Ateistler İnançlılardan Daha Merhametli

Users who are viewing this thread

ocanner said:
siz zaten size karşıt görüşleri anca susturursunuz cevherfener  size kapak atmış 2. kez susturmuşsunuz ateistler araştırı derler siz ateistler cahillersiniz

Tam eğlenceyi kaçırdım diyordum ki...

Ya milletin avukatlığını yapmak başkasına mı düştü? İnsanlar ceza aldıkları zaman neden aldıklarını öğreniyorlar, adam bir kere "bana başka hesap açtırdınız ya laptoptan" dediği anda cezasını yeme hakkına sahiptir. Bunu ben niye açıklıyorsam artık?

34. sayfada bıraktım, nerelere gelmişiz. Yeni katılanlar (yine beklendiği gibi) hiç okumamışlar... Şimdi herşeyi tekrar edeceğiz. Bari bu sefer okuyun.

Din, bireysel ihtiyaç işidir arkadaş, o da eğer ihtiyacını duyuyorsan. İmanı hissetmeyen hayvan değildir, özürlü değildir, insanları böyle kategorize edemezsiniz.

İnandığınız kitaptan alıntılar yapıp başkalarını ikna etmeye çalışmanız komik bir çabadır, o kitabın sözlerine siz söylediniz diye inanacak olsalar zaten burada birşeyler konuşuyor olmazlar.

Tartışmak ile ne kastediliyor, ona lütfen bir daha bakın. Kendi inancınız dışında varolan herşeyi yerden yere vurmaya tartışma denmez, ceza alıyorsanız da hak ediyorsunuzdur.

Ben de sivil polis tadında, arada damlayıp aynı şeyleri bozuk plak gibi tekrar ediyorum. Ütopik bir forum kitlemiz olsa, girdiği başlığın geçmişinde ne yazıyor diye baksa, bana da gerek kalmazdı değil mi. Olmuyor ne yazık ki öyle.  :cool:

DeNSiz said:
Allah Allah  bu sayfa ozgur bı sayfa deılmıydı  neden yorum atanlar  susturuluyo  cevolord ornegındekı  gıbı 2 kes susturuldu adam    ozgur sayfa kıme ozgur ateısleremı herkesemı

Zaten bu konunun tam olarak açılma amacını kavrayabilmiş değilim
Koyurtang said:
cevherfener said:
sen kesin chp lisin aga diyişinde bile hayır var.
Sen biraz sakinle, sonra konuşuruz.
Bundan susturuldu, sonra cevolord diye bir hesap açtığı için dupe hesaptan banlandı.

Ya milletin avukatlığını yapmak başkasına mı düştü? İnsanlar ceza aldıkları zaman neden aldıklarını öğreniyorlar, adam bir kere "bana başka hesap açtırdınız ya laptoptan" dediği anda cezasını yeme hakkına sahiptir. Bunu ben niye açıklıyorsam artık?

Bu adam neden yeni hesap açma gereği duydu sizce?
Özgür sayfa felan diyosunuz yorum atınca susturuyosunuz hakkını aramaya gelince gene susturuyosunuz.
Dedıgım gıbı sayfa kime özgür ?

Susturulunca yeni hesap açmak kurallara aykırı. Adminlere email atabilir, size gelen uyarı mesajı rapor ederek admin grubu ile iletişime geçebilirsiniz. Susturulduğunuz zaman yeni hesap açıp aynı konuya tekrar gelirseniz, banlanırsınız. Forum Kuralları bu konuda gayet açık.

DeNSiz said:
Özgür sayfa felan diyosunuz yorum atınca susturuyosunuz hakkını aramaya gelince gene susturuyosunuz.
Güzel kardeşim gevşekliğinden susturduk o adamı, inancından değil. Zaten iki sayfa cezası var. Bilip bilmeden atıp tutmayın.

Aha al:
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,228601.msg5548555.html#msg5548555
http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,228601.msg5549531.html#msg5549531

Arkadaşımı yeni hesap açmaya siz zorladınız onu yorum attığı için susturarak (gerçi şuan banlamışsınız)

Özgürlük diyosunuz  özgür insanı susturamazsınız bunun neresinde özgürlük neresınde merhamet neresınde ınanc :smile:
Konuşma hakkını elinden alamazsınız konu açtınız madem bırakın konuşşun millet sonuçta bi tartışma ortamı yaratmışsınıza
Herkesin cevap hakkı vardır söz hakkı vardır. Sadece size mahsus değil bu

DeNSiz said:

Bu sayfa:

-Kimseye kişisel hakaret etmeye çalışmayanlara,
-Konusunu konuştuğu kişiden daha önemli görenlere,
-İnsanlara saygıyı "mümkün olduğunca" korumaya çalışıp bu konuda çabasını gösterenlere,
-Bunu yapmak için de birşey yazmadan önce 2 kez düşündüğü yazılarından belli olanlara,
-İnsanların kimlik ve kişiliklerine direkt ya da dolaylı şekilde saldırmayanlara

özgürdür.

Bu listelediklerim, bu başlık ve türevlerinde sürekli çiğnenen şeylerden birkaçı. Burada bir tartışma çizgisi sağlamaya çalışmamızın tek sebebi, insanların konuyu bir yere bağlamasalar bile karşındakini kırmadan, incitmeden nasıl tartışabileceğini öğrenmektir. İster Kemalist olsun, ister Müslüman olsun, burada zemin çok kaygan. Yanlış birşey söylenebilir kolayca. Size, bize, belki de başka bir moda hakaret gibi gelmeyebilir, ama papaz olan insanlar oldu burada. (ben dahil)

Bu şartlar hoşuna gitmiyorsa, ya da "yapılan espri" akıldaki kadar komik olmadığında bunun için bir başka hesap açmak mantıklı geliyorsa, belki de burası doğru yer değildir.  :wink:

Konuya geri dönersek, herhangi bir topluluğu bu şekilde genellemeye almanın yanlışlığını tartışmamız gerekirken, aradaki çürük meyvelerin tüm sepete mal edilmemesi gerektiğini savunup karşı tarafın olumlu şeylerinden bahsetmemiz gerekirken, bunun tam tersi dönüyor burada. Kan davası gibi. İlk kimin başlattığı belli değil (aslında.... sayfaların kaydı da tutuluyor hani) ama sürekli "o bana dedi, şu bana laf attı" oluyor. Geri döndürürüz bunu, ne zaman döndürdük desek gelen yeniler başlığı görüp hurra konuyu 15 sayfa geriye taşıyor.

Okuyun lütfen. İslama inananlar, sizin kitabınızın ilk emri "Oku" değil mi? Bilimin gücüne inananlar, öğrenmenin en etkin tekil yöntemlerinden birisi okumak değil mi? Yeni gelenler, ne olursanız olun, ne olur okuyun...

Onu bunu boşverin, ben konu başlığına,içeriğine takıldım gittim.

Bu nasıl başlıktır hacı,

Ateistler VS Teistler? WTF?

Bu karşı karşıya getirme, yumurtaları tokuşturma mantığı neden. Nedir yani anlamış değilim, bir de 50 kişi toplanmış burda "biz sizden daha üstünüz" muhabbeti yapıyorsunuz... Geçin artık bunları, herkes kendi için inanır olay bu.

Şunun bunun inançlı olması beni ilgilendirmediği gibi, benim inançlı olmam da başkasını ilgilendirmez. Bana ne birşey katar senin "gece uyumadan dua etmen veya etmemen", ne de alıp bişeyler götürür.

Ateistler cahil falan değiller, müslümanlar da yobaz değiller.

Tuttuğunuz altın olsun,
Ne ekersen onu biçersin,
Ne edersen kendine,
Dinime küfreden müslüman olsa,

Gibi konuya hafiften "teğet geçen" atasözleriyle veda ediyorum...

-Kimseye kişisel hakaret etmeye çalışmayanlara,
-Konusunu konuştuğu kişiden daha önemli görenlere,
-İnsanlara saygıyı "mümkün olduğunca" korumaya çalışıp bu konuda çabasını gösterenlere,
-Bunu yapmak için de birşey yazmadan önce 2 kez düşündüğü yazılarından belli olanlara,
-İnsanların kimlik ve kişiliklerine direkt ya da dolaylı şekilde saldırmayanlara.

özgürdür.      demişsiniz

Konu başlıgına bı daha bakarsanız sizinde yazdıgınızı 2 kere dusunmenız gerekebilir.

Konu başlığında bir sorun yok. Dini inancın Merhametlik üzerinden etkisi üzerine bir araştırma yapılmış, onun bulgusunu yazmışlar. Sosyolojik bir araştırma, lakin, ilk sayfaları okumuş olsaydınız, bunu anlardınız.

Daha sonra konu gelişimde bu tartışma daha geniş kapsamlı olmuş olabilir, fakat bu kimsenin konuyu trollemesi veya gevşek davranması için mazeret değildir.

Caliph said:

Bu nasıl başlıktır hacı,

Bu karşı karşıya getirme, yumurtaları tokuşturma mantığı neden. Nedir yani anlamış değilim, bir de 50 kişi toplanmış burda "biz sizden daha üstünüz" muhabbeti yapıyorsunuz... Geçin artık bunları, herkes kendi için inanır olay bu.

Şunun bunun inançlı olması beni ilgilendirmediği gibi, benim inançlı olmam da başkasını ilgilendirmez. Bana ne birşey katar senin "gece uyumadan dua etmen veya etmemen", ne de alıp bişeyler götürür.

Tuttuğunuz altın olsun,
Ne ekersen onu biçersin,
Ne edersen kendine,

Baradh said:
Konuya geri dönersek, herhangi bir topluluğu bu şekilde genellemeye almanın yanlışlığını tartışmamız gerekirken, aradaki çürük meyvelerin tüm sepete mal edilmemesi gerektiğini savunup karşı tarafın olumlu şeylerinden bahsetmemiz gerekirken, bunun tam tersi dönüyor burada. Kan davası gibi. İlk kimin başlattığı belli değil (aslında.... sayfaların kaydı da tutuluyor hani) ama sürekli "o bana dedi, şu bana laf attı" oluyor. Geri döndürürüz bunu, ne zaman döndürdük desek gelen yeniler başlığı görüp hurra konuyu 15 sayfa geriye taşıyor.

Bromance tadında sonuçlar doğurmasa, abidik gubidik şeyler söyleyebilirdim. Sadece "bu kadar denk gelir üst üste, helal" diyip kurtarayım en iyisi  :razz:

DeNSiz said:
Konu başlıgına bı daha bakarsanız sizinde yazdıgınızı 2 kere dusunmenız gerekebilir.

Bir üye, California Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmayı paylaşmış.

Bu araştırma ne? Bir Sosyal Bilimler araştırması. Peki sosyal bilimler ve bildiğimiz normal, okul usülü fen bilimlerinin araştırmaları arasında fark varmıdır? Vardır. Merak ediyorsan, özel mesajla söyle, tez semineri dersimin okumalarından yollayayım sana. Aman dikkat, İngilizceler yalnız.

Bu çalışma yapıldığı insan kümesinden bir sonuç çıkartmış durumda. Asla genele addedilemez, asla genel için kullanılamaz. Çünkü kültürel alışkanlıkları çok farklı bir toplumun içindeki alt kültürleri inceleyen bir araştırmadır. Kimse büyük ölçekte kimseye laf atmaz bununla, en azından bence atmaz çünkü çok saçma birşey bu.

Bu başlık yapılmış bir araştırmayı, uçakla 21 saat süren bir kıtayı (bilemedim şimdi kaç bin km uzakta diye) konu olarak işliyor, sen ya da başkası bundan alınıyorsa, alınmasın. Gerek yok.

Ortada bir hakaret yok yani.

Edit: harf hatası düzenlemece...nomnomnom...

Konunun başlığı bir araştırmanın sonucu; araştırma konusu da geniş çerçevede insanların inanışlarının günlük hayatlarına etkisi ile ilgili. Neyine takıldınız anlamadım. Araştırmayla ilgili hiçbir eleştiri göremiyorum ben; araştırmanın konusu, içeriği, yöntemi ile ilgili birşey yok mesajlarda. Çoğu kişinin okumadığını da biliyorum ya neyse.

Baradh said:
Bu çalışma yapıldığı insan kümesinden bir sonuç çıakrtmış durumda. Asla genele addedilemez, asla genel için kullanılamaz. Çünkü kültürel alışkanlıkları çok farklı bir toplumun içindeki alt kültürleri inceleyen bir araştırmadır. Kimse büyük ölçekte kimseye laf atmaz bununla, en azından bence atmaz çünkü çok saçma birşey bu.
İstatistik bölümünden arkadaşların selamı var sana hacı.

araştırmadan bahsediyosun konunun suanki geldigi yer neresi?  -nereye gidiyo

millet burda birbirine girmiş kutuplaşma olmuş  konuyu bu şekle geldiği için susturulanlar banlananlar oldu.
Konuyu acmadan once bunları olabilecegini dusundunuz mu hiç yani bunu yaparsak nere gider
Sonucta büyük bi çogunlugumuz müslümanız. Konu başlığını müslümanlığa hakaret olarak düşünmeleri çok normal bence yada diğer dinlere
burda ateistleri övme söz konusu. Tabi doğal ve  otomatik olarak herkes kendi dinini savunma moduna geçiyo ki bu cok normal
Konunun buralara gelmesi çok doğal bence açılma şekli yanlış yazdıklarımı fişeklercesine bi nitelikte.

DeNSiz said:
araştırmadan bahsediyosun konunun suanki geldigi yer neresi?  -nereye gidiyo

millet burda birbirine girmiş kutuplaşma olmuş  konuyu bu şekle geldiği için susturulanlar banlananlar oldu.
Konuyu acmadan once bunları olabilecegini dusundunuz mu hiç yani bunu yaparsak nere gider
Sonucta büyük bi çogunlugumuz müslümanız. Konu başlığını müslümanlığa hakaret olarak düşünmeleri çok normal bence yada diğer dinlere
burda ateistleri övme söz konusu. Tabi doğal ve  otomatik olarak herkes kendi dinini savunma moduna geçiyo ki bu cok normal
Konunun buralara gelmesi çok doğal bence açılma şekli yanlış yazdıklarımı fişeklercesine bi nitelikte.

O zaman okumayı tekrar öğrensinler diye o arkadaşları ilköğretim sıralarına yolluyoruz.

Birçok şeye saygım vardır, olumlu şeyleri de sürekli gösterip dururum. Ama bakın, bundan 16-17 yıl önce o sıralarda ben de okumayı öğrendim, aynı lisanı konuşuyorum. Kelimelerin ne anlama geldiğini biliyorum, herşeyi bilecek kadar yüce olmadığım için de "yanlış anlama ihtimalimi" yok saymıyorum. Bu arkadaşlar bunların hiçbirini yapamıyorlarsa, banlanmaları ya da susturulmaları için üzüleceğimi sanmıyorum.

"Abi bu adamlar salak" diye açılan bir başlığı okumadan "Sensin o ulan güdük!!!" diye yanıtlayan birisinin zaten böyle bir ortamda yeri olmaz. Bundan çok mu farklı şimdi eline California üniversitesinde yapılan araştırmayı Türk insanına mal etmek. Hangi tarafından tutarsan tut, kimi desteklersen destekle. Bu saçmadır.

Baradh said:
"Abi bu adamlar salak" diye açılan bir başlığı okumadan "Sensin o ulan güdük!!!" diye yanıtlayan birisinin zaten böyle bir ortamda yeri olmaz.
Çok tanıdık geldi yahu, istemsiz olarak güldüm var ya  :lol: .

Caliph said:

Bu nasıl başlıktır hacı,

Tuttuğunuz altın olsun,
Ne ekersen onu biçersin,
Ne edersen kendine,

Tahammül konusunda ciddi sorunlarımız var bence. insanlar dine özgü olduğunu düşündükleri şeyin ateizmde de olmasını kaldıramadı nedendse. Benim karlıaştırma yapma gibi bir amacım yoktu konuyu açarken. Mesala, biriyle merhametine kaynağının ne olduğunu tartışmak çok isterdim. 

Eğer bu bile hakaret olarak algılanıyorsa biz neyi konuşubileceğiz?

Fusuy said:
Tahammül konusunda ciddi sorunlarımız var bence. insanlar dine özgü olduğunu düşündükleri şeyin ateizmde de olmasını kaldıramadı nedendse. Benim karlıaştırma yapma gibi bir amacım yoktu konuyu açarken. Mesala, biriyle merhametine kaynağının ne olduğunu tartışmak çok isterdim. 

Eğer bu bile hakaret olarak algılanıyorsa biz neyi konuşubileceğiz?

Başka bir başlıkta benzer bir konuşmaya vermiş olduğum cevap.

Baradh said:
Sen kendin için yaşıyorsun. Ben kendim VE çevremdekiler VE ailem için yaşıyorum. Sen bir işi sevap/günah sistemine göre değerlendirirken ben "ileride çocuğum babasından utanmasın, bunu yaparsam ona kötü bir miras bırakabilirim" diyerek değerlendiriyorum. Sen kendin dışındaki şeyleri çok önemsemiyorsun, çünkü bu bir sınav ve sınavının sonucu sadece seni ilgilendirir. Bu esnada kimseye aşırı kötü birşey yapmaman yeterli. Ben, benden sonrakiler bu dünyayı benim bulduğumdan daha güzel bulsun diye çabalıyorum. O nedenle master yapıyor, boş vakitlerimde bilinçlendirici yazılar yazmaya çalışıyor, para almadığım bir kurumda gönüllü grafik tasarımcı olarak çalışıyor, birşeyleri geliştirmeye çalışıyorum.

"Siz" diye nitelendirdiğin grubu bilemem, ama ben bu şekilde yaşamaktan rahatsız değilim. Açıkçası bencilce kendi sınavıma odaklanıp çevreme karşı gittikçe daha fazla duyarsız olmaktan daha iyi olduğunu düşünüyorum.  :wink:

http://forums.taleworlds.com/index.php?topic=230529.75

Back
Top Bottom