Bannerlord Gelişme Hızı

Users who are viewing this thread

ben dişimden tırnağımdan artırıp da vermedim 120 tl mi ne vermiştim ama oyun beklentimden çok çok kötü çıktı üzülmediğim tek nokta ise oyun yapımcılar bugün yapmayı bıraksa bile modla yapılabileceklerin sınırsız olması
bana bir oyuna 127tl vermek koymuştu biraz. nedeni oyunların değersiz olması değil ülkemizde pahalı oluşu. Ama sabredemeyip aldım yine de. Forumda okuduğum kadarıyla modlar konusu da şu an sıkıntılı.

Bu doğru bir eleştiri değil. Harmony kullanmadan da o şeyleri yapabilirsin. Dependency injection sıkıntılı olay ama, Harmony bu yüzden insanların işine geliyor. Sıkıntılı kısımlarla uğraşmak zorunda kalmıyorsun. Kaldı ki yavaştan Harmony modding standartı olmaya başladı. Gameplay kodu C# olan bir oyunun modcularının harmony kullanması normal. Kaldı ki oyun EA'da. Haliyle EAdaki bir oyunun modlanabilirliniği açısından bakarsan kötü bir gelişme değil. Özellikle Warband'ın çöp denebilecek module sisteminden sonra bu gayet güzel bir değişim oldu. Kolay modlanabilir dedikleri şeyler senin XML değiştirerek oyunu değiştirmen değildi zaten hiçbir zaman.
Diğer dediklerine bir şey diyemem. Benim hala umudum var ama bunu destekleyecek bir kanıtım yok, Armağan abinin oyunu bu kadar kolay bırakmayacağını düşünüyorum.
Demek istediğim şey public kod ile private kod arasındaki fark dostum. tabii o kadar bilgili değilim, C#'ta yeniyim doğru, ama çoğu şey public olsa neler değişirdi diye düşünmeden edemiyorum. Private olanları ise harmony kullanmadan değiştiremiyoruz. Bugün açıp tekrar oynadım Bannerlord(Aylar sonra) ve çok keyif almıyorum. Eğer private olan bir şeyi değiştirmek istersem de dnSpy kullanırım. Oyuna güncelleme gelmediği sürece bir sorun çıkmıyor. Başlangıç seviyesi olduğum için de Harmony ile ilgilenmek istemedim.

... ama çoğu şey public olsa neler değişirdi diye düşünmeden edemiyorum.
Anladım ama Harmony sadece public/private için kullanılmıyor. Yani çoğunlukla encapsulation'u reflaction ile aşmak amaçlı kullanılıyor ama method override'a gelindiği zaman bu sana problem yaratır. Virtual method olmadığı için. Zaten koda bakarsan mecburen kurulması gereken bir encapsulation var - her şeye 100% access sağlanması hiçbir zaman iyi değil.
Yeni olduğun için hakim olmaman doğal, yine de Harmony'e bakmanı öneririm eğer ilgin varsa. dnSpy ile hayat geçmez :smile: dnSpy ile neleri değiştirmen gerektiğine bakarak sonrasında kendi reflection'unu yazabilirsin. Biraz takılırsan Harmony'i neden seçtiklerini görürsün.
Şunu da eklemekte fayda var, Bannerlord herhangi bir mimariyi takip etmiyor. Ortada tam anlamıyla bir pattern da yok. Bazı noktalarda farklı yerlerden türemiş ilginç dosyalar var. Havada yüzen methodlar vs. Bunlar da doğal şeyler çünkü oyunun kendisi bi oturuşta bir kişi tarafından yazılmış değil. Değişik noktalarda farklı yazım stillerini görmek mümkün. Refactoring yapıldı ama herhangi bir izine rastlamadım ben. Galiba engine tarafına refactor yapıldı / veya editör tarafına. Refactoring sonrası tüm kodların bozulmasını bekliyordum ben ama herhangi bir problem olmadı.

Oyundan keyif almıyor ve üstüne uğraşmak istemiyor olman dediğim gibi başka bir durum, zevkler renkler meselesi yani. Orası sana kalmış. Ben de uzun zamandır girmiyorum, çok nadir MP dışında

Tam sürüm sonrası ileri gideceğini düşünüyorsun yani?
Evet, çünkü şimdi güncelleme yapa yapa getirirlerse, oyuncular erken erişim çıkarken büyük bir güncelleme bekleyecektir. Bana kalırsa bunlar ufak güncellemeler oyun gelişiyor fakat erken erişimle birlikte göreceğiz, Ne kadar geliştiğini...

Evet, çünkü şimdi güncelleme yapa yapa getirirlerse, oyuncular erken erişim çıkarken büyük bir güncelleme bekleyecektir. Bana kalırsa bunlar ufak güncellemeler oyun gelişiyor fakat erken erişimle birlikte göreceğiz, Ne kadar geliştiğini...
Umarım tam sürüm dedikleri sorunsuz hali değildir çünkü dediğin gibi ise bir beş yıl daha bekleriz.

Umarım tam sürüm dedikleri sorunsuz hali değildir çünkü dediğin gibi ise bir beş yıl daha bekleriz.
Nedense bana böyle yapacaklarmış gibi geliyor. Ufak ufak şeyler ekleyip(oyuncuların verdiği tavsiyeler ya da istediği şeyler değil saçma sapan berber gibi şeyler),optimizasyonu bir tık iyileştirecekler,hataları düzeltecekler hopp tam sürüm hayırlı olsun diyecekler gibi hissediyorum.

Nedense bana böyle yapacaklarmış gibi geliyor. Ufak ufak şeyler ekleyip(oyuncuların verdiği tavsiyeler ya da istediği şeyler değil saçma sapan berber gibi şeyler),optimizasyonu bir tık iyileştirecekler,hataları düzeltecekler hopp tam sürüm hayırlı olsun diyecekler gibi hissediyorum.
Bırak seriyi ortaçağdan soğurum.

Bir oyun çıktığı gibi twitch vs izlemeden satın aldığım ilk oyun kendisi. o kadar çok güvenmiştim ki 120 mi 150mi hatırlamıyorum direk verdim.
k.b sınlar geri verilme politikasına uyacak bir şey değildi. çünkü olayları anlayana kdaar bir 10 saat geçiyordu . anlayınca zaten 2 saati çoktan geçtiğinden elinde patlıyor oyun...
ben ümidimi kestim kaldıki tek bunu düşünsem. mobil dışında böyle pc oyunları yapıp bu kadar başarılı satış yapan bir türk şirketi olduğundan gururlanmıştım hepsini geri alıyorum

Zaten hep bilim kurgu uzay sevmişimdir :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Hadi yine iyisin, Koray hocam yaptı onu zaten. Bannerlord ama uzaylı falan
2249-1602349500-1496233455.png

Bir de Bannerlord'da yenilik yok dersiniz nankörler... :razz:

Şaka bir yana güzel değişik bir deneme. Oyunu bitirdikten sonra böyle küçük gamejamlere devam edip belki oyunun içine ekledikleri olabilir. Bunun bir haftalık versiyonunu Bethesda yapmıştı Skyrim için. Bir kısmını da sonradan DLC paketleri olarak oyuna eklemişlerdi.

Spam tokadı geliyeee... Muhabbet için Sonbahar Lakırtısı konusu var. Orada istediğiniz gibi yazabilirsiniz-küfür,argo hariç. Ana meseleye gelecek olursak: Oyunun gelişim hızı sabit bir hızda ve süreçte ilerlemez. Dönem dönem hızlanır ya da yavaşlar. Erken erişim bir oyunda içerikten çok performans sorunları daha önemli. Ancak bir şeyi düzeltirken başka bir şeyin bozulması vesaire yeni problemlere neden oluyor. Birden oyunun gelişimi döngüye giriyor. O döngüyü illa ki aşacaklar, o zaman hızlanacaklar ve gelişim stabil bir hal alacak. Ardından yine yavaşlayıp hızlanabilir.

Back
Top Bottom