Bannerlord, Early Accsess, 150 ₺ Fiyat hakkında Açıklama!

Users who are viewing this thread

Oyunun nasıl hissettireceğini bekleyip görebiliriz. Burda spekülasyon yapmanın anlamı yok bence. Bizim burda yazdıklarımız yüzünden oyun daha hızlı ilerlemicek. 31 Mart günü istersen oyunu alırsın girersin bakarsın ne kadar tam sürüm gibi hissettiriyor. Eğer beğenmezsen refundlarsın veya gelir buraya yazarsın. Ya da beklersin twitch, youtube vs. gibi yerlerden izleyip bakarsın oyun nasıl ve ona göre karar verirsin.

Oyunun nasıl hissettireceği, tam sürüm gibi fln kelimeleri muğlak kelimeler, bunları tartışmanın bir anlamı yok. Steam sayfasında yazılanlarda muğlak, ordaki yazanlara bakıp sonra gelip buraya çıkarım yapmanın hiçbir anlamı yok. Kimse kafamıza silah dayayıp "Ya şimdi karar verirsin yada sıkarım" demiyor. 31 Martta alabilirsin, 1 Nisan, 2 Nisan, 25 Nisan, burdaki paniğin anlamını göremiyorum ben hiç.

Erken erişimden sonra para verme durumu yok. Erken erişim parası full oyun parası aynı. Laf ediyorsunuz, "TW avukatı" diyorsunuz da benim yaptığım savunma bile değil sadece gerçekleri söylemek. Garip garip dedikodular yorumlar yazılıyor buraya.

Adamlar 50 kere söyledi "Erken erişim parası full oyun parası. Biz insanları erken erişim almaya teşvik etmek istemiyoruz o yuzden indirim yapmıyoruz. Bizim tercihimiz insanların full oyunu çıktığında almaları, özellikle M&B e yeni başlayanlar için." diye. Zaten Steam böyle birşeye izin vermez, sen EA de alırsan oyuna sahip olcaksın, adamların senden ekstra para isteme gibi bir durumu olmaz ondan sonra.

İnsanlar oyunun erken erişimden 2 3 yıl içinde çıkacağını düşünüyor. O yüzden 150tl/50$ a sinirliler. Haklılar da çünkü bu oyun 8 sene önce duyuruldu daha da önemlisi birkaç senedir bu sene çıkaracağız deniyor ve bazı verdikleri sözleri de tutmamışlardı. Ör: https://m.bolumsonucanavari.com/Haberler-Mount__Blade_II_Bannerlord_2019da_Cikacak-91905.htm

Oyunun hissedarıymış gibi konuşanlara bir de artık savunacak yer bulamayınca insanlara ağır laflar ederek oyunu sevmediysen alma veya tam sürümü bekle diyenlere (normal bir dille tartışanlara lafım yok)ağır laflar etmek isterdim ama onlara şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Biz burada sadece eleştiri yapıyoruz gidip firmaya baskın yapmıyoruz yani sakin olun. Biz MB serisini seviyoruz ve iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Bu yüzden eleştiriyoruz ki taleworlds sesimizi duysun ve en iyi şekilde bu oyunu geliştirsin. Ya zaten erken erişimde sizden geri dönüş alarak oyunu geliştireceğiz dediler. Biz eleştiri yapmazsak adamlar bu oyunu nasıl geliştirecek veya satacak(hem oyun içi hem de firmanın aldığı kararlar konusundaki eleştiri ve geri dönüşler)Biz onlara hatalarını söyleyeceğiz onlar da hatalarını düzeltecek. Bu kadar basit yani biz onların iyiliklerini istiyoruz.

Last edited:
Bu fiyatlamayla warband'ın yakaladığı başarıyı yakalaması oldukça güç görünüyor. Yurtdışı için 20$ ve yurtiçi için 50tl olarak belirlense çok daha büyük kar marjı yakalayacağını düşünüyorum. Ekibin yıllarca beraber oynanabilecek bir oyun tasarladığına inanıyorum.Eğer öyleyse oyuncular bu oyunu eşine dostuna arkadaşına 3er 4er hediye etmek isteyecektir. Bu noktada fiyat sebebiyle alternatif oyunlara yönelmeleri taleworlds'ün kaybı olacaktır. Warband çıktığında benzeri oyun sayısı ya hiç yoktu ya da çok azdı. Şimdi aynısından bahsetmek mümkün değil. Eğer oyun çıkmadan indirim kararı alınırsa bu da ayrıca bir fırsata dönüştürülebilir. Doğru zamanlanırsa çok da güzel bir reklam olur.

Bu fiyatlamayla warband'ın yakaladığı başarıyı yakalaması oldukça güç görünüyor. Yurtdışı için 20$ ve yurtiçi için 50tl olarak belirlense çok daha büyük kar marjı yakalayacağını düşünüyorum. Ekibin yıllarca beraber oynanabilecek bir oyun tasarladığına inanıyorum.Eğer öyleyse oyuncular bu oyunu eşine dostuna arkadaşına 3er 4er hediye etmek isteyecektir. Bu noktada fiyat sebebiyle alternatif oyunlara yönelmeleri taleworlds'ün kaybı olacaktır. Warband çıktığında benzeri oyun sayısı ya hiç yoktu ya da çok azdı. Şimdi aynısından bahsetmek mümkün değil. Eğer oyun çıkmadan indirim kararı alınırsa bu da ayrıca bir fırsata dönüştürülebilir. Doğru zamanlanırsa çok da güzel bir reklam olur.

Yazdığın fiyatlar gerçekten çok düşük. Eğer ki oyun senin dediğin gibi tutmazsa çok daha kötü olur. Tutarsa zaten parayı kırar.

90-100 desen tamam da 50 de az ama, warband bile 29.99..
Ayrica alternatif oyun diye birşey yok, varsa paylaşın bende ona yöneleyim..

İnsanlar oyunun erken erişimden 2 3 yıl içinde çıkacağını düşünüyor. O yüzden 150tl/50$ a sinirliler. Haklılar da çünkü bu oyun 8 sene önce duyuruldu daha da önemlisi birkaç senedir bu sene çıkaracağız deniyor ve bazı verdikleri sözleri de tutmamışlardı. Ör: https://m.bolumsonucanavari.com/Haberler-Mount__Blade_II_Bannerlord_2019da_Cikacak-91905.htm

Oyunun hissedarıymış gibi konuşanlara bir de artık savunacak yer bulamayınca insanlara ağır laflar ederek oyunu sevmediysen alma veya tam sürümü bekle diyenlere (normal bir dille tartışanlara lafım yok)ağır laflar etmek isterdim ama onlara şöyle bir açıklama yapmak istiyorum. Biz burada sadece eleştiri yapıyoruz gidip firmaya baskın yapmıyoruz yani sakin olun. Biz MB serisini seviyoruz ve iyi yerlere gelmesini istiyoruz. Bu yüzden eleştiriyoruz ki taleworlds sesimizi duysun ve en iyi şekilde bu oyunu geliştirsin. Ya zaten erken erişimde sizden geri dönüş alarak oyunu geliştireceğiz dediler. Biz eleştiri yapmazsak adamlar bu oyunu nasıl geliştirecek veya satacak(hem oyun içi hem de firmanın aldığı kararlar konusundaki eleştiri ve geri dönüşler)Biz onlara hatalarını söyleyeceğiz onlar da hatalarını düzeltecek. Bu kadar basit yani biz onların iyiliklerini istiyoruz.

Adamların fiyat politikasını ve eksikliklerini eleştirerek destek olmuş olmuyorsun. Destek olup iyi yerlere gelmesini istiyorsan satışa çıktığında alır, geribildirime destek olursun. Oyunun hissedarıymış gibi konuşma diyorum çünkü öyle konuşuyorsun. Eleştri yaptığın şey ne tam olarak. Şikayetçi olduğun şeyler ya da eleştirilerin yapıcı şeyler değil. Benim bildiğim tek şey Armağan Abi 2019 a yetiştirmeyi düşünüyoruz dedi ama yetiştiremedi. Bunun dışında ben başka birşey ne gördüm ne duydum. Yaptığınız Boomerlığın haddi hesabı yok. Sıktınız artık gerçekten. Firmanın aldığı kararlar hakkında eleştri yapmaya hakkın yok kardeşim. Sen firmadan değilsin, ortak değilsin, bi söz hakkın yok. Firma bir karar aldığında ya desteklersin ya da desteklemezsin. Ancak ve ancak sen bu oyunu satın aldığında Tam Sürümde edilen vaatlerin birine ulaşamıyorsan, sana söylenenlerde bi eksiklik varsa işte o zaman Eleştir. O zaman gel şirkete istediğin kadar söz söyle. Ama şimdi öyle bi hakkın yok.

Aynısı yok ama biraz benzerleri var. Online tarafına benzeyen Mordhau,gloria victis,Chivalry,For Honor

Single benzeyen oyunlar:Kingdom Come,Freeman Gerilla warfare(bu oyuna 21. Yüzyılda geçen mount blade diyebiliriz)

Şu video da sana örnek olabilir:

Single player deneyimine birebir benzer bir oyun hala olmayabilir ama orta çağ temalı rpg oyunlarının sayısı artıyor. Multiplayer olarak bakarsan chievalry: medieval warfare, gloria victis ve mordhau gibi alternatifler mevcut. Benzer oyunlar da çıkmaya devam ediyor. Oyuncu kitlesini başka oyunlara kaptırmamak adına fiyatlamanın makul tutulması önem arz ediyor. Taleworlds'ün hedefinin olabildiğince çok kopya satabilmek olması gerektiğini düşünüyorum. Firmanın bu işten kar etmesini ve daha da güzel ürünler çıkarmasını en az sizin kadar ben de istiyorum.

Ayrıca oyun içi mekaniklere her hangi bir etkisi olmayacak kozmetik eşyaların satılması sayesinde ciddi bir kar edilebilir. Bunun maksimize edilebilmesi için de büyük ve aktif bir oyuncu kitlesinin varlığı şart. Bunu şu anki fiyatlamayla sağlamak bana pek mümkün görünmüyor.

Firmanın aldığı kararları eleştirmeye hakkın yok diyen arkadaşım, iyi niyetle bu oyunun çok başarılı olmasını istediğini anlayabiliyorum. Bu oyunla ilgili buraya yazan neredeyse herkes de senin gibi düşünüyordur. Herkes eleştirisini forum kuralları dahilinde yapabilir. Sen de onların eleştirilerini eleştirebilirsin tabii ki. Eleştiremezsin dediğinde olay bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamaya giriyor. Eleştiriler doğru değerlendirilirse ancak eleştirilene fayda sağlarlar. Sıkıntı yapma.

Single player deneyimine birebir benzer bir oyun hala olmayabilir ama orta çağ temalı rpg oyunlarının sayısı artıyor. Multiplayer olarak bakarsan chievalry: medieval warfare, gloria victis ve mordhau gibi alternatifler mevcut. Benzer oyunlar da çıkmaya devam ediyor. Oyuncu kitlesini başka oyunlara kaptırmamak adına fiyatlamanın makul tutulması önem arz ediyor. Taleworlds'ün hedefinin olabildiğince çok kopya satabilmek olması gerektiğini düşünüyorum. Firmanın bu işten kar etmesini ve daha da güzel ürünler çıkarmasını en az sizin kadar ben de istiyorum.

Ayrıca oyun içi mekaniklere her hangi bir etkisi olmayacak kozmetik eşyaların satılması sayesinde ciddi bir kar edilebilir. Bunun maksimize edilebilmesi için de büyük ve aktif bir oyuncu kitlesinin varlığı şart. Bunu şu anki fiyatlamayla sağlamak bana pek mümkün görünmüyor.

Firmanın aldığı kararları eleştirmeye hakkın yok diyen arkadaşım, iyi niyetle bu oyunun çok başarılı olmasını istediğini anlayabiliyorum. Bu oyunla ilgili buraya yazan neredeyse herkes de senin gibi düşünüyordur. Herkes eleştirisini forum kuralları dahilinde yapabilir. Sen de onların eleştirilerini eleştirebilirsin tabii ki. Eleştiremezsin dediğinde olay bir başkasının özgürlüğünü kısıtlamaya giriyor. Eleştiriler doğru değerlendirilirse ancak eleştirilene fayda sağlarlar. Sıkıntı yapma.

Ağzına sağlık reis. Ne güzel de konuştun.

Halihazırda warband zaten 20 dolar, bannerlorda 30-40 dolar dense bu sefer de o kadar uğraşıp emek verilen oyunun değeri bu mudur diye burun kıvırırdım açıkçası. Gönül isterki herkes gönül rahatlığıyla alsın oynasın ama maalesef ülke ekonomisini gözardı edemeyiz arkadaşlar.

Üşenmeyip aynı konuda ingilizce forumda yazılanları da okudum. Çoğunluk 50$lık fiyat konusunda memnun gözüküyor. Early access konusunda eleştiriler de var. Warbandı yıllarca oynadık hala oynuyoruz sonuna kadar hak ediyor diyen de var. Sanıyorum ekonomik sıkıntılardan ötürü benim de dahil olduğum bir kesime 150tl fazla görünüyor. Temennim Taleworlds'ü tatmin hatta ihya edecek kadar kar etmesi, mümkün olduğunca çok oyuncunun bu oyuna sahip olabilmesi ve en az warbanddaki kadar eğlenmesi. Bu durum 50$ ve 150tl ile sağlanabilecekse ne ala, eğer yeteri kadar kişi rağbet etmezse daha sonra indirimlerle de desteklenebilir. Gog vb. platformlardan daha ucuza alınabilirse 150tl nin yerli oyuncularda yarattığı 'pahalı' hissi bir nebze de olsa ortadan kalkabilir. Bir çok oyun 20-30 saatte tüketildiği halde ciddi fiyatlar talep ederken Taleworlds'ün Bannerlord fiyat politikasına belki de çok takılmamak lazım.

Şu AAA oyun AA oyun muhabbeti herkesin ağzına dolanmış. Sıkıcı olmaya başladı gerçekten. Bannerlord türünün tek örneğidir arkadaşlar. Var mı bu tarz bir oyun, söyleyin alalım. Kingdom Come: Deliverance falan demeyin, tam anlamıyla kendinizi oyun dünyası içinde özgür hissettiğiniz, milyon tane mod seçeneği olan bir oyun. Bence fiyatı belirlemede bu özgüvende etkili olmuş. Firmayı eleştirmek herkesin en doğal hakkı. Erken erişim çıkmasını bende eleştiriyorum. Dikkatinizi çekerim, eksik özellikle çıkmasını değil, erken erişim çıkmasını eleştiriyorum. Çünkü zaten erken erişim çıkmasının sebebi özellik eksik olması. Fiyat konusunu bu derece eleştirmeyi çok saçma buluyorum. Benim gözümde sizin de tabirinizle Bannerlord AAA bir oyundur, demek ki firmanın gözünde de öyle. Ayrıca ürün kendi ürünleri, piyasaya göre bir fiyat belirleme zorunlulukları yok. Ayrıca yabancı oyuncu platformlarına göz gezdirdiğimde bizden daha rahatlar fiyat konusunda. Sizin kadar AAA oyun AA oyun muhabbeti çevireni görmedim. Bu oyuna 50 dolar da verilir, 150 TL de. Eksik özellik oynamak istemeyen arkadaşlara ilaç gibi bir tavsiye '' 6 ay sonra oynayın '' Bu sizi hayatınızı karartan, dünyanızı başınıza geçiren, yaşanamaz hale getiren Bannerlord'u nasıl eksik özelliklerle oynarım, hem de erken erişim çıkmışken derdinizden kurtaracaktır.
Öncelikle AAA ve AA ne onu biliyor musun sen? Bu bahsettiğimiz olgular oyunun bütçesiyle alakalı durumlar. Bütçe olarak 100 milyon dolardan fazla bir bütçeyle yapılan oyunlar bunlar. Bannerlord için hacanan bütçe Armağan Beyin de açıklamasına göre bir kaç milyon doları geçmiyor. Bu da oyunu bütçe olarak AA oyunlar katagorisine koyuyor. Yapmayın Allah aşkına, akıl var mantık var, bu fiyatlar saçmalıktır!

Gelelim örnek oyun muhabbetine Warbanddan aldığım hazzın bir benzerini Crusader Kings 2 oynarken almıştım. diyeceksin ki birisi Role Play diğeri Strateji oyunu. Evet genel anlamda böyle bir ayrım olsa da CK2 aynı M&B gibi özgün ve Hanedan Role Playi içeren bir oyundur. Zibilyon tane de modu vardır. Fiyatı da ortadadır.

Gelelim erken erişime, tam tamına 8 yıl önce oyunu duyur, türlü bahanelerle 2014'te tam yapımına başla. Bundan sonraki hemen hemen her sene oyunu çıkartamayacağını söyle ve tarihi ertele. Mart 2020 tarihinde neredeyse tam sürüm bir oyun vaad et. Sonra da oyuncunla dalga geçer gibi Boyanmış, pasta cila atılmış bir Warband çıkart. Soruyorum sana bu akla mantığa sığan bir durum mu?

Fiyatı elbette eleştireceğiz şaka mı bu? Enflasyondan, her şeye getirilen zamlardan haberin var mı senin? Yurtdışındakiler daha rahatlarmış, ya kardeşim adamların alım gücü derdi yok, tabi rahat olacaklar. Ben tek başıma ev döndürmeye çalışıyorum, Her ay gelen fatura zamlarından bir aydan diğer aya anam ağlıyorken, bana gelmiş piyasaya bakmak zorunda değiller, Avrupadakiler bu konuda çok rahat fiyatın bir önemi yok diyorsun.WTF!

Adamlar sizden bitmemiş oyuna para verin demiyor, tam tersine bitmiş oyuna para verin ama erkenden oynamak istiyorsanız aynı parayı vermeniz lazım diyor. Bunu eleştirmek saçma. Adamlar dürüstçe soyluyor, eğer erkenden oynamak istiyorsanız alın oynayın biz fiyatını erkenden ucuz tutarak insanları satın almaya teşvik etmek istemiyoruz dediler. Adamlar oyunu şu anda marketing bile yapmıyor, reklamını yapmıyor. Tek yaptıkları EA tarih ve fiyat açıklamak oldu.
tek tek yazıcam cevabı. 8 senedir bekliyorum. 8 SENE. KOCAMAN 8 SENE. Ağzımıza bal çalıp, içi dolu bal testisini bizde saklıyorlar... Elbette eleştirmek en doğal hakkım.

Eğer değmediğini düşünüyorsan bekle ve sonra oyun bitince alırsın. Eğer gerçekten oyunun "cilalanmış Warband" olduğunu düşünüyorsan zaten niye alırsın anlamadım. Warband oyna o zaman, ucuzluktan 5tl ye alırsın. Cidden öyle düşünüyorsan 50 TL bile değmez.

Türkiyedeki fiyat konusunda diğer threade yazdım burayada yaziyim AAA oyun diyorsunuz DOOM Eternal : 300TL, Death Stranding : 400TL . Hepiniz oyun uzmanısınız ama AAA oyunların fiyatını bilmiyorsunuz: https://store.steampowered.com/explore/upcoming/ Al hepsi yazıyor burda.

Evet şu anki halini zaten almayacağım. Aklı selim olan hiç kimse almaz.

son yazdıklarına da uzun uzun cevap yazardım ama cidden yorgunum. Kur değişimi ilizyonuna kapılmayın. Bu tüm oyun firmalarının yegane taktiğidir. biraz araştırın. elle tutullur bir yanı yok firmanın. Gereksiz fanboyluk yapmayın. Eleştirin, eleştirin ki daha doğrusunu yapmak için uğraşmaları gerektiğini görsünler. Her şeylerini savunursanız, paranıza da zamanınıza da yazık olur.

Bu fiyatlamayla warband'ın yakaladığı başarıyı yakalaması oldukça güç görünüyor. Yurtdışı için 20$ ve yurtiçi için 50tl olarak belirlense çok daha büyük kar marjı yakalayacağını düşünüyorum.

Senin hesabına göre firma battı. Ayrıca nerede o başarıyı yakalayamıyor? Türkiye'de mi? Yabancılar gayet oyunu güzelce bekliyorlar ve satın alacaklar. Türkiye ve yurt dışındaki insanların beklentisini göstermek için şöyle bir tablo göstereyim. Soldaki tablo oyunu alacak olan topluluk, sağdaki tablo ise yorumsuz.

7Q2L8m.jpg

Forumu okuyunca şöyle bir algı oluşuyor insanda. Sanki adamlar erken erişime 150 tl istiyor ve oyunu tam sürüm çıkardıklarında bir 150 daha isteyecekler :smile: Erken erişim oyun 150 lira etmez diyen arkadaşım, oyun zaten tamamlanınca bedava güncelleyip oynayacaksın. He dersen ki ben tamamlayabileceklerine inanmıyorum. O da basit, alma. Tam sürüm çıkınca alırsın.

Erken erişim bir oyun 150 TL çıkamaz. bu çok açık ve net. Eleştirinin sebebi 8 yıl bekletip, ne zaman biteceği belli olmayn bir EA koy, ondan sonra karşımıza yarım yamalak bir oyun koy. Kusura bakmasınlar, aklı başında olan kimseyi böyle yiyemezler.

Evet Değmeyeceğini düşündüğüm için oyun EA'da almaya tenezzül bile etmeyeceğim. Warband'da kendi krallığımı kurarbannerlorddan farkı olmayan işleri yine yaparım!

Inappropriate behavior
Sen pahalı erken erişim oyunları görmemişsin demek ki. :grin: Neyse dediğin gibi tenezzül bile etme boşver. Onlar kaybetti seni kazanamayarak. :razz:
O küçük aklınla bana laf soktuğunu sanıyorsun ya sana sadece gülüp geçiyorum fanboy xD

150 lira çok , ben almam diyenler herkesten önce alacak emin olun ? AAA muhabbetine gelince bence bu oyun 10A.kime göre A kime göre 3A..400 tl verip rdr2 yi aldık, 1 hafta sonra sıktı bıraktık. tekrar oynanabilirliği olmadıktan sonra istediği kadar detay olsun. beta sürecinde baya bir test etme şansı buldum. bu oyun senelerce oynanacak nitelikte bir başyapıt olacak, yazın bunu kenara. combat mekaniği olsun, oyun içinde oyun mekaniği olsun (fps ve strateji) modlanabilirliği olsun sıkılmadan oynayacak insanlar. Ben oyunun cok eksiği ile cıkacağını sanmıyorum bu arada. early access e o kadar para vermek istemiyorsanız vermeyin arkadaşım. tam sürüm çıkınca oynarsınız ?

Back
Top Bottom