Bannerlord'un İşlemcilere Zarar Vermesi?

Sizde Aynı Sorun Oldu mu?

• Total voters
    155

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
bir de şey yapıyor bu tipler ekipmanları kötü oyun oynayamıyor veya iyi,bilmiyorum ama anlamıyorum bu nefreti ben 1660 ti ile oynuyorum çok düşük ekran kartlarıyla oynayan arkadaşlarım var bir de şey yapıyor ekipmanlarım çok iyi falan yazık yani beğenmediysen beğenmedim de niye suyu yokuşa sürüyor anlamadım.
Konuyu açan kişinin ve hatayı lanse ediş şeklinin boş beleş olduğunu bir yana koyarsak oyun için önemli bir sorun ile karşı karşıya kaldığımızı kabul edebiliriz. Çoluk çocuk ile laf dalaşını uzatmamak gerekli. Soruna odaklanıp daha fazla info verirsek en kısa sürede yöneticiler düzeltebilirler(Umarım). Mutelendiğini yeni sizden farkettim. Gerçekten isabetli bir karar olmuş tebrik ediyorum.

Konuyu açan kişinin ve hatayı lanse ediş şeklinin boş beleş olduğunu bir yana koyarsak oyun için önemli bir sorun ile karşı karşıya kaldığımızı kabul edebiliriz. Çoluk çocuk ile laf dalaşını uzatmamak gerekli. Soruna odaklanıp daha fazla info verirsek en kısa sürede yöneticiler düzeltebilirler(Umarım). Mutelendiğini yeni sizden farkettim. Gerçekten isabetli bir karar olmuş tebrik ediyorum.
Doğru söyledin samet kardeş

Selamlar, termal macun değişimi faydali olacaktir. Ayni sureci bende yasadim, macun degistirdikten sonra islemci en fazla 75 dereceyi gordu o da cok normal. Gecmis olsun.(y)

yani saçmalık da bu kadar insanın bunu söylemesi de garip değil mi ? ne oldu da bu oyuna girmeye başladıktan sonra dandik sistem isteyen oyunlarda bile kasmalar başladı ? tesadüfse bana tesadüf herkese mi tesadüf bu ?

aynı sorun bendede var cs 400fps oynuyordum 200 fps+droplanmalar başladı fivemi hiç saymıyorum 60 fps oynadıgım fivemde 10 fpsleri görmeye başladım küçük kardeşimin oynadıgı dikindirik minecraft bile 40 fps

İşlemciler ağır yükler altında tam performans kullanımında uzun süreli çalışma durumlarına uygun olarak tasarlanıyorlar ki sistemin en zor bozulabilen parçalarından biri olan işlemcinin (fazla ısı durumunu tenzih ederek söylüyorum) bozulması çok zordur. Arkadaşlarımızında belirttiği gibi her ürünün bir yaşam döngüsü vardır. İşlemcinizin ısı değerlerini takip etmenizi öneririm. İşlemcinizin ısı değerlerini takip ettiğinizde tehlikeli olabilecek seviyelerde seyrediyorsa eğer öncelikle işlemci bakımınızı daha sonrasında stok fanlarınızı kontrol etmenizi öneririm. Her fanın bütün parçaları aynı derecede soğutamayacağını biliyorsunuzdur zaten. İşlemcinin %100 kullanımda çalışması bir problem yaratmamakla birlikte kullanımın yüzdesine değil ısının yüzdesine dikkat ediniz. Oyunun direkt olarak işlemcinizi bozacağını falan hiç zannetmiyorum. Ancak oyunun performans sıkıntılarında hepimiz hemfikiriz bu durumuyla kimse tam keyif olarak oynayamıyor zaten. Ancak zamanla düzelteceklerdir sonuçta yetkililer forumları okuyarak bir veritabanı oluşturuyorlar. İyi forumlar dilerim :smile:

işlemci ısısı kaç gb ram kullandığı ekran kartı ısısını oyun oynarken görebileceğim bir program var mıdır ?

Sizin sorununuz Bannerlord'la değil donanımı kastıran güncel oyunların hepsiyle alakalı. Gidip o sistemle Battlefield 5 ultra ayarlar oynamaya kalksan da aynısı olacak işlemcin ekran kartın ısınacak. O yüzden önce kendi donanımınızı ve soğutmanızı bir tartın ona göre böyle oyunlar oynayın. Ayrıca bu oyun erken erişim yani sıkıntıları ve bu sıkıntılardan oluşacak problemleri kabul ederek aldınız bu oyunu. Çok dert ediyordunuz madem çıkmasını bekleseydiniz 1-2 sene. Ne oldu hevesinizin kurbanı oldunuz yani başka bir şey değil. Ben de tecrübeliyim çünkü ekran kartı yakmışlığım vardır benim de. Sırf son çıkan bir oyunu kaldırır diye düşünerek açtım ve açış o açış bir daha ekran kartına ulaşılamadı :grin: Bir de eski ekran kartlarında soğutma da yoktu bilenler bilir. Kasa içi soğutmayı zaten o dönemler düşünen kim arkada bir egzoz fanı var o kadarcık. Yani bu PC donanım işleri öyle çocuk oyuncağı değil. Donanımınızı en iyisi falan da sanmayın bu hataya herkes düşüyor konsolcular dahil. Para verdiği için o ürünün en iyisi olmasını istiyor ama öyle değil.

Forumdan uzaklaştırılma sebebimin bu konu ile bir alakası yok. Öncelikle bunu bilin. Özellikle bana çocuk diyen aslında kendileri çocuk olan tayfa. Son olarak konuyu raporladım ve kilitlenmesini bekliyorum. Daha fazla bu forumun fanboy kitlesinin yorumlarından gelen bildirimler ile uğraşmayacağım. Konuyu silebilirdim ama bu tarz sorunları yaşayanlar için en azından örnek olması için kalmasını istiyorum. Geri kalan kişiler ne haliniz varsa görün.

Size mantıklı şeyler söyleyen insanlar sizin fikirlerinize uymuyor diye fanboy oluyor. Hmm çok iyi. Hadi sen de ne halin varsa gör, bir daha görüşmemek üzere, çok özleyeceğiz seni emin ol.

Bu sorun hakkında yabancı sitelerde bile konular açılmış tartışmalar yapılmış ve çözümler aranmış siz daha neyin derdinseniz? Mantıktan bahsediyorsun herkes ezbere bilinen şeyler sıralayıp "Bannerlord daha erken erişim ama!" diye ağlıyor konuyu açtığımdan beri. Yeter yani. Sizinle mi uğraşacağım? Bu oyun abartılı şekilde benim işlemcimi zorladı bu kadar basit ve sonra kalıcı veya geçiçi bir performans kaybı oluştu ve anket oylarına bakarsak azda olsa gerçekten bu sorunu yaşayanlar ya da sonradan kabul edenler varmış.

Bu forumda bile benden önce ve benden sonra ilk sayfada örnekte verdiğim gibi konular açıldı. Hatta sonradan gelen updatelerin içeriklerinin bazıları bile bu sorun ile alakalıydı. Bunu ben sallamıyorum. Ayrıca gerçekten art niyetli olmayan yorumlara olabildiğince olumlu cevaplar vermeye çalıştım. Fakat bütün gün evde karantinada oturmaktan beyni erimiş fanboy kitlesinin yorumlarına tahammül edemedim ve etmeyeceğim. Konu kilitlenmezse sileceğim.

Last edited:
Bizim forumlarımız da veya araştırdığınız yabancı forumlar da, yeni çıkmış olan neredeyse her yüksek bütçeli yapım veya erken erişim oyunu hakkında bu tarz konular açılır. Bannerlord'a özel değil.

Erken erişim olayını görmezden gelmek marifet değil. Size gerekli açıklamalar yapıldı. Bilgisayarınıza emin olun bir göz atsam sıkıntının aslını bulabilirim. Olay sizde bitiyor. Oyun donanımınıza zarar veremez. Sorunu başka yerde aramayı deneyin.

Last edited:
Bizim forumlarımız da veya araştırdığınız yabancı forumlar da, yeni çıkmış olan neredeyse her yüksek bütçeli yapım veya erken erişim oyunu hakkında bu tarz konular açılır. Bannerlord'a özel değil.

Bana bir tane örnek verir misin peki? Ben güncel olan her oyunu sistemimle ultrada oynadım ve Kingdom Come Deliverance'yi saymazsak ki oyunda çok kötü bir optimizasyona ve Bannerlord gibi abartılı bir işlemci gücüne ihtiyaç duymasına rağmen Bannerlord'un onda biri kadar bile sıkıntı yaşatmamıştı bana. Bu bir örnektir ama bana Bannerlord'a benzer çıkış yapmış ve aynı sorunlara sahip bir oyun göstermeni istiyorum. Ayrıca aşırı ısı işlemciye zarar verir ve benim sorunum bu. Bu oyun işlemciyi dengesiz düzeydi ısıtıyor. 60-65 derece görünürken aniden 80 çıkartıyor. Sonra 70 düşüyor ve aniden 10-15 derece birden yükseltiyor. Elli kere yazdım.

Oyunu oynadıktan bir kaç saat sonra bilgisayarım memory management(mavi ekran) hatası verip ekran kartı sürücülerim birden silindi ve oyundan yaklaşık 10gb'lık bir dosya silindi yeniden yüklemek zorunda kaldım ve cidden bilgisayarımı aldığımdan bu yana dek ciddi bir ısınma hissettim oyunu oynarken üstüne herhangi bir şey koysam kızartmışcasına ısındı.

Mesele şu ki, insanlar sürekli kendisinin haklı olduğunu düşünürek karşılık veriyor ve bu karşılık sert bir üslup içerince de iki taraf birbirinden uzaklaşmaya devam ediyor zaman geçtikçe. Son birkaç saattir forum kaynayan kazan gibi. Arkadaşlar eğer biri yaşadığı sıkıntılar hakkında ya da oyunun eksiklikleri dolayısıyla sinirlendiği için konu açıyorsa lütfen dostça bir dille karşılık vermeyi deneyin. Siz "boş yapmışsın, oynama o zaman" dedikçe insanlar oyundan daha da uzaklaşmaya başlıyorlar. Bu da TaleWorlds' e zarar veriyor aslında. Diğer taraf da "fanboy" kalıbını kullanmaktansa ne kadar sinirlenirse sinirlensin kendi mağduriyetini güzel bir dille anlatarak tartışmaya devam edebilir diye düşünmekteyim.

Bana bir tane örnek verir misin peki? Ben güncel olan her oyunu sistemimle ultrada oynadım ve kingdom come deliveranceyi saymazsak ki oyunda çok kötü bir optimizasyona ve Bannerlord gibi abartılı bir işlemci gücüne ihtiyaç duymasına rağmen Bannerlord'un onda biri kadar bile sıkıntı yaşatmamıştı bana.
Rockstar Games'in RDR2 yapımı bir çok sıkıntıyla çıktı. Kiminin bilgisayarında CPU yaktı kiminin GPU'sunu, sözde... Eğer takip ediyorsanız bilirsiniz.

Olay şu. Sizinde bu yorumda belirttiğiniz gibi sorununuz aşırı ısınma. Fakat bunu çözmek istemiyorsunuz. Stok demek ki yeterli değil. İsterseniz CPU test yapın. %100 kullanımda ısı derecesine bakın. Emin olun fırlayacaktır 80 üstüne. Buna çözüm ise bir soğutucu bakmak. Ani voltaj artışıyla fırlayan ısı değerleriniz bile 60 dan 68 e çıkmak olacak en fazla. Değiştirmeniz gerekli.

Mesele şu ki, insanlar sürekli kendisinin haklı olduğunu düşünürek karşılık veriyor ve bu karşılık sert bir üslup içerince de iki taraf birbirinden uzaklaşmaya devam ediyor zaman geçtikçe. Son birkaç saattir forum kaynayan kazan gibi. Arkadaşlar eğer biri yaşadığı sıkıntılar hakkında ya da oyunun eksiklikleri dolayısıyla sinirlendiği için konu açıyorsa lütfen dostça bir dille karşılık vermeyi deneyin. Siz "boş yapmışsın, oynama o zaman" dedikçe insanlar oyundan daha da uzaklaşmaya başlıyorlar. Bu da TaleWorlds' e zarar veriyor aslında. Diğer taraf da "fanboy" kalıbını kullanmaktansa ne kadar sinirlenirse sinirlensin kendi mağduriyetini güzel bir dille anlatarak tartışmaya devam edebilir diye düşünmekteyim.

Şu ana kadar en mantıklı yorum bu sanırım. Haklısın kardeşim. Fakat kırmızıyla işaretlediğim kısımdaki tarzda gelen yorumlar yüzünden konuya gerçekten mantıklı gelen yorumlara bile dikkatimi çok veremedim. Gerçekten insanın sinirini zıplatıyorlar.

Rockstar Games'in RDR2 yapımı bir çok sıkıntıyla çıktı. Kiminin bilgisayarında CPU yaktı kiminin GPU'sunu, sözde... Eğer takip ediyorsanız bilirsiniz.

Olay şu. Sizinde bu yorumda belirttiğiniz gibi sorununuz aşırı ısınma. Fakat bunu çözmek istemiyorsunuz. Stok demek ki yeterli değil. İsterseniz CPU test yapın. %100 kullanımda ısı derecesine bakın. Emin olun fırlayacaktır 80 üstüne. Buna çözüm ise bir soğutucu bakmak. Ani voltaj artışıyla fırlayan ısı değerleriniz bile 60 dan 68 e çıkmak olacak en fazla. Değiştirmeniz gerekli.

RDR2 oynadım fakat ne hikmetse böyle bir sorun yaşamadım stok fanda. Bannerlord öncesi işlemcim maksimum %100 olan her oyunda 75 dereceyi kolay kolay geçmedi. Ayrıca bu yükseliş yavaş yavaş oluyordu. Aniden 20 derece birden arttıran bir oyunu hiç görmedim.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom