BATTAL GAZİ [Ateş ve Kılıç] 2.2

Users who are viewing this thread

Kitaplara bakmaya başladım denebilir. Ama daha çok bölge tarihi ve o zamanın Osmanlı ordusunu araştırıyorum şu anda. Aslında güzel bir asker ağacı yaptım ama daha gerçekçi olmasını da istemiyor değilim.
[/quote]
BattalGazi 9. ya da 8.yüzyılda yaşamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Osmanlı'nın döneminde degildi Kaan abi

Öyle Barış. işte adamı 800 sene sonra Doğu Avrupa'da çıkaracağız. :smile:

Biraz baktım da battalın Ekşi Sözlük'te şöyle bir yorumu var:
"yörük jargonunda babası öldükten sonra doğan çocuklara verilen isimdir. hatta öyle ki çoğu zaman halk, gerçek adları yerine bu lakaplarıyla çağırır ve bilir bu kişileri."
Bu yorumdan hareketle yani battalı bir lakap olarak düşünerek 800 sene sonra çıkarabiliriz.

Bilmiyorum, başka bir durum da olabilir. Hikaye ile düzelteceğimi düşünüyorum. Biraz alışılmışın dışında olacak. :smile:

Şu an elimde 2-3 tane kitap var. Hepsi de Wfas'ın geçtiği dönemi anlatıyor. Battal Gazi ve bir kaç özel durum dışında her şey gerçeğe yakın olsun istiyorum.

GT_OsmanPaşa said:
Kitaplara bakmaya başladım denebilir. Ama daha çok bölge tarihi ve o zamanın Osmanlı ordusunu araştırıyorum şu anda. Aslında güzel bir asker ağacı yaptım ama daha gerçekçi olmasını da istemiyor değilim.
BattalGazi 9. ya da 8.yüzyılda yaşamıştı yanlış hatırlamıyorsam. Osmanlı'nın döneminde degildi Kaan abi
[/quote]

Adlında battalgazi tek bir kişi değil. Bir sürü battal gazi var. Halk kahramanı ve bu kahraman 9-14 yy'ları etkiliyor. Mesela Battalname destanı bu hikayelerden birini anlatır. Destanın kahramanı olan Seyyit Battal bir araptır :smile: tabi sonradan Anadoluda bir çok hikaye anlatılıyor bunların kahramanı da Türk oluyor ve battal gazi adını veriyorlar hepsine

telefondan yazdım hatalar olabilir :smile:

Yanlış hatırlamıyorsam Battal Gazi o kadar başarıdan sonra köyüne dönüyor. Kendisi öldükten sonra oğlu, onun oğlu, onun oğlu vs sürekli sultanın emri altında seferlere çıktıkları için onlara Battal Gazi denmiş.

Ben Native'den bahsediyorum  derebeyi olmak için çok uğraşmıştım olamassam indircektim de çok merak ettim yine de indircem

"Not:" olarak spoiler'a aldığım bir kısım var ilk mesajda. Son cümlesinde "Ayrıca "tarihsel gerçekçilik" konusunda biraz daha hoşgörülü olmanızı tavsiye edeceğim." diyorum. Çünkü bahsi geçen Battal Gazi'ye baktığınızda, binli senelerden önce yaşadığını görüyorsunuz. Filmlere baktığımızda da Wfas'ın ana unsuru olan tüfek yok. Bu risk ile moda giriştik. Belki de tek ciddi mantıksızlığımız bu. Çözülür mü? Evet. Tek yapılması gereken oyuncuyu başka bir dünyaya sokabilmek. Onu deneyeceğim ve baştan beri buna hazırım.

Yeni kadın karakterlerimizden biri. Çok uğraştırdı ama tam bitmedi.

wMgPlN.jpg

Tanıyanlara 100 üzerinden 100 veriyorum. :smile:

Bu arada hala ilk mesajda sakladığımız özelliği kimse söyleyemedi. Filmde de var aslında ve... o kadar. :grin:

Tüfekçi Başı said:

wMgPlN.jpg

Kahpe bizansın yiğit güzeli?

Master Ronin said:
Tüfekçi Başı said:

wMgPlN.jpg

Kahpe bizansın yiğit güzeli?

Yok kadar genel değil. :smile:

Şu hanım:
neslihandarnel_yakin_05.jpg

Bu arada anketi bitireceğim en kısa sürede. Daha sormam gereken şeyler var. Şu anki sonuçlar bana fikir veriyor. Oy kullananlara teşekkür ederim.

İlk anketimizin sonuçları:

Oyuna yeni bir devlet eklenince Ateş ve Kılıç'a özgü şehir menüsünün bir kısmında küçük buglar(hatalar) oluşuyor. Bu konuda fikirlerinizi almak isterim.

Yeni devlet(ler) eklensin. O küçük buglar(hatalar) önemli değil.
    8 (22.2%)
Yeni devlet(ler) eklenmesin. O küçük buglar(hatalar) olmamalı.
    3 (8.3%)
Modun çıkış tarihi gecikse bile sorunlar çözülsün.
    22 (61.1%)
Modun çıkış tarihi gecikecekse yeni devlet(ler) eklenmeyebilir.
    3 (8.3%)

Yeni anketimiz geldi.

100 Üzerinden 50 Veriyorum Ben O Alın Sorunu Gözüme Batıyor ve diğer Güzellikleri Görmemi Engelliyor :grin:. Belki Biraz Daha Yaşlı Olabilir. Onun Dışında Harika.

Arkadaşlar oylarınız için teşekkürler ve yorumlarınız için de ayrıca teşekkür ederim. Herhangi bir yorum yapıp kafanızı karıştırmak istemiyorum. Ama bunlar çok işime yarıyor. İyi-kötü her türlü yorumunuzu bekliyorum. Başlıktan yorum yapmak istemeyenler de olabilir. Bana özel mesaj olarak atsınlar yorumlarını eğer böyle arkadaşlar varsa.

Boş mesaj atmak istemiyorum. Bir kadın karakterimiz daha var. Öbürü kadar benzetemedik ama... :smile:
Onu biraz daha farklı bir teknik ile yapmıştım. Bu ilk denememdi. Ayrıntıları yani düzeltmeleri kaldı. Alnındaki saçlar dışında (biraz da boyundaki siyahlık) hatalarını gizledim diyebilirim.

KdZgyZ.jpg

:cry:Abi sana bir tavsiye krallik kurma olsun  bence yaparsan mod ün yapar abi  :razz: :mad: :razz: :eek:

Ben de isterim de hikâyeye ters; ya da olabilir mi?

Şu an için Battal Gazi, Sultan IV. Mehmet için savaşacak.

Bakalım, aklıma bir şeyler geliyor. Siz hep böyle fikir verin.

Abi mod güzel olcak gibi Birde Osmanlı 16 veya 17 yy farketmez biraz geri kalmıştı hem ekonomik hem askeri olarak ona dikkat et birde Osmanlıya çok sağlam zırh verip güçlü yapma yoksa oyunun zevki çıkmaz tüm kralıklarla eşit olsun bütün warbandtaki modlara baktım Osmanlı ezici güçte kimse dayanamıyor(Ecdadımıza yakışır ama oyun abi bu zevki çıksın az)

_Türk_ said:
Modun yakın bir zamanda çıkması dileğiyle Nativedende sıkılmıştım zaten 
%100 !

Sağolasın. Ne kadar çok sabredersek kafamdakileri oyuna o kadar çok yansıtabilirim.

eseslipsikolar said:
Abi mod güzel olcak gibi Birde Osmanlı 16 veya 17 yy farketmez biraz geri kalmıştı hem ekonomik hem askeri olarak ona dikkat et birde Osmanlıya çok sağlam zırh verip güçlü yapma yoksa oyunun zevki çıkmaz tüm kralıklarla eşit olsun bütün warbandtaki modlara baktım Osmanlı ezici güçte kimse dayanamıyor(Ecdadımıza yakışır ama oyun abi bu zevki çıksın az)

16. YY(1500'ler) değil de 17. YY(1600'ler) biraz geri kalıyoruz. Yani 16. YY'ın ortalarından 17. YY'ın sonuna kadar Duraklama Dönemi diye geçiyor. Devlet toprak kazanıyor ama yönetimden halka, eğitimden orduya her şey bozuluyor. Asker sayısı artıyor. O da duraklamanın sebeplerinden.
Zırh konusunda bir şey diyemeyeceğim. O zaman neyse hemen hemen o olur. Mesela Kapıkulu Süvarileri bildiğiniz demirden.
Bunlar bir yana benim istediğim zaten oyuncunun biraz zorlanması. Ters olarak Battal Gazi güçlü olmak zorunda. :smile:
Büyük ihtimalle bol entrikalı bir oyun olacak. :smile:

Ek olarak 2. anket de bana istediğim veriyi verdi. Çok uzatmanın anlamı yok. 1-2 güne kaparım.

2. Anketimizin sonuçları şu şekilde:

Şu resimdeki http://i.hizliresim.com/wzlaE4.jpg veya ilk mesajdaki 9. resimdeki Battal Gazi için ben 100 üzerinden 70 veriyorum. Sizin puanınız ne olur? Ayrıca yorum atarsanız sevinirim.

100 üzerinden 30
    5 (17.2%)
100 üzerinden 50
    7 (24.1%)
100 üzerinden 70
    4 (13.8%)
100 üzerinden 85
    7 (24.1%)
100 üzerinden 100!
    6 (20.7%)

Bu anketi niye yaptığımı açıklayacaktım ama vazgeçtim. Çünkü ileriki anketler için akıl çelme olabilir.
Oylarınız ve fikirleriniz için tekrar tekrar teşekkür ederim.
Yeni anket için biraz düşünmem lazım.
Bu arada Battal Gazi'nin kıyafet modelini değiştirdim. Daha rahat çalışabileceğimi düşündüğüm bir model buldum.

Ayrıca arkadaşlar bundan sonra oyunun ana konusu hakkında paylaşacağım resimler azalacak.
Çünkü resimlere çok alışımazsanız moddan daha çok keyif alırsınız. :wink:

Back
Top Bottom