Başkanlık Sistemi Neden Olmamalı ?

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
@Tatar!

https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,359165.msg8622695.html#msg8622695

Emrehan said:
Mesele nasıl bir başkanlık olacağı. Şu ana kadar eminim herkes Erdoğan'ın nasıl biri olduğunu az çok biliyordur, başkanlığı bunlar getirmek istiyorlar ve daha ellerinde yasal olarak böyle genis yetkileri yokken öyle davranmaya çalıştıkları, davrandiklari da gerçek. Gücü yasallastirdiklarinda neler olacak kim bilir.

Şu an yapılanları yasallaştıracaklar ilaveten şu an yapamadıklarını veya dolaylı yoldan yaptıkları şeyleri anayasadan aldıkları yetkilerle yapacaklar.

carrier said:
Şu anki monarşi biraz daha anayasal monarşiye benziyor. Monarkı yasal yollardan denetlemek in bir meclis var ama monark isterse o meclisi bile kapatabilecek yetkiye sahip, kimse bir şey diyemez. Yani meclis gösteri.

Şu an denetim mekanizmaları çalışmadığı için monarşiye benziyor, yetkileri anayasadan almıyorlar. Bu yüzden anayasal monarşi kavramını kullanmak yanlış olur. Ha ama gelecek sistem için diyeceksek biraz daha açığa çıkmasını beklemeliyiz ki ben de böyle olacağını düşünüyorum.

Bakınız: Anayasal Diktatörlük

Sir_Lancelot_Bj said:
@Tatar!

https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,359165.msg8622695.html#msg8622695

Emrehan said:
Mesele nasıl bir başkanlık olacağı. Şu ana kadar eminim herkes Erdoğan'ın nasıl biri olduğunu az çok biliyordur, başkanlığı bunlar getirmek istiyorlar ve daha ellerinde yasal olarak böyle genis yetkileri yokken öyle davranmaya çalıştıkları, davrandiklari da gerçek. Gücü yasallastirdiklarinda neler olacak kim bilir.

Şu an yapılanları yasallaştıracaklar ilaveten şu an yapamadıklarını veya dolaylı yoldan yaptıkları şeyleri anayasadan aldıkları yetkilerle yapacaklar.

carrier said:
Şu anki monarşi biraz daha anayasal monarşiye benziyor. Monarkı yasal yollardan denetlemek in bir meclis var ama monark isterse o meclisi bile kapatabilecek yetkiye sahip, kimse bir şey diyemez. Yani meclis gösteri.

Şu an denetim mekanizmaları çalışmadığı için monarşiye benziyor, yetkileri anayasadan almıyorlar. Bu yüzden anayasal monarşi kavramını kullanmak yanlış olur. Ha ama gelecek sistem için diyeceksek biraz daha açığa çıkmasını beklemeliyiz ki ben de böyle olacağını düşünüyorum.

Bakınız: Anayasal Diktatörlük

Anayasal monarşide de denetim gösteriş zaten. Yok öyle bir şey.

Anayasal monarşinin olayı Monark'ın bazı yetkilerinin meclise devredilmesi. Monark'ın nasıl denetlendiği veya denetlenebilir mi tartışılır, sisteme bağlı. Ayrıca veliaht vs olaylarından dolayı Anayasal Diktatörlük kavramını kullanmayı tercih ederim.

Sözde devrediliyor işte, Abdülhamit zamanlarını hiç mi hatırlamıyorsun?

carrier said:
Sözde devrediliyor işte, Abdülhamit zamanlarını hiç mi hatırlamıyorsun?

Parlamenter monarşi bir tek Osmanlı'da mı oldu? Bugün İsveç, Norveç, Danimarka, Hollanda, İngiltere vs vs hep parlamenter monarşi ama hangisinde monark'ın yetkisi var işe yarayan? Osmanlı'da kusursuz bir anayasal sistem iddia etmek gülünç alır. Bu arada Abdülhamit dönemi meşrutiyet 2 yıl sürdü. Ne kadar örnek alınır bilemem.

Oralarda demokrasi kültürü var ve bu zaman Avrupa'nın dibinde bir kralın gerçekten olacağını beklemiyorsunuzdur umarım, hepsi gösterişten ibaret. Hatta gerçekten isteseler meclisi kapatacak yetkileri var ki bu da ne kadar gösterişçi bir yönetim biçimi olduğunu gösteriyor.

Başkanlık değil canım Cumhurbaşkanlığı sistemi.

*

Kıçımın istikrarı afedersin.

*

Koalisyon bu ülkeye şart.

*

Partiler istediğini yapamasın zaten. İstediği herşeyi yapınca boku yiyoruz.

*

Almanya koalisyonlarla, birbirini denetleyen mekanizmalarıyla güçlü.

*

Sen de git beyinsiz gibi deki evet diyeceğim istikrar için.

*

Yasama, yürütme ve yargının fiilen tek elde toplanmasına istikrar diyorsan başka bir dil konuşuyorsundur.

*

Bu ucube tasarı referanduma gittiğinde evet diyenler bu ülkeye ihanet edecektir.

*

Ya adam gibi tokatı indirecek ya da 40-50 yıl bu deliliğin sonuçlarıyla yaşamaya mahkum olacağız.

Mehmet Tezkan said:
Koalisyon çıktı Almanya yandı mı?Niye mi bu soruyu sordum..  Son 10 yıldır bize anlatılan ne? Koalisyonlar kötüdür, koalisyonlar ülkeyi mahveder, koalisyonlar istikrarsızlık getirir..
Hatta son zamanlarda tek parti iktidarını bile yetersiz buluyorlar..
Türk usulü başkanlık sistemi istiyorlar.. Başkan ülkeyi tek başına yönetsin, yasa bile çıkarsın..
Bizimkilerin söylediği bu..
Hal buysa; koalisyon felaket demekse; Almanya yandı!..
*
Merkel yüzde 41.5’le seçimi kazandı kazanmasına ama beş milletvekili daha çıkarsa tek başına iktidar olacaktı, olamadı..
Mecbur, koalisyon hükümeti kurulacak..
Bu siyasi tabloyu gören Almanlar panikte mi?
Yooo.. Almanya 2009’dan beri zaten koalisyonla yönetiliyordu.. 2009’dan önce de koalisyonla yönetildi..  Ondan önce de koalisyon vardı..
*
Deniliyor ki; Merkel bu seçimden Avrupa’nın en güçlü lideri çıktı.. Avrupa’nın patronu oldu!.
Büyük kriz İspanya’yı vurdu, İtalya’yı salladı, Yunanistan’a havlu arttırdı, Fransa’yı etkiledi..
Ekonomisi ayakta kalan neredeyse bütün Avrupa’ya bakan tek bir ülke vardı..
Almanya..
Bu nasıl oldu?
Koalisyon hükümetiyle oldu.. Hıristiyan Demokratlarla-Hür Demokratlar koalisyonuyla oldu..
Almanya o kadar güçlendi ki, Merkel’in politikaları o kadar etkin oldu ki, artık Avrupa’da iki başkent var deniliyor..
Biri Berlin, öteki Avrupa Merkez Bankası’nın bulunduğu Frankfurt..
Demek ki koalisyon hükümetleri öcü değilmiş.. Demek ki koalisyonlar istikrarsızlık getirmezmiş..
*
Koalisyon ortağı liberaller yüzde beş barajını aşamayınca Merkel’in önünde üç şık kaldı..
Ya sosyal demokratlarla ya yeşillerle ya da sol parti ile koalisyon yapacak..
Sol parti zor görünüyor..
Peki ya sosyal demokratlar yan çizerse.. (Ki çizebilirler de 2005-2009 arası Merkel’le yaptıkları koalisyon çok yıpratmıştı) Ya yeşiller mırın kırın ederse..
Almanya hükümetsiz mi kalacak? Almanya yönetilemez hale mi gelecek?
*
Kimsenin böyle bir derdi yok.. Kimsenin telaş ettiği de yok.. Çünkü orada koalisyon kültürü var.. İki büyük parti de yan yana gelebiliyor, birinci çıkan parti yanına küçük bir partiyi de alabiliyor..
Nedense kimse çıkıp..
İstikrar için seçim barajını yükseltelim; sandıktan tek parti iktidarı çıksın.. Başkanlık sistemine geçelim, Merkel ne güzel yönetiyor, tek başına yönetmeye devam etsin falan demiyor..
*
Neden acaba?

Balık tutmaya gitmedi AB işimiz çıkmazda
Merkel’in kazanması Almanların bir kısmını en azından oy verenlerin yüzde 40’ını sevindirmiştir ama bizim için iyi olmadı..
Şundan.. Görünen o ki, Avrupa Birliği yolculuğumuz dört yıl daha askıda kalacak.. Veya milim milim yürüyecek.. Veya bir önceki dört yıl nasıl geçtiyse, bir sonraki dört yıl da aynı geçecek..
*
Zaten AKP iktidarıyla da arası iyi değil.. Bizim iktidar Merkel’in de Sarkozy gibi balık tutmaya gideceğini tahmin ediyordu..
Bakan Bağış açık açık söylemişti.. Gitmedi..
İşimiz zor yani?
Burası böyle de Türkiye'de iki büyük parti hatta küçük partiler arasında bile o koalisyon kültürü yok ki. Sadece zihniyet tamamsa, oturuyorlar masaya. Yada, arabulucu birisi varsa.

carrier said:
Oralarda demokrasi kültürü var ve bu zaman Avrupa'nın dibinde bir kralın gerçekten olacağını beklemiyorsunuzdur umarım, hepsi gösterişten ibaret. Hatta gerçekten isteseler meclisi kapatacak yetkileri var ki bu da ne kadar gösterişçi bir yönetim biçimi olduğunu gösteriyor.

Bazı monarklarda meclisi fesih yetkileri var, doğru. Ancak burada şöyle olaylar var:

1) Meclis sistemini ortadan kaldıramıyorlar, yasamada bulunan meclis feshediliyor ve yerine başka bir meclis seçilme şartı var.
2) Bazı monarklar bu yetkilerini Başbakan'ın imzası olmadan yapamıyorlar.

Bu yetkiler de krizleri önlemek için monarklarda bırakılmış(bazı monarklarda bu da yok). Yoksa adam çıkıp ''meclisi kapatıyorum, mutlak monarşiye devam'' kafasına giremez. Tamam eyvallah hukuku bozarak yaparsın ama bu dünyadaki bütün sistemlerde geçerli zaten. :razz: İngiltere'de yazılı anayasa bulunmadığı ve kral bu yetkisini yıllardır kullanmadığı için artık kralın/kraliçenin yetkisi olmaktan çıktı.

Bunlara ek olarak monarkın hala doğru düzgün yetkisi olmadığını tekrarlıyorum. İngiltere'de Bill of Rights gibi belgelerle monarkın yetkisi çok çok azaldı. Diğer ülkelerde de bu konular anayasalarla ve çeşitli belgelerle düzenlendi.

Burada bir çelişki var ama cümle hatası olduğunu düşünüp devam ettim.

Bu kadar yobaz insana karşı yapman gereken aslında belli de söylemek istemiyorum.

Phyanaphos ¤ said:
Önce klavyeyi bırakıp, bir sonucu olan girişimlerde bulunsak ya? Kıçı kırık bir forumda 20-30 adam beyin fırtınası yapıyor...

Bence senin klavyeyi bırakman gerekiyor.

O zaman burada hiçbir konuşma yapmayalım, bilgi paylaşımı olmasın, yanlışlar doğrulara çevrilmesin sokağa çıkıp bağıralım. Mükemmel bir fikir. Sonucu olan girişim için fikrin nedir acaba? Anarşi mi yapsak

Sir_Lancelot_Bj said:
Phyanaphos ¤ said:
Önce klavyeyi bırakıp, bir sonucu olan girişimlerde bulunsak ya? Kıçı kırık bir forumda 20-30 adam beyin fırtınası yapıyor...

Bence senin klavyeyi bırakman gerekiyor.

O zaman burada hiçbir konuşma yapmayalım, bilgi paylaşımı olmasın, yanlışlar doğrulara çevrilmesin sokağa çıkıp bağıralım. Mükemmel bir fikir. Sonucu olan girişim için fikrin nedir acaba? Anarşi mi yapsak
Şahlanmaya gerek yok arkadaşlar bende bazı şeyleri bilmiyorum bu konuda öğrendim.

Yav bu sistem hakkında pek bir bilgim yok. (Aslında genel olarak yok) Peki hiç mi iyi yanı yok başkanlığın? Konuda sadece çıkabilecek sıkıntılardan bahsedilmiş.

Corneille de Witt said:
Yav bu sistem hakkında pek bir bilgim yok. (Aslında genel olarak yok) Peki hiç mi iyi yanı yok başkanlığın? Konuda sadece çıkabilecek sıkıntılardan bahsedilmiş.
Demokrasi Demokrasi diye poposunu yırtanlar. Diktatörün eline verdiler demokrasiyi.
İyi yanı yok bu arada.
Demokrasi için Çoklu Parti Sistemi esastır.
İnternette başkanlık için bi kaç makale var bu arada, göz atabilirsin.

Corneille de Witt said:

Şu konuda biraz tartışmıştık: https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,359165.0.html

Ayrıca Ekrem Ali Akartürk, Sultan Tahmazoğlu Üzeltürk hocaların Güncel Hukuk dergisinde yayımlanan makalelerini öneririm, internette bulabilirsin. Mümkünse Güncel Hukuk'un o sayısını bulup okursan daha faydalı olur, Başkanlık ve türevlerinin Türkiye'de neden uygulanamayacağı üzerinde duruyorlar(Sistemin ne olduğunu anlattıktan sonra).

Tabii ki Başkanlık sistemi kötü bir sistem değil ancak bütün toplumlara uygun değil. Daha önce de burada konuşulduğu gibi ABD dışında hiçbir ülkede uygulanamıyor, çoğu diktatörlüğe kaydı.

ChevalierEren said:
Demokrasi Demokrasi diye poposunu yırtanlar. Diktatörün eline verdiler demokrasiyi.
İyi yanı yok bu arada.

Çok dışlayıcı olmuş, esasen güzeldir.

Şöyle de bir algı oluşmuş, onun önüne geçmek lazım: Başkanlık sisteminin içinde federasyon ve tek parti sistemi yok.

Corneille de Witt said:
https://tr.wikipedia.org/wiki/Ba%C5%9Fkanl%C4%B1k_sistemi

Ulan kitabınız bile 'Oku!' diyor. Okuyun biraz ya okuyun.

ChevalierEren said:
Corneille de Witt said:
İyi yanı yok bu arada.

sosyalist demokrasi tek partili.

Corneille de Witt said:
Çünkü iktidar partisinin iyi bir yanı yok. Türkiye hiç bir partinin eline bırakılmayacak kadar değerli ve kıymetlidir. Yargı, biatçı, yalaka insanlarla doldurulacak. Recep tayyip erdoğana biat etmeyenler hiç bir kritik noktaya gelemeyecek. Ve karşıt görüşler yandaş, biatçı yargı ile tek tek terörist muamelesi yapılarak hapsi boylayacak. Akp iktidardan düştüğünde en büyük bedeli sorgusuz sualsiz bu kişinin peşine takılan menfaatçi zavallılar ödeyecek.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom