Askerlerin formasyonuna(diziliş) yönelik öneriler

Users who are viewing this thread

Evet hepimiz oyunda savaşa girdikten sonra askerlerimize komut veriyoruz ancak bazen bir türlü istediğimiz düzeni askerlere aldıramıyoruz yahut daha düzenimizi almadan bozkır haydutları veya kergitler bizim yanımıza gelmiş oluyor. Benim önerilerim ise şöyle:

Askerlerin gruplandırma sistemi detaylandırılsın

Şöyle ki grup sayfasında bir çeşit birliği yalnızca bir gruba ekleyebiliyoruz. Örneğin 20 tane svadyalı şövalyemiz var biz 20sini de yalnızca süvari grubuna ya da yalnızca başka bir gruba ekleyebiliyoruz. Bunları 10-10 bölüp farklı gruplara ekleyebilmeliyiz. 10 tanesini okçuları korumak için bırakabilmeli 10 tanesini de saldırı için kullanabilmeliyiz oyun içinde direk bu birlikleri eklediğimiz gruba saldırı emri verince hepsi saldırıyor. Bu grupları da grup kısayollarına ekleyebilelim. 20 tane grup oluşturma imkanımız olsun ilk 10 grup klasikteki gibi 1,2,3 gibi tuşlarla seçelim geri kalan 10 gurubu da ctrl+1,2,3 gibi tuşlarla seçebilelim.

Grupların formasyonunu ayarlayalım

Az önce belirttiğim gibi grupları ayarladıktan sonra bunlara bir de nasıl konumlanacaklarını düzenleyelim. Örneğin bir gruba 10 tane okçu koydum ve 10 da piyade koydum bunların durabilecekleri tek diziliş
rVEv2z.jpg
bu olmasın. Şöyle bir diziliş
VDORdV.jpg
de yapabilelim.

Savaşa yanımızda girecek askerleri ve destek kuvvetlerin önceliklerini seçelim.

Savaş ekranında (düşmana hücum et, sen geride beklerken askerlerine saldırı emri ver, ayrıl gibi komutların bulunduğu ekran) yeni bir komut satırı olsun. Adı şu şekilde olabilir "Saldırıya katılacak askerleri belirle". Bu sayfada grup sayfası açılacak sıradaki saldırıya bizden kaç kişi katılacağını yazacak ve biz de ona göre ve sağda yer alan askerlerimizden saldırıya katılacakları belirleyebileceğiz. Burda askerleri tek tek seçebileceğimiz gibi direk bir grubu da seçebileceğiz. Örneğin 60 kişi katılacağız 2 tane yukarıda belirttiğim 2. formasyondaki gruptan ve 20 kişilik bir süvari grubunu saldırıya ekleyebilelim. Bundan sonra gelecek destek kuvvetleri de(yine bunun da sayısının belirtilmesi lazım) ayarlayabilelim, hiç değilse öncelik atayabilelim. Ayrıca bu sayfada yer alacak bir minimap ile askerlerimizin savaşa hangi bölgelerden hangi şekilde gireceğini ayarlayalım. Backspace'ye bastığımızda gelen minimap şu şekilde
zMZqX6.jpg
karelere ayrılmış bir halde karşımıza çıksın biz de aşağı taraftaki ilk üç satırda askerlerimizin nerelerde başlayacığını seçebilelim.

Oyunu iyice strateji oyununa çevirdin diyenler olabilir ancak strateji M&B'nin temelinde yatıyor.
Ayrıca bu kadar şeyden sonra oyun çok kolay olmaz mı? gibi bir soruya karşılık da oyuna yeni zorluk seviyeleri(% den bahsediyorum) eklenebilir bu sayede oyunu daha fazla zorlaştırmak isteyenler zorluğu arttırır. Bu şekilde bir düzenleme gelse oyunda bize daha çok zevk verir ve bir savaş lordu olduğumuzu daha fazla hissettirir. Ve bu formasyon temasına dayalı bir multiplayer modu önerim var onu daha sonra yazarım.

aslında bunlar eklenirse hem daha gerçekçi olur hem de daha zevkli olur

Back
Top Bottom