Bilgisayar Kasası Toplama ve Laptop Seçme Merkezi

Users who are viewing this thread

Eski 1600'den koymuşlar. 1600 AF olsa daha iyi olur. Olmadı dümdüz 2600 falan. Ayrıca A320 chipset alınmamalı, en kötü orta halli bir B450 lazım. RAM işi kolay sonradan yanına aynısından bir modül daha takabilirsin.

Şimdi tekrar baktım da işlemciyi 776 liradan listelemişler. 1600 AF zaten en fazla 800 liraya satılıyor. Aynı fiyata almışken AF almak çok daha mantıklı dediğim gibi.

Bilmeyenler için:

Önceki dediklerimi yineleyeyim. A320 anakart alınmamalı. Özellikle de böyle bir sistem için. PSU güzel ama kasa dahil 600-700 lira yapıyor. Minimum fiyat maximum performans için lüks bile kalıyor sanki. Ha yine hiçbir yeri kısmaya gerek yok anakartın liste fiyatı 460 liraymış. Şöyle 5300 veren 150 daha verebilir. Orta halli bir B450 daha iyi olur.

A320'de Overclock desteği bile yok. VRMleri, voltaj dayanıklılığı vs zaten geçiyorum. Ryzen demek en ucuz undan en pahalısına bütün işlemcilerin çarpan kilidi açık demek, hepsi OC yapılabilir demek. Intel gibi K ibaresi köleliği aramak yok. :grin:

Bu arada tercih alan kişinin ama ben olsam 2060'ı olan sisteme yatırım yapmazdım. Artık 2 yıla gidiyor eskiyorlar. Öyle modele de 3000 lira çok ideal değil zaten. Ayrıca kullanılacak monitör önemli.

1080p için RX570 bile gayet yeterli. RX580 olursa günümüz oyunlarını yüksek ayarda 60 fps rahat oynatır. RTX 2060'a çıkılırsa biraz da future proof olur ama fiyat farkı da var birlikte. 1080p 144Hz monitör kullanılmıyorsa 2060'a gerek yok derim. Ray tracing desteği de alt modellerde tırt zaten. Ray traced Minecraft ve Quake oynamak hariç hiçbir işe yaramaz. En azından 2080 falan lazım büyük bütçeli oyunlarda kullanabilmek için.

Ki bütün bunlar bütçe odaklı, fiyat/performans mantığına ters şeyler.

Benim tavsiyem monitöre uygun bir ekran kartı seçilmesi, orta halli iyi 4 RAM slotu olan ucuz-dandik olmayan bir B450 anakart ve şu an için f/p canavarı 1600 AF ilke tek modül 8GB mümkünse 3200 Mhz ama pahalıysa 3000 MHz RAM alınması. Gerisi kullanıcı tercihi biraz. Kasa tamamen kişisel tercih ama dış görünüşten ibaret değil. Kullanın kolaylığı, malzeme kalitesi falan da önemli. PSU için zaten güzel vermişler üstteki sitede de. Modüler PSU pahalı ama güzeldir. Uygun fiyatlıda da bilindik bir markanın 80+ sertifikalı olan bir güç kaynağı tercih edilmeli. Sistem SSDye kurulavaksa yine ucuz 480 GB modelleri var tonla. Çok bütçe sorunu yoksa 240'a düşülmemeli artık. Kimse demedi ama sakın 240 GB'dan aşağı SSD almayın. RAM işinin acelesi yok 1x8 GB daha sonradan eklemesi kolay. 4 slotlu anakart seçilmesi de geleceğe yatırım yine. 5 sene sonra 16 GB sisteme yetmeyecek olursa diğer slotlara da 2x8 takılarak kullanılabilir en kolay senaryoda. 2 slot olursa yok onları sat ya da kenara at da 2x16 GB al falan çok sıkıntılı.

Anakart işini çoğu zaman görüyorum aşırı küçümsüyor insanlar. İşlemciyi destekleyen en ucuz anakartı al geç gibi global bir mantalite var. Hatta taze video vardı bahsi geçiyor tam bununla ilgili.

Üstteki ya da İtopyadaki tipte hazır toplanmış kasalara karşı değilim ama mümkünse kendiniz toplayın montajını yapın. Parçaları ayrı ayrı yerlerden almak bazen bütçede fazla kalmasına bile sebep olabiliyor.

Hiç parça bilmeyen şöyle fikir alabilir: https://www.technopat.net/2020/04/02/sistem-tavsiyeleri-nisan-2020/

Birebir yazılan gibi toplamak kötü olmaz ama bence onu da yapmayın. Bilgisayar toplamanın güzelliği kişinin tamamen kendi istek ve ihtiyaçlarına göre parça seçmesidir zaten. :wink

İkisi de kötü. Ryzen 5 3500U'lu bir notebook bakabilirsin bu fiyat aralığına. Dahili Vega 8 grafik işlemcisi ise oyun oynama şansın olur en azından. Bu fiyatın 2 katına falan çıkmadan oyun oynayabileceğin notebook zor alırsın zaten.

Bu geçen gün 3200 küsür liraya düşmüştü. İndirim beklersen bu fiyatlara güzel alet. Yine de notebook olduğu için pahalı oluyor masaüstüne göre ama başka yerde okuyacaksan kasayla uğraşmak istemiyorsun doğal olarak.

ttps://cimricebim.com/index.php?route=product/product&product_id=60721
Bu daha iyi gibi duruyor ama diğer piyasa fiyatları ile 400 liralık farkı var. Sanırım bunda HDD veya SSD yok. En ucuz fiyat 4102TL çünkü.
ha bunu alır üstüne 500gb-1TB HDD alırsın 200-390tl arasında fiyatları değişiyor.
Ha dersen ki 4k veremiyoruz o yüzden 3600, o zaman diğer pc.

İkisi de kötü. Ryzen 5 3500U'lu bir notebook bakabilirsin bu fiyat aralığına. Dahili Vega 8 grafik işlemcisi ise oyun oynama şansın olur en azından. Bu fiyatın 2 katına falan çıkmadan oyun oynayabileceğin notebook zor alırsın zaten.

Bu geçen gün 3200 küsür liraya düşmüştü. İndirim beklersen bu fiyatlara güzel alet. Yine de notebook olduğu için pahalı oluyor masaüstüne göre ama başka yerde okuyacaksan kasayla uğraşmak istemiyorsun doğal olarak.
Ama dahili bir ekran kartı olması performansını düşürmez mi?
Mesela şu da var indirimde. İşlemcisi çok iyi üstelik.(Ghz olarak diyorum)

Ghz pek bir anlam ifade etmiyor 3200 olunca.

Maksimum 3800 olan bütçe biraz bok çukuru afedersin ama. İşlemciden kısarsan (i3-7020u gibi bir seviye) harici ekran kartı ekleyebilirsin. En güncel oyunlarda low seviyede oynamanı sağlayacak bir ekran kartı olru ama mx110 vs gibi.
Ekran kartı olmasın Apu olur ya da vega 8 olur ya da hd graphics olur dersen işlemci yükselir.
Hem işlemci hem ekran kartı iyi olsun dersen hdd ve ram içinde olmaz.
hddsi iyi rami en az 8 olsun dersen işlemcin olabilecek en iyisinin 2 gömlek aşağısı olur :d
O yüzden çok opsiyonun yok.
Vega 8 bu arada çoğu harici ekran kartından iyi performans verecektir. en azından mx110'dan iyidir.

Ryzen 5 3500U işlemcili modellere yönelin. Bu fiyat aralığına bundan iyi bir alternatif bulamazsın zaten. Dediğim gibi bütçeyi 2 kat açman gerekir oyun oynama odaklı notebook istiyorsan ki tavsiye etmem şahsen.

3500U 4 çekirdek 8 thread bir işlemci ve içinde Vega 8 grafik işlemcisiyle geliyor. Günümüz ve önümüzdeki bir kaç yıllık genel kullanım ihtiyaçların için yeterli güce sahip. Oyun kısmında ise Vega 8 ile CSGO, LoL-DOTA2 gibi moba oyunları ya da Overwatch falan oynayabilirsin ama Witcher 3 gibi oyunları düşünme bile.

Maalesef bu bütçeye mümkün olan en iyisi böyle. 6000-7000 liralara çıkarsan Monster Notebook'un GTX 1650'li notebookları var. Turing mimarisinin en az performans veren ekran kartı olduğunu söyleyeyim ama.

Arkadaşlar şunu merak ettim, yakın zamanda kasa alacağım. RTX 2060 önerir misiniz yoksa boşa para mı ayrıca alırsam hangi işlemciyi yanına alayım darboğaz yapmayacak?

Şu an bilgisayar toplamak için iyi bir zaman olarak görülmüyor çünkü yeni nesil arifesindeyiz ve de stok durumları sıkıntılı. Ama bilgisayar toplayacaksan şimdi alıp kullanıcam diyorsan bütçen dahilindeyse 2060 kötü kart değil. Ama rx 5600 xt ye de bakabilirsin. Fiyatlarını karşılaştırmanı ve youtubeden performans karşılaştırmalarına da bakmanı öneririm.

Benim eski gtx970'li kasayı 3 bine satıp üstüne 5bin küsür ekleyip 8-9 bandında bir kasa almak istiyorum. Monitörüm hala eski 1080p 144hz bir monitör olacak, yani 1440p oynamayacağım. RTX2060 ve ryzen3600X düşünüyorum, sizce uygun mudur?

Benim eski gtx970'li kasayı 3 bine satıp üstüne 5bin küsür ekleyip 8-9 bandında bir kasa almak istiyorum. Monitörüm hala eski 1080p 144hz bir monitör olacak, yani 1440p oynamayacağım. RTX2060 ve ryzen3600X düşünüyorum, sizce uygun mudur?
RTX 2070'li bir sistem toplarsan daha uygun olacağını düşünüyorum. 7800-9000 arası denk getirtebilirsin. işlemci belki bir iki tık aşağı inebilir ama önemli değil. ssd olsun mutlaka. daha sonra istersen upgrade yapabilirsin.

ayrıca:
Şu an bilgisayar toplamak için iyi bir zaman olarak görülmüyor
bu hala geçerli. hatta bir kaç sene daha geçerli ve daha zorlayıcı olacak gibi.

Last edited:
Bütçe yetiyorsa istediğin zaman alabilirsin ama az daha beklersen hem AMD'de hem de Nvidia'da yeni nesil kartlar çıkacak Eylül'de. Tabi önce amiral gemileri falan çıkacak, orta sınıf bir kaç ay sonraya, onlardan sonra da kışın giriş-orta arası kartlar falan gelir ve tabi çıkan kartların da ülkemizde satışa gelmesi 30-45 gün kadar sürebiliyordu normal şartlarda.

Yeni nesil çıkınca şimdiki nesil ekran kartlarını satmak isteyen bir sürü insan olacak yani ikinci el piyasası kızışacak. Ben hiç beklemiyorum ama elde büyük stok yapmış satıcı varsa sıfır önceki nesil ekran kartlarını da satmak için indirim yapabilirler. Bunlar hariç 1080p144Hz hala güzel bence. Bende de RX 5700XT var, oyuna bağlı olarak render scaling ayarını yükselterek ya da VSR (Nvidia'daki DSR) açarak oynuyorum. Battlefield 3-4-1 falan mesela 1080p Ultra ayarlarda ama %133 render scaling seçili yani pratikte 1440p render alarak oynuyorum altından kalkıyor. RTX 2060 çok para verilmiyorsa ya da toplu hazır kasa alınıyorsa yani özetle fiyat uygun geliyorsa yine de alınır 1080p'de 2021 oyunlarını bile oynatır rahatça. Ama biraz daha ileriyi düşüneyim, yüksek fps alabileyim ya da grafik kısma derdim olmasın diyorsan biraz daha yükseklere bakabilirsin ama dediğim gibi uygun fiyatlı bir şey bulamıyorsan sonraki nesil yoldayken şimdikilere çok para vermek israf olur.

AMD'de Big Navi ya da RDNA2 mimarisi aşırı güçlü geliyor ona rakip olarak da Nvidia Ampere'lerle gümbür gümbür geliyor. Şu an ki söylentilerin özetine göre Ampere öyle bir zıplama yapacak ki Maxwell'den(GTX 900 serisi), Pascal'a(GTX 1000 serisi) arasındaki farkın tekrarı ya da daha da büyüğü olacak. RTX 3090 ve RTX 3080 diye iki kart sızmıştı bunlardan amiral gemisinin bir altı olan 3080'in RTX 2080 Ti'dan en az %50 daha hızlı olduğu söyleniyor. Nvidia'nın bu kadar ağır toplarla gelme sebebi tabi ki AMD ile rekabet malum AMD yeni Navileri yeni nesil konsollarda kullandı bilmiyorsanız eğer hem Xbox Series X hem de Playstation 5 AMD işlemci ve ekran kartı kullanıyor. RDNA2 mimarisi var bu ekran kartlarında, ray tracing falan da var ve baya iddialı duruyorlar. Nvidia bunun masaüstü ekran kartlarında da gelebileceği tehlikesine karşılık elini güçlü hazırlıyor.

Özetle, henüz kesin değil ama yeni nesil ekran kartları çok büyük performans farkı açacak. GTX 1060'ın önceki nesilden GTX 980'e denk olması ama çok daha ucuza satılması gibi ama daha da fark açan durumlar olacak. O yüzden şu an çok büyük bir deal, indirim vs. yoksa bu nesilden ekran kartı almak kötü bir fikir. Özet bile uzun oldu püü. Neyse çok acil hemen istiyorsan yine güçlü sistem toplayıp oyununa bakabilirsin. Sonra bir 6 ay geçince de elindeki ekran kartını da satıp yeni nesilden bir şeyle değiştirirsin üstüne para koyup belki. Sistem detayı verirsen daha iyi değerlendirme yapabiliriz. 3600X çok güzel güçlü bir işlemci ama eğer iş odaklı bir şey yapmıyorsan, sadece oyun oynuyorsan 3300X falan aynı işi görüyor. Tabi stok bulabilirsen çünkü insanlar açlıktan çıkmış gibi yok ettiler Türkiye'de yoktu en son. :grin:

Meraklısına 2 ay önceki leaklerle ilgili video:

benim hiç bilgim yok bu yeni nesil kartlarla falan, 2 aya geleceklerini de bilmiyordum. takip etmiyorum pek. gtx970 yine bugün bile 1080p oyunlarda idare ediyor ama artık tarkov oynarken falan bazı yoğun yerlerde 40fps'i görüyorum, bu da rahatsız ediyor ufaktan. şu ana kadar pc kaldırmadığı için oynayamadığım tek oyun AC odyssey idi, valhalla'yı da oynayamam büyük ihtimal çünkü aynı oyun gibi zaten :grin:

ancak yeni nesil çıkınca yeni nesil alabileceğimi de düşünmüyorum, yeni nesil kartlar ilk çıktığında hayvan gibi pahalı olmuyorlar mı? mesela ben 970'i toplarken 1070'ler falan yoldaydı yanlış hatırlamıyorsam. neyse bakalım yapılacak en iyi şey köşede biraz daha para biriktirip yeni nesil gelene kadar doların düşmesi için dua etmek herhalde. ufaktan 1080p yerine 1440p geçeyim de istiyorum ama monitörler de çok pahalı ya, 1440p 144hz monitörler 3-4bin arasında gidip geliyor, bir ekran kartı parası da o var yani. onun yerine 1080p devam edip her oyunda 120fps'i hedeflemek bana daha mantıklı geliyor. hayatımda hiç 1440p monitör de görmedim o yüzden 1080p ile kıyaslayamıyorum

EDIT: attığın videoda 6:59'dayım, adam yeni nesil kartlar 1080p ve 1440p'de büyük cpu bottleneck yapıyor, artık allah rızası için 4k'da kullanın bunları diyor, bizim iş yaş olmasın?

Dolar düşmez onu unut. :grin:

Oradaki bottleneck olayı şöyle yani 40 fps alırsın anlamına gelmiyor. Şu an işlemci teknolojik olarak geride kalıyor yeni nesil ekran kartları aşırı güçlü olduğu için. Mesela demiştim RX 5700XT var bende performans olarak RTX 2070 Super'ın bir tık altı, 2070'in 2 tık üstü bu. 1080p'de bazı oyunlarda kart garip davranıyor ve çoğu kişide 1080p düşük ayarlarda kart downclock yapıyor kendine. Daha yüksek grafik ayarları, daha yüksek çözünürlük gerekiyor falan. İşlemci olarak Ryzen 5 3600 var yani boru değil. Ama darboğaz olsa bile teknik olarak, 90-120 fpsden bahsediyoruz. Yani günümüz işlemcileri derken o adam 10900K'dan falan bahsediyor onlar bile yetmeyebilir anlamında. Ona çok takılma.

Yeni ekran kartları çıkınca ilk önce en üst modeller çıkıyor sonra orta sınıfa sıra geliyor bu da bir kaç ya daha sürebilir. Ama işte dediğim gibi atıyorum şimdi 4000 liraya RTX 20x0 aldın, 6 ay sonra eğer döviz daha da boka batmazsa belki 4000 liraya şimdiki aldığından daha iyi performans verne bir şey alabilecektin. Ayrıca yeni nesilde Nvidia tarafında mesela ray tracing yönünden 4 kat daha hızlı olacak kartlar yani elmalar armutları kıyaslamak gibi bir şey oluyor. Eğer çok acelen yoksa, yeni bir döviz krizi falan filan olma riski bir kenara az daha beklemek daha iyi. Ha ucuza getiriyosan yine alınabilir sonra yine değişirsin.

Bunlar hariç yine Ryzen toplamayı düşünüyorsun. Yeni nesil Ryzen işlemciler geliyor yine muhtemelen Eylül'e doğru.

O zaman yeni nesil orta sınıf ekran kartları çıktığında buraya 1-2 bir şey yaz da okuyalım haberimiz olsun, linus dışında sub olduğum haber aldığım tech kanalı yok benim :grin:

Güncel video. Şu kanala bakabilirsin takip için. Forum çok pasif kaldı ya başka yerlerde konuşuyoruz da teknoloji takip et biraz ne çıktı ne yayınlandı falan.

Ben de yazılım yapmak için şöyle güzel bir dizüstü arıyorum. Ama benim sormak istediğim soru ne alayım değil arkadaşlar. Bir laptopu-bilgisayarı veya donanım parçasını yazılıma veya oyuna veya her ne misyonsa buna uygun yapan farklılıklar ne?

Back
Top Bottom