Bannerlord'un İşlemcilere Zarar Vermesi?

Sizde Aynı Sorun Oldu mu?

• Total voters
    155

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Evet arkadaşlar bugün tesadüf üzerine bir konuda gördüğüm yorumlardan sonra ve kendi yaşadıklarımı düşününce bundan iyice emin olmaya başladım. Bannerlord çıktığı ilk gün herkes gibi bende heyecanla deneyimledim ve çoğu kişi gibi hayal kırıklığıyla beraber memnun kalmadım. Gelen updatelerde hiçbir şeyi çözmüyordu. Çok uzun sürelerle de oynamadım ama bu süreç içinde işlemciye aşırı derecelerde yüklendiğini fark ettim.

Sonra zaten sildim ve bir daha hiç kurmadım. Fakat o günden sonra işlemcimde bir sıkıntı oluştu. Önceden oynadığım oyunları artık oynayamaz hale geldim ve tıpkı Bannerlord'ta olduğu gibi güncel olan her oyunda aynı sorunu yaşamaya başladım. Fps düşüşleri ve yüksek ısı sorunları her oyunda baş gösterdi. Arkadaşlar bakın laf olsun diye yazmadım bunları ve amacım Taleworlds böyle kötülemek değil.

Ben bu işlemciyi 6 yıldır kullanıyorum ve sayısız oyunla sayısız saatler geçirdim ve ilk defa böyle bir şey yaşadım. Fanları temizlememe rağmen ve hatta macunu değiştirmeme rağmen düzelmedi bu sorun ve şu an bu durumdayım işte. Geriye tek seçenek format kaldı ve eğer formattan sonra bile düzelmezse herkes bu konuyu dikkate almalı ve bu oyunu oynamaya çalışırken bir daha düşünmeli. En azından aşırı güçlü işlemcilere sahip olmayanlar ile aşırı pahalı soğutma sistemine sahip olmayanlar bunu gözden geçirsinler.

Eğer durum buysa bana bir dünya gereksiz masraf çıkmış olacak. Sıkıntım Bannerlord'u oynayamamak değil. Umrumda bile değil şu saatten sonra. Bilgisayara bile sokmam ama diğer oyunlarda bile aynısını yaptığı için benim ve diğer sıkıntı yaşamış kişiler arasına yenileri dahil olmadan önce bilginiz olsun istedim ve bilgisayarınızda kalıcı bir zarar kalmadan önce dikkat edin.

sanırım oyun işlemciyi gereğinden fazla ısıtıyor .bu önce bana saçma gelmişti lakin oyunun bilgisayari bozduğuna dair şikayetler var. bunun hemen incelenmesi lazım.

Last edited by a moderator:
Windows 10 single language
i7 4770k
RX 580 8 GB
16 GB DDR3 RAM 1600 MHZ
240 GB SSD
1 TB HDD
700W Fsp Hydro Güç Kaynağı

Şu an masaüstünde bile 50-60 dere. Artık her oyunda fps düşüşü yaşamaya başladım bu olaydan sonra. Isıyı saymıyorum bile.

Last edited:
İ5 9600h işlemcim var 1 senedir ilk defa 90 dereceye yaklaştığını gördüm performans kaybı yok ama sıcaklık bana fazla geldi

Benim sıkıntım kalıcı bir durum yaratması oldu yoksa bu oyunun oynanmayacağını ilk 1 saatte anladım. Yani çoğu kişi gibi saatlerce bile oynamadım Tutorial kısmından sonra ilerlemedim bile. Ben 15 senedir oyun oynayan biriyim böyle bir durumla ilk defa karşılaştım. Stok soğutucu kullanıyorum ama bakımları yapıldı macunlandı ve yağlı sprey ile temizlendi. Ayrıca stok soğutucusunu daha yeni aldım. Standart intel soğutucu ve ortalama sabit bir değerde 70-75 arası her oyunu oynatırdı fakat şu an fan kafayı yedi ve 3500 rpm dönmesine rağmen ısı 90 kadar çıkmaya çalışıyor. 60 fps oynadığım oyunlardan fpsler 30-40 kadar düşüyor.

Arkadaş bomboş bi konu bu herkes bende oluyor falan demiş ama bir yazılımcı olarak 4+ senelik deneyimimle konuşuyorum
İşlemciye zarar verme gibi saçmalıkları bence bir kenara bırakın her elektrik devresinin bi ömürü vardır seninki de dolmak üzeredir bunun hakkında şüpheleri bulunanlar
İşlemcinin nasıl çalıştığı ve bilgisayar sistemlerinde ne konumda olduğunu araştırabilir
Göreceklerdir ki her hangi bir oyunun işlemciye zarar verme mümkünatı teorik olarak yoktur

Son olarak zarar verme ne arkadaş damage mi atıyor ok mu atıyor

Arkadaş bomboş bi konu bu herkes bende oluyor falan demiş ama bir yazılımcı olarak 4+ senelik deneyimimle konuşuyorum
İşlemciye zarar verme gibi saçmalıkları bence bir kenara bırakın her elektrik devresinin bi ömürü vardır seninki de dolmak üzeredir bunun hakkında şüpheleri bulunanlar
İşlemcinin nasıl çalıştığı ve bilgisayar sistemlerinde ne konumda olduğunu araştırabilir
Göreceklerdir ki her hangi bir oyunun işlemciye zarar verme mümkünatı teorik olarak yoktur

Son olarak zarar verme ne arkadaş damage mi atıyor ok mu atıyor

Normalde oyunlarda işlemci %50 %30 makbüldür. Benim şu ana kadar Bannerlord öncesi oynadığım oyunların hiçbirinde %100 kolay kolay olmuyordu ve eğer macun kurumadıysa 80 derece kadar çıkmazdı. Bu oyunun işlemciye yaşattığı stresten sonra kalıcı bir durum bırakmış olabilir. Anlamak bu kadar mı zor? İşlemciyi yerli yersiz anlık olarak %100 çekip çalıştırıp 80-90 derecelere kadar ısıttıktan sonra aniden azalmasıyla nasıl işlemcinin bozulmamasını bekliyorsun? İşlemciyi elbette oyun bozar. Madem çok biliyorsun açıkla. Gelip araştır falan deme.

Oyunun Steam'de yazan sistem gereksinimleri yanlış hatırlamıyorsam işlemci olarak zaten 8.nesilden başlamıyor muydu hocam? Zorlanması normal zaten benim fikrimce.

Oyunun Steam'de yazan sistem gereksinimleri yanlış hatırlamıyorsam işlemci olarak zaten 8.nesilden başlamıyor muydu hocam? Zorlanması normal zaten benim fikrimce.

Kardeşim ben Bannerlord oynamıyorum. Bannerlord oynadıktan sonra her oyunda aynı sorunu yaşamaya başladım. Yoksa Bannerlord falan umrumda değil artık.

Kardeşim ben Bannerlord oynamıyorum. Bannerlord oynadıktan sonra her oyunda aynı sorunu yaşamaya başladım. Yoksa Bannerlord falan umrumda değil artık.

Kalıcı bir zarar aldıysa çok zorlamadan sonra normal değil mi canım benim bu olay sence?

Kalıcı bir zarar aldıysa çok zorlamadan sonra normal değil mi canım benim bu olay sence?

Peki canım benim niye bu kadar zorluyor işlemciyi sebepsiz yere? Ben bir sürü optimizasyon sorunlu oyun oynadım ve bir sürü sistemimin yetmediği oyunları oynadım ve hiçbirinde bunu yaşamadım. Oyunun grafiklerinin düşürürdüm ve lowda bir şekilde oynardım. Keza Kingdom Come Deliverance'de işlemci odaklı bir oyun ve o oyunda hiçbir sıkıntı yaşamıyordum? Bannerlord bu kadar özel yapan ne? Oyun küçüçük haritayı bile yükleme ekranından sonra önizlerken anası ağlıyor. Açık dünya olsa kim bilir ne olacaktı.

Optimizasyon sorunu olduğu bilinen bir gerçek dostum. Baya sorunu var hemde bu konuda. Özel yapan bir şey yok ve ben kimseyi savunmuyorum zaten.

Öncelikle geçmiş olsun. 6 yıl geçmiş diyorsunuz, ürün yaşam döngüsü denen durum var. Yani bannerlord yaptığı aşırı ısınma o ürünün son kalan ömründe bitirici bir vuruş yapmış olabilir.

Öncelikle geçmiş olsun. 6 yıl geçmiş diyorsunuz, ürün yaşam döngüsü denen durum var. Yani bannerlord yaptığı aşırı ısınma o ürünün son kalan ömründe bitirici bir vuruş yapmış olabilir.

Teşekkür ederim. Benim amacım eğer böyle bir durum varsa gün yüzüne çıkması ve yaşayanlar varsa bilinmesi. Yoksa olan oldu. Formattan sonra bir ihtimal düzelir ve belki virüs olabilir ama üç dört tane virüs programıyla taramama rağmen ve dediğim gibi fanı temizlememe rağmen düzelmedi. Hatta üşenmedim Bios sıfırladım gene yok. Windows en iyi şekilde optimize ettim bunun öncesinde. Zaten bende böyle bir durumla ilk defa karşılaştım.

Normalde oyunlarda işlemci %50 %30 makbüldür. Benim şu ana kadar Bannerlord öncesi oynadığım oyunların hiçbirinde %100 kolay kolay olmuyordu ve eğer macun kurumadıysa 80 derece kadar çıkmazdı. Bu oyunun işlemciye yaşattığı stresten sonra kalıcı bir durum bırakmış olabilir. Anlamak bu kadar mı zor? İşlemciyi yerli yersiz anlık olarak %100 çekip çalıştırıp 80-90 derecelere kadar ısıttıktan sonra aniden azalmasıyla nasıl işlemcinin bozulmamasını bekliyorsun? İşlemciyi elbette oyun bozar. Madem çok biliyorsun açıkla. Gelip araştır falan deme.
Araştırmadan yazdığınız için böyle oluyor ya araştırmanızı söyleyerwk iyi bir şey yaptım

Şöyle ki eğer macun kuruduysa bu pc ye bakım yapılmıyor demektir ve eninde sonunda her hangi bi oyunda yine bozulacaktı. (bakın bozulacaktı zarar görecekti değil.)

Bu oyunda neden fazla cpu kullanımı olduğunu söyleyeyim oyunda çok fazla yapay zeka var ve hepsi de özel durumlar içerisinde her an hesaplama yapıyolar bu da tamamen işlemciye binen bir yüktür işlemciye sürekli işlem biner, peki bu işlemciye bi eksi yaratır mı cpu sürekli çalıştığı ve sürekli fazla fazla işlem geldiği için performansını %100 e kadar çıkartır ki işlemleri yapabilsin. Bir donanımın %100 kullanılması kötü bir şey değildir oyunlar için %50 cpu kullanımı idealdir diye saçma bi cümle olamaz ne yani sen 300vs300 savaşa girdiğinde cpu %50 kullanılsın mı istiyosun artık sadece duran adamlar mı görürsün oyunun çöker mi bilemem sıraya alınmış binlerce hesaplama ve %50 ile çalışan bir cpu dan hepsini yapmasını beklemek baya zekice

Son olarak dediğim gibi pc bakımı yapılmadıysa bu işlemci zaten bozulacaktı böyle bir oyunda bozulmasının sebebi ise AI hesaplamaları çok fazla işlemci tam performans çalışıyor bu da oyun değil kullanıcı kaynaklı sorundur

Boş konuşuyorsun ve söylediğin her şeyi zaten biliyorum. Ben bu oyunda bırak 300vs300 100vs100 bile yapmadım. Harita büyüklüğü hep 200'dü bu süreçte. Oyun ekran kartını hiç sallamıyor bile. Ekran kartı 40 derecedeyken işlemci 70 çıkıyor. Neyi hesaplıyor ortada abartılı bir AI durumu yok? Bildiğin Warband'ın grafiklerinin geliştirilmiş hali. Bir iki köy gezdim ve harita da dolanıp 5-10 kişilik haydutlara daldım diye neyin hesaplaması için bu kadar abartılı güç istiyor bu oyun? Oyun oynamasak hiç hak verecez. Gören oyun dünyasında Bannerlord'un çağ atlattığını sanacak. Grafikleri bile zamanın gerisinde kalmış bir oyun.

Last edited:
Oyunun zarar verme gibi bir durumu olamaz. İşlemcimi bechmark programlarıyla tam yükte çalıştırarak 2 saat boyunca teste tabi tutmuşluğum vardır. Max sıcaklığımı ölçebilmek için ki bunun gibi bir kaç defa daha yaptım. İşlemciler tam yükte ısınmadığı sürece zarar görmezler.

Oyunun zarar verme gibi bir durumu olamaz. İşlemcimi bechmark programlarıyla tam yükte çalıştırarak 2 saat boyunca teste tabi tutmuşluğum vardır. Max sıcaklığımı ölçebilmek için ki bunun gibi bir kaç defa daha yaptım. İşlemciler tam yükte ısınmadığı sürece zarar görmezler.

İyi o zaman ben kendim dengesizce ısıttım ve kullandım bu işlemciyi.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom