Anti-Aliasing Sorunları Yaşayanlar Derneği

Users who are viewing this thread

Jean-Paul Marat

Anti-Aliasing sorununun tanımını kısaca yapayım. Oyunlarda anti-aliasing ayarını açsanız da kapasanız da pek bir şey fark etmiyor. Özellikle uzaktaki nesneler, gölgeler ve bitkiler titreşiyor ve iğrenç bir görüntü oluşturuyor. Neredeyse bütün oyunlarda şiddeti değişmekle beraber gözüküyor bu sorun. AMD ve nVidia fark etmiyor.

Şu videoda da görebilirsiniz örneklerini. Bilgisayar ekranında 1080p çözünürlükte izlemediğiniz sürece fark etmeniz zor.
Bu videoyu da bizzat ben kayda aldım. Oyunun grafik ayarlarının hepsi en yüksek. Ağaçlara ve çalılara bakın. Özellikle 0:14'de yerdeki çalılara. Daha net fark edebilmek için diğer theHunter videolarıyla kıyaslayın.

Hala fark edemeyenler, "E bu gayet normal?" diyenler olabilir. Ya onlar fark edemiyorlar, ya da videoda sıkıntı vardır. Böyle bir sorunun varlığı aşikar.
Yaşayanlar daha iyi anlayacaktır, bu sorun gerçekten çok can sıkıcı. Bilgisayarı 1 ay önce topladım, ve kısa bir süre sonra bu sorun gözüme çarpmaya başladı. Çoğu oyun oynanmaz hale geldi, oyun zevki diye bir şey kalmadı. Saatlerce araştırma yaptım, onlarca şey denedim, bir sonuca varamadım. Kısacası verdiğim onca para ile rezil oldum.

Çözümlerine gelirsek, bu sorunun bilinen bir çözümü ve kaynağı yok. Herkes farklı bir şey söylüyor. Bildiğim çözümleri yazayım:
-Bir sonraki driver güncellemelerini beklemek (AMD Müşteri Hizmeti bana bunu önerdi, ama işe yarayan sadece bir kişi duydum)
-Ekran kartını değiştirmek (Eğer elinizdekini iade edebiliyorsanız veya maddi sıkıntı yaşamıyorsanız ne mutlu, ama bunun da işe yaramadığını, sorunun bütün sisteme yayıldığını, hatta evdeki diğer aygıtlara [Televizyon ve telefon gibi] yayıldığını söyleyen bile var.)
-Hiçbir eski parça kullanmadan yeni bir sistem toplamak
-4K destekleyen bir sisteminiz varsa 4K ayarlarda oynamak (Sorunu tamamen çözüyor sayılır)
- nVidia'da DSR, AMD'de VSR ayarı kullanarak oyunları 1080p'den daha yüksek çözünürlüklerde oynamak (Bu da gerçekten işe yarıyor, sorun kalmıyor, kalsa da göze batmıyor, ama bildiğiniz üzere 1080p'de 70 fps alıyorsanız 4K'da 20'lere kadar düşmeniz mümkün. O yüzden bu çözüm de çoğumuz için işe yarar bir yol değil. 100 üzeri FPS aldığınız oyunları rahatça oynatabilir ama.)
- Rendering ayarını %200'e çıkarmak (DSR/VSR için söylediklerimin aynısı geçerli)

Ben 3 foruma konu açtım, haftalardır araştırıyorum ve başka bir çözüm duymadım. "DDU ile driver temizle, BIOS güncelle, şu ayarı aç bu ayarı kapat" gibi şeyler kesinlikle işe yaramıyor. Bu konuyu açmamın sebebi bu sorunu yaşayanların bilinçlenmesi ve birbirine yardımcı olması.

Daha iyi anlaşılması için bir video
2016 yılından beri onlarca kişinin çözüm bulmak için uğraştığı bir yabancı forum konusu

Ben de sanırım senin probleminin bir tık üstünü yaşıyorum. Eski bir Telefunken TV HDMI'sinden devşirme monitörüm vardı ve gözümü kanatıyordu, aynı problem şimdiki FHD IPS monitörde de devam edince kafayı yedim. Problemi araştırırken de bununla bağlantılı başka problemlerin çözümlerini keşfedip genel bir Monitör Çözünürlük Problemleri başlığı açtım. Belki seni çözüme ulaştırabilir.

Back
Top Bottom