Antropoloji ve Fenotiplerle Türk Irkı

Users who are viewing this thread

Hun said:
Atı evcilleştiren ve onu ilk kez kullanan ırkta yine bu insanlardır.

Bu kadar yaygın bir bilgiyi hangi saçmalıklara dayanarak Altay ırkıyla bağdaştırdın anlamıyorum. At evcilleştirmek ve kullanmak Orta ve Doğu Anadolu coğrafyasında Hint-Avrupa toplulukları tarafından yaratılmış ve öğrenilmiş bir zanaattır.

Üstelik bir sonraki iletinde kaynak olarak gösterdiğin videoları kendin bile izlemediğin çok açık. Nitekim Celal Şengör henüz videonun ilk dakikalarında yine bu zanaatin Hint-Avrupa toplulukları tarafından yaratıldığını doğruluyor.

Deli Kurt said:
race of man'e atsanda olur
Genelde Türkleri Türkler ağırlıyor orada. Bana East Mediterranid demişlerdi. Yine de başka yerlere de sordum tutacak mı diye aynısını diyen oldu ve başka bir Türk çok az Turanid dedi. Fenotip işi biraz sıkıntılı. İnsanların yüzüne gözüne bakarak ırk ayrımı yapılması her zaman sağlıklı sonuç vermiyor ne yazık ki.

East Mediterranid'in kafanızda canlanması için:
i879877_eastmediterranid.png

29273iw.jpg
103819.jpg

Deli Kurt said:
İlk iddiada bulunan sensin. Hun'un hastalıklı düşünceleri diye bahsettiğin nelermiş onu öğrenelim önce.

Dünyayı ırklar üzerinden kategorize etmek.

bknz: ikinci dünya savaşı

Yani bu fenotip, gen, ırk takıntısı nerden gelirse sıkıntılı. Türk olması ile alakalı bir mesele değil.
Bilim adına olsa o da sorun değil. Yani genetik araştırmadır, meraktır eyvallah. Ama buradan siyasi çıkarımlar ve bağlantılar kurmak.......

Sam Fisher said:
Hun said:
Atı evcilleştiren ve onu ilk kez kullanan ırkta yine bu insanlardır.

Bu kadar yaygın bir bilgiyi hangi saçmalıklara dayanarak Altay ırkıyla bağdaştırdın anlamıyorum. At evcilleştirmek ve kullanmak Orta ve Doğu Anadolu coğrafyasında Hint-Avrupa toplulukları tarafından yaratılmış ve öğrenilmiş bir zanaattır.

Di mi? Kala kala bi at kalmıştı. Onu da üstün beyaz ırka kaptırdık. :smile:

Şaka şaka. Helal olsun beyaz adama. Her şeyin en iyisini o hakediyor. Darvin ne demiş; Türk, Arap, zenci gibi aşağı ırklar ırkçıklar zamanla yok olacak.  :roll:  (evrim var. Ama Darwin'in Hint-Avrupa merkezci bu görüşüne katılmıyorum)

Ama en komiği ne biliyor musun? Beyaz adamı gelip bulduğumuzda bin yıl mı ne önce, ata binmeyi unutmuşlar bi daha öğrettik. Ata binip anca bakkala gidebiliyorlardı.

Videoyu kendim izledimki burda referans olarak gösterip hakkında yazı yazabiliyorum. Atı evcilleştiren ilk kavim İskitlerdir. Kökeni tartışmalı olmakla beraber Bizans kaynakları 12 türk boyundan birine Schtyian demiştir. 7. yüzyılda Çin kaynaklarındada bu tarz bir ibare bulunmaktadır. Celal Şengör onları İrani olarak kabul ettiği için bunu söyledi.

Her ırkın bir fenotip karşılığı var Türklerin Turanid,İranîlerin İranid, Arapların Arabid olması gibi. Irk yoktur antropolojide sadece fenotipe bakılmaz demek Turanid fenotip paylaşmaktan çok daha hastalıklı bir açıklamadır. Ben dedim mi antropolojide sadece fenotipe bakılıyor diye? Tüm dünya kardeştir ırk yoktur bunlar sosyolojik kavramlardır diye çocuk masallarıyla yetiştiyseniz bu başlıktada işiniz yok. İnsan fenotipleri ve sınıflandırmaları sosyalist geçinip "ırk yok abi yeaa" demekle reddedilmiycek kadar ciddi bir çalışmadır.

ancalimon said:
Darvin ne demiş; Türk, Arap, zenci gibi aşağı ırklar ırkçıklar zamanla yok olacak.  :roll:  (evrim var. Ama Darwin'in Hint-Avrupa merkezci bu görüşüne katılmıyorum)
Kaynak?

+ bu başlıkta ve konu anlatımımda hiçbir şekilde siyasi fikir beyan etmedim. Benim siyasi görüşümse beni ilgilendirir ve bu konuyla ilgisi bulunmuyor. Yaşasın Pan-Türkizm , kürtler ölsün demişim gibi itin g*tüne sokmaya çalışmanın bir manası yok.

Hun said:
Videoyu kendim izledimki burda referans olarak gösterip hakkında yazı yazabiliyorum. Atı evcilleştiren ilk kavim İskitlerdir. Kökeni tartışmalı olmakla beraber Bizans kaynakları 12 türk boyundan birine Schtyian demiştir. 7. yüzyılda Çin kaynaklarındada bu tarz bir ibare bulunmaktadır. Celal Şengör onları İrani olarak kabul etti için bunu söyledi.

Her ırkın bir fenotip karşılığı var Türklerin Turanid,İranîlerin İranid, Arapların Arabid olması gibi. Irk yoktur antropolojide sadece fenotipe bakılmaz demek Turanid fenotip paylaşmaktan çok daha hastalıklı bir açıklamadır. Ben dedim mi antropolojide sadece fenotipe bakılıyor diye? Tüm dünya kardeştir ırk yoktur bunlar sosyolojik kavramlardır diye çocuk masallarıyla yetiştiyseniz bu başlıktada işiniz yok. İnsan fenotipleri ve sınıflandırmaları sosyalist geçinip "ırk yok abi yeaa" demekle reddedilmiycek kadar ciddi bir çalışmadır.

İskitler Osmanlı gibi karma bir topluluk. Türkçe'de nasıl Abülrezzak, Tayyip, Luna gibi adlar varsa İskit dilinde de böyle yabancı adların olması son derece normal. İrani insanlar ata binebilen insanlar değil. Yaya geziyorlar. Aynı zamanda et tüketmiyorlar yani vejeteryanlar zaten laktoza karşı tahammülsüzlüğü var vücutlarının. Atalar kültü bu insanlarda bulunmuyor ve mezar gelenekleri yok. Biri ölünce bunu taş bir zeminin üzerine kargalar yesin diye koyuyorlar içinde ceset canavarı diye bir şey olduğunu düşünüyorlar ve büyük fobileri var.

İskitler içinde İrani insanlar var ancak bunların yeri Osmanlı'da Arapların yeri gibi. İskitler bu insanları Türk geleneğindeki "polislik" mantığıyla çalıştırıyorlar ve haraç kesiyorlar. Türk topraklarına göç eden İrani insanlar tarımla uğraşıyor ve Türklerin koruması karşılığı Türklere biçrikleri ürünleri haraç olarak veriyorlar. İskitlerin temelini Türkler oluşturuyor.  İranlılar ile İskitler arasında geçen savaşta kültürleri birbirlerinin zıttı. İranlılar Türkleri anlayamıyor bile. Yaya bir şekilde bunları kovalayıp duruyorlar.

Irk diye bir şey var ancak Türklerin ait olduğu bir ırk yok çünkü Türklük ilk ortaya çıktıktan sonra sürekli yayılan bir olgu. Sallıyorum eski yazıtlarda geçmişten bahsederken Tanrı (Kuran'da da yazdığına göre) Türk'e bir ordu kurup dünyaya yayılıp gittikleri gere il götürmesini emrediyor. (İl : felsefe, bilim, ilim, dil). Türk de ordu kuruyor ve Kuzey Atlantik, Pasifik, Kuzey Denizi ve Hint Okyanusu'na kadar gidiyor ordular.

Biliyorum Kurganları falan bulundu Kazakistanda, bende Türk kökenli olduklarını düşünüyorum. Wikipedi'den okuyan insanlar böyle İrani diyor burda. Wikipedi'de Xiongnu(Hun) içinde İrani yazmış adamlar. Selçuklu, Gazneli, Harzemşah için Fars-Türk diyorlar. Safeviler içinde kürt demişler.

Bunlar Orta Asya, Sibirya, Türkiye ve Avrupa halklarında görülen fenotiplerdir desemde aynı şey. Türkî dil konuşan insanları bu kategoride sınıflandırmışlar. Türk kelimesi rahatsız ettiyse Turanî halk olarak kullanırız olur biter.

Hun said:
Biliyorum Kurganları falan bulundu Kazakistanda, bende Türk kökenli olduklarını düşünüyorum. Wikipedi'den okuyan insanlar böyle İrani diyor burda. Wikipedi'de Xiongnu(Hun) içinde İrani yazmış adamlar. Selçuklu, Gazneli, Harzemşah için Fars-Türk diyorlar. Safeviler içinde kürt demişler.

Wikipedia üzerinde İskit - Türk teorisine karşı savaş açmışlar. Sürekli değiştiriyorlar ve İskitlerle Türkler arasında bağların gerçekliğini ortaya atan diğer durumları gösteren bilgileri tarayıp ciddi ciddi siliyorlar.

http://s155239215.onlinehome.us/turkic/btn_Wikipedia/Uysyn%20-%20Wikipedia.htm

Pentagram said:
ancalimon said:
Darvin ne demiş; Türk, Arap, zenci gibi aşağı ırklar ırkçıklar zamanla yok olacak.  :roll:  (evrim var. Ama Darwin'in Hint-Avrupa merkezci bu görüşüne katılmıyorum)
Kaynak?

Pentagram said:
Pentagram said:
ancalimon said:
Kaynak?

You have expressed my inward conviction, though far more vividly and clearly than I could have done, that the Universe is not the result of chance. … Lastly, I could show fight on natural selection having done and doing more for the progress of civilization than you seem inclined to admit. Remember what risk the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being overwhelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is! The more civilized so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilized races throughout the world.
    • volume I, chapter VIII: "Religion", page 316; letter to William Graham (3 July 1881)

Adam Avrupalılara Kafkas ırkı demiş cahil :smile: .  Böyle bir adama evrimi teslim edersen tabi ki Yarun Yahya gibi adamlar türer karşısında.

Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilized races throughout the world.  :  Yakın gelecekte dünyaya bakarsak, sınırsız sayıda aşağı ırk yüksek medeniyet sahibi ırklar tarafından yok edilecek.

Darwin'e verilen görev belli. Dinci Hint-Avrupa merkezci teorileri destekleyen şeyleri gerçek durumlarla bağdaştıması. Darwin'i ortaya çıkaran dinciler bence.

Ser Stoney said:
Yalnız antropoloji fenotipe bakılarak bitmiyor. :grin:  Bu arada tauridleri toros dağları civarında yaşayanlar olarak biliyorum. Hatta taurid ismide taurusdan geliyor.

Taigid olacak doğrusu, haklısın düzelttim.

Bunu atacağını biliyordum.  :iamamoron: 
http://www.evrimagaci.org/makale/186

Üşenenler için şu sözleri zaten böyle bir insan olmadığını kanıtlıyor.
"Seçimlerde de görüldüğü gibi, köleliğe karşı yaygın duyarlılığın, sürekli arttığını gözlemekteyim. İngiltere köleliği tamamen kaldıran ilk Avrupa ulusu olsa, bu onun için ne kadar övünülecek bir şey olur! İngiltere’den ayrılmadan önce, köleliğin olduğu ülkelerde yaşadıktan sonra tüm düşüncelerimin değişeceği bana söylenmişti; şu an farkında olduğum tek değişiklik, zenci karakteri hakkında bende çok daha yüksek bir takdirin oluştuğudur. Böyle neşeli, içten, dürüst ifadeli ve böylesine sağlıklı, kaslı bedenlere sahip bir zenci görüp de, ona karşı sevecenlik duymamak olanaksızdır."

"Bugünkü insan ırkları, renk, saç, kafatası biçimi, vücut oranları, vb. gibi birçok bakımdan farklı olmakla birlikte, yapılarının tümü dikkate alınırsa, pek çok noktada birbirlerine büyük ölçüde benzemektedirler. Bunların birçoğu öylesine önemsiz ya da apayrı niteliktedir ki, kökenleri başka olan türlerin ya da ırkların onları ayrıca kazanmış olması, son derece olanaksızdır. Aynı düşünce, en farklı insan ırkları arasındaki zihni benzerliğin pek çeşitli yönleri için de, aynı ölçüde ya da daha çok geçerlidir."

Pentagram said:
Bunu atacağını biliyordum.  :iamamoron: 
http://www.evrimagaci.org/makale/186

Üşenenler için şu sözleri zaten böyle bir insan olmadığını kanıtlıyor.
"Seçimlerde de görüldüğü gibi, köleliğe karşı yaygın duyarlılığın, sürekli arttığını gözlemekteyim. İngiltere köleliği tamamen kaldıran ilk Avrupa ulusu olsa, bu onun için ne kadar övünülecek bir şey olur! İngiltere’den ayrılmadan önce, köleliğin olduğu ülkelerde yaşadıktan sonra tüm düşüncelerimin değişeceği bana söylenmişti; şu an farkında olduğum tek değişiklik, zenci karakteri hakkında bende çok daha yüksek bir takdirin oluştuğudur. Böyle neşeli, içten, dürüst ifadeli ve böylesine sağlıklı, kaslı bedenlere sahip bir zenci görüp de, ona karşı sevecenlik duymamak olanaksızdır."

"Bugünkü insan ırkları, renk, saç, kafatası biçimi, vücut oranları, vb. gibi birçok bakımdan farklı olmakla birlikte, yapılarının tümü dikkate alınırsa, pek çok noktada birbirlerine büyük ölçüde benzemektedirler. Bunların birçoğu öylesine önemsiz ya da apayrı niteliktedir ki, kökenleri başka olan türlerin ya da ırkların onları ayrıca kazanmış olması, son derece olanaksızdır. Aynı düşünce, en farklı insan ırkları arasındaki zihni benzerliğin pek çeşitli yönleri için de, aynı ölçüde ya da daha çok geçerlidir."

Akıllanmış ve doğru yolu bulmuş diyorsun sonra?

Hep doğru yoldaydı.

ancalimon said:
Remember what risk the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being overwhelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is! The more civilized so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilized races throughout the world.
“Bundan sadece birkaç asır önce Türkler tarafından zorlanarak, Avrupalıların neleri riske ettiğini ve şimdi böyle bir fikrin ne kadar saçma olduğunu hatırla. Kafkas ırkları olarak bilinen daha uygar ırklar, varolma mücadelesinde Türkler'i tam bir yenilgiye uğratmıştır."

ancalimon said:
Adam Avrupalılara Kafkas ırkı demiş cahil :smile: .  Böyle bir adama evrimi teslim edersen tabi ki Yarun Yahya gibi adamlar türer karşısında.
Güldürdü.  :lol:

ancalimon said:
Looking to the world at no very distant date, what an endless number of the lower races will have been eliminated by the higher civilized races throughout the world.  :  Yakın gelecekte dünyaya bakarsak, sınırsız sayıda aşağı ırk yüksek medeniyet sahibi ırklar tarafından yok edilecek.

Darwin'e verilen görev belli. Dinci Hint-Avrupa merkezci teorileri destekleyen şeyleri gerçek durumlarla bağdaştıması. Darwin'i ortaya çıkaran dinciler bence.
Burada göze çarpan ilk şey, Darwin'in "lower race" (düşük ırk) kalıbını kullanmasıdır. Bu, bilim düşmanlarının eline yağ sürüyor olsa da, "cherry picking" (söz seçme) safsatasının hoş örneklerinden birinden öteye gidememektedir. Çünkü cümlenin tamamı okunmalıdır, sadece "düşük ırk" kelimelerine bakarak ne demek istediği anlaşılamaz. Cümlenin hemen devamı, Darwin'in "düşük" sözcüğünden kastının ne olduğunu göstermektedir: "higher civilized races" (yüksek uygarlık seviyesindeki ırklar). Eğer ki "yüksek" nitelemesini, "uygarlık seviyesi" için kullandıysa, "düşük" seviyesini de, uygarlık seviyesi için kullanmıştır. Cümle, devamlılık içerisindedir, "higher" (yüksek) ile "civilized" (uygar) sözcükleri arasında virgül bulunmamaktadır (dolayısıyla "higer" ve "civilized", ırklar için kullandığı 2 ayrı niteleme değildir, birbirine bağlıdır).
ancalimon said:
Tamam.  :lol:

Kaldı ki, Darwin'in bu kalıbı medeniyeti kastetmeden, gerçekten "düşük seviyeli" olarak kullanması bile 2 sebeple makul görülebilirdi! İlki, kendisinin bir evrimsel biyolog olmasıdır. Mektubun muhattabı olan William Graham, bir hukuk felsefesi profesörüdür ve bir politik ekonomisttir. Söz konusu paragrafın başında, daha önceki yazışmalarında Dr. Graham, Darwin'in toplumun Doğal Seçilim tarafından şekillendirildiğine yönelik fikirlerine karşı çıkmaktadır. Darwin de, Türkler ile Avrupalılar arasındaki mücadelenin örneğini vererek fikirlerini desteklemeye çalışmaktadır. Daha önceki paragraflarda da biyoloji ile kültür arasındaki benzerliklere işaret eden Darwin'in, burada biyolojik açıdan yaklaşarak mücadeleyi yitiren tarafın "daha uyumsuz, daha düşük seviyeli" olabileceğini belirtmesi son derece makuldür. Katılırsınız, katılmazsınız; ancak çarpıtamazsınız.
Attığım sitede yazılanları okumanı öneririm.

Back
Top Bottom