Bannerlord Diplomasi

Users who are viewing this thread

Hyroeth

Recruit
Sizce, bannerlord`da diplomasi gelişmiş olacak mı? Yani, gel Khuzait müttefik olalım. Gibisinden felan olursa, veyahut daha gelişmişi çok güzel olur.

Bence oyun motoruna  daha çok hakim oldukları için yapay zeka çok çeşitli ve birbirini takip etmeyen sonuçlar doğuracak. Ki lordların yapay zekasına bakınca, bu gerçek de ortaya çıkıyor. Benim ümitlerim çok. Özellikle modcular için iyi bir rehber kaynağı.

Diplomasiden iki beklentim var. Birincisi her dakika taraf değiştiren lordlar olmasın, mümkünse ciddi bir problemleri olmadıkça ya da kendilerine büyük paralar vb. verilmedikçe taraf değiştirmesinler. Hadi taraf değiştiriyorsun, bari karlı arazinin ortasında çöl kıyafetlerin ve çöl askerleriyle gezme, ya da çölün ortasında kürklü kıyafetlerin ve kürk giyen askerlerinle gezme. İkinci beklentimde diplomasi barış yapalım mı ya da müttefik olalım mı tarzında basit olmasın, mümkünse diplomasi seçenekleri Medieval II Total War gibi olsun, yani ne karmaşık ne de çok basit, orta ayar. Bir barış yapılacaksa anlaşmanın içine para, toprak, vergi, asker paylaşımı gibi seçenekler, hatta dostluğu pekiştirmek için evlilikler vs. girmeli.

General Shepherd said:
Kraliyeti ele geçirip, yönetime el koymak var mı acaba :grin:

Warband'te vardı hani şu taht talipleri miydi neydi. Büyük ihtimal yine olacak ama şu kralın kızı olayına falan takıldım. Güzelse peşine düşebiliriz :grin:

Orta Çağ döneminde bir devletin kralı dediğin kişi kraliyet soyundan gelir, yani o tahttaki hakkı kendisine doğuştan bahşediliyor kraliyet soyundan gelmesinden ötürü. Bunu takiben o devletin kraliyet soyundan gelen başka bir kimse de bu taht benim hakkım diyerek kral olmaya kalkışabiliyor, buna isterseniz krallığı ele geçirmek deyin, isterseniz yönetime el koymak deyin, isterseniz de darbe deyin. Ama doğuştan bu hakka sahip olmayan bir kişinin kafasına göre kral olabilmesi mümkün değil.

Bunu oyun mantığına uyarlarsak istersen gidersin Mehmet Devleti diye yeni bir devlet kurarak Svadya'nın tüm topraklarını eline geçirip onun yerine yerleşirsin, bu olabilir. Fakat tutup da Kral Harlaus'u devirip yerine kendini Svadya kralı ilan edemezsin, çünkü senin o tahtta sana doğuştan bahşedilmiş bir hakkın yok. Mesela Suno Leydisi Isolla'nın doğuştan bahşedilen bir hakkı var, ama senin yok, yani kendini Svadya kralı ilan edebilmen diye bir şey mümkün değil.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir bahsettiğiniz şeyin neden Orta Çağ döneminde olmayan, neden Warband'de de göremediğiniz bir şey olduğunu.

M.BARIS said:
Orta Çağ döneminde bir devletin kralı dediğin kişi kraliyet soyundan gelir, yani o tahttaki hakkı kendisine doğuştan bahşediliyor kraliyet soyundan gelmesinden ötürü. Bunu takiben o devletin kraliyet soyundan gelen başka bir kimse de bu taht benim hakkım diyerek kral olmaya kalkışabiliyor, buna isterseniz krallığı ele geçirmek deyin, isterseniz yönetime el koymak deyin, isterseniz de darbe deyin. Ama doğuştan bu hakka sahip olmayan bir kişinin kafasına göre kral olabilmesi mümkün değil.

Bunu oyun mantığına uyarlarsak istersen gidersin Mehmet Devleti diye yeni bir devlet kurarak Svadya'nın tüm topraklarını eline geçirip onun yerine yerleşirsin, bu olabilir. Fakat tutup da Kral Harlaus'u devirip yerine kendini Svadya kralı ilan edemezsin, çünkü senin o tahtta sana doğuştan bahşedilmiş bir hakkın yok. Mesela Suno Leydisi Isolla'nın doğuştan bahşedilen bir hakkı var, ama senin yok, yani kendini Svadya kralı ilan edebilmen diye bir şey mümkün değil.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir bahsettiğiniz şeyin neden Orta Çağ döneminde olmayan, neden Warband'de de göremediğiniz bir şey olduğunu.

haklısın ama

Şimdi şu ana kadar anladığımız kadarıyla onursal lordlar olacak. Bu lordlar savaşı bitirebilecek potansiyele sahip büyük kişiler.
Diyelim Kral ülkeyi kötü biçimde yönetiyor. Lordlara iyi davranmıyor vs vs. Büyük kişiler bu duruma karışabilir mi.. belki diye geçiyor aklımdan.
Sadece şunu belirtmek istiyorum hani yönetme hakkından bahsetmişsin ya Kral Ragnar'ın doğuştan bir hakkı yoktu. Saygı duyulan bir lord'tu kendisi, Kral öldüğünde destekçi toplayıp Kral oldu. Demek istediğim saygı gerektiren üst lordlar üst mertebe işler başarabilir belki yönetimi ele geçirme gibi girişimlerde bile bulunabilirler.

Özet gerekirse,

M.BARIS said:
Ama doğuştan bu hakka sahip olmayan bir kişinin kafasına göre kral olabilmesi mümkün değil.
Bkz. Kral Ragnar

Strkey said:
General Shepherd said:
Kraliyeti ele geçirip, yönetime el koymak var mı acaba :grin:

Warband'te vardı hani şu taht talipleri miydi neydi. Büyük ihtimal yine olacak ama şu kralın kızı olayına falan takıldım. Güzelse peşine düşebiliriz :grin:

La o taht talipleri değil, örnek veriyorum. İşte mareşal seçimi oluyor, 4 aday içerisinden ben değil, diğeri 1.ci oluyor, işte onu kral destek veriyor.. Bende bu konuyla ilgili diğer lordlarla anlaşıp kralı deviriyoruz v.s. felan..

Afrandez said:
Darbe demek istemiş sanırım. Bence darbe yapabilmeliyiz.

Oyunda ha, sakın gerçek hayatta diye anlamayın. İçeri atarlar falan tövbe tövbe...

Aynen, çünkü ortaçağ oyunlarından değil onu es geçiyorum, Sezar bile yönetimi darbeyle almış. Farklı olarak algılanmasın!

@Strkey
Açıkçası Nord'u hesaba katmamıştım bunu söylerken. Nordlar bilindiği üzere Vikinglerden esinlenerek oluşturulmuş, göçebe ve savaşçı olan Vikinglerde bu durum geçerli değildi, evet. Zaten bir Viking hayatının büyük bir kısmını denizlerde ve savaşarak geçiriyordu, yani yerleşik bir krallık ve soyluluk kavramının olduğu pek söylenemez Vikinglerde. Fakat Orta Çağ'da İngiliz Krallığı ve Fransız Krallığı gibi yerleşik ve köklü Avrupa devletleri için bu bahsettiğim durum geçerli. Yani Svadya ya da Rodok için konuşmak gerekirse lordlar yönetimden memnun değillerse kraliyet soyundan bir başkasını tahta çıkartıyorlar. Dediğim gibi, zaten o kraliyet soyu üzerinden ilerleyen düzeni yıkabilecek güce sahipsen direk Ahmet Krallığı ya da Mehmet Krallığı diye kendi devletini kurarsın, kimse Svadya Kralı olarak tanımaz o soydan gelmeyen Ahmet'i ya da Mehmet'i. Oyunda da işte bu şekilde gerçekleşiyor durum aynı gerçekte olduğu gibi. Kral Harlaus'dan memnun değilsen yine kraliyet soyundan gelen Isolla'yı tahta geçiriyorsun, ya da çok güçlüysen Svadya topraklarını ele geçire geçire o konuma kendi devletini kuruyorsun. En basitinden Osmanlı'yı düşünebilirsin, değil mi? Yeniçeriler, Genç Osman'ı devirdiklerinde tahta Genç Osman'ı deviren Yeniçeri Ağası mı çıkıyor yoksa başka bir şehzade mi çıkıyor? Eğer tahta o Yeniçeri Ağası çıksa kimse onu kabul etmez padişah olarak, tahta yine Osmanlı Hanedanlığından birisinin çıkması icap ediyor. Yani işler senin düşündüğün gibi yürüse tarihte kraliyet aileleri gibi bir şeyden bahsedilemezdi, değil mi? İşte anlatmaya çalıştığım şey de bu, umarım verdiğim örnek üzerinden durumu kavramanı sağlayabilmişimdir. :smile:

@General Shepherd
Sezar hakkında biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim, özellikle politik hayatı hakkında. Zaten okurken kesinlikle sıkılmayacağından da emin olabilirsin, çünkü ilgi çekici bir geçmişe sahip kendisi. Öncelikle Sezar'ın yaşadığı dönem hem Orta Çağ'dan 500 yıl kadar uzak, hemde Bannerlord'un geçtiği dönemden yaklaşık 1000 yıl öncesine denk geliyor. Roma'nın yönetim şekli o dönemde türünün tek örneği zaten, çünkü meclis ve seçimler var, yönetim şekli karışık olduğundan ötürü hakkında yazarak bu mesajı uzatmayacağım. Sezar o dönemde konsüllüğe darbe ile gelmiyor, seçilerek geliyor, hayatı hakkında biraz araştırma yaparsan görürsün türlü politik oyunlar ve taktikler yapıyor bu dönemde seçilebilmek için, her şey bir kenara bunu bilmeni isterim. Konsüllüğü döneminde de yine çeşitli kanunlar ve taktikler sayesinde subayların sadakatini, halkın ise sevgisini kazanıyor. Bunu takiben Sezar'ın politik gücü arttıkça rakipleri saf dışı kalıyor, senatonun da gücü geri plana düşüyor. Bu dönemde Sezar kazandığı politik güç sayesinde diktatöre dönüşüyor, fakat ortada Sezar'ın yaptığı bir darbe falan yok, tamamen yürüttüğü başarılı politika sayesinde kazandığı politik güç ve başarılı geçmişi ile alakalı her şey. Elbette ki Sezar'ın hem seçildiği dönemde hemde sonrasında dönen bazı rüşvet olayları, politik rakiplerinin sürgün edilmeleri, yönetimden uzaklaştırılmaları vs. gibi kirli oyunlar var, fakat Sezar'ın yaptığı bir darbe yok. Ayrıca Sezar'ın halk tarafından sevilen bir diktatör olduğunu da eklemek isterim ve bu sevginin kaynağı da korku değil, adam cidden fakir halktan tutun da zengin subaylara kadar geniş bir kitle tarafından sevilmiş. :roll:

General Shepherd said:
La o taht talipleri değil, örnek veriyorum. İşte mareşal seçimi oluyor, 4 aday içerisinden ben değil, diğeri 1.ci oluyor, işte onu kral destek veriyor.. Bende bu konuyla ilgili diğer lordlarla anlaşıp kralı deviriyoruz v.s. felan..

Anladım işte şu bahsettiğimiz saygısal lordları kastediyorsun.

M.BARIS said:
@Strkey
Açıkçası Nord'u hesaba katmamıştım bunu söylerken. Nordlar bilindiği üzere Vikinglerden esinlenerek oluşturulmuş, göçebe ve savaşçı olan Vikinglerde bu durum geçerli değildi, evet. Zaten bir Viking hayatının büyük bir kısmını denizlerde ve savaşarak geçiriyordu, yani yerleşik bir krallık ve soyluluk kavramının olduğu pek söylenemez Vikinglerde. Fakat Orta Çağ'da İngiliz Krallığı ve Fransız Krallığı gibi yerleşik ve köklü Avrupa devletleri için bu bahsettiğim durum geçerli. Yani Svadya ya da Rodok için konuşmak gerekirse lordlar yönetimden memnun değillerse kraliyet soyundan bir başkasını tahta çıkartıyorlar. Dediğim gibi, zaten o kraliyet soyu üzerinden ilerleyen düzeni yıkabilecek güce sahipsen direk Ahmet Krallığı ya da Mehmet Krallığı diye kendi devletini kurarsın, kimse Svadya Kralı olarak tanımaz o soydan gelmeyen Ahmet'i ya da Mehmet'i. Oyunda da işte bu şekilde gerçekleşiyor durum aynı gerçekte olduğu gibi. Kral Harlaus'dan memnun değilsen yine kraliyet soyundan gelen Isolla'yı tahta geçiriyorsun, ya da çok güçlüysen Svadya topraklarını ele geçire geçire o konuma kendi devletini kuruyorsun. En basitinden Osmanlı'yı düşünebilirsin, değil mi? Yeniçeriler, Genç Osman'ı devirdiklerinde tahta Genç Osman'ı deviren Yeniçeri Ağası mı çıkıyor yoksa başka bir şehzade mi çıkıyor? Eğer tahta o Yeniçeri Ağası çıksa kimse onu kabul etmez padişah olarak, tahta yine Osmanlı Hanedanlığından birisinin çıkması icap ediyor. Yani işler senin düşündüğün gibi yürüse tarihte kraliyet aileleri gibi bir şeyden bahsedilemezdi, değil mi? İşte anlatmaya çalıştığım şey de bu, umarım verdiğim örnek üzerinden durumu kavramanı sağlayabilmişimdir. :smile:

Ben oyunda gördüğüm kadarıyla konuşuyorum sen "düşündüğün gibi değil" diyorsun, neyse haklılık payın olduğu için uzatmaya gerek yok.

Yıllardır söylüyorum; Savaşmaktan çok, yönetmek zor olmalı.

Düzenleme:
Strkey said:
M.BARIS said:
Ama doğuştan bu hakka sahip olmayan bir kişinin kafasına göre kral olabilmesi mümkün değil.
Bkz. Kral Ragnar

Lethwin Ufku Aşan'ın babası öldüğü zaman o denizlerdeydi. Böylece Ragnar Lethwin öldü diye milleti kandırıp tahta geçti diye biliyorum. Yani halk, hanedan üyesi kalmadığı için Ragnar'ı kabullenmiş olur böyleyse. Bu yüzden yeterli bir örnek olarak sayılmaz.

AtillaHan said:
Yıllardır söylüyorum; Savaşmaktan çok, yönetmek zor olmalı.

Düzenleme:
Strkey said:
M.BARIS said:
Bkz. Kral Ragnar

Lethwin Ufku Aşan'ın babası öldüğü zaman o denizlerdeydi. Böylece Ragnar Lethwin öldü diye milleti kandırıp tahta geçti diye biliyorum. Yani halk, hanedan üyesi kalmadığı için Ragnar'ı kabullenmiş olur böyleyse. Bu yüzden yeterli bir örnek olarak sayılmaz.
Peki Ufuk geri döndüğünde neden tahta geçmedi?

Yerini sağlamlaştıran bir krala karşı sadece, adam toplayıp gücünü topladıktan sonra tekrar hak talep edebilir; bunun için de seni bekliyor işte.

warband var diplomasi modu çık güzel ama bu onda çalışmaz wfasda çalışmadı aynı oyun ondadaçalışmaz sadcewarband da çalıştı, bannerlordada diplomasi modu çıksın

Back
Top Bottom