Büyük Marmara Depremi

Users who are viewing this thread

Looter31

Banned
Arkadaşlar İstanbul'da yaşayanlar farketmiştir yaşamayanlar ise medyadan duymuştur, kısa süre önce 5.8 şiddetinde deprem gerçekleşti.99 depreminin  100 kat daha şiddetli olduğunu düşünürsek, uzmanların beklediği Marmara depreminde ne kadar hazırız kendimizi sorgulamamız lazım.Ben deprem bölgesinde yaşamasam dahi ailem ve kız arkadaşım 1. Derece deprem bölgesinde yaşıyor ve onlara yönelik bir kurtarma planı yapmak istiyorum ama aklıma deprem çantası ve buluşma noktası dışında dua etmek hariç bir yöntem gelmiyor. Değerli taleworlds forum üyeleri, sizin beklenen depreme yönelik planınız nedir acaba

Zaten dediklerinden başka yapacak bir şeyin yok kardeş, bende istanbuldayım avcılarda caminin minaresi koptu, hatlar zaten gidik. Allah sonumuzu hayretsin.

Ben kendim için şimdilik bir planım yok ama marmara depremi gibi bi deprem olursa bu bu sefer dahada zor olur.Japonyada deprem oluyo bir kişinin burnu bile kanamıyo türkiyede deprem oluyo 100.000 kişi ölüyo başimizdaki beylerin hiç bir planı olmanıda eminim  biz den önce başımızdaki beylerin bir planı olması lazım rant için bina dikersen binaları yenilersen böyle olur

Looter31 said:
Arkadaşlar İstanbul'da yaşayanlar farketmiştir yaşamayanlar ise medyadan duymuştur, kısa süre önce 5.8 şiddetinde deprem gerçekleşti.99 depreminin  100 kat daha şiddetli olduğunu düşünürsek, uzmanların beklediği Marmara depreminde ne kadar hazırız kendimizi sorgulamamız lazım.Ben deprem bölgesinde yaşamasam dahi ailem ve kız arkadaşım 1. Derece deprem bölgesinde yaşıyor ve onlara yönelik bir kurtarma planı yapmak istiyorum ama aklıma deprem çantası ve buluşma noktası dışında dua etmek hariç bir yöntem gelmiyor. Değerli taleworlds forum üyeleri, sizin beklenen depreme yönelik planınız nedir acaba

Ülkeyi terk etmek.

Deprem çantası seni kurtarmaz, olur da bir yere sıkışırsan kurtarma ekipleri gelene kadar hayatta tutmaya yarar. Onlarda sana ulaşabilirse.
Toplanma alanı daha büyük sıkıntı, evden çıktığın anda ölme riskin daha yüksek. Binalar temellere bomba atılmış şekilde dümdüz aşağı yıkılmayacaklar sonuçta.
En doğru kaçış planı deprem anında evde sığınabileceğiniz topluluk alanı olması, böylece binanız hasar görse hatta yıkılsa bile hayatta kalabilme şansınız olur.

Marmara ve çevresinde 5-20 yılda bir 6.5 büyüklüğünü geçen depremler oluyor zaten, en son 99da oldu, o zamandan bu yana da 20 sene oldu. Artık fay hattının hareket etmesi ve enerji açığa çıkarması gerekiyor. Bu 5.7 depremi belki bir miktar enerjisini açığa çıkartmış olabilir, önümüzde 2-3 sene daha aşırı büyük bir deprem görmeyeceğiz sanırım.

Bu depremin, asıl depremin tarihini öne çekmiş olabileceğini söyleyenler de var. 5.8 ile 6.8 arasında enerji bakımından 30 katlık bir fark var yanlış bilmiyorsam. O nedenle kayda değer bir enerji boşalması söz konusu değil.

Küçük depremlerin biriken büyük enerji yükünü boşaltma ihtimali yüzde 0 gibi bir şey. Böyle bir şey yok. Aksine 10-15 sene içerisinde olabilecek büyük depremleri sadece birkaç gün içine bile çekme ihtimali var. Bu depremin öncü olma ihtimali çok yüksek. Zamanı bilinemez ama Kandilli rasathanesi müdürünün dediğine göre artık bir sona yaklaştık. Bu son şu anlama geliyor: Büyük Marmara depreminin yakın bir zaman içinde gerçekleşmesi yüksek ihtimal ama olmazsa bile niye olmadı diyemeyiz. Şöyle söyleyeyim, 99 depremindeki şiddet azami görünüyor önümüzdeki süreçte. Yani en aşağı 7.5/7.4/7.0 dolaylarında bir şiddet arz eden deprem bekleniyor. Daha düşüğü daha büyük sarsıntı şiddetini doğurur. Allah yardımcımız olsun.

Depreme dair eklemeler yapma gereği duydum:

İstanbul ve civar şehirlerde yaşayanlara şunu söylemeliyim ki, gece uyurken odanızın kapısı açık veya aralık olsun. Olası bir depremde o kapıların sıkışma ihtimali var içeride kalabilirsiniz. Uyuduğunuz yatak vitrinin, gardıropun vs. önündeyse başka yere çekin mümkünse sadece duvar olsun sağında solunda. Gece yakalanırsak mutlaka bir el feneri bulundurun odanızda, el feneri yoksa telefonunuzun şarjı full olsun flaş açabilmek için, muhtemelen elektrikler gidecektir. Ailenizi uyarın. Büyük depremin gelecek olmasını haber edin. Aman korkarlar, aman rahat edemezler demeyin. Uyurken bile herkesin zihninin bir köşesinde yuvalansın bu ihtimal. Mental olarak hazırlıksız yakalanmak korkunç sonuçlara gebedir bu gibi tip durumlarda. Deprem anında kapıya koşup dışarı kaçmaya çalışmayın, merdivenler sıkıntıdır. Asansör mevzusuna hiç girmeyeceğim. Deprem çantası zaten muhakkak ama evvela canımızı kurtarmak önemli. Biraz absürd gibi görünebilir ama evinizde hayvan varsa bağırtı çağırtılarına kulak verin. Onlar saniyeler hatta dakikalar öncesinden depremi hissedebiliyorlar, 15-20 saniye evvelden harekete geçmek bile can kurtarabilir. Son olarak, paniğe kapılmayın demek istiyorum ama bu bilinçte olan ben bile 6.0 büyüklüğündeki depremde olduğum yerde kitlenip kaldım birkaç gün önce. O anki durumunuza bağlı bir olay bu bunun için bir şey diyemeyeceğim.

Kandilli'de bir garip. Ciddiye aldığım insanlar Fatih Altaylı sağolsun güzel güzel anlatmış ne olacak ne bitecek. Alın izleyin, vakit ayırın.

Erozbey said:
Kandilli'de bir garip. Ciddiye aldığım insanlar Fatih Altaylı sağolsun güzel güzel anlatmış ne olacak ne bitecek. Alın izleyin, vakit ayırın.

45. dakikaya kadar izleyebildim. Çok bilgilendirici bir yayın olmuş. Özellikle Celal Şengör'ü dinlemek ayrı bir zevk. Bu adamı itici olduğunu düşünen çok var ama bence itici bir adam değil.

Benlik sıkıntı yok, Kocaeli'de yaşıyorum ve etrafımdaki evler en fazla 3 katlı. Benim ev de 3 katlı. Arkada da geniş bir bahçe var. ?

Back
Top Bottom