Battlefield V - 2018

Users who are viewing this thread

Ha dün teaser görmüştüm bugün premiere vardı ama o kadar ilgimi çekmiyordu ki Youtube 5 kez falan gösterdi bakmamıştım, sen böyle deyince baktım, haklısın.

Son zamanların en kötü pazarlama kampanyasını yürüttüler BFV için, tam anlamıyla rezaletti. Üzerine rezalet bir oyun çıktı, 1 yıldır da beklentileri hep kursakta bırakıyordu. Oyuncu topluluğu için Chapter 5 yani bu genel Pasifik teması oyunun son şansı artık, bu da tutmazsa bir çok kişi kalıcı olarak bırakacak oyunu yani hala oynayanlar. DICE ve EA da bunun farkında sanırım.

İlk duyuru fragmanıyla kıyaslarsak derslerini almış gibiler. Battlefield'a özgü kaos atmosferini bu sefer doğru yansıtmışlar. Protez kollu boyalı paltolu kadınları geç hiç kadın yok inanılmaz bir şey. Olması gereken buydu işte. BFV betasında oynuyorum savaşın atmosferini tam yaşıyoruz vaov diyorum ölen kadınların ciyaklamasını duyuyordum. :lol:

Tek bir fragmanla oyun kurtulur mu? Hayır. Bu gelen içeriklerden hakikaten oyuncular çok şey bekliyor ama şimdiye kadar beklenilen her şeyi boşa çıkardı DICE-EA. Falanca harita gelecek dediler 3 ay geç geldi, Eylül'de şunu şunu ekliyoruz dediler Ekim'de geldi. Entegre anti hile sistemi hala yok. 2 haftadır free trial etkinliği yapıyorlar. Her yer hileci dolu, sunucu adminleri olmadığı için kimse bunları banlayamıyor, engel olamıyor. Adamlar 150-2 gibi k/dler yapıyor sistem algılayamıyor hile mi değil mi diye. 1 yıl olmuş hala daha harita sayısı, silah sayısı sınırlı. Yeni silah geliyor ama Battlefield 1'den gördüğümüz silahlar. Oynayışın çekirdekte sıkıntıları var hala düzeltilememiş. Grafiklerin garip mavi tintli kontrastı hala rezalet.

Ben açık betada ve free trial sürecinde oynayıp böyle şeyler yaşıyorsam bir de oyuna 60 usd, 30 usd, 20 usd gibi paralar verenleri düşünemiyorum.

İlk BFV trailer'ını izlediğimde acaba fantastik bir evrene mi geçiş yaptılar, yok değildir herhalde, bu hangi tarihte geçiyor gibi sorular sorduğum gereksiz bir kafa karışıklığı yaşamıştım. BF1'in güzel trailer'ı üstüne BFV gerçekten kötü bir trailer ile karşımıza çıkmıştı. Son trailer gerçekten güzel, içinde pek ciyaklayan, atmosferi bozan, politik doğruculuk uğruna yerleştirilmiş atmosfer dışı unsurlar olmayacak gibi.

Sahi BF1 ile kıyaslayınca bu oyunun dandikliği daha çok göze batıyor. 2 sene arayla aynı firma nasıl daha kötü bir oyun yapabiliyor şaşırıyor insan. Battlefield 1 üstelik aşırı riskli bir hamleydi. Büyük firmaların hiçbirisi WW1 temalı oyun yapmamıştı. Üstelik bunda DICE klasik Battlefield oynayışına da yenilikler getirmişti ki Battlefield serisine en çok yeni oyuncu kazandıran oyun BF1 hala daha. Alışması, oynaması kolay ve arcady ama çok değil. Başlarda çok sayıdaki otomatik silah ve WW1 gerçekçiliği konusunda ağır eleştirilmişti ama Battlefield 1'in verdiği savaş atmosferi şahane olunca bunların hepsi söndü.

Öyle bir oyunun arkasına hadi biz de Call of Duty WW2'ye cevap olarak WW2 oyunu yapalım dediler ve o SJW sıçmığı rezalet fragmanı yaptılar. Battlefield her zaman fragman konusunda mükemmel çalışmalar yapıyordu, özünde o da iyiydi ama içerik olarak berbattı. Daha da kötüsü firmanın bu hatasını savunması, oyunculara "beğenmiyorsanız almayın" demesi, kızım sorduğunda niye kadın olamadığını anlatamadım o yüzden kadın karakterler koyduk diyen çalışanlar falan battıkça batırdı. Bütün bunlara rağmen oyun 1 ay ertelenerek çıktı ve çıkışta olması gereken içerikler bir BF oyununda olabileceklerin yarısıydı, söz verilen hiçbir şey yoktu sonra eklenecek live service şeklinde diye.

1 yıl geçti, bir çok şey eklendi. Battle royale modu Firestorm geldi ama uzun ömürlü olmadı öldü gitti, firma bile sallamış komple kökten yenisi için araştırma yapıyorlarmış. Muhtemelen oynaması beleş bi Battlefield br oyunu yapacaklar ileride. Harita sayısı 13 falan sanırım Conquest için ve hepsi iyi haritalar değil. Battlefield 4'ün zengin içeriği, Battlefield 1'in çeşitliliğinin yanında rezillik tamamen. Göz göre göre batırılmış mahvedilmiş bir oyun. Çıkış tarihinden 3-4 hafta sonra %50 indirim almıştı hatırlayalım. Şimdi de free trial ile 1 yıl sonra ne hale gelmiş oyun göstermek istiyorlar ve %60 indirim yapmışlar, 20 euro ya da usd ile satılıyor. Bize çevirinde 130-150 lira falan yapıyor. Battlefield 1'i 5 eurodan almış nesil olarak buna 5 eurodan fazla verirsem içim acır.

Bir de şöyle bir şey var:

Bu arada ilgilenen olabilir, free trialların sonuncusu yarın yani perşembe günü Türkiye saati ile öğlen 12:00'da başlayıp Pazartesi aynı saatte bitecek. Öncekilerde Rush ve Conquest oynatmışlardı sırasıyla, ek olarak da Squad Conquest vardı ikisinde de.

Bu haftakinde Twisted Steel, Narvik, Hamada, Rotterdam ve Panzerstorm haritalarında Grand Operations oynatacaklar. Ayrıca sp modu War Stories tamamen beleş bu süre bitene kadar. Perşembe-Pazartesi arası mp için bu modlar oynanılabilirken War Stories 3 hafta boyunca sürekli açık. İndirme boyutu 75 GB.

Oyunu ücretsiz denemek isteyenler için bu hafta son şans muhtemelen. Chapter 5 önümüzdeki hafta 31 Ekim'de geliyormuş bu arada.

yeni topladığım sistemin performansını göreyim diye indirimdeyken aldım bu oyunu ama multiplayerında hep tokatlanıyorum. daha az tokatlanmam için öneriniz, taktiğiniz var mı?

bi de insanların chatten "şu hileci, raporlayın" tarzı şeyler yazdıklarını görüyorum diğer kişiler hakkında. aimbot falan yazıyorlar. koskoca battlefield sunucularında bile hile kullanımı var mı ya? bi dünya para verdim lan ben bu oyuna, karşıma hileci gelmesin pls. metin2 mi oynuyoz lan :d

Battlefield 3, 4, 1 ve V hepsinde hileci var gırla. Oyunun anti hile sistemi işlevsiz. Sunucuların kiraladığı GCN, Punkbuster Bans gibi sistemler bile çok kolay aşılıyor. Oynadığın sunucunun votekick-voteban gibi bir sisteminin olması ya da aktif online bir admin olması gerekiyor hileciyle müdahale edebilmek için aksi halde mahvediyorlar oyunu. Bununla ilgili yeterince içerik var Youtube'da aratırsan bulabilirsin.

Oyunda daha iyi olmak için practice makes perfect diyebilirim. Her BF oyununda böyledir bu oynadıkça öğrenirsin bunun kısa yolu yok maalesef. Belki yine Youtube'dan iyi oynayan büyük kanallara bakıp fikir edinebilirsin nerede ne yapılır hangi silah hangi sınıf kullanılır vs.

Peki şu score sistemi nasıl işliyor biri anlatsın ya. Sunucudaki en çok killi alan benim. En yüksek K/D bende. Objectivelerden çıkmıyorum. Ama 6. 7. bitiriyorum. 10-12 kill alan adamlar 1. oluyor. Ne yapıyorlar? Bir bug falan mı var onunla mı farmlıyorlar? Çok gıcık bir durum.

Hangi oyun modunu oynadığına bağlı. Battlefield oyunlarının çoğu oyun modları takım oyunu üzerinedir, kaç kişi öldürdüğünün çok az bir önemi vardır. Sen 1 kişi öldürüp 100 skor alırsın ama başkası kimseyi öldürmeden o sırada 2 bayrak alır atıyorum 500 skor alır. Sadece adam öldürme üzerine değil yani oyun.

Conquest'te iki tarafın aynı sayıda ticketları var ve oyunda da belli sayıda bayraklar var. Bayrakların taraf üstünlüğüne göre karşı tarafın ticketları 'bleeding' etkisi altına giriyor. Misal 5 bayrak varsa ve 5'ini de senin takımın elegeçirdiyse karşı tarafın ticketları patar patar azalır. Öldüğünde değil ama spawn olduğunda 1 ticket yersin. Oyun süresi bittiğinde en çok ticketı kalan takım ya da süre içerisinde karşı tarafın ticketlarını bitiren takım kazanıyor. BF1 hariç tüm BF oyunlarında aynı mantık vardı ticket işleyişinde ama BF1'de ticket işleyişini tersinden yaptılar ne alakaysa.

Misal Team Deathmatch modu var mıydı hatırlamıyorum orada asıl amaç 12vs12 belli bir ticket sayısına gelene kadar karşı tarafı öldürmek. Misal 200 ticket hedef. Karşı takımdan 200 kişiyi ilk öldüren takım kazanıyor. Burada adam öldürme daha öncelikli bi yer edinebilir. Ha ama yine tek başına değil çünkü hala daha takım odaklı bir oyun olduğu için mermi atan, can atan, revive basan, takıma destek veren, spot yapan kişiler de adam öldürmeden skor kasabilir. Ayrıca revive yapılan kişi hangi modda olursa olsun ticket yemez, conquestte zaten tekrar menüye çıkıp spawn olması lazım ama TDM'de de ölen birini diriltirsen karşının aldığı tickettan bir tane geri almış oluyorsun.

Genel olarak Battlefield oyununda takım içerisindeki yerinin pek bir önemi yok kişisel tatmin dışında. Önemli olan takımını kazandırmak. Yani BF1'in Operations'ı ya da BFV'nin Grand Operations modunda takımın bir sektörü almaya uğraşırken sen 40 kill alayım diye kasıp oyunu kaybederseniz anlamı yok. Ha yine git 40 kill al ama takımının o sektörü almasını sağla vs.

Cioss Julius U.X. said:
Battlefield 3, 4, 1 ve V hepsinde hileci var gırla. Oyunun anti hile sistemi işlevsiz. Sunucuların kiraladığı GCN, Punkbuster Bans gibi sistemler bile çok kolay aşılıyor. Oynadığın sunucunun votekick-voteban gibi bir sisteminin olması ya da aktif online bir admin olması gerekiyor hileciyle müdahale edebilmek için aksi halde mahvediyorlar oyunu. Bununla ilgili yeterince içerik var Youtube'da aratırsan bulabilirsin.
aga oyunda hileye karşı çözüm yoksa yol yakınken başka oyun bakayım kendime

Her multiplayer oyunda olduğu kadar var bunda da hile. Sürekli oynayacağın güzel bir sunucu bulmak en mantıklısı oluyor genelde ama BFV uzun süreli oynamadım bilemiyorum ne durumda. Private sunucular daha yeni geliyor. Genelde oyunu bozan hilecilerle nadir karşılaşıyorsun ama o oyunda oynamayı imkansızlaştırıyolar çoğu zaman.

Şöyle video atmış Jack 4 ay önce:

Aman matchmakinge güven olmaz. Ben hiçbir Battlefield oyununda kullanmıyorum onu. Battlefield 4'te sahte oyuncu sayısı olayı var, matchmaking kullansan %95 boş bir sunucuya atıyor seni buyur oyna diye. :lol:

Bahsi geçmişken atayım.

War in the Pasific için ise daha fazla detay var, komple oyun yenileniyor Pasifik haritaları geliyor falan onları merak eden araştırsın. Her yerde dile getiriyordum, War in the Pasific ile birlikte Battlefield V geçen sene Kasım ayında çıkışında olması gereken hale daha yeni gelmiş oldu. Yani çoğu eksiğini kapattı, yeni çıkan bir oyun için yeterince içerik sahibi hale geldi. Performans sorunları gibi şeyler hala var tabi ama bundan sonra oyun en azından yarım yamalak eksik değil ve 0 noktasından yeniden başlamış gibi olacak. Comeback yapabilir önümüzdeki sene eğer oyuncu kitlesi sabit kalır ve/veya büyürse, oyuna sürekli yeni içerik gelir ve mevcut sorunlar çözülürse.

Back
Top Bottom