At ve Kılıç: Warband - Savaş Taktiklerinizi Anlatın [Alımlara Devam!!]

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Arkadaşlar, oylamalar bitene kadar ne yazık ki yeni paylaşılan taktikleri konuya ekleyemeyeceğim. Oylama otomatik olarak bittiğinde yeni taktikler hızla konuya eklenecektir.

Hile ile ninemde kazanır.Taktik yapmadaki amaç savaşı en az kayıpla kazanmaktır.Hatta iyi bir taktikle kayıp vermeden bile savaş kazanılabilir.

Evet, burada önemli olan paylaştığınız taktiklerle savaşları en az kayıpsız atlatabilmek. Hile ile oynayanlar oyundan zevk aldığını sanır ama bence hiçte zevkli olmaz. Zaten hile menüsü modlamacılar için yapılmış.

Karakterin Adı:
Argad
Zorluk Seviyesi:
101% (dövüş hızı normal geri kalan herşey olabilicek en zorda, kaydetme açık)
Kiminle Savaştınız:
Sancar Han ve Saz Arkadaşları
Arazi:
Uhhun Kalesi
Saldırı Türü:
Kale Savunması
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı
Nord, Rodok, Kergit
Ordunuzun Sayısı:
135
Düşmanınızın Sayısı:
760
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:
Demir Duvar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:
Sancar Han tebaası karşısında saygınlık kaybetmeye devam etti ve bu saldırı ile başlayan yenilgi zincirinin sonunda Kergit toplumu diğer milletlerce asimile edildi ve toprakları paylaşıldı, derebeyleri diğer ülkelerin ve benim Uhhun Beyliğimin uşakları haline dönüştü.

Sancar Han komutasındaki Kergit ordusunu Uhhun Köyünün derebeyi Bahestur'u kovalarken gördüm yanımda asker yoktu, yalnızca Borcha adındaki izcim vede iki silah arkadaşım vardı(Rolf ve Nizar). Hızlıca düşman ordusunu atlatıp Bahestura yetiştim ona Uhhun kalesine sığınması emrini verdim. Yanında 20 belki 30 kadar askeri vardı. Benimse kalede100 kadar elit devşirme askerim vardı (25 nord kahramanı, 50 rodok keskin nişancısı, 25 rodok çavuşu). Kalede Sancar Hanı beklerken kale surlarını dolaşıp savaş taktiklerimi gözden geçirdim, tam karara varamamışken düşman sancakları ufukta göründü. Saldırının başlamasıyla beraber Nord kahramanlarına vede ağır zırhlı silah arkadaşlarıma merdivenin dayanmış olduğu yerde beklemlerini bir kişiyi bile geçirmemelerini emrettim. Ardından okçulara beni takip etmelerini söyleyip kalenin saldırı alan tarafına bakan terasaya çıkardım ve okçulara hücum emri verdim verdiğim emirle birlikte duvarlara yaklaşan okçuların hepsi düşmana ateş edemiyordu bu yüzden bazısı tekrar aşağıya inmeye kalktı, oluduğunuz yerde kalın emri verdim. düşmanlar dalga dalga geliyordu kahraman askerlerimin attığı baltalar ve okçularımın isabetli okları sayesinde ilk düşman dalgasını sadece 2 okçu kaybederek yendik. Sırtıma takmış olduğum 2 demir kalkan dışında birde arbalet vardı ancak yanıma ok alma yerine ağır bir teber almıştım merdivenin başına zar zor geldim en önde bekleyip askerlein moralini yükseltttim. 2 demir kalkanım kırılıncaya kadar 2 asker dalgasını daha bozguna uğrattık ardından yerime Rolf geçti onun elinde elit pala ve kalkan benim elimde teber sırt sırta bir dalgayı daha püskürttük ancak savaşta çok yara aldım ve ön mevkiiyi silah arkadaşlarıma bırakıp geri çekildim, okçulara bir kez daha hücum emri verdimki eksilen okçuların boş bıraktığı yerleri yedek kuvvetler doldursun, daha sonra tekrar yerinizde kalın dedim. Terasa çıkıp ölen okçuların cesetlerinden 2 sadak çelik uçlu kundaklı yay okunu alıp parçalanmış kalkanlar yerine belime astım. Savaş süresince belkide 500 ok atmışımdır ve o beş yüz ok hiç yoksa 250 can almıştır. Savaşı kazanmakla kalmadık efsane olduk, destanlarımız dilden dile dolaştı Kalradya daha fantastik bir savaş yaşamadı taki 1 yıl sonra Uhhun İmparatorluğu Ryibelet kalesinde kendi sayısının 12 katındaki Swadya ordusunu bozguna uğratıncaya kadar....

Arkadaş hilal taktigi zaten türklerin geçmiten beri kullandıgı bir taktik. Bence kendi taktiklerinizi yazmalısınız.

ConPysco'nun dediğini haklı buluyorum. Yeni bir kural ekledim.

Taktiklerinizin ismi sadece kendinize özgü olmak zorundadır. Kurala uyulmazsa taktikler eklenmeyecektir.

Düzenlendi:
yusuf1242'nin paylaştığı taktik bu kuralın gelmesiyle oylama kısmından kaldırılarak yeniden listeye eklenmiştir. Haksızlık olmaması için ilk gün aldığı (26 Aralık 2011) üç oy puanı yeni seçeneğe eklenmiştir. Daha sonradan alacağı oylar +3 ile toplanarak hesaplanacaktır. Bilginize...

ConPysco said:
Arkadaş hilal taktigi zaten türklerin geçmiten beri kullandıgı bir taktik. Bence kendi taktiklerinizi yazmalısınız.

Bencede seni desdekliyorum :cool:.Ama benim taktiğe birazcık oy lütfen  :oops:

Yusuf'un taktiği her tarafta işe yaramaz  oda var.Her yerde işe yarıyacak taktik lazım.Dağlısı var açık alanı var ağaçlı alanı var,varda var yani.

ConPysco said:
benim taktiğimin sadece isimi hilal yaktiği yoksa senin dediğin gerçek olan benimiki gibi değil ben sadece o ismi sevdim diye yazdım

Karakterin Adı:Emre
Kiminle Savaştınız:Kont Turegor
Arazi:Karlık alan
Saldırı Türü:Meydan
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Vaegir
Ordunuzun Sayısı:70
Düşmanınızın Sayısı:114
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Tilki
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:İntikamı'mı almış oldum.

Vaegir lordu olarak Kral Yaroglek tarafından ziyafete çağrıldım.Ziyafete giderken köyümün yağmalanmış olduğu haberini aldım,artık o kadar çok olmuştu ki dayanamadım.4 kere yağmalanmıştı ve hiç vergi alamamıştım köy benim olduğundan beri.İşte o zaman intikam yemini ettim.O kadar sinirliydim ki hiç düşünmeden direk hanun köyü civarı doğru yol aldım,ve birden önüme çıktı.Sayısı bizden çok fazlaydı ve 25 kadar kahramanı vardı.Hiç korkmadan saldırdım.Savaş başlamıştı 25'e yakın vaegir nişancım vardı bu benim için çok iyi bir avantajdı.Direk piyadeleri 20 adım öne aldım ki okcuların önünü kesmesin diye,süvarileri ise okcuların arkasına yerleştirdim.Şimdi gelmişti taktiğimi uygulamaya,direk atlı olduğum için tek saldırdım planım onların arkasına geçmekti o kadar balta o kadar cirit arasından şans eseri kurtulmuştum,Lordları arkada olmak üzere 10 adım 10 adım gidiyorlardı.Arkalarına geçtiğimde ise direk bana doğru dönerek adamlarıma doğru arkaları dönük gidiyorlardı.Okcularım bunu fırsat bilerek ok yağmuruna tuttular.10-15 kişi öldüğünde ise süvarilere hücum emrini verdim hepsi, ölümcül olan teberlerini çıkartıp deli gibi daldılar,ondan sonra piyadelerime sıra gelmişti.Onlarada hucüm emrini verdim,vermemle birlikte direk saldırdılar.Banada keyfile izlemek kaldı,onların can çekişleri izlemek öyle bir zevk veriyordu ki inanılmaz bir zevkti'ki tam bir vaegir olduğumu kanıtlamış olmuştum,ve hiç kaybım yoktu.

Karakterin Adı:Osman Bey
Kiminle Savaştınız:Sancar Han
Arazi:Bozkır
Saldırı Türü:Meydan savaşı
Ordunuzdaki Askerlerin IrkıSarranid Nord Veagir
Ordunuzun Sayısı:113(?)
Düşmanınızın Sayısı:214(?)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:At kapanı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Sancar esirim oldu.Ve Tulga civarındaki kölyer korunmazsız kaldı.Bu sayede zengin oldum.

Svadya Lordu olmama rağmen Hiç svadya askeri barındırmam.Neyse hikayeye geçelim.Rodok ve Kergitlerle savaştaydık.Ve ekonomik durumum çökmüştü.Bir kergit köyünü yağmaya gitmiştim.Yağma bitimde eve dönerken bir askerim bana Sancar!!!Sancar geliyor dedi.Bizden 2 kat büyük ordusu ve kral olma yeteneği ile geliyordu.Ordularım korkuya kapıldı.Ama onları sakinleştirdim.Nord Kahramanlarımı geniş ama arada boşluk kalmayacak şekilde dizdim sonra Veagir okçularımı da geriye alarak ok yağmuru başlattım.Geriye kalan 44 Sarranid memlükünü 22-22 olarak bayağ bir sağa ve sola bıraktım.Bazı düşmanlar Memlüklerime gitti ancak ben kendimi feda ederek diplerine kadar giderek onları piyadelerime çektim.Düşman kahramlarıma çok yaklaştığında okuçlarımı 20-30 adım geri çektim.Daha sonra o hızlı kergit atlıları nord kahramanlarına çarparak öylece kaldı.Tam bu sırada sarranid askerilerime 20 adım ileri + hücum emri verdim sarranidler yavaş olduğu için normalde kergitlerin yakalanması zordu ancak nord askerlerim onlara çarparak durdurdu ve oyaladı.44 kişilik süvari birliğim de arkalarına geçerek onarı bir bir indirdi.Daha sonra Seferberlik başladı ve Tulgayı aldım.

Dostum, burada hikaye paylaşılmıyor, taktiğinizi anlatıyorsunuz. :grin:

... Shariz Şehri'nden Sargoth'a doğru yol alırken baş düşmanımız olan Kergitlerin ordularıyla karşılaştık ve savaşa tutuştuk. Şimdi Kergitlerle çarpışıyorsanız ve grubunuzda iyi yetiştirilmiş Rodoklar varsa bu taktik işinizi görür. Kergit birimlerinin tamamen atlılardan oluştuğunu hesaba katarak çok iyi yetiştirilmiş Rodok Çavuşlarını en öne alıyoruz ve birbirlerine yaklaşmalarını emrediyoruz. Tüm birimleri on adım ileri aldıktan sonra okçuları Rodokların arkasına alıp açılmalarını emrediyoruz ve atış yapmamaları talimatını verip süvarileri uzak bir yere çekiyoruz. Düşman okçuların atış menziline ulaştığında atış yapmalarını emredip bize yaklaşmalarını bekliyoruz. Rodok Çavuşlarıyla burun buruna geldiklerinde hızlı bir şekilde üç defa açılmalarını emredip süvarilerinizin doğrudan saldırmalarını söylüyorsunuz ve okçuları on adım geriye alıyorsunuz. Ve bir bakmışsınız ki düşmandan geriye kalan tek şey er meydanında koşturan atlar...

Tanhu said:
Dostum, burada hikaye paylaşılmıyor, taktiğinizi anlatıyorsunuz. :grin:

... Shariz Şehri'nden Sargoth'a doğru yol alırken baş düşmanımız olan Kergitlerin ordularıyla karşılaştık ve savaşa tutuştuk. Şimdi Kergitlerle çarpışıyorsanız ve grubunuzda iyi yetiştirilmiş Rodoklar varsa bu taktik işinizi görür. Kergit birimlerinin tamamen atlılardan oluştuğunu hesaba katarak çok iyi yetiştirilmiş Rodok Çavuşlarını en öne alıyoruz ve birbirlerine yaklaşmalarını emrediyoruz. Tüm birimleri on adım ileri aldıktan sonra okçuları Rodokların arkasına alıp açılmalarını emrediyoruz ve atış yapmamaları talimatını verip süvarileri uzak bir yere çekiyoruz. Düşman okçuların atış menziline ulaştığında atış yapmalarını emredip bize yaklaşmalarını bekliyoruz. Rodok Çavuşlarıyla burun buruna geldiklerinde hızlı bir şekilde üç defa açılmalarını emredip süvarilerinizin doğrudan saldırmalarını söylüyorsunuz ve okçuları on adım geriye alıyorsunuz. Ve bir bakmışsınız ki düşmandan geriye kalan tek şey er meydanında koşturan atlar...

Hikaye tarzında yazdım.

Karakterin Adı: Sned Eyoshen
Kiminle Savaştınız: Svadia Krallığı
Arazi: Ormanlık,Düz(ova)
Saldırı Türü: Meydan Muharabesi
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Rodok
Ordunuzun Sayısı: 150
Düşmanınızın Sayısı: 250
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Duvar
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Mareşalin ordusu yok oldu ve uzun süre bana saldırı yapamadı. :grin:

Öncelikle kendinize 10 kişiyi geçmeyecek bir süvari grubu hazırlıyorsunuz.Daha sonra rodok çavuşlarını yakın durun komutunu seçtikten sonra dogma yerinin biraz ilerisine sıralıyoruz.Süvari birliğine beni takip et emrini verip hızlıca haritanın en köşesinden düşman ordusunun ardına geçiyoruz. Tam düşmanı ortaya alınca yani rodok askerleri ve sizin arlı birliğiniz arasında düşman ordusu kalınca siz ve yoldaşlarınız atlarınızı ölüme sürmeye başlıyorsunuz. Hücüm komutunu seçiyorsunuz.( süvarilerde sadece ) süvariler düşman ordusuna arkadan öyle bir dalıyor ki ordu ne olduğunu bile anlamadan birçok kayıp veriyor. Farkına vardıklarında bir veya iki atlınız mefta oluyor ama neyse. Sonra tekrar beni takip et deyip düşman ordusundan fazla uzaklaşmadan onları rodoklara doğru çekiyorsunuz. Siz zıplayarak rodok çavuş duvarını geçiyorsunuz geri kalan atlılarda aralardan sıyrılıyor ama arkadan gelen süvariler duvara öyle bir çarpıyor ki... Bir kaç tanesi aradan sıyrılsa da arkada bekleyen süvariler ve siz kolayca avlıyorsunuz onları. En sonunda az sayıda düşman kalıncaya dek rodok duvarını ileri ileri diyerek haritanın sonuna kadar götürüyorum. ve en sonda da kaçanları yakalamak isterseniz süvarilere hücüm demeniz yeterli... :grin:  :grin:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom