[Battal Gazi] Filmler ile Modun Karşılaştırması

Users who are viewing this thread

Tüfekçi Başı

Grandmaster Knight
Merhaba arkadaşlar,

Modumuz diğer modlardan biraz farklı olduğu için, oyuncuyla hem konu hem oynanış olarak uyuşmazlıklar yaşıyoruz. Bir rehber gerektiğinin farkındayım. Yalnız bunu yapana kadar modla ilgili çözülmesi gereken sorunlar ortaya çıkıyor.
Sorunlar çoğunlukla kodlarda ve şu ana kadar oyunun kendinin çıkardığı bir hata hariç(ilk bilek güreşi müsabakasında sadece, onu da çözeceğim) çözülebilecek sorunlar ve çözüyorum açıkçası. Yalnız şuna ihtiyacınız var. Dinlenmiş bir beyin. Aksi takdirde çok basit bir çözümü bile yapamayabiliyorsunuz. 1000 sayfallık bir kitabınız olduğunu düşünün. Bu kitapta her satıra hakim olmanız gerekiyor. Aynı anda onlarca sayfa açık olmalı ve nokta nokta işlemelisiniz. Bununla birlikte kitabın sayfa sayısının giderek arttığını da düşünün. 1200. sayfayı yazarken sorun olmuyor ama 250. sayfadaki bir durumla çakışması, oradaki uyumu sağlamanız ama bu sefer başka bir sayfayla çakışması gibi durumlar olduğunu düşünün.

Fazla uzatmadan karşılaştırmaya gelelim.

FİLMDEKİ BATTAL GAZİ
llllllllllMODDAKİ BATTAL GAZİ
DÖNEM
llllllllll
DÖNEM
700-800 yılları
llllllllll
1600'lerin ortaları
ANA KARAKTER
llllllllll
ANA KARAKTER
Efsanevi güçleriyle Battal Gazi'nin kendisi
llllllllll
Henüz ciddi cenk deneyimi yaşamamış Battal Gazi'nin aynı addaki 900 sene sonraki torunu
YAN KARAKTERLER
llllllllll
YAN KARAKTERLER
Klasik Battal Gazi filmlerinin karakterleri
llllllllll
Yeni karakterler sadece babası Hüseyin Gazi olarak isim benzerliği
ÜLKELER
llllllllll
ÜLKELER
Malatya Beyliği, Bizans ve derebeyleri
llllllllll
Osmanlı, Kırım, Kazak Atamanlığı, Moskova Çarlığı, Lehistan ve İsveç
COĞRAFYA
llllllllll
COĞRAFYA
Anadolu
llllllllll
Doğu Avrupa
TEKNOLOJİ
llllllllll
TEKNOLOJİ
Ok,yay, mancınık
llllllllll
Gelişmiş ateşli silahlar
GÖREV
llllllllll
GÖREV
Malatya Beyliğini korumak
llllllllll
Orta Avrupa'da ve Anadolu'da Osmanlı adına cenk

filmdeki battal gazinin resmi
moddaki battal gazinin resmi
                                                          bunun gibi işte anladın sen

Karşılaştırma güzel olmuş eline sağlık. Aklıma bir şeyler gelirse yazarım müsait bir zamanda.
Forumun, bu mod konusunun çok rağbet gösterilmediğini görünce biraz üzülüyorum. Gayretini de takdir ediyorum. Umarım Bannerlord'da daha iyi işler çıkarırsın ve hakettiğin ilgi ve alakayı görürsün. Başarılar.

Edit/ Yanlış hatırlamıyorsam filmlerin birinde Battal Gazi'nin yavuklusu vardı oyuna da senaryolu bir şekilde eklenebilir diye düşünüyorum. Bence hoş olurdu.  :smile:

@adsız.png
Anlıyorum seni ama bunlar hep zaman alan şeyler. Öyle olmasa videosunu bile yapardım.

@Kaleh The Leader
Teşekkürler.

İlgi alakanın az olduğu doğru. Mod hem zor hem konusu kafa karıştırıcı hem modlarda genel bir ilgi azalması var hem hem hem... Uzatabilirim bunu. Yani muhtara sorup köyden 2 aylak alarak oynanabilecek bir mod değil. Terminatör gibi yoldaşlar var. Paralı askerler pahalı ama muazzam. Zorluk böyle aşılabilir. Mesela 2 Deli versem modun başında yanınıza işler çok değişir. Kafa karıştırıcılığı aşmak için de öncelikle bir rehber lazım. Yavaş yavaş başladım rehbere, burası da bir parçası. Oyunun içine de yardım seçenekleri ekliyorum. Çeşitli eksikler gideriliyor, hatalar da gideriliyor. Yeni şeyler ekliyorum.

İlgi azlığı beni de üzüyor açıkçası. Ama moda güveniyorum, zamanla hak ettiği yere çıkacaktır. Modu senaryo ve oynanabilirlik açısından zirveye çıkardığımda da ilgi az olursa, bu benim kaybım olmaz.

500 kişi 10'ar dakika oynayacağına 10 kişi 500'er dakika oynasın. Tabi gönül ister 500 kişi 500'er dakika oynasın. O da olacaktır.

İngilizce'ye çevrili zaten. :smile:
Yabancıların oynamasını da düşündüm ama modun tadı bize uygun biraz. Yine de çevirisiz özellik yok gibi. Belki bir kaç tane gerekli olmayan yer.

Tabi M&B bir klasik olsa da bayatladı artık. Hele ki WFaS olanı yıllardır güncellenmiyor bile. Yine de mod yerini bulacaktır. Ben de bu süre zarfında onu yenileme fırsatı buluyorum. Artık bazı şeyler oturduğu için eskisi kadar zor olmuyor.

Modun ilk zamanlarında ben de wfas için olmasını yadırgamıştım. Belki de ilgi ve alakanın düşük olmasının sebebi bu. Yine de senaryolu mod olarak Türkçe Forumun zirvesinde benim için.

İlgi azlığı beni üzüyor çünkü çok ince çalışıldı bu modda(düzeltilesi hatalar var tabi, düzeliyor onlar da). Rehberi yapınca daha iyi anlaşılacaktır. (Aklıma gelen tüm spoiler'leri yazacağım rehberde. Şu ana kadar aman spoiler olmasın aman yönlendirme ile oyunun keyfi kaçmasın diye kastım. Şimdi isteyen yönlendirme açar isteyen rehbere bakar, bitince. Tabi oyuncunun taleplerini de boş geçmedim. Modu biraz daha kolaylaştırıdm. Yani normal oyun seviyesine getirdim.) Onun dışında özel bir ilgi gereksinimi duymuyorum. Zaten işe güveniyorum ama keşke sağlam bir 3D tasarımcım ve sahne tasarımcım olsaydı.

Ayrıca bu aralar forum ölü gibi. En azından türkçe forum. Eğer ingilizce kısma konu açarsanız daha çok ilgi çeker. Yani 2-3 kişi gelse bile, bu, türkçe forum için iyi bir şey. Bannerlord çıktıktan sonra, eğer foruma ilgi olursa, eminim illa ki sizin modunuz da rağbet görür.

Tüfekçi Başı said:
İlgi azlığı beni üzüyor çünkü çok ince çalışıldı bu modda(düzeltilesi hatalar var tabi, düzeliyor onlar da). Rehberi yapınca daha iyi anlaşılacaktır. (Aklıma gelen tüm spoiler'leri yazacağım rehberde. Şu ana kadar aman spoiler olmasın aman yönlendirme ile oyunun keyfi kaçmasın diye kastım. Şimdi isteyen yönlendirme açar isteyen rehbere bakar, bitince. Tabi oyuncunun taleplerini de boş geçmedim. Modu biraz daha kolaylaştırıdm. Yani normal oyun seviyesine getirdim.) Onun dışında özel bir ilgi gereksinimi duymuyorum. Zaten işe güveniyorum ama keşke sağlam bir 3D tasarımcım ve sahne tasarımcım olsaydı.
Mod Warband'a uyarlanabilir mi?

Kaleh The Leader said:
Tüfekçi Başı said:
Mod Warband'a uyarlanabilir mi?

Uyarlanabilir.

Uyarlar mıyım diye sorarsanız... Tam olarak bilmiyorum.

Bence adama özel yetenek ekleyin 3 lü ok atma yada 3lü ok atan yay olmuyorsa 100 mermili yenileme olmayan arbalet filan adam efsane çünkü adama item lazım bu item leri ya kankasından yada özel bi demirciden alsın özel zırhlar da ekleyin yetenek veren zırhlar başlığa okuma hızı artıran gözlük zırhı 0 ama yeteneği var bunun gibi itemler ekleyin

Zaten modda dörtlü ok atabiliyorsun. Özel eşyalar da var. Bir sürü özel yetenek var.

Bir rehber ile birlikte bunları daha kolay kullanılır hale getirdim. 2.2 sürümünü bekleyin.

Back
Top Bottom