Bannerlord Tam Sürümünde Eklenmesini İstediğiniz Özellikler

Users who are viewing this thread

Sana katılıyorum oyunun en büyük eksiği şu anda . Diyaloglar Warband'dan bile kötü. İnşallah ilerki zamanlarda diyalogları geliştirirler.

otomatik savunma en çok istediğim şu an bu. Kesinlikle olmalı. Yoksa bırakıcam bu gidişle (sıf bu yüzden okçu karakter açtım. meydanda savaşta vs idare ediyorum ama daha hiç turnuvaya giremedim bu yüzden.

Öneriler
- Birliği olan Klan üyelerimiz savaşı kaybettikleri zaman birlikleri dağıtılıyor. Biz Klan penceresinden tekrar birlik kurdurmadığımız sürece şehirde bekliyorlar. Esaretten kurtuldukları zaman otomatik olarak tekrar asker toplamaları iyi olabilirdi.

Önceki oyunlarda olan bazı özellikler anlamsızca oyundan çıkarılmış ya da eklenmemiş. Bunların eklenmesi oyuna çeşitlilik katabilir.

-Oyuna başlarken hangi Krallığın - Devletin topraklarında başlayacağımıza karar verebilsek iyi olurdu. Warband yapımında olan bir özelliğin eksikliğine anlam veremedim.

-Varolan Krallık - Devletlerin yönetiminde entrika ile hak iddia edebilme özelliği yapıma çeşitlilik katardı. Kendi devletini kurmak yerine kendimizi yakın hissettiğimiz krallığı yönetebilirdik.

-Yoldaşlarımızın Silah ve Kıyafetlerini değiştirebilme seçeneği oyuna eklenebilir.

-Savaşta bayılan askerler Yeşil yerine Sarı renkle gösterilebilir.

-Lordların savaş yokken ordu toplaması hiç mantıklı değil. Haritada gezinmekten başka yapabilecekleri birşey yok. Ordu toplama olayı sadece savaş durumuna özel olursa daha mantıklı olabilir.

-Oyunun başında kaçırılan kardeşlerimiz ile ilgili görev yok.

- Esir aldığımız Lordlar ile konuştuğumuzda sadece tek bir metin var. Ona sadece kaçma diyebiliyoruz. Normal zamanki diyalog seçenekleri ile onu kendi krallığımıza davet edebilme özelliği olabilirdi.

-Krallığımıza Başkent belirme özelliği getirilebilir. İlk ele geçirdiğimiz Şehir ya da Kale belirleyene kadar başkent işlevi görebilir.

-Bir krallıktan ayrılan klan ya da lordlar bize katılmak için başkentimize gelebilir.

-Lordlar ile ilişkimiz oyunda daha etkili olabilir. - 100 ilişkim olan lord bana ihanet etmiyor. Bu çok mantıksız sayılır.

-Şehrimizde barış zamanı ziyafet düzenleme özelliği getirilebilir.

Size kısa bir sorum var, sor; boşver :ROFLMAO:

Şaka bir yana madde madde uzun uzun yazmak istiyorum.
  1. Görev çeşitliliği. Umarsızca farklı görev atsınlar üstümüze, çok görev olsun.
  2. Random eventlerin gelmesi lazım, haritada dolaşırken bir anda bir köylü grubu gelip bizden yardım istesin, şehirde dolaşır iken bir anda saldırı yiyelim.
  3. Suikast düzenleme olayı gelmeli.
  4. Kamp kurma olayı kesinlikle geri gelmeli. Neden kaldırdılar ki var olan bir özelliği.
  5. Askerlerimiz yaralandığında onlar için ilk yardım malzemeleri bulmamız gereksin, bunların tedariğini yapmamız gereksin. Bununla bağlantılı ana ve yan görevler eklensin.
  6. İlla bizim gidip bir lorda yardım etmemiz gerekmesin bazende bir lort gelsin bizden yardım istesin.
  7. Ulak gönderme olayı gelsin, haritanın sonunda ki adam ile konuşmak için gitmeyelim.
  8. Kral olduğumuzda ya da yönetici, lord olduğumuzda şehrimizde, kalemizde günlük halk sorunlarıyla ilgilenelim. İlgilenmediğimiz takdirde halk isyan etsin, ordu kursun.
  9. Yerel halk bölgede ki haydutları temizlemek için kendi ordusunu kurmalı, eğer biz ilgilenmediysek.
  10. Casus belli dediğimiz savaş sebebi olayını getirmeleri lazım. Bir toprak üzerinde hak iddia edip, onun şartlarını sağlamak için nüfus toplamalı, rüşvet vermeli, suikast düzenlemeli gibi daha detaylı siyasi eylemler gelmeli.
  11. Yoldaşlarımızın aile edinebilmesi gerekli. Bundan dolayı arasıra sorun çıkartmalı ya da buna bağlı yan görevler gelmeli.
  12. Yoldaşlarımız bize ihanet edip, başka bir lordun hizmetine girebilir. İsteklerini yerine getirmez isek
Listeyi daha da uzatabilirim aslında ama bunların çoğunun gelmeyeceğini biliyorum.

Last edited:
Öneriler
- Birliği olan Klan üyelerimiz savaşı kaybettikleri zaman birlikleri dağıtılıyor. Biz Klan penceresinden tekrar birlik kurdurmadığımız sürece şehirde bekliyorlar. Esaretten kurtuldukları zaman otomatik olarak tekrar asker toplamaları iyi olabilirdi.

Önceki oyunlarda olan bazı özellikler anlamsızca oyundan çıkarılmış ya da eklenmemiş. Bunların eklenmesi oyuna çeşitlilik katabilir.

-Oyuna başlarken hangi Krallığın - Devletin topraklarında başlayacağımıza karar verebilsek iyi olurdu. Warband yapımında olan bir özelliğin eksikliğine anlam veremedim.

-Varolan Krallık - Devletlerin yönetiminde entrika ile hak iddia edebilme özelliği yapıma çeşitlilik katardı. Kendi devletini kurmak yerine kendimizi yakın hissettiğimiz krallığı yönetebilirdik.

-Yoldaşlarımızın Silah ve Kıyafetlerini değiştirebilme seçeneği oyuna eklenebilir.

-Savaşta bayılan askerler Yeşil yerine Sarı renkle gösterilebilir.

-Lordların savaş yokken ordu toplaması hiç mantıklı değil. Haritada gezinmekten başka yapabilecekleri birşey yok. Ordu toplama olayı sadece savaş durumuna özel olursa daha mantıklı olabilir.

-Oyunun başında kaçırılan kardeşlerimiz ile ilgili görev yok.

- Esir aldığımız Lordlar ile konuştuğumuzda sadece tek bir metin var. Ona sadece kaçma diyebiliyoruz. Normal zamanki diyalog seçenekleri ile onu kendi krallığımıza davet edebilme özelliği olabilirdi.

-Krallığımıza Başkent belirme özelliği getirilebilir. İlk ele geçirdiğimiz Şehir ya da Kale belirleyene kadar başkent işlevi görebilir.

-Bir krallıktan ayrılan klan ya da lordlar bize katılmak için başkentimize gelebilir.

-Lordlar ile ilişkimiz oyunda daha etkili olabilir. - 100 ilişkim olan lord bana ihanet etmiyor. Bu çok mantıksız sayılır.

-Şehrimizde barış zamanı ziyafet düzenleme özelliği getirilebilir.
Yoldaşlar zaten istediğiniz gibi donatılabiliyor başından beri.Inventory sekmesinde sag ve sol oklara basarak hangi karakteri giydirmek istediğinizi seçebilirsiniz bilginiz olsun.Diğer özelliklerde zaten gelecektir büyük ihtiamlle zamanla.

gemiler, adalar. liman kentlerinin değerli olmasını istiyorum. bir Viking gibi limandan ayrılıp hiç bilmediğim Aseray çöllerinde savaşmak istiyorum. aynı şekilde yeni bandit türü korsanlar olsun istiyorum. aserayın kuzeyinde küçük küçük adacıklar bulunuyor. oralarda yerleşkeler olabilir.
Kral veya lord olduğumuzda daha gerçekçi diyaloglar olmasını istiyorum.
Bir hana girdiğimizde handakilerin tavırların değişmesi gerek. En başta ''sen kimsin adını duymadım'' demesini istemiyorum, ben koskaca sultanım ulan!
Diyalogların eklenmesi lazım, bir companion esir alındığında ''abi ne zorlu yollardan geçtim'' demesini istiyorum, aynı zamanda esirlerle olan etkileşimin arttırılmasını istiyorum.
Karlı arazilerin faydasını ve çöllü arazilerin faydasını görmek istiyorum. Büyük bir sefer yaparken sadece harita üzerinde hızımız azalıyor, attration damage sadece yemek ve moralden oluşmamalı. yapay zekanın daha gerçekçi savaş taktikleri yapmasını istiyorum abi.
ALT tuşuna bastığımda orduların yerini göstermesini istemiyorum. Aynı şekilde ben ustalıkla ordularımı gizlediğimde yapay zeka Wallhack açmış gibi chargelamasını istemiyorum. salak gibi atlarını en önden götürüp ölmesini istemiyorum.
Evlendiğimde ziyafet vermek istiyorum ben. ya da savaş kazandığımızda çadırları kurup kutlama yapmak!
oyunda biralar ve şaraplar sadece askerin morallerini yükseltmek için mi varlar? bir işe yarasınlar bari!
Oyuna dinlerin eklenmesini istiyorum ve savaş gerekçelerinin daha detaylı olmasını.
''HOP BURASI BENİM ARTIK'' diyip savaş açmasını istemiyorum yapay zekanın.
bir krallıkta hak ilan etmek istiyorum gidip kendi krallığımı niye kurayım abi? olmuş klan seviyem 5 evliyim barklıyım çocuklarım falan var niye gidip uğraşayım krallık kurmakla? zaten o kadar ilişki kasmışım zar zor. ilişki demişken, ilişki kasmanın daha güzel ve eğlenceli olmasını istiyorum.
oyunun kendine ait lorunda olan olayları görmek istiyorum abi. warband'de dustum khan vardı kergitlerden nerede o şimdi?
nordlar nasıl çıktı? Svadya ve rodok nasıl dağıldı? batanyalılar nasıl yok oldu? imparatorluk nereye gitti warbandde?
oyunun bize bunları sunması lazım.
Aseray nasıl sarranid oldu? incili arwa nerede? Sancar han ne zaman çıkıcak ve kergit klanının başına geçicek?
oyuna hanedan sistemi eklediniz, detaylı olsun; eğlenceli olsun.
''aha bak sançar han geldi kergitlerin başına şimdi kergitler güçlenicek..'' olalım, ya da nordlar gelsin bir anda denizden ve; ''NORDLAR GELDİ KIYILARDAN UZAK DURUN'' mantığı olsun abi.. veyahut sadece imparatorluk iç savaşı değil, Vlandiya krallığı ileride Rodok ve Svadya olarak bölünsün. biz oyuncu olarak bu subfactionlara katılabilelim.. ya da liderlik edelim... subfaction dediğin böyle olur.
batanyalılara herkes haydut olarak baksın; warbandde orman haydutları yerine alıyorlar sanırım zaten.
oyun artık bir sandbox'tan çıkıp bir evrene dönüşmeli... yoksa ''oy gidemde biraz kralını tanımayan insanları geçindirem keh keh keh'' oluyor..
çok mu şey istiyorum acaba?
sanırım çok şey istiyorum..

-Tüccarlara gıda ve hammadde siparişi verdirme gelebilir. Belirli bir fiyatta anlaşılıp misal bu kente 200 tane tahıl getir diye söylenebilir
-Perkler daha da çeşitlendirilebilir
-yeni krallık kurduğumuzda warbanddaki bazı modlar gibi merkeziyetçi-aristokrasi-asker kalitesi vb.konularda istediğimiz seçimleri yapabilme gelmeli ayrıca diğer krallıkların da bu konuda base değerleri olmalı(daha sonra davranıslarına göre değişebilmeli) ve her birinin bonusu ve eksisi olmalı. Daha da açmak gerekirse mesela aşırı aristokrat bir yapıda lordlar daha çok asker toplayıp daha çok vergi alabiliyorken ürünler daha pahalı olmalı ve kervanlar daha seyrek geçmeli tam tersi burjuvazinin güçlü olduğu bir ülkede ticaret daha aktif olmalı veya köylü/alt tabakanın daha geniş haklara sahip olduğu bir ülkede üretim ve gıda artmalı. Ayrıca tüm bunların belirli gruplarla ilişki geliştirirken vs.olumlu ve olumsuz etkileri olmalı.Politikalarla buna benzer bir sistem eklemeye çalışmışlar fakat bence çok dengesiz olmuş. Her politikanın artıları ve eksileri yeniden değerlendirilmeli.
-warbanddaki kitap okuma ve kamp yapma sistemi getirilmeli
-ordu yönetimi için yeni şeyler getirilmeli, mesela ordunun daha hızlı gitmesi için force march gibi bir özellik getirilebilir ordunun morali zamanla düşerken hız bonusu verilebilir. Ya da gıda tüketimi ayarlanabilir, özellikle uzun süren kuşatmalarda gıda dağıtımı moral pahasına azaltılabilir
-kendi askeri birimlerimizi oluşturabilme gelmeli. Demircide dizayn edeceğimiz veya hazır olan zırh ve silahlarla askerlerimizi donatabilmeliyiz. Buna benzer bir sistem hatırlarsanız ateş ve kılıç oyununda vardı ekipman değiştirebiliyorduk.
- topraklarımızdan alınan vergileri milisleri vs.kontrol edebilmeliyiz ve bunların güvenlik,refah vs.etkileri olmalı. Ayrıca köylere gidip ufak koruma birlikleri bırakmak eklenebilir. Köylerde verimlilik, üretim gibi şeyler yeniden düzenlenebilir. Barış zamanı nüfus daha hızlı artıp ambarlar taşarken savaşta zorunlu askere alımlar ve ek vergiler dolayısıyla köyler fakirleşmeli. Ayrıca köylere inşaa yapma olayı acilen geri gelmeli.
-eğer yapılabilirse otomatik savaştayken süre ilerlemeli ve yakındaki müttefik-düşman ordular aynı bizim gibi sonradan yardım etmeye gelebilmeli. Bu oyunu çok daha gerçekçi yapacaktır. Son dakikada yenilirken bilmemkim ve askerleri yardıma yetişti diye bir ibare görmek hepimizi mutlu eder. Bu şekilde olmuyorsa bile misal görüş mesafesinde olup savaşa normalde giremeyecek uzaklıkta olan orduların savaşa tahmini varışı yazabilir ve bunun savaş içi bir dakika karşılığı olabilir. Misal savaş başladıktan 5 dakika sonra haritanın bitişinden müttefik ordusu doğar ve cepheye katılır.
-bu oyundaki ticaret sistemini çok beğendim ama yine de hâla çok fazla geliştirilebilir özelliği var. Warbanddaki foyat soruştur gibi bir özellik eklenebilir veya şehirde kalırken gelip giden kervanlardan aynı konuşma ekranında sormuş gibi otomatik bilgi alınabilir, bu bilgilerin çokluğu ve doğruluğu ticaret ve karizma yeteneğine göre değişebilir.
-perklere ek olarak krallıkların ve klanların belirli savaş felsefelerine sahip olması eklenebilir. Mesela ben okçu ve mızraklı temelli ordular kuruyorum krallığımdaki başka bir klan da süvari odaklı gidiyor. Savaşlarda komutan atarken bunlara dikkat edilebilmeli ve kendilerine göre bonusları olmalı. Ayrıca taktik perklerindeki savunma-saldırı bonusları daha da dallandırılmalı.
-gemi ticareti ve korsancılık güzel bir eklenti olabilir
-göç sistemi getirilebilir. Refahı etkileyen faktörlerden biri göç olabilir bu da şehirdeki güvenlik, savaş bölgesinden uzaklık, belirli sınıflara verilen özgürlükler ve vergi seviyeleri vs.tarafından etkilenebilir. Mesela ben tüccarlara tüm vergileri kaldırıp üstüne şehre daha çok kervan gelmesini teşvik edecek destekler yapmak istiyorum. Öte yandan krallığımdaki soyluların kendi ticaret ve sosyal politikalarını kendileri seçmesini istiyorum yani bir nevi ademi merkeziyetçi bir yapı üzerine. Tekrar dediğim gibi politika sistemi güzel bir fikir ama çok çok ve çok daha derinleştirilebilir.
-savaş yorgunluğu diye bir özellik eklenmeli ve bu refahı, güvenliği ve milis alımlarını etkilemeli. Ayrıca savaşlarda suçlu bir taraf olmalı ve bölge tüccarlarının belirli lordlara bu konuda tepkileri olmalı.
-çok ileride bir dlc olarak da çıkarılabilecek olan bir kervansaray/ticaret yolları eklentisi gelebilir. Şehirlerimizden diğer kentlere yollar inşaa edebilir ve belirli sayıda kervansaraylar koyabiliriz. Bu küçük bir garnizonu olan outpostlar gibi olabilir ve yolları korumak için devriye atabilirler. Ayrıca kervansaraylarda kalındığıda yaralıları iyleştirme bonusu ve güncel ticaret fiyatları hakkında bilgi alma olmalı. Ayrıca gerçekte olduğu gibi ufak çapta ticaret de dönebilir. Meslela adam toplu şekilde demir almış biyere gidiyor ama siz oradan geliyorsunuz ve demir orada ucuz. Adama teklifte bulunup ikinizin de karına olacak şekilde mallarını alabilirsiniz. Bunun yanısıra belirli yollarda taşınan belirli mallara ek vergiler konulabilir veya taşınması teşvik edilebilir. Mesela ipek yağ ve kürk gibi lüks tüketim mallarına vergiler konulacakken demir taşıyan herkese taşıdığı demiri daha fazla karla satma imkanı sunulabilir. Ben şehrimi dünyayı kuşatacak kadar kılıç ve alet üreten bir merkez haline getirmek istiyorsam bu iyi olur. Ayrıca koyulan vergi oranlarına göre tüccar davranışları tabi ki etkilenmeli ve belirli rotalarda düzenli taşımacılık yapılmalı.
-Krallıkların ve lordların bir caydırıcılık gücü olmalı. Mesela 1 kişilik kervan görseler dahi bazı durumlarda haydutlar ve lordlar o kervana saldırmaktan çekinmeli. Warbandda ağır ol yabancı bu kervan bilmemkim tarafından korunmaktadır lafının harbiden bir anlamı olmalı. Haydutların ve krallıkların birbirleriyle ilişki ve çekinme düzeyi olmalı ve mesela diplomasi yoluyla sizden korkan ve çekinen bir krallık zorla size belirli imtiyazlar vermeye zorlanabilir hatta kalesi bile istenebilir(özellikle isyancı varisi himayesine alma veya yeni savaştan çıkmış ve tükenmiş bir devleti savaşla tehtid etme durumlarında tonla haraç veya toprak istenilebilmeli)
-eu4 tarzı bir agressive expansion olmalı yani herhangi bir krallık yaptığı her saldırgan eylem için belirli bir süreliğine belirli olumsuzluklar yaşamalı. Mesela 2 ayda hemen 3 şehir aldınız ve bölgedeki tüm krallıkların sizinle ilişkisi düştü ve birbirlerine saldırmamaya başladılar. Hatta içlerinden birine girerseniz birleşip sizin üzerinize gelebilirler ve belki savaşta sizi yenip yok ettiğiniz krallığın tekrardan kurulmasına sizi zorlayabilirler.
-bunu yapması biraz zor olabilir ama varolan köylerin veya şehirlerin yok edilmesi, terk edilmesi mümkün olabilmeli ve alexander misali yeni yerleşimler kurulabilmeli ve çok uzun vadede bunlar şehirlere evrilebilmeli.

-bir de bence hemen kent panosu tarzı bir şey eklemelisiniz. Şehirde ve bağlı köylerdeki tüm alınabilir görevleri oradan tek tıkla alabilelim. Özellikle sürekli tek tek npclerle konuşması çok yoruyor ve zaman kaybettiriyor(düşük sistemlerde beklemesi tam bir facia olabiliyor)
-sefer haritasında yakaladığımız haydut için direkt konuşma sahnesine girmeden ana ekrandan saldır komuti eklenmeli, bu da çok zaman kaybettiriyor ve teslim ol/git dışında girilebilecek bir diyalog da yok. Tamam haydutları hoş giydirmişsiniz arkaplan da efsane olmuş ama açıkçası bana gereksiz geliyor
-warbandın bazı modları gibi savaşa girecek askerleri seçebilmemiz eklenebilmeli.
-tutoring tarzı bir eklenti gelebilir. Mesela tıb bilgisi yüksek olan yoldaşımıza "bana boş zamanlarda hekimciliği öğretmeni istiyorum" gibi bir diyalog kurulabilir ve hekimlikteki xp ilerlemesine mesela +10 bilmemkimden talim alıyor şeklinde eklenebilir.

Last edited:
gemiler, adalar. liman kentlerinin değerli olmasını istiyorum. bir Viking gibi limandan ayrılıp hiç bilmediğim Aseray çöllerinde savaşmak istiyorum. aynı şekilde yeni bandit türü korsanlar olsun istiyorum. aserayın kuzeyinde küçük küçük adacıklar bulunuyor. oralarda yerleşkeler olabilir.
Kral veya lord olduğumuzda daha gerçekçi diyaloglar olmasını istiyorum.
Bir hana girdiğimizde handakilerin tavırların değişmesi gerek. En başta ''sen kimsin adını duymadım'' demesini istemiyorum, ben koskaca sultanım ulan!
Diyalogların eklenmesi lazım, bir companion esir alındığında ''abi ne zorlu yollardan geçtim'' demesini istiyorum, aynı zamanda esirlerle olan etkileşimin arttırılmasını istiyorum.
Karlı arazilerin faydasını ve çöllü arazilerin faydasını görmek istiyorum. Büyük bir sefer yaparken sadece harita üzerinde hızımız azalıyor, attration damage sadece yemek ve moralden oluşmamalı. yapay zekanın daha gerçekçi savaş taktikleri yapmasını istiyorum abi.
ALT tuşuna bastığımda orduların yerini göstermesini istemiyorum. Aynı şekilde ben ustalıkla ordularımı gizlediğimde yapay zeka Wallhack açmış gibi chargelamasını istemiyorum. salak gibi atlarını en önden götürüp ölmesini istemiyorum.
Evlendiğimde ziyafet vermek istiyorum ben. ya da savaş kazandığımızda çadırları kurup kutlama yapmak!
oyunda biralar ve şaraplar sadece askerin morallerini yükseltmek için mi varlar? bir işe yarasınlar bari!
Oyuna dinlerin eklenmesini istiyorum ve savaş gerekçelerinin daha detaylı olmasını.
''HOP BURASI BENİM ARTIK'' diyip savaş açmasını istemiyorum yapay zekanın.
bir krallıkta hak ilan etmek istiyorum gidip kendi krallığımı niye kurayım abi? olmuş klan seviyem 5 evliyim barklıyım çocuklarım falan var niye gidip uğraşayım krallık kurmakla? zaten o kadar ilişki kasmışım zar zor. ilişki demişken, ilişki kasmanın daha güzel ve eğlenceli olmasını istiyorum.
oyunun kendine ait lorunda olan olayları görmek istiyorum abi. warband'de dustum khan vardı kergitlerden nerede o şimdi?
nordlar nasıl çıktı? Svadya ve rodok nasıl dağıldı? batanyalılar nasıl yok oldu? imparatorluk nereye gitti warbandde?
oyunun bize bunları sunması lazım.
Aseray nasıl sarranid oldu? incili arwa nerede? Sancar han ne zaman çıkıcak ve kergit klanının başına geçicek?
oyuna hanedan sistemi eklediniz, detaylı olsun; eğlenceli olsun.
''aha bak sançar han geldi kergitlerin başına şimdi kergitler güçlenicek..'' olalım, ya da nordlar gelsin bir anda denizden ve; ''NORDLAR GELDİ KIYILARDAN UZAK DURUN'' mantığı olsun abi.. veyahut sadece imparatorluk iç savaşı değil, Vlandiya krallığı ileride Rodok ve Svadya olarak bölünsün. biz oyuncu olarak bu subfactionlara katılabilelim.. ya da liderlik edelim... subfaction dediğin böyle olur.
batanyalılara herkes haydut olarak baksın; warbandde orman haydutları yerine alıyorlar sanırım zaten.
oyun artık bir sandbox'tan çıkıp bir evrene dönüşmeli... yoksa ''oy gidemde biraz kralını tanımayan insanları geçindirem keh keh keh'' oluyor..
çok mu şey istiyorum acaba?
sanırım çok şey istiyorum..
Duygularima tercuman olan bir yazi??Bu hayallerle oyunun çıktığı saatte almam ve sonrasında yaşadığım hayal kırıklığı.. umarim bi aciklama gelir ve suan oynadiginiz oyun tam surumun %1 i falan derler , o zaman gerekirse bir 5 yil daha beklerim ama warband sonrasi bu sekilde olmamaliydi

12. Yoldaşlarımız bize ihanet edip, başka bir lordun hizmetine girebilir. İsteklerini yerine getirmez isek
Listeyi daha da uzatabilirim aslında ama bunların çoğunun gelmeyeceğini biliyorum.

Buna ben de katılıyorum. Sadece yoldaş değil lordlar da ihanet edebilmeli, gerekirse güvenilirliğini sınayabilecek görevler verebilmeliyiz. Bu görevleri kendimiz belirleyelim. Mesela Lord'un "Onur" özelliği ekside, o özelliğini test edebilmek için kendimizin seçeceği bir görev vermeliyiz. "Hilekar" ise sürü veya birlik emanet edip bir yere ulaştırmasını isteyebiliriz. Veya bir krala barış yapmak için gönderip onun himayesine geçip geçmeyeceğini kontrol edebiliriz.

Merhaba,
2009 yılından beri bilfiil bu oyunu oynuyorum ve yaklaşık 11 sene oldu ve bu oyunu yıllardır seviyorum ve şirketin ve oyunun gelişmesi beni bir Türk olarak mutlu ediyor.
Sizlere oyunda görmek istediğim birkaç istekte bulunacağım.
Köyler gelişip kendi nüfus ve gelişmişlik olarak büyüyebilmeli Köy<Kale<Şehir olarak gelişme seviyesi olmalı.
Aynı şey şehir ve kaleler içinde geçerli. Şehir ve Kaleler refahı düştükçe yerleşim olarak da Şehir>Kale>Köy olabilmeli.

İkinci önerim ise haydut kamplarına baskın yaptığımız zaman hangi askerler ile kampa baskın yapacağımızı seçme imkanı olmalı

-Tüccarlara gıda ve hammadde siparişi verdirme gelebilir. Belirli bir fiyatta anlaşılıp misal bu kente 200 tane tahıl getir diye söylenebilir
-Perkler daha da çeşitlendirilebilir
-yeni krallık kurduğumuzda warbanddaki bazı modlar gibi merkeziyetçi-aristokrasi-asker kalitesi vb.konularda istediğimiz seçimleri yapabilme gelmeli ayrıca diğer krallıkların da bu konuda base değerleri olmalı(daha sonra davranıslarına göre değişebilmeli) ve her birinin bonusu ve eksisi olmalı. Daha da açmak gerekirse mesela aşırı aristokrat bir yapıda lordlar daha çok asker toplayıp daha çok vergi alabiliyorken ürünler daha pahalı olmalı ve kervanlar daha seyrek geçmeli tam tersi burjuvazinin güçlü olduğu bir ülkede ticaret daha aktif olmalı veya köylü/alt tabakanın daha geniş haklara sahip olduğu bir ülkede üretim ve gıda artmalı. Ayrıca tüm bunların belirli gruplarla ilişki geliştirirken vs.olumlu ve olumsuz etkileri olmalı.Politikalarla buna benzer bir sistem eklemeye çalışmışlar fakat bence çok dengesiz olmuş. Her politikanın artıları ve eksileri yeniden değerlendirilmeli.
-warbanddaki kitap okuma ve kamp yapma sistemi getirilmeli
-ordu yönetimi için yeni şeyler getirilmeli, mesela ordunun daha hızlı gitmesi için force march gibi bir özellik getirilebilir ordunun morali zamanla düşerken hız bonusu verilebilir. Ya da gıda tüketimi ayarlanabilir, özellikle uzun süren kuşatmalarda gıda dağıtımı moral pahasına azaltılabilir
-kendi askeri birimlerimizi oluşturabilme gelmeli. Demircide dizayn edeceğimiz veya hazır olan zırh ve silahlarla askerlerimizi donatabilmeliyiz. Buna benzer bir sistem hatırlarsanız ateş ve kılıç oyununda vardı ekipman değiştirebiliyorduk.
- topraklarımızdan alınan vergileri milisleri vs.kontrol edebilmeliyiz ve bunların güvenlik,refah vs.etkileri olmalı. Ayrıca köylere gidip ufak koruma birlikleri bırakmak eklenebilir. Köylerde verimlilik, üretim gibi şeyler yeniden düzenlenebilir. Barış zamanı nüfus daha hızlı artıp ambarlar taşarken savaşta zorunlu askere alımlar ve ek vergiler dolayısıyla köyler fakirleşmeli. Ayrıca köylere inşaa yapma olayı acilen geri gelmeli.
-eğer yapılabilirse otomatik savaştayken süre ilerlemeli ve yakındaki müttefik-düşman ordular aynı bizim gibi sonradan yardım etmeye gelebilmeli. Bu oyunu çok daha gerçekçi yapacaktır. Son dakikada yenilirken bilmemkim ve askerleri yardıma yetişti diye bir ibare görmek hepimizi mutlu eder. Bu şekilde olmuyorsa bile misal görüş mesafesinde olup savaşa normalde giremeyecek uzaklıkta olan orduların savaşa tahmini varışı yazabilir ve bunun savaş içi bir dakika karşılığı olabilir. Misal savaş başladıktan 5 dakika sonra haritanın bitişinden müttefik ordusu doğar ve cepheye katılır.
-bu oyundaki ticaret sistemini çok beğendim ama yine de hâla çok fazla geliştirilebilir özelliği var. Warbanddaki foyat soruştur gibi bir özellik eklenebilir veya şehirde kalırken gelip giden kervanlardan aynı konuşma ekranında sormuş gibi otomatik bilgi alınabilir, bu bilgilerin çokluğu ve doğruluğu ticaret ve karizma yeteneğine göre değişebilir.
-perklere ek olarak krallıkların ve klanların belirli savaş felsefelerine sahip olması eklenebilir. Mesela ben okçu ve mızraklı temelli ordular kuruyorum krallığımdaki başka bir klan da süvari odaklı gidiyor. Savaşlarda komutan atarken bunlara dikkat edilebilmeli ve kendilerine göre bonusları olmalı. Ayrıca taktik perklerindeki savunma-saldırı bonusları daha da dallandırılmalı.
-gemi ticareti ve korsancılık güzel bir eklenti olabilir
-göç sistemi getirilebilir. Refahı etkileyen faktörlerden biri göç olabilir bu da şehirdeki güvenlik, savaş bölgesinden uzaklık, belirli sınıflara verilen özgürlükler ve vergi seviyeleri vs.tarafından etkilenebilir. Mesela ben tüccarlara tüm vergileri kaldırıp üstüne şehre daha çok kervan gelmesini teşvik edecek destekler yapmak istiyorum. Öte yandan krallığımdaki soyluların kendi ticaret ve sosyal politikalarını kendileri seçmesini istiyorum yani bir nevi ademi merkeziyetçi bir yapı üzerine. Tekrar dediğim gibi politika sistemi güzel bir fikir ama çok çok ve çok daha derinleştirilebilir.
-savaş yorgunluğu diye bir özellik eklenmeli ve bu refahı, güvenliği ve milis alımlarını etkilemeli. Ayrıca savaşlarda suçlu bir taraf olmalı ve bölge tüccarlarının belirli lordlara bu konuda tepkileri olmalı.
-çok ileride bir dlc olarak da çıkarılabilecek olan bir kervansaray/ticaret yolları eklentisi gelebilir. Şehirlerimizden diğer kentlere yollar inşaa edebilir ve belirli sayıda kervansaraylar koyabiliriz. Bu küçük bir garnizonu olan outpostlar gibi olabilir ve yolları korumak için devriye atabilirler. Ayrıca kervansaraylarda kalındığıda yaralıları iyleştirme bonusu ve güncel ticaret fiyatları hakkında bilgi alma olmalı. Ayrıca gerçekte olduğu gibi ufak çapta ticaret de dönebilir. Meslela adam toplu şekilde demir almış biyere gidiyor ama siz oradan geliyorsunuz ve demir orada ucuz. Adama teklifte bulunup ikinizin de karına olacak şekilde mallarını alabilirsiniz. Bunun yanısıra belirli yollarda taşınan belirli mallara ek vergiler konulabilir veya taşınması teşvik edilebilir. Mesela ipek yağ ve kürk gibi lüks tüketim mallarına vergiler konulacakken demir taşıyan herkese taşıdığı demiri daha fazla karla satma imkanı sunulabilir. Ben şehrimi dünyayı kuşatacak kadar kılıç ve alet üreten bir merkez haline getirmek istiyorsam bu iyi olur. Ayrıca koyulan vergi oranlarına göre tüccar davranışları tabi ki etkilenmeli ve belirli rotalarda düzenli taşımacılık yapılmalı.
-Krallıkların ve lordların bir caydırıcılık gücü olmalı. Mesela 1 kişilik kervan görseler dahi bazı durumlarda haydutlar ve lordlar o kervana saldırmaktan çekinmeli. Warbandda ağır ol yabancı bu kervan bilmemkim tarafından korunmaktadır lafının harbiden bir anlamı olmalı. Haydutların ve krallıkların birbirleriyle ilişki ve çekinme düzeyi olmalı ve mesela diplomasi yoluyla sizden korkan ve çekinen bir krallık zorla size belirli imtiyazlar vermeye zorlanabilir hatta kalesi bile istenebilir(özellikle isyancı varisi himayesine alma veya yeni savaştan çıkmış ve tükenmiş bir devleti savaşla tehtid etme durumlarında tonla haraç veya toprak istenilebilmeli)
-eu4 tarzı bir agressive expansion olmalı yani herhangi bir krallık yaptığı her saldırgan eylem için belirli bir süreliğine belirli olumsuzluklar yaşamalı. Mesela 2 ayda hemen 3 şehir aldınız ve bölgedeki tüm krallıkların sizinle ilişkisi düştü ve birbirlerine saldırmamaya başladılar. Hatta içlerinden birine girerseniz birleşip sizin üzerinize gelebilirler ve belki savaşta sizi yenip yok ettiğiniz krallığın tekrardan kurulmasına sizi zorlayabilirler.
-bunu yapması biraz zor olabilir ama varolan köylerin veya şehirlerin yok edilmesi, terk edilmesi mümkün olabilmeli ve alexander misali yeni yerleşimler kurulabilmeli ve çok uzun vadede bunlar şehirlere evrilebilmeli.

çok güzel yazmış dostum...
talewords, ''anaaa bu aslında gerçekten güzel olur yaa'' diyordur bence şuan.
EU4'deki coalition muhabbeti kesinlikle gelmeli bence de. bir krallık, 2 büyük muharebe kazandıktan sonra büyük iskender gibi (af edersiniz) vura vura tüm şehirlerini işgal etmeye başlıyor. e durum bu olunca yenilen krallık bir daha toparlanmamak üzere dağılmaya başlıyor.
Mr.Kebab'ın yazdığı ticaret eklentileri ve birtakım köylü, milis eklentileri çok hoş olur. oyunun gerçekçiliğini arttırır.
inşallah TW ekibinden birileri okuyordur bu yazıları.
allahım nasip et....

ALT tuşu konusunda isteyen kullanır isteyen kullanmaz kaldırılmasına gerek yok benc
isteklerin bazıları biraz fazla olmuş hem mükemmel savaş olsun hem mükemmel rp hemde strateji biraz zor :grin:
benim isteklerime gelecek olursak:
  • Kervanları para karşılığı salmanın geri gelmesi
  • Saldır komutunun geliştirilmesi (Süvarilerimi sadece düşman süvarilerine saldır yada okçularına saldır emrini verebilmek)
  • Nort ve birkaç kültür daha ansiklopedide var boş şuan büyük olasılıkla eklenecekler ama sadece yoldaş eklenmesin bizde o kültürleri seçebilelim ve onlarında asker ağacı olsun sadece belli hublardan ve az sayıda olsa da
  • Ele geçirilen toprakların kültürü belli bir süre sonra değişmeli bu konuda politikada oluşturulabilir artısı haha hızlı değişim eksisi isyan riskinin artması gibi
  • İlla kendi klanımızı kurmak zorunda olmayalım başka klanlarada katılabilelim
  • Farklı haydut türleri birbirinin düşmanı olsun böylece haydutlar bir nebzede olsa dengelenir ve harıtanın olmaması gereken yerinde olan haydutlar temizlenir
  • Başkent olayı geri gelmeli hem krallıklar hemde klanlar için
  • Arenada antrenman dövüşlerinde yaralandık mı sabit kalsın o böylece yetenek kasma olayı biraz düzelir (sadece antrenman için turnuva için olursa bidaki tur için çok kedine sakınman gerekir zevki kaçar)
  • kalkan duvarı ve çember emirlerinde kalkanlılar direk öne geçmeli mızraklılar arkasından mızrak duvarı oluşturmalı bunu ayarlaması zor oluyor savaş akarken
  • hattın boyutunu ayarlıyabilmeliyiz
  • Taht talipleri yada krallık içi klanlar arası taht mücadelesi gelmeli
  • Yoldaşlar esir düştükten sonra eski görevlerine otomatik dönmeliler yada bize bir ekranla sorsun dönsünmü beklesimi diye
  • Klan hazinesi gelsin kazancın belli bir kısmı otomatik oraya aksın kervan kurma filan için oradan para kesilsin
  • Klandakiler birliğimizde olmasa bile konuşma penceresinden üstündekileri ayarlayabilelim şuan sadece asker alıp verbiliyoruz
  • Klandakilere para verebilerim takasta para veremiyorsun
şimdilik aklıma gelenler bunlar

Çift kılıç istiyorum :grin: Bir de teknik anlamda zor ama savaşlarda kopan gövdeler bacaklar kelleler istiyorum.

Oyuna saatler gömdükten sonra yeni şeyler düşündüm artık en büyük isteğim oyundaki çökmelerin düzeltilmesi daha sonrasında ise
  • ilki entrikalar olsa iyi olabilirmiş buna evlilik dışı çocukların lord olması gibi şeyler tabii bunun için karakter npc özelliklerine iffetli olanlar diye br şey getirilmesi gerekiyor
  • Yoldaşları para karşılığında değil de gönlünü kazanarak kendine ait görevleriyle yanımıza çekelim ki bir bağ oluşsun üç boyutlu karakterler olsunlar böylece
  • çatışma sırasında karakteri kısa süre ai'ye vererek kuş bakışına geçip strateji yapıp tekrar karaktere dönmekte güzel olur

Buradaki önerileri görünce Bannerlord'dan değil de Mount&Blade'dan zevk aldığımı fark ettim çünkü cidden Warband'daki birçok özelliği kaldırmışlar ve çok az sayıda şey eklemişler. Benim de birkaç öneri sunmam gerekirse:
  • Birlik ekranında sağ tarafta askerlerin daha küçük durması(göze hoş gelmesi açısından), askerleri tek tuşla okçu,piyade vs. diye sıralayabilme ve askerleri belli birliklere ayırmanın daha kolaylaştırılması
  • Politika açısından aşırı karmaşık şeylere girmeye korkuyorlarsa bile en azından Warband'daki ve Diplomacy modundaki özellikleri getirebilirler.
  • Eu4'teki gibi eventler gelmeli.Örneğin bir salgın eventi vardı. İşte limana gelen bir gemide virüs ortaya çıkıyordu ve sana 2 seçenek sunuyordu seçeneklerden birinde limana gelen gemiyi karantinayı alıp gelir kaybediyordun diğerinde ise karantinaya almayıp yayılma riskini artırıyordun ama daha az gelir kaybediyordun. Böyle eventler köylerde şehirlerde bir şeyler yaşanıyor hissini artırır ve çok güzel olur diye düşünüyorum.
  • Bilmiyorum ben mi fark etmedim ama bir orduda belli bir birliği kontrol ederken komutan bize sağ kanattan saldır gibi komutlar verebiliyor ama biz tek başımıza komutanken birliklerimize böyle komutlar veremiyoruz ben atlı okçularla sağdan giderken süvarilerin de soldan saldırmasını istiyorum
  • Hanlarda sadece düz insan ve yoldaş dışında işimize yarayacak birileri olabilir işte görev verebilir, bazı dedikodulardan bahsedebilir, çıkabilecek bir savaştan bahsedebilir veya halihazırda devam eden bir savaştan bahsedebilir en azından hanlara girmek için bir sebep olur. Bu kişiler şehirlerdeki tüccarlar olabilir sonuçta onlarla çok az etkileşime girmiyoruz ve arada handa olmaları gerçekçiliği artırır.
  • Yoldaşlarımız ekipmanlarını kendileri halletse daha iyi olur gibi ve aynı şekilde biz onların zırhını almaya çalıştığımızda izin vermeyebilirler.
  • Haydutlar için sığınaktan farklı birkaç yer yapılabilir haydut kampı, haydut yerleşim yeri gibi böyle 100-200 kişilik yerler olabilir ama tabi ele geçirmesi çok zor olması kaydıyla
  • İdam seçeneğine o sırada yanımızda olan yoldaşlarımızdan tepki gelebilir bunun sonucu kötü olabilir vs. diye veya bu idam konusu bir lordla karşılaştığımızda açılabilir.
  • Esirlerin orduya alınması sonucunda Warband'daki gibi direkt moral düşmesi değil de ordu içinde kavga gibi eventler eklenebilir.

Kesinlikle yoldaş iyileştirmeleri diye düşünüyorum. Yoldaşları bizim klanımızdan çıkartıp kendilerine ayrı bir klan kurabilmelerini sağlamayız. Ondan sonra onlar da başka lordlar ya da yoldaşlarla evlenip çocuk yapabilmeli, aile genişletebilmeli. Ayrıca diğer yoldaşlar da kendi krallıklarını kurabilseler güzel olur. Rastgele olarak krallığın ismi yoldaşın soyadı olabilir mesela. Zaten yoldaşlar da rastgele oluşuyor bildiğim kadarıyla.

Köy yönetimi yok gibi neredeyse. Köye muhtar ya da yönetici atayamıyoruz. Bu yönetimler detaylandırılsa çok daha iyi olur.

çok güzel yazmış dostum...
talewords, ''anaaa bu aslında gerçekten güzel olur yaa'' diyordur bence şuan.
EU4'deki coalition muhabbeti kesinlikle gelmeli bence de. bir krallık, 2 büyük muharebe kazandıktan sonra büyük iskender gibi (af edersiniz) vura vura tüm şehirlerini işgal etmeye başlıyor. e durum bu olunca yenilen krallık bir daha toparlanmamak üzere dağılmaya başlıyor.
Mr.Kebab'ın yazdığı ticaret eklentileri ve birtakım köylü, milis eklentileri çok hoş olur. oyunun gerçekçiliğini arttırır.
inşallah TW ekibinden birileri okuyordur bu yazıları.
allahım nasip et....
Dostum benim de tek temennim bu. Binbir türlü tersliğe rağmen bu oyunu geçte olsa çıkardılar fakat şimdi her zamankinden daha fazla çalışmaları gerekiyor. Ben de dahil inanıyorum ki pek çok oyuncu olabildiğince geniş bir yelpazede özgür tercihlerle oynamak istiyor. Oyun bize her türlü kariyer imkanını sağlamalı gerek ticaret açısından gerek idaresel olarak. Sonuçta öyle ya da böyle herkes hayalindeki krallığı oynuyor ve bu bahsettiğim özellikler bir şekilde oyuna olabildiğince hızlı eklenmeli ki gerekli denge ayarlamalarını da yapsınlar. Erken erişimin en büyük artısı onbinlerce insandan geri dönîşler alıp ortalama alòcı isteklerini belirlemeleri olacak. Eğer taleworlds ekibi burada yazılanları okumuyor, oluruna bakmıyorsa çok büyük bir yanlış yaparlar. Özellikle bu virüs dolayısıyla karantina olayının en aşağı bir seneye yakın süreceğini de varsayarsak hızlı şekilde ekibin ilerlemesi ve artık bug ve performans iyileştirmelerinin ardından bu işe girişmeleri çok önemli. TL bu işten büyük paralar kazanabilir ve olacaksa gelecek projeler için de çok büyük bir prestij ve reklam kaynağı da olur.

Belirli şartlar sağlandığında sınırlı sayıda yeni köy ve kale kurulabilmeli.Warband AD 1257 modunda vardı.Ayrıca pazar gibi malikane kurup ilk başta boşken 28 ayrı bina ve hepsi görsel olarak geliştirilebiliyordu.Girip gezmesi neyin nasıl değiştiğini tek tek araştırıyordum.Yine aynı modda kaleler 100 kişi ile 500 kişilik ordulara karşı dayanabiliyordu.Sur ve Kule düzenleri çok iyiydi.Saldıranı eritiyordu.Burda hemen düşüyor kaleler ve şehirler.

Evlatlarımızla 18 i doldurana kadar hiç bir etkileşimde bulunamıyoruz.Kızsa tüm skiller 0 erkekse 20 ve 5 olarak başlıyorlar.Orta Çağda çocuklar daha küçük yaşta eğitilmeye başlanırdı.Biz en azından babası olarak ne konuda kendini geliştirmesini az çok seçebilmeliyiz.Evlatlarımızı gelişmesi için küçük yaşta sancaklara bırakabilmeliyiz öteki türlü öldükten sonra ilk başta başladığımız karakterden bile daha kötü bir karakterle devam etmek zorunda kalıyoruz.Koskoca krallığın veliahtı 0 eğitimle geliyor :smile:

Back
Top Bottom