Başlangıç rehberlerinden bir tane

Currently viewing this thread:

*Hakanlı*

Recruit
Youtube arada bir güncelleyerek paylaştığım eski bir yorumumu forumda da paylaşayım istedim. Uzun olduğu için yazamadığım diğer yorumu da ayrıca paylaşırım.

Oyun farklı ilerleme seçenekleri verse de senaryo ve yapay zeka üzerinden kişinin kendi kırallığını kurup ilerlemesi için tasarlanmış görülüyor. Her seçeneği değerlendirip zaman geçirebiliriz fakat sonuç hep aynı yere bağlanıyor. Kendi krallığını kur ve haritayı ele geçir. Şöyle ki ; bir krallığa katılmayı tercih etsek bile sahip olduğumuz krallık bize , bir adet kale verip sağa sola savaş ilan ederek klan seviyemizi kendi krallığımızı kurmamız için gerekli olan 4. klan seviyesine ulaşmamız için bir araç olmaktan öteye geçmeyecek. Çapulcu yerine , gerçek askerlerle savaşmamız sağlayabilecek. Bol bol savaşmak isteyenler için bir seçenek. Şayet krallıkta kalmakta ısrar edersek , krallık saçma sapan diplomasileri ile bir süre sonra yerimizde sayıp ilerleyemediğimizi farkederek oyuna baştan başlamamıza sebep olabilir. (önüne gelene savaş açmak, krallığının içine kadar girmiş düşman ile barış yaptıktan sonra tutup düşmanın bir önceki rakibi olan uzaktaki bir krallıkla savaşmaya başlaması gibi durumlara şahit oldum.)

Bir krallığı destekleme yolunu vassal veya paralı asker olarak seçip ızdırap çekmiş biri olarak , imparatorluğu yıkma senaryosunda , kendi krallığımı kurunca oyunda rahat bir nefes alabildiğimi söyleyebilirim. Senaryoda imparatorlukları birleştirme seçeneğinde oynamadığım için orada kendi krallığımızı kuruyor muyuz bilmiyorum. Krallığımızı kuracaksak ta ; Halk konseyi, Solu maiyetler, Kraliyet ayrıcalığı , Kraliyet yetkileri , Kraliyet muhafızı, İmparatorluk kentleri, Kralın paralı askerleri, Kale yönetmelikleri, Askeri mülakat , Arazi kirası , yargıçlar gibi politikaları nufuz biriktirdikçe aktifleştirebiliriz. +20 askerle gezmemiz için levazım subayı olarak klanda görev seçimi yapabiliriz. [ Bir kralllıkta olmadan (paralı askerlikte geçerli değil) veya 4. seviye klan olup kendi krallığımızı kurmadan önce ordu kurup birlik çağıramıyoruz. Birlikler ile önemli bir husus olarak ; (Kral olmadığımız durumlarda) bizim veya krallıktan herhangi bir klanın ele geçirdiği bir yerleşkeye , yandaşlarımız ile girdiğimizde , yandaşlarımız otomatik olarak birliklerindeki askerlerin yarısına yakınını o yerleşkenin garnizonuna bağışlayabiliyor. Bunun kontrolü ile alakalı olarak bizim şu an yapabileceğimiz şey ; yerleşkeye girmeden bir iki adım kala ( birlik sınırını aşarak çok fazla haritada ilerlersek yanımızdaki askerlerin ayrılmaması için) yandaşlarımızı sırasıyla tıklayıp birliklerini kontrol etmeme izin ver dedikten sonra , tüm askerlerini veya sadece tecrübeli askerleri üzerimize almamız. Akabinde dilersek garnizona asker bağışla seçeneğinden , kendi seçeceğimiz askerleri bağışlarız ve yerleşkede zaman geçirmeden çıkış yapıp yandaşlara yeniden askeri dağıtırız. Hem bu vesile ile yandaşlardan seviye atlayan askerler varsa geliştirmelerini yapabiliriz. (Kendi krallığımızda bu sorunu yaşamıyoruz, zira ele geçirilen yerleşkenin kime verileceğine karar verilmeden önce bir süre krala ait sayılıyor.Bu süre zarfında o yerleşkenin garnizonunda tecrübeli asker varsa birliğimize katabiliyor, yerimiz yoksa daha tecrübesizleri bırakabiliyoruz )

Bu tarzdaki oyun stilinde askerler her savaşta tecrübe sahibi olsalar da bizim ve yandaşlarımızın birlik sayılarının savaştan savaşa git gide azalmasının önüne geçmek için( esirlerden birliğe katılmalar , devamlı savaş durumunda iken yeterli gelmediği durumlarda) ; bizden daha güçsüz birlik veya orduları kovaladığımız esnada, krallıktan bir klanın kovaladığımız birliğe yetişip çatışmaya girdiği zamanlarda, bizden önce davranan dost birliğin yenilmesini bekleyebiliriz. Önce davranan birlik çatışmadan kaçma manevrası yapsa bile, bizimle savaşmayı göze alamayan düşman ordusu veya birliğinin etrafında istikamet çizerek , tekrar tekrar düşman birliğine saldırıp kendisini tamamen esir düşürünceye kadar etraflarında dolanacağız , akabinde kovaladığımız orduyu yakalayıp kendi savaşımızı vereceğiz. Bu vesile ile , önce davranıp esir düşen birliğin tecrübeli askerlerini kendi safımıza direkt geçirmiş olacağız. Bu durumu doğal seyrinde gelişmese bile oluşturacağımız orduya katılmaya gelen birliklerden birini , düşman ordusunu kovalamaya başladıktan hemen sonra ordudan ayırıp suni olarak gerçekleştirebiliriz. Ayrıca ; düşmanla savaşan klandaş bir orduya destek verirken , orduların dengesini istediğimiz doğrultuda sağlamak için ilk önce savaşa katılıp destek olarak sayıca çok fazla olan düşmanın sayısını azaltabilir, sayı istediğimiz miktarlara geldiği zaman , İlk önceTab tuşuna , sonra mausun orta tuşuna basarak maus imlecini aktif hale getirip savaşı bitir butonuna basarak savaştan ayrılabiliriz. Akabinde düşman ordu klandaş orduyu esir alır almaz hemen müdahale edip savaşı kazanarak yeni birliklere kavuşabiliriz. İşlemden önce kayıt alarak , sonrasında farklı kaydederek istediğimiz neticeleri garanti edebiliriz. Kazanacağımız birlik sayısı ordu sınırımızı aştığı zamanlarda , yandaşlarımıza; tecrübeli birlikleri , onların birlik sınırını aşmayacak şekilde taksim ettikten sonra , daha tecrübesiz askerlerin tamamını veya istediğimiz kadarını üzerimize alıp yakın bir yerleşkenin garnizonuna taşıyarak geri dönüşüm sağlamakta mümkün. Ele geçireceğimiz yerleşkenin garnizonuna çok asker bağışlanmasını istiyorsak , ordu sayımızı yüksek tutmalıyız. . sonlara doğru ne klandan atmak ne de bir yerleşkeyi birinden alıp başka birine vermek için çok fazla nufuz harcamamız gerekebiliyor.

Kendi krallığımızı kurmak için senaryo gereği imparatorluk içinden veya dışından bir köy veya şehir sahibi olmak zorunluluğu var. (Bu beldeye sahip olmak için illaki bir krallığa girip bize vermelerini beklemek , sonra krallıktan çıkıp , çıkmış olduğumuz krallığın bütün klanları ile -40 ilişki bozukluğu yaşamak zorunda değiliz .4. seviye klan olduktan sonra Klan sekmesinden , sağ üst tarafta krallık oluştur seçeneğini tıklayarak kendi krallığımızı kurabiliriz. Akabinde senaryoda ilerlememiz için şayet imparatorluğu yıkma yolunu tercih edeceksek Marunath ta Arzagos ile konuşup , imparatorluğu yıkmayı tercih edebiliriz. belli bir süre geçmeden ( en geç 200 gün civarları olması lazım) "sancağı ben taşımalıyım" Arzagos ile konuşup resmi olarak mazbatamızı almazsak görev başarısız oluyor. Arzagos ile en başından konuşmayıp uzunca bir süre kimse bize savaş açmadan sadece bizim savaş açtığımız krallıklarla ilerlememiz mümkün görülüyor. Oyunun şu anki hali ile krallığı idare edebilmek için krala gereken bol miktarda nüfuz kazanma potansiyeline , yani yerleşke sayısının çokluğuna sahip olabilmek için kullanışlı bir durum. Başlangıcı çok uzatmadan hızlı ilerlemek adına belli bir bölgede seçip savaşacağımız , birer ikişer şehir ve köy sahibi olan klan sahiplerini ikna edip klana katabilir, sonra da atıp yerleşkeleri ve garnizonları alabiliriz (Oyunun başlarında çok nüfuz harcamadan yapabiliyoruz). Bunun için gereken maddi gücü demirciden kazanabiliriz.

Diğer bir seçenek bir krallığı desteklemek ama görevin bir süresi var. Destekledikten sonra oyun zamanı ile 10 yıl geçmeden yine sancağı krala teslim edip o krallığı resmî hale getirmememiz lazım. Yoksa görev yine başarısız oluyor. Senaryonun ilerlemesi için bu şekilde hareket etmek gerekiyor. Henüz bir krallığa girmeden önce savaşan krallıklar arasında henüz yeni el değiştirmiş bir yeri , az bir asker ile ele geçirip sonra ilgili krallık ile barış yapmak mümkün. Kayıt alıp işimize gelip gelmediğine baktıktan sonra mesela) Maddi sıkıntı çekmemek için en kısa ve karlı yol demirciden geçiyor. Demirci üzerinden nasıl para kazanılacağına dair bilgiler, yazı sınırını aştığı için böldüğüm ikinci yorumda mevcut. Diğer yorumu okumak için sayfayı aşağılara sürüklemek gerekebilir. Başlangıç seçeneğini ile skillere etki eden yolları yazıp bitireyim. İzcilik , mühendislik gibi skilleri birliğimizde bulunan yoldaşlardan temin edebiliriz. (N tuşuna basarak ; kahramanlar, göçebeler şeklinde ilerleyerek oyun kataloğunda özelliklerine göz atabileceğimiz ; göçebe yoldaşların özellikleri rastlantısal olduğu için , ihtiyaca uygun versiyonların denk gelmesi istiyorsak, hesap oluşturma işlemini bir çok defa yineleyip farklı kayıtlar oluşturduktan sonra aralarında en iyi yoldaş özelliği rast gelen kaydı seçip oyunumuza başlayabiliriz.Karakter oluşturma aşamalarından suratını vs oluşturmak için gereken kısmı hızlıca geçip skilleri vererek yoldaşların özelliklerine bir göz atıp, yapacağımız bu tercihi seçtikten sonra , dilediğimiz zaman klavyeden C ye basarak bu menüye dönerek kaldığımız yerden devam edip karakterin kaşını gözünü ayarlarız. Her kayıt için ayar yapma derdinden kurtulmuş oluruz böylece. [ Karakterin Skilleri hızlı geçmeyin , yeniden veremiyoruz an itibari ile. Oyuna güncelleme ile sikilleri gelişmiş bir erkek , skilleri sıfırdan geliştirilecek biri kız biri erkek toplamda üç tane kardeşimiz sığınak görevi akabinde klanımıza dahil oldu. Küçük kardeşler 18 yaşına gelip te klana katıldıklarında demircide çalıştırarak yoldaşlarımızda olduğu gibi çok hızlı level atlatıp bir çok skillerini açabiliriz.
 
Last edited:
Top Bottom