelen güç kaynağı da çok güven vermiyor

sahi ikinci el demişken, ben bu kullanılmış gtx970, i5 6500'lü asus z170-a anakartı ve 2x8=16gb 2400mhz ram'i ikinci el kaça satarım piyasa bilen var mı?
Ben bunu anlamadım. Fan niye ses yapıyor? Fan mı bozuk? Yoksa pc çok ısındığından hızlı mı dönüyor. Fan bozuksa, fan ucuz bir şey, değiştir. Pc çok ısınıyorsa, termal macun yenileme vakti gelmiştir. O da ucuz bir şey. Kolay kolay bir anda bozulmaz. Satacaksan komple set olarak satmak hem daha kolay hem de totalde faha karlı olabilir. O yüzden sağını solunu toparlayıp yeni sistem alana kadar kullanıp sonra tümden sat bence.

kierra

Baron
WBWF&S
Best answers
0

Şimdi ben bu bilgisayarı ilk aldığımda üstteki 2 ve soldaki 1 kasa fanı gayet güzel çalışıyordu. Daha sonra üstteki 2 fan çalışmamaya başladı durduk yere, ancak ben arkadaki fan yeterli diye çok kafaya takmadım. Aradan bir süre daha geçtikten sonra işlemcinin tower fanı acayip fazla ses çıkartmaya başladı, bunun üzerine gittim bir bilgisayarcıya götürdüm. Hem tower fanını değiştirdi, hem de sistemi komple söküp yeniden assemble etti adam, ancak üstteki 2 fan yine çalışmıyordu. Nedenini sorduğumda "power supply yetmiyor ama merak etme ısı sorunu yok arkadaki fan yetiyor" dedi. Ben de peki dedim aldım, şimdi geçen hafta ise tek çalışan sol taraftaki arka kasa fanı da aniden çamaşır makinesi gibi gürültülü ses çıkarmaya başlayınca sese dayanamadım anakarttan kablosunu çektim, kasanın yan panelini açıp böyle yatırdım hava sorunu olmasın diye 1 haftadır böyle kullanıyorum. Fan değiştirme işi de size kolay gelebilir ama hayatında hiç pc parçası ile haşır neşir olmamış beceriksiz olan bana zor geliyor, yanlışlıkla bir şey yaparım elimde kalır diye korkuyorum.

Ayrıca bilgisayar son zamanlarda çat diye kapanıp hemen sonra kendi kendiliğine tekrar açılmaya başladı. Yani oyundayım mesela, direk power tuşuna basılı tutmuşum gibi kapanıyor ve kendi kendine açılıyor. Sebebini araştırdım biraz, ya PSU arızalı ya da çok ısınıyor dediler, ben büyük ihtimal PSU artık çöp olmaya başladığı için oluyor diye düşünüyorum, çünkü ısınma sorunum yok. Hazır yeni bilgisayar toplayacağım, acaba 750watt PSU alıp buna mı taksam diyorum ama işte bende o PSU'yu söküp yenisini takabilecek güven yok :lol:

Last edited:

Cioss

Archduke
Best answers
0
Nedenini sorduğumda "power supply yetmiyor ama merak etme ısı sorunu yok arkadaki fan yetiyor" dedi.
Excuse me wtf?

Ya bunlar yerinde incelenmeden anlaşılmaz. 3 tane fan boşa mı yatıyor yani kasada çok anlamsız. RAM'ler niye farklı modül? :eek: SSD yok mu sadece HDD ile mi kullanıyorsun? PSU'da sorun olabilir, olmaya da bilir bakmadan bilemeyiz ama direkt onu gözden çıkartma. Bilgisayarcı işlemci soğutucuyu neden çekecek şekilde koymuş gerek görmedim ben egzoz çalışıyordu o zaman henüz. Fan için psu yetmiyor falan büyük palavra. En fazla kablo yoktur onunla da alakası yok çoklayıcıya takıp anakarta bağlarsın kontrol de edersin. Sabit duracaksa fanı sökersin vida açmayı biliyorsundur en azından.

kierra

Baron
WBWF&S
Best answers
0
3 tane fan boşa mı yatıyor yani kasada çok anlamsız..
3 tane değil, 4 tane fan boşta yatıyor, önde de bir tane fan var ama o kasayı ilk aldığım gün de çalışmıyordu :lol:
RAM'ler niye farklı modül?
RAM'ler aynı aslında, kasayı ilk aldığımda sadece tek stick 8gb almıştım, birkaç ay sonra aynısından bir tane daha aldım. Neden bilmiyorum dış görünüşünde biraz değişime gitmişler ama aynılar yani. Dual channel xmp2400mhz kullanıyorum
SSD yok mu sadece HDD ile mi kullanıyorsun?
256gb samsung sata ssd var, gönül ister nvme kullanalım ama o zamanlar o teknoloji yoktu ya da ben bilmiyordum. Fotoda SSD çıkmamış orada mavi bir kablo var o kablo SSD'ye bağlı
Bilgisayarcı işlemci soğutucuyu neden çekecek şekilde koymuş gerek görmedim ben egzoz çalışıyordu o zaman henüz.
Bunu anlamadım bilgim yetmedi

finde

Count
WBWF&SNWVC
Best answers
0
@kierra 2-3 tane fan güç kaynağı yetmemezliği yüzünden dönmemezlik yapmaz. Başka bir şey vardır.

Ama bilgisayarın arada sırada kendiliğinden reset atması için 2 sebep var, 1 tanesi evet psu sıkıntılı. 2.si de işlemci ya da diğer bazı parçaların ısınması. Psu muhtemelen kalitesizmiş zamanla kolay yıpranmış ve baştaki performansını verememeye başlamış. Isınma ise işin çok kolay zaten termal macun değiştirip 1-2 tane fanı geri bağlamak. Anakarttaki fan girişleri bir şekilde bozuldysa molex fan takılıp halledilir, fan sorunu da.

Bunu anlamadım bilgim yetmedi
Görselle açıklayayım

Normalde işlemci soğutucu üzerindeki fanın kırmızı ile gösterdiğimiz yerde olmasını bekleriz ki hava önden çekilip mavi ok boyunca akıp egzos fanından dışarı atılsın. Egzos ve işlemci fanının o şekilde karşılıklı duruyor olması ikisinin de işini yapmasına engel gibi duruyor. Çünkü işlemci soğutucunun kullanacağı havanın büyük kısmı zaten dışarı atılıyor, üstteki fanlar da egzosmuş.

Last edited:

pancamo

Baron
WBNW
Best answers
0
@finde anladım hacım eywww.
hacılar bir de üstteki yazdığımı donanımhaberde de yazmıştım, elemanın teki şöyle bir şey yazdı:

4K niye alıyorsun? 1 lod kazandırıyor 2K'nın üzerine. 2x ogssaa+2x(4x) msaa+2af-1lod açmakla aynı şey.

Ray tracing gibi ölçeklenmiyor. Ray tracingde piksel sayısı aynı örneklem sayısı farklı. 500 ışık 500x ogssaa, 500x af gibi çalışıyor. 2K, 4K yapmakla sadece piksel çıktısına yükleniyorsun. Git dsr %200 +4xmsaa yap. Daha bile üste çıkarsın, 5K olur görüntün.

Ne anlatıyor bilen var mı?

Nixentroa

Master Knight
WBWF&SM&BNWVC
Best answers
0
@finde anladım hacım eywww.
hacılar bir de üstteki yazdığımı donanımhaberde de yazmıştım, elemanın teki şöyle bir şey yazdı:

4K niye alıyorsun? 1 lod kazandırıyor 2K'nın üzerine. 2x ogssaa+2x(4x) msaa+2af-1lod açmakla aynı şey.

Ray tracing gibi ölçeklenmiyor. Ray tracingde piksel sayısı aynı örneklem sayısı farklı. 500 ışık 500x ogssaa, 500x af gibi çalışıyor. 2K, 4K yapmakla sadece piksel çıktısına yükleniyorsun. Git dsr %200 +4xmsaa yap. Daha bile üste çıkarsın, 5K olur görüntün.

Native 4k yerine 2k alıp dsr ile 4k'da renderlayıp 2k'ya versin daha güzel görüntü alırsın diyor. Pixel yoğunluğu artar tabii ki ama illa da gidip 4k istiyorum diyorsan boşuna 2k monitör alıp dsr açmaya gerek yok. Bütçenin ne kadar olduğuyla ilgili bunlar daha çok.

Recaizade Mahmut Ekrem

Grandmaster Knight
WBWF&SVC
Best answers
0
oyunlarda render ölçeklendirme, gpu ölçeklendirme, oyun ölçeklendirme kısaca ölçeklendirme adında bir ayar olur video kısmında. Bu piksel yoğunluğunu arttırır kısaca. Dsr özelliği olarak resmi kayıtlara geçer " Dynamic resolution scaling " dinamik çözünürlük ölçeklendirme yani. Kısaca 1080P monitöründe %200 ölçeklendirme ile oyunu 2160P yani 2k yapmış oluyorsun. 2k bir ekranda %200 dsr ölçeklendirme demek 4k görüntü almaya çalışmak demek. 4k bir ekranda 4k piksel ve fps almak yerine 2k bir ekranda %200 çözünürlük arttırıp (bunu fotoşopta normal bir görüntüyü büyütmeye benzetebiliriz, görüntü bozulur ya büyütünce, ekran kartı burada bir kaç (!) matematik işlemi yaparak görüntüyü daha güzel hale getiriyor) fps almaya çalışmak daha mantıklı demiş.
Bütçe mevzusu yani, 2k ile 4k arasında dev fark göreceğini sanmıyorum zaten.

Cioss

Archduke
Best answers
0
Dayı naptın yav.
1080P monitöründe %200 ölçeklendirme ile oyunu 2160P yani 2k yapmış oluyorsun. 2k bir ekranda %200 dsr ölçeklendirme demek 4k görüntü almaya çalışmak demek. 4k bir ekranda 4k piksel ve fps almak yerine 2k bir ekranda %200 çözünürlük arttırıp (bunu fotoşopta normal bir görüntüyü büyütmeye benzetebiliriz, görüntü bozulur ya büyütünce, ekran kartı burada bir kaç (!) matematik işlemi yaparak görüntüyü daha güzel hale getiriyor) fps almaya çalışmak daha mantıklı demiş.
Hem böyle dememiş, hem o konuda haksız, hem de senin verdiğin bilgiler yanlış. Pazarlama faciası "2K, 4K" isimlendirmesi kafaları karıştırıyor.

4K çözünürlük 4096 × 2160 pikseldir. DCI 4K diye geçer. Bizim kullandığımız 4K çözünürlük ise 3840 x 2160 pikseldir ve 4K UHD, Ultra HD olarak geçer. K, kilo yani 4 bin kısaltması olarak yatay yaklaşık 4000 piksel olan bu çözünürlüğe 4K diyoruz yani.

Ama piyasa 2K diye bir şey çıkarıyor. Bilgisayarlarda kullandığımız 2560 × 1440 piksel çözünürlüğe alakasız bir şekilde 2K diyorlar. Halbuki 4K ile aynı mantıklı isimlendirsek 2.5K falan dememiz lazım ama bununla bitmiyor. Format olarak 4:3 1920 × 1440 piksel çözünürlük gerçek 2K'dır. Yatayda yaklaşık 2000 piksel bulunduğu için. 1440p'nin adı QHD, Quad HD'dir. HD yani 1280 x 720 piksel'den tam 4 kat fazla piksel içerdiği için böyle isimlendirilir.

Peki tanıdık geldi mi yatay kısmı? Evet, bildiğimiz 1920 x 1080 piksel çözünürlükte de yatayda aynı sayıda piksel vardır. Yani 1080p aslında 2K'dır. 2K diye isimlendirilen 1440p çözünürlük 2560 x 1440p olduğu için 2.5K'dır.

Özetle, en yaygın çözünürlüklerden bahsederken 1080p ya da FHD, 1440p ya da QHD/WQHD, 2160p ya da 4K denilmesi doğrudur. Aralarında en az kafa karıştıranı 4K olduğu için 2160p demeye gerek yok sanırım.

Nvidia DSR(Dynamic Super Resolution) veya AMD VSR(Virtual Super Resolution) monitörün native çözünürlüğü üzerinde bir çözünürlükte renderlayıp downscale etme işleminin adıdır. 1080p monitörde destekleyen Nvidia ya da AMD ekran kartınız varsa ayarlardan DSR/VSR açarak istediğiniz bir çözünürlükte render aldırabilirsiniz. Yani evet 4K aldırıp 1080p monitöre downscale ettirebilirsiniz ve sadece oyun değil masaüstünde de yapılıyor bu. Anti-aliasing gibi etkide bulunuyor daha yüksek çözünürlük renderlayıp sığdırdığı için ama AA çözümlerinin aksine dümdüz tüm ekranı render alıyor, yani 4K açarsan bayağı bayağı 4K çizdiriyorsun lamı cimi yok dümdüz 4K çiziyor işte. Monitörün native 4K olsun olmasın fark etmez. Native 4K'ya kıyasla tabi ki aynı görüntü kalitesini veremiyor ama eğer güçlü bir ekran kartı varsa ve oyun da güzel tepki veriyorsa abartılmayan bir ayarla anti-aliasing çözümünden daha iyi jagging engelleniyor.

Şimdi pancamoya anca sıra geldi. Sen de biliyormuşsun zaten DSR'ı. Bunu yazan kişi az biraz anlıyor ama OGSSAA antik bir muhabbet. Bildiğin super sampling. Aşağı yukarı aynı mantıkla çalışıyor. Native çözünürlükten daha yüksek çözünürlük render alarak jagging temizlemeye yarıyor ama çok demanding bir AA çözümü. DSR daha yeni ve daha iyi bir teknoloji. Üstelik DSR/VSR kontrol panelinden falan açılabiliyor ama super sampling için Nvidia Inspector gerekiyor ya da oyunun kendisinin içinde vermesi lazım.

Ki bu kadar detaya girmeden bile 4K monitör alma düşük monitör al böyle çözümler kullan demek çok salakça bir söylem. İstiyorsan düzgün bir 4K monitör al tadını çıkar. 1440p alıp 4K DSR açmak kesinlikle native 4K'nın yanına yaklaşamaz görüntü kalitesi olarak.

Bir de bu kadar bahsi geçmişken belirteyim DSR/VSR kesinlikle ideal bir kullanım şekli değil. En başta Windows bozuluyor. Demiştim masaüstünü de DSR ile yükseltebiliyoruz ama mahvediyor görüntüyü. Oyunlarda kullanınca da kalıntı etkiler yapıyor. Oyunlarda da DSR oyuna bağlı olarak tepki veriyor. Ayrıca DSR'ın yenileme hızı sorunları var. 1080p144hz ekranım var 4K DSR açarım 4K144hz CSGO oynarım diyorsan mesela 60hz destekliyor, input lag ile şişiriyor. Böyle tam anlamıyla kullanışlı olmayan bir şeyi native çözünürlük yerine tavsiye etmek çok saçma. Ayrıca pancamonun durumunda bu 2. monitör olacak. DSR zaten daha da saçma bir kullanım şekli oluyor. Bütçen varsa, ihtiyacın varsa, iyi bir ürün denk getirebiliyorsan alabilirsin 4K. Bu üstteki tavsiyeyi falan salla tamamen.

pancamo

Baron
WBNW
Best answers
0
eyvallah hacılar yorumlarınız için.
@Cioss baya yazmışsın emeğine sağlık. Bana da saçma geldi baya zaten, niye 4k monitör alsın ki millet diyordum böyleyse olay.
diğer forumlardaki yorumları buraya yazıp sormasam götten yiyormuşum yavv.

Cioss

Archduke
Best answers
0
3080'lerin msrpden bize gelişi 6600 liradan başlıyor zaten kâr payı koymadan. Yani pahalı satıyorlar bayağı bayağı. Ki Nvidia bunu bilerek yapıyor üretici stok süremesin pahalı satsın diye. Bu ürünü bugün 2. kez görüşüm. Demek ki stoklara girişini bekleyen o kadar çokmuş ki takip etmiş. Pahalı mahalı zor buluruz beklemek istemeyiz diyen alsın isteniyor.

Ben genel tavsiyemi yineleyeyim RDNA2'lerin lansmanına 9 gün kalmış. 3080 rakibi kart var gibi ve 255W yakacağı söyleniyor. Fiyatı ne çıkacak, hem Nvidia hem AMD stok durumları ne olacak beklemek daha mantıklı. 3080'in de 20GB VRAMli sürümü çıkabilir. 10gb çok mantıksız bu seviyede bir kart için. 850 dolar falan deniyor ama o konular da tamamen söylenti. AMD çok dolu gelirse böyle ara modeller çıkartacak Nvidia rekabet edebilmek için.