Amatör Oyun Yapımcıları

Users who are viewing this thread

Dr.Nyber said:
Üniversite sınavının ardından yeni bir oyuna başladım. Henüz 2 hafta oldu başlayalı. İsmi "Roman Way", adından da anlaşılabileceği üzere Roma döneminde geçiyor. Tropico ve Anno serilerinden esinleniyorum geliştirme sürecinde. Köleleri kullanarak devasa bir üretim ağı oluşturmaya çalışıcaz. Un, Şarap, Kıyafet, Peynir, Bira, Tuğla, Zırh vs. gibi bir sürü ürün üretip satmaya çalışıcaz.

Hacı bu arayüz konusunda baya iyisin, arada senden birkaç tüyo almak isterim.

Jacques Collin said:
bana alice's greenfingers oyununu animsatti. hey gidi gunler be.
İnternette arattım textureler benziyor gerçekten.

RoadWarriror said:
Dr.Nyber said:
Üniversite sınavının ardından yeni bir oyuna başladım. Henüz 2 hafta oldu başlayalı. İsmi "Roman Way", adından da anlaşılabileceği üzere Roma döneminde geçiyor. Tropico ve Anno serilerinden esinleniyorum geliştirme sürecinde. Köleleri kullanarak devasa bir üretim ağı oluşturmaya çalışıcaz. Un, Şarap, Kıyafet, Peynir, Bira, Tuğla, Zırh vs. gibi bir sürü ürün üretip satmaya çalışıcaz.

Hacı bu arayüz konusunda baya iyisin, arada senden birkaç tüyo almak isterim.

Teşekkür ederim övgü için ama arayüzü ben yapmıyorum. 2D tasarımcı arkadaşım var o yapıyor.

Dr.Nyber said:

önceki oyunun steamdan yeterli desteği bulamamıştı, bu daha iyi olur inşallah. Oyununu "base-building games" sub-redditte tanıtabilirsin ciddi prim sağlar

tekrar başarılar, ayrıca biraz bundan örnek almanı tavsiye ederim sonraki tarihi şehir kurma oyunları için. ikiniz de indie'siniz ve ikiniz de tarihi şehir kurma oyunu yapıyorsunuz:

Aynen, önceki oyun yaptığım hatalardan dolayı arada kaynadı. Ama çok önemli bir tecrübe oldu benim için. Dediğin oyuna biraz baktım adamlar cidden aşmış. Çok kaliteli bir oyun yapmışlar görsel olarak. Umarım bizim oyun da grafiksel anlamda o seviyeye çıkar.

Dr.Nyber said:
Aynen, önceki oyun yaptığım hatalardan dolayı arada kaynadı. Ama çok önemli bir tecrübe oldu benim için. Dediğin oyuna biraz baktım adamlar cidden aşmış. Çok kaliteli bir oyun yapmışlar görsel olarak. Umarım bizim oyun da grafiksel anlamda o seviyeye çıkar.
o oyun yıllarıdır geliştiriliyor normal ben gelecek için dedim. Grafik o kadar önemli değil şehir kurma oyunları muazzam grafiklere sahip olmasa bile türün sıradanlığını bozuyorsa belli bir kitlesi oluyor. Gameplaya odaklan.

ben de önceki güzel fikirlerimin fazla büyük olduğunu fark ettim ve önümüzdeki günlerde acemi için daha uygun bir hobi projesine başlayacağım inşallah. klasik bir point click adventure yapmayı düşünüyorum. Hikaye aşamasındayım bir ilerleme olunca buradan paylaşacağım.

Vakanüvis said:
Dr.Nyber said:
o oyun yıllarıdır geliştiriliyor normal ben gelecek için dedim. Grafik o kadar önemli değil şehir kurma oyunları muazzam grafiklere sahip olmasa bile türün sıradanlığını bozuyorsa belli bir kitlesi oluyor. Gameplaya odaklan.

ben de önceki güzel fikirlerimin fazla büyük olduğunu fark ettim ve önümüzdeki günlerde acemi için daha uygun bir hobi projesine başlayacağım inşallah. klasik bir point click adventure yapmayı düşünüyorum. Hikaye aşamasındayım bir ilerleme olunca buradan paylaşacağım.
Oyun geliştirme ile kıyısından köşesinden biraz ilgilenen herkesin aşmasi gereken çok önemli bir dönüm noktasını aşmışsiniz. Bende de fazlasıyla vardı bu durum, GTA tarzı bir oyun yapmak istiyordum, cahil özgüveni işte :grin:. İnsanın bir konuda bilgisi yetersiz olunca haliyle büyük yapımlar yapmanın da kolay olduğunu düşünüyor. Yeni projenizde başarılar dilerim. Hangi oyun motorunu kullanıyorsunuz veya kullanacaksınız?

Dr.Nyber said:
Vakanüvis said:
Dr.Nyber said:

Oyun geliştirme ile kıyısından köşesinden biraz ilgilenen herkesin aşmasi gereken çok önemli bir dönüm noktasını aşmışsiniz. Bende de fazlasıyla vardı bu durum, GTA tarzı bir oyun yapmak istiyordum, cahil özgüveni işte :grin:. İnsanın bir konuda bilgisi yetersiz olunca haliyle büyük yapımlar yapmanın da kolay olduğunu düşünüyor. Yeni projenizde başarılar dilerim. Hangi oyun motorunu kullanıyorsunuz veya kullanacaksınız?
tabi ki hocam, başarılar.

Simdilik grafik ve art kısmımı geliştirmek ve kodlara ara vermek istiyorum bu yüzden AGS kullanacağım. AGS point click macera oyunlarında uzmanlaşan ziyadesiyle basit bir program.

Dr.Nyber said:
Oyunda güzel bir ilerleme kaydettik son 1 haftada. Aşağıya bir screenshot bırakayım.

Öncelikle başarılar. Ufakça fikrimi bırakacağım sadece. Grafikler üstüne biraz durursanız güzel bir şeyler ortaya çıkacaktır. Çünkü oynanış ne kadar güzel olursa olsun oyuncuyu çeken şeyin grafik olduğuna inanıyorum. Umarım sorunsuz bir şekilde ilerler projeniz.

Bu arada şu sorunun asıl sebebini bulmuştum da yeni aklıma geldi buraya yazmak. Belki aynı sorunla karşılaşan falan vardır. Unity arayüzünde sahnedeki (ya da range'deki) maksimum ışık diye bir seçenek varmış. Oradaki sayıyı sahnenizdeki ışık sayısıyla aynı yapınca düzeliyor. Tam olarak hangi menünün içinde olduğunu hatırlamıyorum. Biraz kurcalarsanız bulursunuz.
t.A.T.u. said:
Unity ışıklandırmada bir sorun yaşıyorum. Yaptığım ışıklandırma terrainin içinden geçip yerin altındaki objeye yapışıyor. Bunun sebebini bilen var mı?
Olması gereken şey yuvarlak içine aldığım yerin aydınlanması:
scene1.PNG

Ama terraini kaldırdığımda altındaki objenin aydınlandığı görünüyor:
scene2.PNG

Resimler aşırı kalitesiz. Kırpma aracıyla alınca böyle oluyor. Kalitenin pek bir önemi yok zaten anlatmak istediğim şeyi anlamışsınızdır. Bunu nasıl çözerim? Bazı açılarda ışıklandırma terrain'de kalıyor bazı açılarda içinden geçip altındaki objeye geçiyor.

Yan yana iki ışık koymuştum, birini silince ilginç bir şekilde düzeldi.
nlEqZV.jpg

Yeni bir mobil oyun projesine başladım. Henüz 3 gün oldu. Oyun hakkında bilgi vermek isterdim ama ben de tam bilmiyorum nasıl olacağını. Yani senaryoyu, oynanışı falan ben yazmadım. Şu anlık 2 tane karakter tasarımı yaptım sadece.

mr65497dqv56.gif
aq65498cpgan.gif

2 ay once unreal engine 4'un nimetlerinden sunumlar icin gorseller hazirlarken yararlanmayi dusunerek bir seyler ogrenmeye calistim. Dedim kuru kuru modelsiz olmaz, basic seyler modelleyeyim de cesit gorunsun, kurcalayabilecegim seyler ciksin ortaya. Ekran goruntusunden cok video video almisim, son halleri yok ve zaten bir proje olmadigindan son hali diye bir sey yok. Tamamen kurcalama niyetli. Texturelar bile yok. Sadece diffuse olarak varlar. İlk once detayli bir antik tiyatro yapayim dedim, detaylarla ugrasmak istemeyip baska basit modellere gectim. Onlari da rastgele saga sola koydum. Neyse birakayim goruntuleri.

Z5O2jA.jpg
od6nq2.jpg
lQbBPk.jpg
VQ328V.jpg
nbJY9g.jpg
LvOd81.jpg
1pGjaD.jpg
gP9jv2.jpg

Son kare en boktani yav. Cok duz bir yapi, taze yapilmis gibi ama texture eskimis gibi gosteriyor. Ayni evden birden cok yanyana koymusum villa projesi gibi. Tabi sokak boyutlarini ayarlamak icin oyle yapmistim. Pencereler her acidan les. Daha da itin gotune sokarim da dedigim gibi denemelik sahne, basic model ve texture.

t.A.T.u. said:
Yeni bir mobil oyun projesine başladım. Henüz 3 gün oldu. Oyun hakkında bilgi vermek isterdim ama ben de tam bilmiyorum nasıl olacağını. Yani senaryoyu, oynanışı falan ben yazmadım. Şu anlık 2 tane karakter tasarımı yaptım sadece.

mr65497dqv56.gif
aq65498cpgan.gif
2 karakter daha yaptım.
8d72456dgavk.jpg

t.A.T.u. said:
t.A.T.u. said:
mr65497dqv56.gif
aq65498cpgan.gif
2 karakter daha yaptım.
8d72456dgavk.jpg
Karakter tasarımları bir mobil oyun için gayet hoş olmuş eline sağlık. Herhangi bir ilerleme var mı?
RoadWarriror said:
Biraz görüntü güzelleştirme çabalarına giriştim.  :smile:
unknown.png

unknown.png
Herhangi bir proje üzerinde çalışıyor musun yoksa kendini geliştirmek için mi yapıyorsun?

Teşekkürler güzel yorumun için. Oyuncunun kendini geliştirebileceği, çeşitli item'lar satın alacağı küçük kasaba tarzında bir harita tasarlıyorum. Bu da tam bitmemiş olan bir bina.
Capture.JPG

Back
Top Bottom