Aile Kökleriniz, Geçmişiniz, Soyunuz - Kökenler

Users who are viewing this thread

Sağol yazdığın için ama ben buldum galiba. Kesin sonuç zaten aramıyorum ama büyük ihtimalle Çobanoğulları zamanında Kırımdan gelen 10.000 hanelik kıpçak göçü olmuş bizim oralara. Hatta bazı kaynaklarda Osman Beyinde burdan geldiğini yazıyor ama çok sağlam kaynak değil. Bizim köyde içeri tarafta zaten. Sünniyiz. 1800 lerde köye Buharadan veli gelmiş onun türbesi var. Köy ve ve çevre köy adları klasik Türk köy adları olduğu için ipucu yakalayamadım. Ama annemin kızlık soyadı Kam. Bizim oralarda akrabalık ilişkilerine çok önem verilmediği için sülale vs bilinmiyor pek.

Kökenim Gümüşhane civarındaki Merkez köyü ve köy zamanında Karamanoğullarının son varislerinden birine(Pir Ahmet) dirlik olarak verilmiş.
Ve bizim aile içinde biz bayraktardık diye bi efsane dolaşır durur.Sonrasında araştrınca bunu buldum : https://en.wikipedia.org/wiki/Pir_Ahmet_of_Karaman
Baya baya Karamanoğullarından mışız lan...

Bu arada sitede
Bayburt yazıyor da alakaya maydanoz.Adamın ölüsü hala daha O köyde yazın gidince gördüm (onun adında Pir Ahmet diye köyün içinde...)
https://tr.wikipedia.org/wiki/Pirahmet,_G%C3%BCm%C3%BC%C5%9Fhane türkçesi daha doğru

Roffron said:
YabguEnesPasha said:
Arkadaşlar sadece bunun için üye oldum lütfen ilgilenin :roll:
Babam da annem de Kastamonulu. Baba tarafı Cideli anne tarafı senpazara bağlı köy. İkisi de sahile aşırı uzak değil. Şimdi 3 boydan gelme ihtimalimiz var bana göre uzun uzun araştırdım çok sıkıcı makaleler okudum.
1. Ihtimal Kıpçaklar
Evet dalga geçmeyin ne alaka diye şivemiz falan benziyor. Hatta bununla ilgili yazılmış kitaplar incelemeler bile var. Sarışınlık ve renkli gözlülük ailemizde mevcut zaten. Beylikler zamanında Kırım taraflariyla ticaret iyi olduğu için o taraftan insanlar v.s buralara yerleşmiş olabilirler veya Bizans da daha önce yerleştirmiş olabilir. Ayrıyetten dedemin gözleri baya çekik Tatar gibi.

2. İhtimal Çepniler

Bu ihtimal de olabilir çünkü sarışınlık var. Ve Çepniler Karadeniz sahil şeridine yerleşmişler.

3. İhtimal Manavlar.

Bizim oralarda yerleşme cok düzensiz evler tek tek. Gelen ev yapmış rastgele. Bu özellik de manavlarda varmış. Birkaç uyuşan özellik daha var.

Sizce hangi boydanım ?
Benim boyum Çepni kardeşim. Anlatayım sana boyu. Ona göre değerlendirmeni yaparsın.

Şimdi Çepniler Karadeniz sahil şeridine yerleşmiyolar. Genelde iç tarafa dönük yerlerde çoğunluktalar(Şehirleri genel olarak sıralama amaçlı dediysen sıkıntı yok. Ben köyler olarak düşünüyorum. Sahile yakın köyler gibi...). Onun dışında Türkiye'de heryere yayılmışlardır. Ama en çok Balıkesir ve Karadeniz'deler. Tabi çoğunluk olan başka boylar da var. Mesela ben İç Anadolu Çepnisiyim. Aşiretimiz belli. Çepniler Osmanlı zamanı fazla dağıtılmamış. Hatta hiç dağıtılmamıştır. Çepni Vilayeti vardır. Çünkü savaşçı özellikleri ile öne çıkan bir boy. O yüzden fazla dağılmamışlar ve genelde çoğu Çepni boyunun aslını, aşiretini bilir. Karadeniz'de yaşıyorsan bazı bölgeler %95 (salladım oranı ama bu kadar büyük bir oran var) Çepni olan bölgeler vardır. Halen bozulmamış, dağılmamışlardır. Alevi olmalarının büyük katkısı vardır. Yani Aleviysen ve genel bir Çepni kitlesi var ise yaşadığınız yerde veya köyünüzde o zaman Çepni olma olasılığın yüksek. Aşiretini bilmek sana çok kolaylık sağlardı. Aşiretinden emin değilsen köyünüzün yakınında olan türbeleri inceleyebilirsin. Komşu köyleri incelemenin yararı büyük. Çünkü aşiretler tek köyden ibaret değiller. Mesela bizim  aşiretimize bağlı toplam 6 komşu köy var. Çepnilerin genel özelliği sarışın olmaları değil bu arada :razz:. Görünüşe göre boylara bakarsan işin içinden çıkamazsın. Çünkü çok karışmışız. Baba tarafı önemli boyda tabi ama annenin genetiği görüntüyü çok değiştirir.
Çepniler karadenizde daha çok Giresunda varlar.Bu Topal Osman var kurtuluş savaşında en büyük isyanları bastıran.Savaşçı özelliği ne kadar dpru bilmiyorum ama.

Kırım,Bosna,Bulgaristan ve Türkiye.Benim en çok merak ettiğim,dna soy ağacı testi.

SuperNaturaL29 said:
Çepniler karadenizde daha çok Giresunda varlar.Bu Topal Osman var kurtuluş savaşında en büyük isyanları bastıran.Savaşçı özelliği ne kadar dpru bilmiyorum ama.
Atatürk'ün özel muhafızlarından birisi Topal Osman. Ayrıca diğer özel muhafızları da çepnilerden oluşuyor. Aynı şekilde Şah İsmail'in de yakın muhafızları çepnilerdir. Savaşçı özelliği ile ün salmış bir boy. O yüzden tarih boyu çoğu yerde görmek pek şaşırtıcı değil.

Mesela Topal Osman'ın ölümü ilginçtir. Mecliste Atatürk'e karşı ağır muhalefet yapan (daha cumhuriyet kurulmadığı zaman) bir milletvekili suikaste uğrar. Trabzon milletvekili bu. Bu suikastden dolayı Topal Osman'ı yakalama emri çıkarırlar. Büyük ihtimalle suikasti yapan o. Çünkü yakalama emri ile gelenlerle de çarpışıyor. Orada ölüyor zaten.

İzlemek isteyen olursa diye..

Roffron said:
SuperNaturaL29 said:
Atatürk'ün özel muhafızlarından birisi Topal Osman. Ayrıca diğer özel muhafızları da çepnilerden oluşuyor. Aynı şekilde Şah İsmail'in de yakın muhafızları çepnilerdir. Savaşçı özelliği ile ün salmış bir boy. O yüzden tarih boyu çoğu yerde görmek pek şaşırtıcı değil.

Mesela Topal Osman'ın ölümü ilginçtir. Mecliste Atatürk'e karşı ağır muhalefet yapan (daha cumhuriyet kurulmadığı zaman) bir milletvekili suikaste uğrar. Trabzon milletvekili bu. Bu suikastden dolayı Topal Osman'ı yakalama emri çıkarırlar. Büyük ihtimalle suikasti yapan o. Çünkü yakalama emri ile gelenlerle de çarpışıyor. Orada ölüyor zaten.

İzlemek isteyen olursa diye..

O suikastı yapanın kim olduğu tam muamma ; kimisi Atatürk ile Topal Osman'ın arasını bozmak veya Topal Osman'ı aradan çıkarmak için yapılmış bir entrika diyenler var.
Kimisi de O öldürülen milletvekili ile Osman'ın arası iyiydi , Birisi suikastı yapıp (Atatürk yaptırdı demeye getiriyor) Suçu Osman'a attılar, Osman da gururuna yedirmeyince çatışma oldu ve hem muhalif mv hem osman öldü diyorlar.

2.si saçma sanki

Sanırım burası mantıklı olur Macaristan gündemindeki bu köken olayına. Adamlar araştırmalara başlamışlar..

https://tr.euronews.com/2019/01/22/video-macaristan-da-turkluk-tartismasini-halk-cevapladi-kokenleri-turk-mu

Her ikisi de Hun milletleri desek daha doğru olur aslında. Yanlış hatırlamıyorsam tavuk, sarı vs. gibi kelimeler çok benzer iki dilde. Ortak bir geçmiş var o kesin. Macarların Türk olduklarını biliyorum ben de Atilla'dan doğru. Zira Macarlar da en az Türkler kadar Atilla'yı sahipleniyor. Bu konu hakkındaki uzmanların bulgularına hiç girmiyorum. Finlerin de bu milletlere dahil olduğu söylenir. Bakalım neler olacak.

Kuzey Avrasya'yada kısa süreliğine bulmuş bir kavim.*
Onlar Türk Lan!

Macarlar ve Anadolu Türklerinin genetik mozaiğinin %80-%90 civarını göçebe fatihler tarafından absorbe edilmiş yerli halklar oluşturuyor.Biliyorum bunun daha çok kültürel,tarihsel ve siyasal bir ortak nokta bulma amacıyla yapılan çalışmalar olduğunu ama genelde Türk dili,tarihi vs hakkında bilgisi popülist ve doğrulu kesin olmayan kaynaklardan elde etmiş kitleler tarafından dillendirilince aşırı itici oluyor.Adam Finlerin,Sümerlerin,Kızılderililerin gerçekten Türk olduğuna ve kendisiyle bir bağı olduğuna inanıyor.Neyse Macaristan Avrupa'daki en İslamafobik ülke Türk-İslam sentezcilerine duyurulur.

Daha doğrusu o testi yapan kişilerden kaçıyla o kromozomun, DNA'nın vs. eşleştiğinin istatistiğini veriyor o testler. %50 Türksün demiyor, falanca kromozomun üzerindeki falanca bölge Türkiye'den gelen örneklerin yarısıyla uyuyor diyor.

O testler bana nasıl beyaz tenli ve sarışın bir Urfa'lı olduğumu anlatacaksa, istiyorum bayım!
Anne de baba da urfalı. Hatta yedi göbek her soy tarafından 1820'ye kadar geriye gidiyor soy ağacı. Biri bana açıklama yapsın :ohdear:

Kiron said:
O testler bana nasıl beyaz tenli ve sarışın bir Urfa'lı olduğumu anlatacaksa, istiyorum bayım!
Anne de baba da urfalı. Hatta yedi göbek her soy tarafından 1820'ye kadar geriye gidiyor soy ağacı. Biri bana açıklama yapsın :ohdear:
Alman Arabı.

Kiron said:

Beyaz Kürtler var. Sarı saçlı ve renkli gözlüler. Tenleri de beyaz.

Kiron said:

Fenotipe  bakılırsa bir Proto Nordid diğer adıyla İranid Nordid olabilirsin.

Kimi antropologlara göre bu insanlar İskender'in Doğu seferi sırasında geri dönemeyen kişiler olabilirmiş.

Back
Top Bottom