Başkanlık Sistemi Neden Olmamalı ?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Hemre

Master Knight
İlk önce sistemi değişiyo  yoksa rejim değişikliğimi olarak bakmamız lazım istenen şey egemenliğin tek bir elde toplandığı otoriter rejime geçiştir
bu bir karşıdevrim hareketi olarak egemenliği halktan alıp saraya verme girişimidir soruyorum sevgili forum üyeleri bu vatan hayinliği diğilmidir ? bir kaç yasayı sizinle paylaşıcam bugün Halk Tv de gördüğüm başkanlığın yasalarıdır bu yasalarla ne olucak Halk Tv bunu çok güzel bi şekilde ekranlarımıza taşımız Cumhurbaşkanı,yardımcıları ve bakanlar suç işlerse ne olucak? (ayakabı kutuları) Cumhurbaşkanını yüce divana sevk için gereken oyları bulmak nerdeyse imkansız.Cumhurbaşkanı bu sistemde neler yapabilicek ? Bakanlıkları,devlet dairelerini,kurumları kurucak kaldırıcak görevlerini belirleyecek atayacak azledecek soruşturma yapacak disiplin işlerini düzenleyecek ihale yapacak bölgesel yönetimler kurabilicek millet vekili adaylarını belirliyecek meclisin oluşumuna müdahale edicek meclisi feshedebilicek :mad: herkese dokunabilen ama kendisine dokunulmayan bir kadir-i mutlak kişi olucak soruyorum size bu vatan hayinliği diğilmi ? Partili olmasının ne sakıncası var parti genel başkanı olarak milletvekili listesi yapabilicek partinin meclis gurubun başkanı olucak bu şekilde meclisi istediği gibi şekilendirme ve etkileme imkanına sahip olacak peki soruyorum size bu monarşi sistem diğilmi vatan hayinliği diğilmi ? Üniter Devlet Tehlikedemi ? evet cumhurbaşkanına kararname çıkararak merkezi idare kapsamında  bölgesel yönetim birimleri bölgesel yapılar bölgesel kamu kurumu ve kuruluşları oluşturabilme yetkisi veriliyor bu federasyona geçiş hazırlığıdır soruyorum size şimdi bu alçaklık diğilmidir vatan birdir bayrak birdir ilkesini unutmamamız gerekiyo bu vatan hayinlerine gerekn cevabı vermeliyiz ! Cumhurbaşkanlığı kararnamesi nedir ? cumhurbaşkanı temel haklar hariç yürütmeye ilişkin her konuda kararname çıkartabilir bu kararnameler kanun gibidir yani padişah fermanı gibidir osmanlı geri gelmicek boşuna sen başkanlığı getirirsin biz bozmasını iyi biliriz savaş çıkarmak istiyosun ülkede ne ajanısın bilmiyorum sen mason dediklerinin tırnağı olamasın soruyorum size arkadaşlar osmanlı yani hasta adam ölmedimi gerici kafanın gövdesi başından ayrılmadımı bu vatan hayinliği değilmi ? Cumhurbaşkanının meclisi feshi yetkisinin ne sakıncası var ? Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden meclisi fesh etme yetkisi ile donatılıyo bu hoşuna gitmediği anda meclisi ortadan kaldırma yetkisi demektir bu ülkeye karşı yapılan vefasızlık değilmidir ? yedek miletvekiliğinin  ne sakıncası var ? yedek miletvekiliği milli iradenin ara denetim yapma olanağını ortadan kaldırır iki seçim arasında milletin iradesinde değişme olduğuda bunu sandığa yansıtarak partileri uyarma olanağı kalmaz yargının yasama ve yürütmeyi denetleme imkanı yokmu ? yargı tamamen siyaseyin emrine giricek yargı tümüyle cumhurbaşkanının emrindeki bir organ olacak cumhurbaşkanı sopası olarak kulanıcak bunların hepsi vatan hayinliğidir alçaklıktır vefasızlıktır sizin düşünceleriniz nelerdir okumak istemiyenlere Türkiyenin tek ve doğru yolda olan kanalı Halk tv yayınını sizler için sunucam

Demokrasinin sadece oy kullanmak olarak düşünüldüğü bir ülkede bence gayet normal bir sistem. (Oysa ki demokrasiye katılmanın birçok yolu vardır.)

Oy kullanmadan ileri gidememiş bir toplum. Bu mebusan meclisinden bugüne kadar gelen birşey. Cumhuriyet ile olan değil. O yüzden oy kullanarak koalisyon da olsa, başkan da seçilse değişen birşey yok. (Ben oyumu atarım gerisi onlara kalmış mantığı)

• Öncelikle okumadım bayağı uzun fikrime gelincede Başkanlık bizim için çok kötü bir unsur çünkü işin içinde kürdistanda var.Bu zamana kadar bölünmeyen bu toprakları bölmek demenin ne manaya geldiğini biliyorsunuzdur,eğer kürdistan kurulursa bu ayrımcılık yüzünden lazlarda bodozlama atlarsa mevzuya ayriyeten birde lazistan kurulursa ve biz türklerde girersek işin içine türkistanda kurulursa(ki zaten var)çok kötü şeyler yaşanabilir tabi başkanlığın dış güçlerin oyunu olduğunu ve başımızdakilerinde kukla olduğunu varsaymazsak neyse bitmicek bu yani demem o ki türkiye bu şekilde eyaletlere bölünürse hepsine tek tek savaş açıp bu kıtayı haritadan silmek de kolay olacaktır tşk.
    [li

Tatar! said:
  • Öncelikle okumadım bayağı uzun fikrime gelincede Başkanlık bizim için çok kötü bir unsur çünkü işin içinde kürdistanda var.Bu zamana kadar bölünmeyen bu toprakları bölmek demenin ne manaya geldiğini biliyorsunuzdur,eğer kürdistan kurulursa bu ayrımcılık yüzünden lazlarda bodozlama atlarsa mevzuya ayriyeten birde lazistan kurulursa ve biz türklerde girersek işin içine türkistanda kurulursa(ki zaten var)çok kötü şeyler yaşanabilir tabi başkanlığın dış güçlerin oyunu olduğunu ve başımızdakilerinde kukla olduğunu varsaymazsak neyse bitmicek bu yani demem o ki türkiye bu şekilde eyaletlere bölünürse hepsine tek tek savaş açıp bu kıtayı haritadan silmek de kolay olacaktır tşk.
    [li
ha

Benim siyasilerden tek isteğim koalisyonların kaldırılmasıdır. Cidden Türkiye koalisyonlardan çok çekti. Koalisyon olmasın kardeşim! Koalisyonda partiler istediklerini tam olarak yapamıyorlar. Başarının ilk sırlarından ilki sürekliliktir yani istikrardır. İster CHP ister AK Parti ister MHP olsun. Ama tek olsun ve vaad ettiklerini yapabilsinler 4 yada 5 yıl boyunca. Belki şuan hoşlanmadığımız parti veya ideolojiye sahip parti bizi refaha kavuşturacak? Nereden bilebiliriz? Ben başkanlığı şimdilik sadece Burhan Kuzu'dan dinledim. Söylediklerinden sadece istikrar kısmına katılıyorum. Başkanlığın teferruatları hakkında tam bilgi sahibi değilim. Malum AK Parti tam sahaya inmedi ve daha anlatmaya başlamadı. Şuanlık istikrar geleceğini bildiğim için evet oyu vereceğim. Ama CHP çıkar kardeşim istikrar istiyorsan gel koalisyonları kaldıralım. Teferruatları var tabi koalisyonların kaldırılmasının (Belirli bir oy alacak parti vs.) Çok mu şey istiyorum Gürkan  :smile:

15 TEMMUZ ŞEHİTLER JŮĞĞĹ€Ř said:
Tatar! said:
    [li
kardeşim kusura bakma da c*hilsin ve boş konuşuyorsun
Şu ciossun dediği olayı öğretirmisiniz ?  :meh:

@Elrohir Doğruyu söylemek gerekirse başkanlık hakkında fazla bir bilgim yok malesef,bildiğim tek şey kürdistanın kurulacak olması.

Mengüberti said:
Benim siyasilerden tek isteğim koalisyonların kaldırılmasıdır. Cidden Türkiye koalisyonlardan çok çekti. Koalisyon olmasın kardeşim! Koalisyonda partiler istediklerini tam olarak yapamıyorlar. Başarının ilk sırlarından ilki sürekliliktir yani istikrardır. İster CHP ister AK Parti ister MHP olsun. Ama tek olsun ve vaad ettiklerini yapabilsinler 4 yada 5 yıl boyunca. Belki şuan hoşlanmadığımız parti veya ideolojiye sahip parti bizi refaha kavuşturacak? Nereden bilebiliriz? Ben başkanlığı şimdilik sadece Burhan Kuzu'dan dinledim. Söylediklerinden sadece istikrar kısmına katılıyorum. Başkanlığın teferruatları hakkında tam bilgi sahibi değilim. Malum AK Parti tam sahaya inmedi ve daha anlatmaya başlamadı. Şuanlık istikrar geleceğini bildiğim için evet oyu vereceğim. Ama CHP çıkar kardeşim istikrar istiyorsan gel koalisyonları kaldıralım. Teferruatları var tabi koalisyonların kaldırılmasının (Belirli bir oy alacak parti vs.) Çok mu şey istiyorum Gürkan  :smile:

Koalisyon, istikrarsızlık demek değildir. Bizim milletin uzlaşmakla ilgili problemi var, en küçük sorunu bile büyütüyorlar. Bak Almanya'ya, koalisyon en büyük iki partiyle kuruluyor. Oy yetmediği için filan değil tabii, ne yani adamlarda istikrar olmadığını savunabilir misin? İstedikten sonra olur.

İstikrar, istikrar... İstikrar denilen şey sizin için herhalde Greater Good gibi bir şey. Ne olduğu belli değil rastgele gidiyoruz. 14 senedir tek parti tarafından yönetiliyoruz, 14 koca seneye rağmen hala istikrar ve süreklilik olmadıysa problem sistemde midir yoksa hükümette mi? Ayrıca iki gün öncesine kadar istikrar var iddia ediliyordu, Başkanlık(Cumhurbaşkanlığı?) sistemi isteyince birileri istikrar olmadığı iddia edilmeye başlandı. Ne bu? En son moda da şu oldu: ''Ya Başkanlık, Ya Kaos''

Teferruatlarını bilmeyen senin gibi o kadar çok kişi var ki(ve umursamayan) bu durumları çekiyoruz, daha da çekeceğimiz var anlaşılan.

Tatar! said:
@Elrohir Doğruyu söylemek gerekirse başkanlık hakkında fazla bir bilgim yok malesef,bildiğim tek şey kürdistanın kurulacak olması.

Başkanlıkla Kürdistan'ın hiçbir bağlantısı yok. Başkanlık gelince Federasyon sistemi gelmeyecek. Getirirler mi onu bilemem ancak federasyonla başkanlığı ayrılmaz bütün gibi değerlendirmeyin.

Dipnot: Başkanlık değil de daha çok Rusya tarzı Yarı Başkanlık sistemi gelecek gibi duruyor.

Miraak said:
Demokrasinin sadece oy kullanmak olarak düşünüldüğü bir ülkede bence gayet normal bir sistem. (Oysa ki demokrasiye katılmanın birçok yolu vardır.)

Oy kullanmadan ileri gidememiş bir toplum. Bu mebusan meclisinden bugüne kadar gelen birşey. Cumhuriyet ile olan değil. O yüzden oy kullanarak koalisyon da olsa, başkan da seçilse değişen birşey yok. (Ben oyumu atarım gerisi onlara kalmış mantığı)

Ülkede demokrasi kültürünün gelişmemiş olmasının en açık örneğini yaşıyoruz.

Tatar! said:
Tatar! said:
    [li

Buyur kardeşim çok etkili bir yöntem tavsiye ederim.
ULTIMATE GUIDE TO THE WORLD PEACE!

1- Buraya tıkla.
2- İstemediğin ismi yaz ve ekle.
3- Bu sefer de buraya tıkla. "Hide messages posted by members on my ignore list." ya da ona benzer Türkçe karşılığı olan kutucuğa bir işaret koy. Mutlu forumlar. :wink:

Tatar! said:
Tatar! said:
    [li

Kurdistan'dan kastın bağımsız bir devlet ise o durum Türkiye'yi alakadar etmiyor. Ülkemizde üniter yönetim var. Herhangi bir toprağın kafaşina göre bizden ayrılma lüksü yok. Bildiğim kadarıyla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bir bağımsızlık talebinde bulundu. Eğer kastettiğini federel yönetim ise mevcut önergede böyle bir durum söz konusu değil. Bana kalırsa bölgesel meclisler şart oldu.

Sir_Lancelot_Bj, yarı başkanlık degil. Tam başkanlık olacak adı başkan değil cumhurbaşkanı olacak. Çok fazla şey söylediler lakin varılan nokta bu. Başbakanlık kurumu kalkacak ve cumhurbaşkanı partisinden kopmayıp yurutmenin başı olacak.

Sir_Lancelot_Bj said:
Hayati said:
Mengüberti said:
Şuanlık istikrar geleceğini bildiğim için evet oyu vereceğim.
1 Kasım'dan sonrası için de istikrar vaat ediliyordu ama ülke tarihinin her anlamda en kötü günlerini yaşıyoruz.

Başkanlık olmadığı için çok kötü günler geçiriyoruz :sad:
https://twitter.com/burhankuzu/status/607653639679799296?lang=tr
8 Haziran-1 Kasım arasında kaos ortamı yaratarak ''AKP'siz Türkiye böyle olur'' havası verdiler. Şimdi de aynı oyunu ''başkanlık gelmezse ülke düzelmez, istikrar cart curt'' diye oynuyorlar. Ucuz ama maalesef Türkiye'de işe yarayacak bir oyun.

@Elrohir Oronrá: Söylediğimi açmam gerekiyormuş. Yetki ve kudret bakımından Rus yarı başkanlığına daha yakın demek istemiştim. Yoksa evet, başbakan olmadığı için görünüşte Başkanlık. Bana kalırsa Türkiye'ye özel bir karma sistem olacak. Artık hukuk profesörleri hangi kategoriye sokarlar onu bilemem. Fakat şu an olanı söyleyeyim: Tek başlı yürütmeye sahip, Başkan'ın aşırı yetkilerle donanmış olduğu bir sistem. Daha doğru düzgün açıklanmadı ama ABD Başkanından daha çok yetkisi var. :razz:

Elrohir Oronrá said:
Tatar! said:
Tatar! said:
    [li

Kurdistan'dan kastın bağımsız bir devlet ise o durum Türkiye'yi alakadar etmiyor. Ülkemizde üniter yönetim var. Herhangi bir toprağın kafaşina göre bizden ayrılma lüksü yok. Bildiğim kadarıyla Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi bir bağımsızlık talebinde bulundu. Eğer kastettiğini federel yönetim ise mevcut önergede böyle bir durum söz konusu değil. Bana kalırsa bölgesel meclisler şart oldu.

Sir_Lancelot_Bj, yarı başkanlık degil. Tam başkanlık olacak adı başkan değil cumhurbaşkanı olacak. Çok fazla şey söylediler lakin varılan nokta bu. Başbakanlık kurumu kalkacak ve cumhurbaşkanı partisinden kopmayıp yurutmenin başı olacak.
Peki başkanlığın avantajları ve dezavantajları neler yani neden olmalı ve neden olmamalı ?

Başkanlık gelirse monarşi gelicektir gezi parkının Taksim'de diğil sarayın önünde olması gerekir tüm Türkiye sarayın kapılarında cumhuriyet nöbetinde olması lazım  en çok bunun hasreti ile yanıp tutuşuyorum !

Şu anki monarşi biraz daha anayasal monarşiye benziyor. Monarkı yasal yollardan denetlemek in bir meclis var ama monark isterse o meclisi bile kapatabilecek yetkiye sahip, kimse bir şey diyemez. Yani meclis gösteri.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom