Bannerlord Anketi

Users who are viewing this thread

Bir şehirden mal alıp başka bir şehirde daha yüksek fiyata satmayı denermisiniz.O 435/795 oynayacakmı merak ettim.Oynamıorsa modlar filan sorun yapıyor olabilir bi ihtimal bende yükseliyor çünkü hemde baya hızlı.

Modları bir kontrol edeyim. Konu kendisinden çok saptı, yine sormak zorundayım. Oyunda tüm özellikler gelişiyor değil mi? Hiç bug yok yani bunda.

@attilakaan arayüzde ne gibi değişiklikler olmalı sizce? biraz daha açarsanız ona göre eklemeler yapabilirim.

@UgurDis evet bunlar oynanışla ilgili hatalar olduğu için zaten düzeltilecek mantığıyla eklemedim. Daha çok içerik talebi ne yönde onu öğrenmeye çalışıyorum.

@Bjorn The Hound çok fazla diğer şıkkı eklemek çok çeşitli yanıtlar almak demek bu da tek tek incelenmesini zorlaştırır diye abartmak istemedim yoksa bir anlamı kalmıyor anketin:smile: ama şıkları biraz daha çeşitlendirebiliriz bu konuda eksiklik oldu kabul ediyorum.

@toprak_88 forum yönetiminin bunları hazırlamakla uğraşmak yerine açılan gönderilerdeki bug raporlarını vb. daha sıklıkla incelemesini ve yapımcılara iletmesini tercih ederim. Her şeyi de onlar yapsın istemeyelim. Tabi anketin son halini geliştirip kendileri kullanmak isterlerse de onlara sonsuz yetki. Offical bir anket her zaman daha etkili olur.

Şu anlık 47 kişi doldurmuş anketi, tahmin ettiğim üzere yine bazı konularda yoğunlaşma var bu gidişle şu 1-5 skalalı soruları değiştirmem gerekiyor. Daha etkili bir sistem önerecek varsa çok sevineceğim.

Güzel emek harcamışsın dostum ancak bir kaç ekleme yapmak istiyorum, uğraşır mısın bilmem :smile: Ben şahsen uğraşmam.

Anketler bizim için birer ölçektir ve sonuçlar bazı istatistiksel testlere tabi tutularak çıkarımlar yapılır. Bu çıkarımların gerçekten anlamlı olması için ölçeğin(bu çalışma için ölçek anket oluyor) doğru ölçmesi gerekir.

Örneğin : Oyun içerisinde şehir ve köylere ne sıklıkla giriyorsunuz? sorusuna benim cevabım 2 olacaktır. Ancak bu benim oyunda şehirleri gezmek istemediğim veya bunu önemsemediğim anlamına gelmez. Giremiyorum çünkü sistemim iyi değil ve optimizasyon sıkıntıları nedeniyle girip çıkmak oyun deneyimimi kötü etkiliyor. Ancak iyi bir sistemim olsaydı ve optimizasyon sıkıntılarım olmasaydı bu soruya cevabım 5 olurdu. Çünkü mevcut oyunda şehirler gerçekten güzel dizayn edilmiş ve üzerine daha fazla çalışmalarını isterim.(şehirlerin birbirine benzemesi biraz sıkıntı ama zamanla değişiklik yapacaklardır)

Böyle durumlar için kontrol soruları eklemek ve ölçeği gruplandırmak gerekiyor. Ankete optimizasyon sorunları yaşıyor musunuz ? sorusunu eklersek bu soruya verilen cevaplar ile Oyun içerisinde şehir ve köylere ne sıklıkla giriyorsunuz? sorusuna verilen cevapları karşılaştırarak anlamlı istatistiksel sonuçlar elde edebiliriz. (Optimizasyon sıkıntısı çeken kişiler şehir ve köylere girmemeyi tercih ederken, optimizasyon sorunu yaşamayan kişiler şehir ve köylere girmeyi sıklıkla tercih ediyor gibi sonuçları rahatlıkla elde edebiliriz)

Ancak dediğim gibi bunlar işin akademik tarafı ve tamamen gönüllü olarak bu şekilde ayrıntılı uğraşır mısın bilmiyorum. Akademik çalışmalar yapan sözüm ona akademisyenler bile doğru düzgün uğraşmıyorlar :smile:

Yine de bu haliyle sonuçlar geliştirici ekip için bir şeyler ifade edecektir. En azından yapıcı yorumlar görmek bile motive eder diye düşünüyorum. Teşekkürler uğraşların için.

Görevlerin çeşitliliği ve yeterliliği konusunda ankette soru yoktu diye hatırlıyorum onu da ekleyebilirsin

Güzel emek harcamışsın dostum ancak bir kaç ekleme yapmak istiyorum, uğraşır mısın bilmem :smile: Ben şahsen uğraşmam.

Anketler bizim için birer ölçektir ve sonuçlar bazı istatistiksel testlere tabi tutularak çıkarımlar yapılır. Bu çıkarımların gerçekten anlamlı olması için ölçeğin(bu çalışma için ölçek anket oluyor) doğru ölçmesi gerekir.

Örneğin : Oyun içerisinde şehir ve köylere ne sıklıkla giriyorsunuz? sorusuna benim cevabım 2 olacaktır. Ancak bu benim oyunda şehirleri gezmek istemediğim veya bunu önemsemediğim anlamına gelmez. Giremiyorum çünkü sistemim iyi değil ve optimizasyon sıkıntıları nedeniyle girip çıkmak oyun deneyimimi kötü etkiliyor. Ancak iyi bir sistemim olsaydı ve optimizasyon sıkıntılarım olmasaydı bu soruya cevabım 5 olurdu. Çünkü mevcut oyunda şehirler gerçekten güzel dizayn edilmiş ve üzerine daha fazla çalışmalarını isterim.(şehirlerin birbirine benzemesi biraz sıkıntı ama zamanla değişiklik yapacaklardır)

Böyle durumlar için kontrol soruları eklemek ve ölçeği gruplandırmak gerekiyor. Ankete optimizasyon sorunları yaşıyor musunuz ? sorusunu eklersek bu soruya verilen cevaplar ile Oyun içerisinde şehir ve köylere ne sıklıkla giriyorsunuz? sorusuna verilen cevapları karşılaştırarak anlamlı istatistiksel sonuçlar elde edebiliriz. (Optimizasyon sıkıntısı çeken kişiler şehir ve köylere girmemeyi tercih ederken, optimizasyon sorunu yaşamayan kişiler şehir ve köylere girmeyi sıklıkla tercih ediyor gibi sonuçları rahatlıkla elde edebiliriz)

Ancak dediğim gibi bunlar işin akademik tarafı ve tamamen gönüllü olarak bu şekilde ayrıntılı uğraşır mısın bilmiyorum. Akademik çalışmalar yapan sözüm ona akademisyenler bile doğru düzgün uğraşmıyorlar :smile:

Yine de bu haliyle sonuçlar geliştirici ekip için bir şeyler ifade edecektir. En azından yapıcı yorumlar görmek bile motive eder diye düşünüyorum. Teşekkürler uğraşların için.
Valla bu karantina mevzusundan can sıkıntısından patlıyorum, vizeleri de verdim uğraşmamam için bir sebep yok:smile:
Şehirlere ne sıklıkla girildiği konusunu ben şehirlerde yapılacak şeylerin azlığı ve tabi optimizasyon sorunlarından kaynaklandığını düşünüyorum. Aslında bence asıl sebep şehirlerde hiçbir şey yapamamamız. Optimizasyon zaten bilindik bir sorun ve şu anki haliyle oyunu sorunsuz oynayan sadece çok iyi sisteme sahip küçük bir grup oyuncu. Aslında bu konuda da sorular ekleyecektim ancak bilgisayar hakkında donanımsal çok fazla bilgim yok o yüzden ne soracağımı vs.bilemedim. Ben ortalama bir sistemle oynuyorum ve güncellemeler sonrası kasma sorunlarım büyük ölçüde azaldı. Şuan low/medium arası bir ayarda sorunsuz diyebileceğim bir seviyede oynuyorum, sistemlerimiz ve oyun performansımız hakkında kapsamlı ayrı bir anket yapılmadıkça yine tam işe yarar veri toplanamayacak diye düşünüyorum ve işin bu kısmı söylediğim gibi beni biraz aşıyor.

@DMX şu ana kadar görevlerin çeşitliliği konusunda isyan etmeyen kimseyi görmediğimden eklemek istemedim ama bu konuda da fikrim ilerleyen dönemde nasıl görevler istiyoruz tarzı bir gönderi açıp onun altında örnek diyaloglar vs. herkesin kafasındakini dökmesini sağlamak, tabi bunlar arasından hangilerinin ekleneceği konusunda ise bunların oyuna işlenilebilirliği, denge sorunları, yapımcıların konuya bakış açısı vs. çok fazla etken üzerinden değerlendirmek gerekir.

Ana başlığa anket sonuçları eklenmiştir meraklısı inceleyebilir. 90 kişi katılmış, ben de bu civarda bir katılım bekliyordum. Vaktinizi ayırdığınız için teşekkür ederim.

Back
Top Bottom