Bannerlord Fiyatının Kazık Olduğu Gerçeği

Users who are viewing this thread

Aynen eleştirmek ayrı, sert eleştirmek ayrı. Ben Türkçe olmamasından dolayı hoşnutsuzluğumu belirtmiştim kişisel bir eleştiri olarak ama bu kadar nefret öfke duyguları beslememiştim yani. Açıklama beklemiştim neden olmadığını anlamaya çalışmıştım sadece. Eleştirmek elbette gelişime katkı sağlar ama bu kadar sert eleştirip düşmanca tavırlar sergilemek işin boyutunu başka bir yere taşıyor. Ülkede nedense hep birileri bir kaos ortamı oluşsa da birilerine saldırsak diye bekliyor. Hep böyle bir şeyleri değiştirmek isteyenler gelişmek isteyenler hedef alınıyor nedense. Öfkeli arkadaşlar öfkelerini yatıştırsınlar lütfen. Böyle bir yere varılmaz. Öfkenizi kusunca ne size fayda sağlayacak ne de bir şeyi değiştirecek. Sadece büyük bir kaos ortamı oluşturacak. Bu kaos ortamı da sadece düşmanca düşünenlere yarar başka kimseye değil.

oyunlardan pek anlamam ama şu aaa kalite dediğiniz en yüksek kalite olsa gerek o zaman neden millet minecraft oynuyor ?? anlayan biri açıklayabilir mi ?

oyunlardan pek anlamam ama şu aaa kalite dediğiniz en yüksek kalite olsa gerek o zaman neden millet minecraft oynuyor ?? anlayan biri açıklayabilir mi ?

Prodüksiyon kalitesi oyunun aşağı yukarı kaç "A"'ya sahip olacağını belirler. Yani bir oyunun bütçesi ile doğru orantılıdır. Örneğin Ubisoft, EA gibi firmaların yapımcılığını üstlendiği oyunlar "AAA" dır genelde. Tabi bu resmi bir kategorizasyon değil, müşterilerin yaptığı bir sınıflandırmadır.

Fakat unutmamak gerekir ki prodüksiyon kalitesi ile oyun kalitesi farklı şeyler. :smile:

Taleworlds : Steam abi ben kendi oyuncularıma bi miktar indirim yapmak istiyorum
Steam:razz:eki teleworlds ne kadar indirim yapmak istersin
Teleworlds: senin 3tl olan kurun üzerine 185 tl yapar ben oyuncularıma 50 tl yapmak isterim
Steam: Selametle git ancak 150 tl yapa bilirsin
Taleworlds daha fazla indirim yapmak istese steamin gerçekten izin vereceğinimi sanıyorsun steame de satığı beli miktar komusyon istiyor bir de yabancı oyuncular kendi oyuncularına şu şu kadar bize bu kadar diye bile almaya bilir onlara göre 40-50dolar bir şey değil bu arada gerçekten bennerlord kaldıra bilecek kişininde bilgisiyarı iyi olur hayliyle yani durumuda iyi olur biriktire bilir 2-3 ayda Teleworlds de 100kişi çalışıyor aylık 10bin ortalama maaş alsalar çünki iyi bir ünüversiteden mezün olmuş kişiler çoğu hacetetpen çıkma aylık 1milyon eder 9 yıldan hesap edersek yılık 12milyon ve 108milyonda 9 yıl eder ee bu adamların bilgisiyarları 10binden etse her ay 1-2 elektirik su doğalgaz v.b şeyler olsa yaklaşık %90-%95 yabancı oyuncu olacak diye bakarsanız tabiki bize pahalı diye planlarını değiştirmezler

Ben 20 dolar üzerinden 120 liraya çıkar diye tahmin ediyordum. 30 lirasında değilim, daha şimdiden Kasım'dan beridir devam eden beta sürecinde 300 saate yakın oynadım, bu sadece multiplayer. Singleplayer'ı aşırı batırmış olmazlarsa her kuruşa değecek çünkü en az 5 bin saat oynayacak potansiyelim var. 150 lirayı 5 bin saate bölünce ortaya saat başına 3 kuruş gibi bir rakam çıkıyor. "Adamlar çok kazanacak abi" argümanını da saçma buluyorum, daha fazla para, serinin devamı için daha fazla bütçe demek, umarım bundan sonra da devam ederler. Ayrıca 10 yıl boyunca geliştirilmekte olan bir oyun için birkaç milyon dolar maliyet çıkması İMKANSIZ. Sadece maaşlar değil, bunun daha ekipmanı var, program lisansları var. Steam'de belirtildiği şekilde bir EA gerçekten hayal kırıklığı yarattı benim için. Almam için fiyat değil, Singleplayer'ın durumu önemli. Keşke bu kadar eksik çıkmasaydı.

@ADORA Steam dolar kurunu en son 2.1'de sabitlemişti ve değiştirmediyse 50$ düz bir hesapla 100 TL falan oluyor. Troll mü ciddi mi yazmışsın tam anlayamadım o yüzden yazının devamı için bir şey daha diyeceğim. Steam, kimsenin oyununun fiyatına karışacak değil ve yabancılar bu durumu protesto eder gibi bir durum olmaz sonuçta bölgesel fiyatlandırma diye bir şey var.

Ben 20 dolar üzerinden 120 liraya çıkar diye tahmin ediyordum. Ayrıca 10 yıl boyunca geliştirilmekte olan bir oyun için birkaç milyon dolar maliyet çıkması İMKANSIZ. Sadece maaşlar değil, bunun daha ekipmanı var, program lisansları var. Steam'de belirtildiği şekilde bir EA gerçekten hayal kırıklığı yarattı benim için. Almam için fiyat değil, Singleplayer'ın durumu önemli. Keşke bu kadar eksik çıkmasaydı.
Ben maksimum 100 TL bekliyordum. CDPR ve Valve gibi firmaların bölgesel fiyatlandırma sayesinde yaptıklarından sonra beklentim buydu. Haydi TaleWorlds çok oyuncu dostu değil 120 olur diyordum ama 150 TL dediler. Yapacak bir şey yok alacağız. Sonuçta eşi benzeri olmayan bir oyun. Bu arada birkaç milyon dolar maliyet olduğunu bir röportajda Ali Erkin ya da Armağan Yavuz söylemişti. Videoya denk gelirsem atarım buraya. Ha aynı zamanda erken erişim için "bizim oyunumuz tam bir oyun gibi hissettirecek" diyen de Armağan Yavuz'du. Yani TaleWorlds'e pek güvenmemek lazım.

Erken erişim konuşması

Fiyat konusu

Last edited:
@ADORA Steam dolar kurunu en son 2.1'de sabitlemişti ve değiştirmediyse 50$ düz bir hesapla 100 TL falan oluyor. Troll mü ciddi mi yazmışsın tam anlayamadım o yüzden yazının devamı için bir şey daha diyeceğim. Steam, kimsenin oyununun fiyatına karışacak değil ve yabancılar bu durumu protesto eder gibi bir durum olmaz sonuçta bölgesel fiyatlandırma diye bir şey var.

Ben maksimum 100 TL bekliyordum. CDPR ve Valve gibi firmaların bölgesel fiyatlandırma sayesinde yaptıklarından sonra beklentim buydu. Haydi TaleWorlds çok oyuncu dostu değil 120 olur diyordum ama 150 TL dediler. Yapacak bir şey yok alacağız. Sonuçta eşi benzeri olmayan bir oyun. Bu arada birkaç milyon dolar maliyet olduğunu bir röportajda Ali Erkin ya da Armağan Yavuz söylemişti. Videoya denk gelirsem atarım buraya. Ha aynı zamanda erken erişim için "bizim oyunumuz tam bir oyun gibi hissettirecek" diyen de Armağan Yavuz'du. Yani TaleWorlds'e pek güvenmemek lazım.

Erken erişim konuşması

Fiyat konusu

Nerede söylendiğini biliyorum. Sadece gerçek rakamı söylememek için "birkaç milyon dolar" diyip geçmiş olabilir, bilmiyor olabilir mi? Pek sanmam :grin:. Ortalama 10 bin liraya 50 kişi çalıştırsan, şimdiki kurla bile hesaplandığında 10 milyon doları geçer. Sadece maaş kısmı bu.

Sana mı kaldı kardeşim bir de çok biliyormuş gibi fiyat analizi yapmışsın istemiyorsan almayabilirsin. Şu bölümün de iyice suyu çıktı herkes oyunu sahipleniyor geliştiricilere nasihat falan veriyor sinir bozucu.

Aynen eleştirmek ayrı, sert eleştirmek ayrı. Ben Türkçe olmamasından dolayı hoşnutsuzluğumu belirtmiştim kişisel bir eleştiri olarak ama bu kadar nefret öfke duyguları beslememiştim yani. Açıklama beklemiştim neden olmadığını anlamaya çalışmıştım sadece. Eleştirmek elbette gelişime katkı sağlar ama bu kadar sert eleştirip düşmanca tavırlar sergilemek işin boyutunu başka bir yere taşıyor. Ülkede nedense hep birileri bir kaos ortamı oluşsa da birilerine saldırsak diye bekliyor. Hep böyle bir şeyleri değiştirmek isteyenler gelişmek isteyenler hedef alınıyor nedense. Öfkeli arkadaşlar öfkelerini yatıştırsınlar lütfen. Böyle bir yere varılmaz. Öfkenizi kusunca ne size fayda sağlayacak ne de bir şeyi değiştirecek. Sadece büyük bir kaos ortamı oluşturacak. Bu kaos ortamı da sadece düşmanca düşünenlere yarar başka kimseye değil.

Tam anlatmak istediğim konu buydu. Evet maalesef insanlar bir garip olmuş bu konuda. Herkes nedensizce her şeyi kabul ediyor. Elbette herkesin kendi tercihi istemeyen okumayabilir. Seviyorlar saldırganlığı. Zaten pahalı bulanlar olarak alacağız da. Sadece hoşnutsuzluk belirtmek istiyoruz yani.

Ek olarak, fiyat konusu evet çok uzamaya başladı. Belki tek konuda toplanır falan daha sonralarda. Bana kalırsa pahalı, nedenlerini de diğer postlarda sıraladım. Gerek yok yani boş yere "Kardeşim almayacaksan alma sana zorla satmıyorlar. O kadar çalışıyorlar emek var." triplerine. Emek her oyunda var. Şimdi ülke muhabbetlerini sıralarsak maddeleyebileceğim çok şey var o 50 dolar orada bize 150tl muhabbetinde, kur farkından vurmayın yani. Yapmayın. Birbirinizle de düzgün tartışın, tartışmak gidip birine saldırganca yazılar yazmak değildir. Düzgünce bir konu üstünde bir argüman ortaya atıp o görüşü savunmaktır. Önemlidir. Biraz saygılı olsun herkes herkese, toplum bozulmasın daha fazla. Saygılar.

oyunlarin gelistirilmesi icin gereken butceden kat kat fazlasi pazarlama reklam icin harcanir, asil masraf odur, yoksa calisanlarin maasi, vergi falan degil.

Back
Top Bottom