Bannerlord Oyununun Ruhu için Öneriler

Users who are viewing this thread

Merhabalar.

2008 yılından beri seriyi oynuyorum, kaç bin saat oynadığımı artık bilmiyorum bile. Gözüme takılan, faydalı olabileceğini düşündüğüm bir takım öneriler var. Bu öneriler oyunun ruhu, hissettirdikleri ve akıllarda kalıcılığı için önemli diye düşüyorum. Uzatmadan başlayayım.

1- Elle Yaratılmış Yoldaşlar
Bunun çok temel bir mantığı var. Ben de oyun geliştiricisiyim ve açıkçası rastgele karakter oluşturmaktaki cazibeyi anlayabiliyorum. Ancak buna kesinlikle değmez. Warband oynayan herkes Bunduk'u, Alayen'i, Jeremus'u tanır. Bu oyunda kimi tanıyoruz? Hiç kimseyi. Burada şuna değinmek istiyorum. Siz rastgele bir karaktere elle yazılmış bir hikaye girerseniz insanlar oturup Bannerlord muhabbeti yaptığında o yoldaş hakkında konuşamaz. Biz Bunduk üzerinden kaç tane espri yapmışızdır kim bilir. Bu karakterler üzerinden Dörtyol Hanında hikaye bile yazıldı.

Elle yazılmış karakterler, oyunun ruhuna bir katkıdır. Bu karakterler bir oyuncu hikayesinde, bir muhabbette, bir memede yer almaya ve sembolleşmeye müsaittir. Bunu harcamayın. Yoldaşları isimlerine aldıkları sıfatla değil, doğrudan isimleriyle tanımalıyız. Yüzleri sabit olmalı. Eğer karakter ölümü bir sorunsa, o halde ilk jenerasyon yoldaşlar elle yaratılmış, sonraki jenerasyonlar ise randomly generated olarak kullanılabilir. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

2- Yoldaş Anıları
Yoldaşlar birbirleriyle kavga etmeli, bir mekandan geçtiğinde yorum yapabilmeli. Mesela Jeremus'la bir noktadan geçtiğimizde, oradaki akademiyle alakalı anılarını anlatıyordu. Evrene bir katkı işte. O yazıyı okumak bana olumlu bir katkıda bulunuyor. Kalradya'nın sadece bir campaign haritası değil, bir şeylerin yaşandığı bir diyar olduğunu hissediyorum.

3- Ziyafetler ve Ek Aktiviteler
Ziyafetlerin ne kadar önemli olduğunu söylemem lazım. Bir turnuvaya katılıp lordların salonuna girme hakkına sahip olmak ve onlarca lordu bir mekanda görmek... Ortama canlılık katıyor, lordlara kişilik kazandırıyor ve onları hatırlamamızı sağlıyor. Warband'de ziyafetler cenaze gibi dursa da oyuncu için bir anlam ifade ediyordu, animasyonlardaki eksiklikler hayal gücüyle görmezden gelinebiliyordu. Ziyafetlere ihtiyacımız var. Lordlarla sosyalleşebilmeliyiz ki bir aidiyet hissedebilelim.

Ek olarak av özelliği gibi şeyler eklenebilir. Lordlarla ava çıkmak, buradan ufak bir ödüllendirme, diyaloglara bir yansıma gibi gibi. Buna çok detay ekleyemem ama bir fikir olarak burada dursun. Oyuncuya lordlarla etkileşime girmesini sağlayacak, onlarla savaş dışında da zaman geçirmesini sağlayacak zorunluluk olmayan, isteğe bağlı her türlü ek özellik önemli bir katkıdır.

4- Başkent
Çok önemli. Aslında bakınca basit gibi duruyor ama Svadya'nın içinden geçmek için düzenlediğimiz bir seferde son hedef olarak Praven'e gelişimizin oyuncuda oluşturduğu hissi görmezden gelmemek lazım. Bir yerin başkent olması, haritadaki bir ikonla bile ifade edilecek kadar basit tutulabilir. Ancak her ülkenin bir başkenti olduğu vurgulanmalı. Başkent düşerse, negatif bir etkisi olmalı ve başkentler kolay düşmemeli. Atıyorum, gücünü diğer toprakların sayısından alıyor gibi. Mesela 10 tane şehir varsa alması daha zor iken 2 tane varken daha kolay gibi. Ayrı bir başkent sistemi yazılabilir. Zahmetli olacaktır muhtemelen, işleri karışıklaştırma olasılığı da var. O yüzden hiçbir özelliği olmasa da bir "başkent" ibaresinin kullanılması bile sembolik olarak önem arz edecektir.

5- Oyuniçi Etkileşimli Yönetim
Oyunun arayüzleri mükemmel, ancak bir aracı ile karar almak da zevkli bir seçenek. Bu tercihe bağlı hale getirilebilir. Oyuncu barış yapmak için diplomasi ekranını da kullanabilir, ya da başkentindeki vezirin yanına gidip onunla konuşarak da barış ilan edebilir. Her şeyi arayüzle yapmak, bir miktar her şey mekanikmiş hissiyatı yaratıyor. Arayüzler gerçekten harika, ancak bu konuda bir alternatif hoş bir detay olabilir.

Oyunun Ruhuna Değil, Oynanışa Katkı Sağlayacak Öneriler;
Buradaki önerilerim genel olarak yaptıklarım.

1 - Grinding
Başlangıçta oynanışta bolca grinding yer alması normal. Ancak bir lord haline geldiğimizde, çok masraflı olsa da otomatik asker toplama ya da otomatik talim gibi özellikler eklenmeli. Çünkü defalarca başa dönüp asker yetiştirme döngüsüne düşme olasılığımız var. Oyun içi 60 gün sürsün gerekiyorsa ama bir şekilde bu grindingi oyunun ilerleyen süreçlerinde olabildiğince azaltmak şart.

2 - Farklı Zafer Türleri
Oyunda tüccar ile oynamaya müsait mükemmel bir altyapı var. Çok detaylı yazılmış ve ne kadar karmaşık olduğunu tahmin edebiliyorum, patlak vermeye ne kadar müsait olabileceğini. Bu kadar güzel özellikler boşa gitmemeli. Civilization oyunlarında olduğu gibi zafer türleri gelmeli. Total War'da da var bu.

Atıyorum, Kalradya Fatihi zafer türünü kazanmak için karakterin bütün Kalradya'yı ele geçirmesi gerekir. Ekonomik Zafer seçeneğinde ise atıyorum günlük gelir 200.000 üstünde olmalı, 10 şehirde dükkan, 20 tane kervan ve toplamda 1.000.000 dinar alışveriş tarzı gereksinimler gerekir.

Değinmek istediğim ana fikir, oyuncuya her yeni oyuna başladığında yeni bir hedef seçmesini sağlayacak, farklı oynanış tercihleri yapmaya teşvik edecek ve bu tarz oyuna gömülü güzel mekaniklerin değerlendilmesine katkı sağlayacak zafer türlerinin eklenmesi. Bunları Steam başarımlarıyla da desteklerseniz bir çok insan defalarca oyunu oynar.

Örnek zafer türleri: Kalradya Fatihi, Mareşal (Başka bir krallığın her yeri almasını sağlamak), Tüccar Zaferi, Haydut Zaferi, İşgalci (aşırı onursuz bir fetih olabilir, atıyorum yüksek oranda insanları idam etme, yağmalama gibi gereksinimleri olur gibi gibi)

Evet, benim diyeceklerim bu kadar. Yazarken ellerim yoruldu, umarım yapımcılar görür ve katkı sağlar. Eğer fikirleriniz varsa da burada tartışabiliriz. :xf-smile:

Bu öneriler gerçekten iyi umarım developerlar görür. Oyun şuan biraz ilkel. ileri ki zamanlarda çok daha geliştirileceğinden eminim. Konuda belirtilen fikirler açısından ben en çok oyunun lore ve diyaloglarının, hikayelerin genişletilmesini istiyorum. RPG elementlerinin genişletilmesi lazım SP'de.

Önerilerin güzel. Bence nüfuza da bir ayar çekilmeli. Ordu toplamak için, ordu bütünlüğünü sağlamak için, barış ilan etmek için, savaş ilan etmek için, savaş ilanı durdurmak için, lordlarla aramızı düzeltmek için nüfuz harcıyoruz. Bu harcamalar tek seferde 500’e kadar çıkabiliyor. Günlük 8-10 nüfuz geliyor. Eskiden birikirdi şimdi birikenler bitiyor. Ordu toplamak veya bütünlüğü korumak için başka alternatifler olabilir. Nüfuza para gibi bakmak oyun zevkini bozuyor. Umarım bu önerileri geliştiricilerden biri görür yada cevap yazar.

Avcılık dışında diğer tüm önerilerinin gerçekleşmesi muhtemel ve gerçekten şahsi olarak da katıldığım öneriler. Bir de onlara ek olarak dediğin gibi işlevselleştirme eklenebilir ve farklı rollere kapı açılabilir. Yani demek istediğim oyunda her şeyin bir işlevi olmalı ve mücadele sunmalı. Kış gelince korkmalı, yanımızda kürkler taşımalıyız; kuşatma yaparken "aletler" yanımızda bulunmalı, masraf yaparak gerçekten o kuşatma zorluğunu hissetmeliyiz veya bu tarz stratejiye katkıda bulunan özelliklerden daha çok mesela role katkıda bulunan özellikler olmalı. Demircilik al-sat bağlamından çıkarılarak, gerçekten demircinin tarihteki önemi vurgulanmalı ve buna özel roller olmalı vb...

Gördüğüm en güzel öneri konusu bunların kesinlikle dikkate alınması gerekli.2008'den beri oynayan biri 2020'de gelip tavsiye veriyorsa bunun ne kadar değerli birşey olduğunu anlatmama gerek yok.

Merhabalar.

2008 yılından beri seriyi oynuyorum, kaç bin saat oynadığımı artık bilmiyorum bile. Gözüme takılan, faydalı olabileceğini düşündüğüm bir takım öneriler var. Bu öneriler oyunun ruhu, hissettirdikleri ve akıllarda kalıcılığı için önemli diye düşüyorum. Uzatmadan başlayayım.

Bunun çok temel bir mantığı var. Ben de oyun geliştiricisiyim ve açıkçası rastgele karakter oluşturmaktaki cazibeyi anlayabiliyorum. Ancak buna kesinlikle değmez. Warband oynayan herkes Bunduk'u, Alayen'i, Jeremus'u tanır. Bu oyunda kimi tanıyoruz? Hiç kimseyi. Burada şuna değinmek istiyorum. Siz rastgele bir karaktere elle yazılmış bir hikaye girerseniz insanlar oturup Bannerlord muhabbeti yaptığında o yoldaş hakkında konuşamaz. Biz Bunduk üzerinden kaç tane espri yapmışızdır kim bilir. Bu karakterler üzerinden Dörtyol Hanında hikaye bile yazıldı.

Elle yazılmış karakterler, oyunun ruhuna bir katkıdır. Bu karakterler bir oyuncu hikayesinde, bir muhabbette, bir memede yer almaya ve sembolleşmeye müsaittir. Bunu harcamayın. Yoldaşları isimlerine aldıkları sıfatla değil, doğrudan isimleriyle tanımalıyız. Yüzleri sabit olmalı. Eğer karakter ölümü bir sorunsa, o halde ilk jenerasyon yoldaşlar elle yaratılmış, sonraki jenerasyonlar ise randomly generated olarak kullanılabilir. Bunun çok önemli olduğunu düşünüyorum.

2- Yoldaş Anıları
Yoldaşlar birbirleriyle kavga etmeli, bir mekandan geçtiğinde yorum yapabilmeli. Mesela Jeremus'la bir noktadan geçtiğimizde, oradaki akademiyle alakalı anılarını anlatıyordu. Evrene bir katkı işte. O yazıyı okumak bana olumlu bir katkıda bulunuyor. Kalradya'nın sadece bir campaign haritası değil, bir şeylerin yaşandığı bir diyar olduğunu hissediyorum.

Ziyafetlerin ne kadar önemli olduğunu söylemem lazım. Bir turnuvaya katılıp lordların salonuna girme hakkına sahip olmak ve onlarca lordu bir mekanda görmek... Ortama canlılık katıyor, lordlara kişilik kazandırıyor ve onları hatırlamamızı sağlıyor. Warband'de ziyafetler cenaze gibi dursa da oyuncu için bir anlam ifade ediyordu, animasyonlardaki eksiklikler hayal gücüyle görmezden gelinebiliyordu. Ziyafetlere ihtiyacımız var. Lordlarla sosyalleşebilmeliyiz ki bir aidiyet hissedebilelim.

Ek olarak av özelliği gibi şeyler eklenebilir. Lordlarla ava çıkmak, buradan ufak bir ödüllendirme, diyaloglara bir yansıma gibi gibi. Buna çok detay ekleyemem ama bir fikir olarak burada dursun. Oyuncuya lordlarla etkileşime girmesini sağlayacak, onlarla savaş dışında da zaman geçirmesini sağlayacak zorunluluk olmayan, isteğe bağlı her türlü ek özellik önemli bir katkıdır.

4- Başkent
Çok önemli. Aslında bakınca basit gibi duruyor ama Svadya'nın içinden geçmek için düzenlediğimiz bir seferde son hedef olarak Praven'e gelişimizin oyuncuda oluşturduğu hissi görmezden gelmemek lazım. Bir yerin başkent olması, haritadaki bir ikonla bile ifade edilecek kadar basit tutulabilir. Ancak her ülkenin bir başkenti olduğu vurgulanmalı. Başkent düşerse, negatif bir etkisi olmalı ve başkentler kolay düşmemeli. Atıyorum, gücünü diğer toprakların sayısından alıyor gibi. Mesela 10 tane şehir varsa alması daha zor iken 2 tane varken daha kolay gibi. Ayrı bir başkent sistemi yazılabilir. Zahmetli olacaktır muhtemelen, işleri karışıklaştırma olasılığı da var. O yüzden hiçbir özelliği olmasa da bir "başkent" ibaresinin kullanılması bile sembolik olarak önem arz edecektir.

Oyunun arayüzleri mükemmel, ancak bir aracı ile karar almak da zevkli bir seçenek. Bu tercihe bağlı hale getirilebilir. Oyuncu barış yapmak için diplomasi ekranını da kullanabilir, ya da başkentindeki vezirin yanına gidip onunla konuşarak da barış ilan edebilir. Her şeyi arayüzle yapmak, bir miktar her şey mekanikmiş hissiyatı yaratıyor. Arayüzler gerçekten harika, ancak bu konuda bir alternatif hoş bir detay olabilir.

Oyunun Ruhuna Değil, Oynanışa Katkı Sağlayacak Öneriler;
Buradaki önerilerim genel olarak yaptıklarım.

1 - Grinding
Başlangıçta oynanışta bolca grinding yer alması normal. Ancak bir lord haline geldiğimizde, çok masraflı olsa da otomatik asker toplama ya da otomatik talim gibi özellikler eklenmeli. Çünkü defalarca başa dönüp asker yetiştirme döngüsüne düşme olasılığımız var. Oyun içi 60 gün sürsün gerekiyorsa ama bir şekilde bu grindingi oyunun ilerleyen süreçlerinde olabildiğince azaltmak şart.

2 - Farklı Zafer Türleri
Oyunda tüccar ile oynamaya müsait mükemmel bir altyapı var. Çok detaylı yazılmış ve ne kadar karmaşık olduğunu tahmin edebiliyorum, patlak vermeye ne kadar müsait olabileceğini. Bu kadar güzel özellikler boşa gitmemeli. Civilization oyunlarında olduğu gibi zafer türleri gelmeli. Total War'da da var bu.

Atıyorum, Kalradya Fatihi zafer türünü kazanmak için karakterin bütün Kalradya'yı ele geçirmesi gerekir. Ekonomik Zafer seçeneğinde ise atıyorum günlük gelir 200.000 üstünde olmalı, 10 şehirde dükkan, 20 tane kervan ve toplamda 1.000.000 dinar alışveriş tarzı gereksinimler gerekir.

Değinmek istediğim ana fikir, oyuncuya her yeni oyuna başladığında yeni bir hedef seçmesini sağlayacak, farklı oynanış tercihleri yapmaya teşvik edecek ve bu tarz oyuna gömülü güzel mekaniklerin değerlendilmesine katkı sağlayacak zafer türlerinin eklenmesi. Bunları Steam başarımlarıyla da desteklerseniz bir çok insan defalarca oyunu oynar.

Örnek zafer türleri: Kalradya Fatihi, Mareşal (Başka bir krallığın her yeri almasını sağlamak), Tüccar Zaferi, Haydut Zaferi, İşgalci (aşırı onursuz bir fetih olabilir, atıyorum yüksek oranda insanları idam etme, yağmalama gibi gereksinimleri olur gibi gibi)

Evet, benim diyeceklerim bu kadar. Yazarken ellerim yoruldu, umarım yapımcılar görür ve katkı sağlar. Eğer fikirleriniz varsa da burada tartışabiliriz. :xf-smile:
Bazı özelliklerin olması zaten kaçınılmaz olsa da, farklı ve mantıklı önerilerin de olduğu güzel bir yazı olmuş. Umarım geliştiricilerin dikkatini çeker.

Tamamen katılıyorum, masaüstü rol yapma/ttrp oynayanlar çok iyi bilir bunu, bir NPC'yi elle yapmak yorar ama meyvesini verir
2- Yoldaş Anıları
Bunun ekleneceğiyle ilgili bişeyler hatırlıyorum sanki
Buda eklenecek diye biliyorum, ayrıca bununla birlikte büyük turnuvalar eklenecekti ziyafet olan yerde olacaktı
4- Başkent
Bu sistem aşırı iyi olur, dediğin gibi sadece başkent yazısı bile çok şeyi değiştiriyor, asker sayısını arttır yeter zaten
Aynı şekilde düşmanının yanına gidip barış yapmakda iyi olur, düşman kralına gidip barış yapmak istemek sonra senden güçlüyse ikna ederek güçsüzse vergiye bağlayarak falan
1 - Grinding
Grind bannerlordun dini imanı olmuş zaten, grind yapmadan nefes alınmıyor oyunda ya paran bitiyor ya askerin ölüyor askerini geliştirmeye uğraşıyorsun, bir recruitment bölgesi olsa orada hem asker alsan hem asker eğitsen güzel olur
2 - Farklı Zafer Türleri
Buna bayıldım açıkçası, sandbox oyun olduğu için bir zafer bitişi eklenemez ama mesela great merchant gibi bir title olsa karakterinde aşırı iyi durur

Tamamen katılıyorum, masaüstü rol yapma/ttrp oynayanlar çok iyi bilir bunu, bir NPC'yi elle yapmak yorar ama meyvesini verir

Bunun ekleneceğiyle ilgili bişeyler hatırlıyorum sanki

Buda eklenecek diye biliyorum, ayrıca bununla birlikte büyük turnuvalar eklenecekti ziyafet olan yerde olacaktı

Bu sistem aşırı iyi olur, dediğin gibi sadece başkent yazısı bile çok şeyi değiştiriyor, asker sayısını arttır yeter zaten

Aynı şekilde düşmanının yanına gidip barış yapmakda iyi olur, düşman kralına gidip barış yapmak istemek sonra senden güçlüyse ikna ederek güçsüzse vergiye bağlayarak falan

Grind bannerlordun dini imanı olmuş zaten, grind yapmadan nefes alınmıyor oyunda ya paran bitiyor ya askerin ölüyor askerini geliştirmeye uğraşıyorsun, bir recruitment bölgesi olsa orada hem asker alsan hem asker eğitsen güzel olur

Buna bayıldım açıkçası, sandbox oyun olduğu için bir zafer bitişi eklenemez ama mesela great merchant gibi bir title olsa karakterinde aşırı iyi durur
Farklı zafer türüne bende pek sıcak bakmıyorum. Bannerlord gibi sandbox bir oyunun kimyasını bozabilir. Bu gibi özellikler civ serisi gibi oyunlarda var.

Klan seviyesi belli bir seviyeye gelince asker toplama partisi kursak ve hangi kültür ve birliklerden toplatacağımızı seçsek aslında hem parti sisteminin işlevi arttırılmış hem de oyun belli bir noktadan sonra tekdüzelikten çıkmış olur. Mesela 5 seviye klanlar yapabilse bunu sadece oyunun bir noktasına geldikten sonra artık oyunun başından beri aynı şeyleri yapmayı bırakır, tamamen yeni bir mekanikle karşılaşırız. Bu tarz "Kum Havuzu" diyebileceğimiz oyunlarda oyunun bir noktasından sonra yeni mekanikler gerçekten oyunu çok zenginleştiriyor ve oyun süresini arttırıyor. Talim mekaniği için de haritanın sadece belli noktalarına gözcü kulesi kurma eklenir. Her noktaya kurulamaz olduğu için dengeyi bozmaz, çeşitlilik artar. Orada askerlerimizi talim yaptırırız, aynı zamanda da talim yerlerinin seviyesini arttırırız. Liderlik yeteneği ne kadar yüksek bir yoldaş atarsak talime o kadar olumlu yönde etki eder falan. İnanılma bir mücadele sunmuş olur liderlik gereksinimi olan yoldaş bulma ve talim alanını arttırmayla ama en sonunda da hedefe ulaşma hissi paha biçilmez olur. Bir de bu gözcü kulesi mekaniği devriye atama özelliğiyle birleştirilirse tadından yenmez.:grin:

Klan seviyesi belli bir seviyeye gelince asker toplama partisi kursak ve hangi kültür ve birliklerden toplatacağımızı seçsek aslında hem parti sisteminin işlevi arttırılmış hem de oyun belli bir noktadan sonra tekdüzelikten çıkmış olur. Mesela 5 seviye klanlar yapabilse bunu sadece oyunun bir noktasına geldikten sonra artık oyunun başından beri aynı şeyleri yapmayı bırakır, tamamen yeni bir mekanikle karşılaşırız. Bu tarz "Kum Havuzu" diyebileceğimiz oyunlarda oyunun bir noktasından sonra yeni mekanikler gerçekten oyunu çok zenginleştiriyor ve oyun süresini arttırıyor. Talim mekaniği için de haritanın sadece belli noktalarına gözcü kulesi kurma eklenir. Her noktaya kurulamaz olduğu için dengeyi bozmaz, çeşitlilik artar. Orada askerlerimizi talim yaptırırız, aynı zamanda da talim yerlerinin seviyesini arttırırız. Liderlik yeteneği ne kadar yüksek bir yoldaş atarsak talime o kadar olumlu yönde etki eder falan. İnanılma bir mücadele sunmuş olur liderlik gereksinimi olan yoldaş bulma ve talim alanını arttırmayla ama en sonunda da hedefe ulaşma hissi paha biçilmez olur. Bir de bu gözcü kulesi mekaniği devriye atama özelliğiyle birleştirilirse tadından yenmez
Çok iyi olur benim şu anlık çözümüm Improved Garrisons 3.0
bu mod sayesinde kale valisi garnizon topluyor 300 tane bile toplayabiliyor ve bunları istediğin birime eğitebiliyor veya istediğin tiere göre seçince olacağı birliği rastgele seçiyor ama seçtiğin tiere kadar eğitiyor, mesela khuzait nomad var kalende horse archer koyuyorsun tüm khuzait nomadler horse archera eğitiliyor hem horse archer koyuyorsun hem normal süvarı olanını koyuyorsun yarısını horse archer yarısını süvari yapıyor, tüm birlikler için yapabiliyorsun sonra kalemden alıp kullanıyorum

Farklı zafer türüne bende pek sıcak bakmıyorum. Bannerlord gibi sandbox bir oyunun kimyasını bozabilir. Bu gibi özellikler civ serisi gibi oyunlarda var.

Bannerlord gibi sandbox bir oyunun kimyasını bozabilir

Bu ifadeyi biraz açar mısınız? Teknik terimlere hakim değilim.

Total War gibi oyunlarda Epic Wictory-Closely Wictory-Heroic Victory gibi her savaştan sonra bu ibareler yer alıyor. Bannerlordda da aynı şekilte oto savaşlardan sonra bu gibi yazıların eklenmesi fena olmazdı bence.

Zafer türü haricinde söylediklerine tümüyle, harfi harfine katılıyorum. Bunların veya bu tarz şeylerin oyuna eklenmemesini de erken erişim adı altında oyuncuları multiplayer oynamaya yönlendirmek olduğunu düşünüyorum. En azından belli bir süre için insanlara "Bu oyunun multiplayerı da güzel, oynanıyor ve çok fazla oyuncu var. Satın alalım ve oynayalım!" gibi bir bakış açısına yöneltmek istiyorlar. Art niyetli bir düşünce gibi gözükebilir ama ben açıkçası daha farklı ve mantıklı bir sebep bulamıyorum. Oyun çıkalı 2.5 ay oldu, buglar yavaş yavaş çözülüyor her şey güzel ama uzun bir süre oynamamama rağmen geri döndüğümde oyuna hiçbir rpg unsuru eklemediklerini gördüm. 2.5 ayda milyon tane feedback almış ve içeriği zenginleştirmeye çoktan hazır hale gelmiş olmaları gerekiyordu. Önemli ve köklü değişiklikler bir kenara, en azından diyalog eklemeliler oyuna artık.

Önerilerin hepsi güzel olmuş. Benim beklentim biraz ortaçağ havasını yansıtması. Yani şuanda olduğu gibi sadece görüntüde olması nedense beni soğutuyor. Hani warband oynarken çok dikkat çekmiyordu ama şuan geçen zamanda tonla oyun oynadığım için doygunluğun verdiği bir beklentide olabilir. Feodalite(Kont-Dük-Kral-İmparator), Kilise-Din, Bakanlar, Kölelik, Cinsiyetçilik vs vs. bir ton örnek çıkabilir. Zaten yapımcılarda farkındadır bu önerilerin ama nedense bana oyunu basit tutmak için gözardı edilmiş gibi geldi. Oyuncu kitlenin çoğu casual olduğu için belki yapımcılar bu şekilde düşünmüş olabilir ama yanlış yapıyorlar. Bu oyunu oynayan kitlenin büyük çoğunluğunda ortaçağ fantazisi olduğuna eminim.

En basitinden hitap olarak bile klan yerine dük falan kullanılsa çok büyük bir doyuma ulaştırır beni.

1-2 tımar kont
3-4 dük
5+ grand dük
kurucu kral
kalradyanın belli bir bölümü ele geçirilince imparator.
Her ünvanın belli avantajları olabilir. Misal bir grand dükün kızını almak çok daha zor olmalı. Verdikleri görevler çok daha zorlayıcı olabilir. Diyaloglar bile değişebilir. Misal hiç bilinmez bir haldeyken kralın karşısına çıkabiliyor olmamız bile benim için gerçekciliği öldürüyor. Kodlama sırasında ne kadar zor olurdu böyle bir sistem hiç bir fikrim yok ama en büyük beklentimdi diyebilirim.

Klan olarak kullanmak ne bileyim eski dandik mmrpg oyunlarında loncalar gibi hissettiriyor.

En basitinden hitap olarak bile klan yerine dük falan kullanılsa çok büyük bir doyuma ulaştırır beni.

1-2 tımar kont
3-4 dük
5+ grand dük
kurucu kral
kalradyanın belli bir bölümü ele geçirilince imparator.
Her ünvanın belli avantajları olabilir. Misal bir grand dükün kızını almak çok daha zor olmalı. Verdikleri görevler çok daha zorlayıcı olabilir. Diyaloglar bile değişebilir. Misal hiç bilinmez bir haldeyken kralın karşısına çıkabiliyor olmamız bile benim için gerçekciliği öldürüyor. Kodlama sırasında ne kadar zor olurdu böyle bir sistem hiç bir fikrim yok ama en büyük beklentimdi diyebilirim.

Klan olarak kullanmak ne bileyim eski dandik mmrpg oyunlarında loncalar gibi hissettiriyor.

Warband'da sıklıkla derebeylerin durumuna ve temsil ettikleri ülkelerin yapısına göre unvanları kendim dil dosyaları vasıtası ile verir ve güncellerdim. Biz Türkler sanırım yakın tarihte soyadı kanunun çıkması, unvan ve lakapların resmi olarak kaldırılması gibi kanunların sosyal hayatımızda ki tatbik ve etkisi dolayısı ile zul görüyor ya da önemsemiyoruz. En basitinden Viking Conq'da bile altsoyculuk insana haz veriyor. '' Bilmem kimin oğlu Jarl bilmem kim '' ister istemez kişiye bir şahsiyet yüklüyorsun, bir hikaye veriyorsun. Oyunun yaşaması için detay ama kesinlikle gerekli diye düşünüyorum.

Back
Top Bottom