Başkanlık Sistemi Neden Olmamalı ?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Teşekkürler yardımlarınız sayesinde az çok fikir sahibi oldum. Türkiye de uygulanması sıkıntılı, krallığa döner. Adam parlamentoda böyleyse başkanlıkta kim bilir n'apar.

Bu arada 'istikrar' için güzel bir sistem olabilir. Ama gerçek istikrarı sağlayabilecek kapasitede bir parti ülkemizde bulunmuyor bence.

İstikrar yalanına kanma yahu. Güzel falan olmaz. İstikrar diye bir şey yok. Millet kaosu seçti deyip uyuyan bir terör belasını başımıza saran adamların ürünü istikrar.

ya olur mu kardeşim felaket konusunda sürekli bir istikrar var yani sürekli patlamalar ölümler bu istikrar deil de nedir???

Mosin Nagant said:
carrier said:
Sözde devrediliyor işte, Abdülhamit zamanlarını hiç mi hatırlamıyorsun?
Norveç ve Hollanda gibi ülkeler de anayasal monarşi ile yönetiliyorlar, hatırlatırım.
Bizim ülkemize en çok yakışan cumhuriyetir açık ve net ! Akgenliği görmek istiyoruz karınlarını doyuralım biraz  :party:

nordik ibo said:
Şimdi cumhuriyet mi daha iyi yoksa başkanlık sistemi mi ?

Elma vs armut

Cumhuriyet başka bir şey başkanlık başka.

Parlementer sistemmi başkanlıkmı doğrusu

nordik ibo said:
OHALde oyum başkanlığa.
CbmpsXbWwAAvSTw.jpg

Ayrıca oy kullanacak yaşa geldiğini de düşünmüyorum.

Ya biz engelliyoruz siz alıntılıyorsunuz, ne anlamı kalıyor?

OHALde evet oyu vericem ben de ama tek şartım var, daha önce cumhurbaşkanı seçilmiş isimler bir daha bu sistemde yer alamayacak diye bir madde eklesinler. Yemişim demokrasisini. :wink:

Ben özellikle televizyonlarda dönen sistem tartışmalarına anlam veremiyorum açıkçası. Sistemin neden geldiği belli. ''Mevcut parlamenter sistemin başkanlık sistemi tasarısına üstünlükleri nelerdir'' minvalinde tartışmalar dönüyor. Gereksiz... 15 yıldır tek başına iktidar olan bir parti zaten mevcut, pratikte oldukça geniş yetkilere sahip bir cumhurbaşkanımız zaten var. Şöyle bi düşününce, size göre istikrarı oluşturacak unsurlar, onlar da zaten var. E daha neyi zorluyosun ki? Şu raddeye gelmemizdeki en büyük etken uzlaşma ihtiyacı duymayan bir hükümet zaten. Milleti bi korkutmuşlar koalisyon, kuyruklar filan... Ulan taa lisedeyken, arkadaşım ''siz hatırlamazsınız'' diye lafa girmişti. Lan aynı yaştayız gerizekalı ikimiz de hatırlamıyoruz... Ortak noktayı bulma zorunluluğu olursa ülke yıkılacak, biri ak derse diğeri illa kara diyecek, birlik diyince biat anlaşılacak... Başkanlık olması gereken değil, olmaması gereken şeydir bu ülke için.

Ortak nokta bizim yolumuz olmalı radikal eperyalist uşaklarının olmamalı diye düşünüyorum Bu'da bilimden fen'den geçiyo referandumda HAYIR basın lütfen

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom