Adalet Yürüyüşü İle İlgili Görüşleriniz

Adalet Yürüyüşün'den Sonra 2019'da Seçimleri Kim Kazanır ?

• CHP

Votes: 4 10.5%
  • Mdp

• Mhp

Votes: 2 5.3%
  • Akp

Votes: 24 63.2%
  • Hdp

• Total voters
    38

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Hemre

Master Knight
Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/
Chp İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun mit tır'ları davasında askeri casusluk yaptığı gerekçesiyle 25 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş çağrısı ile  başlıyan protesto yürüyüşüdür CHP'liler eş zamanlı olarak CHP'li milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklu bulunduğu Maltepe Cezaevi önünde de adalet nöbetlerini sürdürecek. İstanbul'da adalet nöbetlerinin merkezi Maçka Parkı olarak belirlenirken cezaevi önündeki nöbeti de her gün sırasıyla bir CHP ilçe örgütü devam ettirecek.Parkta toplanan kalabalık adalet yazılı dövizler taşırken sık sık “Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde slogan atıyor.Adalet nöbeti 28 gün sürecek CHP Türkiye genelinde, 18.00'de 2 dakika adaleti düşünme eylemi başlatma kararı aldı Maçka Parkı'ndaki 'Adalet Nöbeti'nde 4'üncü güne girildi. Günden güne katılım artıyor adalet yürüyüşünün 12. gününde bir grup Rabia işaretleriyle yürüyüşü protesto etti. Yürüyüşe katılanlar ise "Adalet" sloganları ve alkışlarla cevap verdi. Yol kenarından Rabia işareti yaparak "AKP" diye slogan atan bir kişi korumalar ve polisler tarafından uzaklaştırıldı tüm dünyadan 140'a yakın ülke, parti ve organizasyonun üyesi olduğu Sosyalist Enternasyonal adına Genel Sekreteri Luis Ayala yarın Türkiye'ye gelerek Adalet Yürüyüşüne katılacak. Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı Umut Oran yazılı açıklama yaparak Adalet Yürüyüşünün yarınki etabına Ayala ile birlikte katılacaklarını açıkladı.Adalet yürüyüşünün 14. gününde Yürüyüşçüler Düzce çıkışında İhsaniye mevkisine yaklaşırken ‘Bozkurt’ işareti yapıp Atatürk fotoğrafı taşıyan bir kişi, MHP’li olduğunu, ancak Adalet Yürüyüşü’nü desteklediğini söyledi Kılıçdaroğlu, ‘Bozkurt’ işareti yapan başka bir gençle de bir süre yan yana yürüdü yürüyüşe katılanlar, ‘Hak, hukuk, adalet’ sloganları ile yürüyüşe devam edildi  Kılıçdaroğlu'nun, geceyi geçirdiği Düzce Kalıcı Konutları yolu üzerinde Cumhuriyet Mahallesi mevkisindeki kamp alanını çirkin bir olaya sahne oldu. Kamp alanına bir kamyondan hayvan gübresi döküldü.  Aracın sürücüsü kaçtı.  CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu yürüyüş ile ilgili “Bu yürüyüş İstanbul’da bitmeyecek, bir direniş başlıyor” ifadelerini kullandı 17. gününde yürüyüşe katılanların sayısı 20 bine dayandı. Sayı her geçen dakika artıyor. Kortejin uzunluğu en az 7 kilometre. Bugün yürüyüşe Çarşı gibi taraftar grupları da katıldı. Kılıçdaroğlu mola yerinde açıklamada bulundu. Adalet duygusunun yüceltilmesini, adaletli davranılmasını isteyen Kılıçdaroğlu, “17’nci günümüze başlıyoruz. Yine güzel bir gün. Güneş güzel ve ‘Adalet Yürüyüşümüz’ devam ediyor. Allah’ın yarattığı kainatın içerisinde bir dengesi ve adaleti vardır. Bu adaleti ve dengeyi bozan da maalesef insanoğludur. Biz isteriz ki adalet duygusu 7’den 70’e herkes tarafından kabul edilsin. Adalet duygusunu yüceltelim, adaletli davranalım. Hiçbir ayrım yapmaksızın, kimlik, inanç, yaşam tarzı ayrımı yapmaksızın hep birlikte huzur içerisinde yaşayalım. Bunun temel yolu adalettir, adalettir, adalettir” dedi Kılıçdaroğlu şöyle devam etti “Ormanların olmadığı bir ülkede rahat, huzurlu yaşayamayız. bir ağacın baharda çiçek açmasının insanın ruhuna verdiği esintiyi güzelliği emin olun kimse rahat rahat başka olayda hissedemez. Onun için adalet için yürüyoruz, birlikte yürüyoruz. Beni yalnız bırakmayan, adaleti özleyen, savunan tüm dostlarıma arkadaşlarıma, değişik siyasal partilerden arkadaşlarıma, hiçbir siyasi partiye üye olmayan vatandaşlarıma bu adalet yürüyüşünde destek verenlere hepsine yürekten teşekkür ediyorum. Hepiniz sağolun varolun. Yolumuza devam ediyoruz. Adalet için, adalet için.” Adalet Yürüyüşünün 18. gün erken başladı. Madımak katliamının yıldönümü olması nedeniyle CHP Lideri Kılıçdaroğlu önce Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok ile yürüdü Madımak’ın yıldönümü olması nedeniyle Sivas Divriği’nden gelen yöresel kıyafetli kadınlar Kılıçdaroğlu’na çiçek verdi. Kortej Sakarya şehir merkezine girerken üst geçitten kilolarca gül yaprağı atıldı Kılıçdaroğlu yürüyüş sırasında bir süre Türkiye Emekli subaylar Derneği Başkanı Emekli Korgeneral Karakuş ile yürüdü. CHP Lideri Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi yaptığı konuşmada AKP hükümetine bir çağrıda bulundu. Kılıçdaroğlu, “suçlamak yerine dinlemek bir yöneticinin temel görevidir” dedi. Erdoğan’ın sözlerine üstü kapalı olarak yanıt veren CHP Lideri, “bizi suçlamasınlar; bizi dinlesinler. Biz bu ülkenin insanıyız” dedi. Madımak ile ilgili de mesaj veren Kılıçdaroğlu, “Madımak’ta hayatını kaybedenler hâlâ adalet arıyorlar. Bu nedenle bizim yaptığımız Adalet Yürüyüşü anlamlı. Hiç kimse inancı, kültürü ve siyasi görüşü nedeniyle suçlanmamalı. Herkes düşüncelerini özgürce söyleyebilmeli” dedi. Adalet Yürüyüşü’nde on dokuzuncu gün CHP'li Özgür Özel "Yürüyüşte cumartesi günü Gandi'nin rekoru, pazar günü de dünya rekoru kırılacak" dedi. Yürüyüşe Ülkü Ocakları eski Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Taşdelen de Fenerbahçe forması giyerek oğlu Göktürk ile birlikte katıldı. Kemal Kılıçdaroğlu yanında yürüyen Mehmet Taşdelen’in oğlu Göktürk’ün elinden tutarak bir süre yürüdü. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kocaeli’nin Kartepe İlçesi’nden İzmit’e doğru yürürken kendisine depremzedeler de eşlik etti. Marmara Depremi’nde yakınlarını kaybedenler için yapılan İzmit’te Arızlı Irak Konutları’nda oturanlar dünden itibaren yürüyüşe katılırken, ‘Biz de adalet istiyoruz. Arızlı depremzedeleri’ yazılı dövizler taşıdı. Depremzedeler, Irak tarafından depremzedeler için hibe edilen konutların kendilerinden alınmak istendiğini belirterek, Kocaeli Valiliği’nin konutları boşaltmaları için tebligatta bulunduğunu, konutları terk etmeyeceklerini söyledi.CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kocaeli Kartepe Uzunçiftlik’teki kamp alanında toplandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Parti Meclisi’nde, “Bütün dünya duysun, bütün dünya, biz Türkiye'de kendi topraklarımızda bir dikta yönetimiyle karşı karşıyayız. Kendi ülkemizde demokrasi istiyoruz, özgürlük istiyoruz. Herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz. İnsanca yaşamak için adalet istiyoruz” dedi Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü’nün amacını şöyle özetledi; “Taşeron işçileri, emekliler, köylüler, işçiler, memurlar herkes için adalet istiyoruz. Adaletin olmadığı yerde insan olmaz. İnsanca yaşamak için adalet istiyoruz” Adalet yürüyüşünün 20. gününde yürüyüşe gazeteci Uğur Dündar, usta sanatçı Müjdat Gezen ve Sözcü gazetesi Avukatı Celal Ülgen de katıldı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yürüyüşünün 20. gününün sonunda partisinin Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı Murat Erinç'in nikah töreninde şahitlik yaptı.Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman'ın kıydığı nikahta genç çiftin nikah şahitliklerini Kılıçdaroğlu ve CHP Kocaeli milletvekilleri yaptı. Nikahın ardından Kılıçdaroğlu, “Bu tabloları görmek için yürüyoruz, çocuklarımız, evlatlarımız, torunlarımız güzel günler görsün diye. Her evde huzur, Türkiye'de huzur olsun. Birlikte yaşama irademizi ortaya koyalım diye bu mücadeleyi yapıyoruz. Bu nikaha katıldığım ve tanıklık yaptığım için son derece mutluyum. Kendilerini yürekten kutluyorum” dedi Kılıçdaroğlu genç çifte Türk bayrağı hediye ederken, nikah cüzdanını geline verdi. Ardından Kılıçdaroğlu çiftinin gelin ve damada takılarını takmasının ardından tören sona erdi Yahya Kaptan Mahallesi’nden D-100 karayoluna girildiğinde trafik kilitlendi. Sürücüler kornalarıyla tepki gösterdi. Polis geniş güvenlik önlemleri alırken, yol kenarında bulunan bazı kişiler ‘CHP- PKK omuz omuza’ ve ‘Recep Tayyip Erdoğan’ diye bağırarak, Rabia işareti yaptı. Güzergahta aynı zamanda binalara Türk bayrakları asanlar ise sevgi gösterilerinde bulunarak yürüyenleri alkışladı.İzmit Seka Park’a gelindiğinde mola verildi. Yürüyüşe katılanlara çay ve su ikram edildi.  Mudanya Belediyesi bandosu çeşitli marşlar çalarken, oyun havaları çalınca yürüyüşe katılanlar oyunlar oynayarak eğlendi. Yaklaşık 1 saat süren molanın ardından yeniden yürüyüşe geçildi.ürüyüş tüm hızıyla sürüyor. Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir’in dağlarından topladıkları papatyaları Genel Başkana takdim etti Bandonun çaldığı İzmir Marşı, binlerce yürüyüşçüye motivasyon sağladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu memnuniyetini ifade ederken, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Adalet Yürüyüşü’nün 20. gününde, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na İzmir’in dağlarından, Karşıyakamızdan çiçekler getirdik. Bu onurlu yürüyüşte bandomuz da bizi yalnız bırakmadı. Umutsuz olmak yok. Zincirler bir gün kırılacak, işte o zaman adalet adım adım kurulacak” dedi arınki yürüyüşün sağanak yağmur altında geçmesi beklenirken İstanbul'a 60 kilometreden az mesafe kaldı 21. gün etabının başında konuşan CHP lideri “Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’nin başı beladan kurtulmaz. Adaleti siyasetin emrine verirseniz Türkiye’de demokrasi olmaz. İnsan hakları ihlalleri olur” dedi.CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, korteje saldırı yapacağı iddiasıyla gözaltına alınan şahısla ilgili konuştu. Tezcan “Bir şeye dikkat çekme ihtiyacı duyuyorum. Devleti yönetenler sözlerine dikkat etmek zorundalar. Başbakan, başbakan yardımcısı gibi kişilerin bu yürüyüşü terörle ilişkilendirmeye çalışmaları, tamamen masum bir eylemi terör eylemi ile irtibatlandırmaya çalışılan sözleri provokasyon yapmak isteyenleri cesaretlendiren sözlerdir. Bildiğim şu buraya özle bir operasyon değil. Rutin terör operasyonları çerçevesinde bir çalışma. Rutin operasyonların bir parçası olarak açıklama yapıldı.” dedi CHP lideri Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü'nün 22'nci gününde sabah saatlerinde Kurtuluş Savaşı kahramanlarından olan Yahya Kaptan’ın Tavşancıl’daki anıt mezarını ziyaret etti Kılıçdaroğlu’nun geçeceği güzergahta polisler ve jandarmalar güvenlik önlemleri aldı. Polis helikopteri ise güzergahta uçarak kontrollerde bulundu.‘Adalet Yürüyüşü’nün 22’nci gününde olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Yahya Kaptan’ın mezarını ziyaret ettim. Yahya Kaptan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün nutkunda uzun uzun söz ettiği bir milli kahramanımız. Duamızı ettik, Allah rahmet eylesin. Bu ülkenin bağımsızlığı için mücadele eden, hayatını veren herkese şükran borçluyuz. Onları rahmetle anmak, onları her zaman her ortamda, her yerde anmak bizim temel görevlerimizden birisidir” dedi.Irak’ta IŞİD’in Türkmenlere yönelik saldırısına değinen Kılıçdaroğlu, “Bu arada bizi üzen bir başka olay daha var. Telafer’de IŞİD’in saldırısı sonucu 200 Türkmen’in katledilmesi. Kadın yaşlı herkesi katletmeleri gerçekten hepimizi üzüyor. Ama bir başka sevindirici olay daha var. Bizim gençlik kollarımız şu anda Irak’taki Türkmenlere yardım TIR’ları götürüyorlar. Şuanda Telafer bölgesindeler ve dolayısıyla biz yardımlarımızı bu Adalet Yürüyüşü’nü yaparken yine yurt dışındaki Türkmenleri düşünerek onlara da her türlü yardımı yapmayı sürdürüyoruz” diye konuştu.Irak’ta IŞİD’in Türkmenlere yönelik saldırısına değinen Kılıçdaroğlu, “Bu arada bizi üzen bir başka olay daha var. Telafer’de IŞİD’in saldırısı sonucu 200 Türkmen’in katledilmesi. Kadın yaşlı herkesi katletmeleri gerçekten hepimizi üzüyor. Ama bir başka sevindirici olay daha var. Bizim gençlik kollarımız şu anda Irak’taki Türkmenlere yardım TIR’ları götürüyorlar. Şuanda Telafer bölgesindeler ve dolayısıyla biz yardımlarımızı bu Adalet Yürüyüşü’nü yaparken yine yurt dışındaki Türkmenleri düşünerek onlara da her türlü yardımı yapmayı sürdürüyoruz” diye konuştu Adalet Yürüyüşü ile Türkiye’nin en barışçıl eylemini yaptıklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “450 kilometreyi kimsenin burnu kanamadan, kimseye kötü söz söylemeden, herkesi kucaklayarak, bizim gibi düşünmeyen insanları alkışlayarak yolumuza devam ediyoruz. Provokasyonlar yapılmak isteniyor, onları alkışlıyoruz. En barışçıl eylemimiz bazı çevrelerde ciddi kaygılar, endişeler yaratıyor. Hiç kimse şunu unutmasın biz bu yürüyüşü ‘adalet’ adı altında yapıyoruz. Toplumun 80 milyonu için yapıyoruz bu yürüyüşü, adalet ihtiyacı hepimizin ortak ihtiyacıdır. İnsanlığın ortak değeridir adalet. Yine bazı çevreler ‘efendim yürüyorsunuz ama işte biz izin veriyoruz’, ne demek izin veriyoruz? Bu bizim anayasal hakkımız, insan olarak hakkımız, adalet istemek ne zamandan beri birilerinin iznine, birilerinin lütfüne bağlı oldu. Bunu anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Pazar gününe yaklaşıyoruz. İnşallah hiç kimsenin burnu kanamadan hep birlikte Maltepe’de olacağız. Türkiye’ye ve dünyaya sesleneceğiz. Bu yürüyüşü niçin yaptık, hangi gerekçelerle yaptık, ne istiyoruz biz, bunu anlatacağız.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğündeki adalet korteji, yirmi üçüncü günde İstanbul il sınırlarına giriş yaptı  İzmir İl Başkanlığı da pazar günkü büyük Adalet Buluşması için 350 otobüsün hazırlandığını duyurdu. İzmir'den 20 bin kişinin mitinge katılması bekleniyor. Kılıçdaroğlu, İstanbul sınırında çiçeklerle karşılandı. Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul İl sınırı tabelası önünde güvercin uçurdu. Uçurduğu güvercinlerden biri Kılıçdaroğlu'nun başına kondu.CHP Tuzla İlçe Teşkilatı tarafından getirildiği öğrenilen mehteran takımı İzmir Marşını da çaldı. 23. gün etabının başında konuşan Kılıçdaroğlu, “Bugün Kocaeli’den ayrılıyoruz.  İstanbul’a giriyoruz. Son derece mutluyum, huzurluyum. Kimsenin burnu kanamadan uzun bir yolculuğu katedip İstanbul’a girmiş olacağız” dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, “Ayı 9’unda, pazar günü bu yürüyüşü sonlandırmış olacağız. Ancak adalet arayışımızı değil, adalet arayışımız devam edecek” diye konuştu. Avrupa Parlamentosu’nun kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, “Buradan Avrupa Parlamentosu’na seslenmek isterim. Biz herkes için adalet istiyoruz, sizden de adalet istiyoruz. Türkiye sadece iktidar partisinden ibaret değildir. Türkiye’de bir adalet yürüyüşü yapıyoruz, 10 binler var. Referandum yaptık. Yüzde 50’den fazlası demokrasi istiyor bu ülkenin. Dolayısıyla AB ile ilişkilerin askıya alınması değil daha sağlıklı ve tutarlı sürdürülmesi gerekiyor. Bu konuda umarım bizim adalet arayışımıza da destek vererek Türkiye’ye olan ilişkilerin devamı yönünde karar alırlar. Adalet sadece Türkiye için değil bütün insanlık için geçerli olan bir kavramdır. Avrupa Parlamentosu da adil davranarak Türkiye’ye olan ilişkileri sürdürme yönünde karar alır” şeklinde konuştu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününde Kocaeli’nin Gebze İlçesi’nde kendisine birebir benzeyen Nusret Gümüşel ile beraber yürüdü. Objektiflere ilginç kareler yansıdı. Adalet Yürüyüşü’nün yirmi dördüncü günü başladı. Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi kısa bir açıklama yaparak Dragos’tan Maltepe’deki miting alanına yalnız yürüyeceğini belirterek katılmak isteyen vatandaşların kendisini Dragos’ta değil miting alanında beklemesi gerektiğini açıkladı. CHP Lideri miting ile bir de bayrak uyarısında bulundu. Kılıçdaroğlu, “sadece Türk bayrağı, Atatürk posteri ve adalet bayrağı istiyoruz. “Altı Ok’lu bayrak bile istemiyoruz” dedi. E-5 boyunca yürüyen Kılıçdaroğlu bir kız çocuğunu bir süre kucağında taşıdı. Kılıçdaroğlu Pendik Kaynarca’dan itibaren sahil yoluna indi. Kılıçdaroğlu Pendik’ten sahile inerken arkasındaki kalabalık Tuzla’ya kadar uzandı. Bu sırada Kılıçdaroğlu’nun  yanına koruma müdürünü çağırarak atılan bazı sloganlardan duyduğu rahatsızlığı iletti. Kılıçdaroğlu,  “Hak, hukuk, adalet” dışında hiç bir slogan atılmamasını istedi
Rahşan Ecevit’ten ‘yürüyüş’ mesajı
Sayın Kılıçdaroğlu ve on eşlik edenlere, Adalet Yürüyüşü'ne durumum müsait olmadığı için katılamadım. Ancak isterim ki bu anlamlı yürüyüşünüz Pazar gününden sonra da, manen de olsa her zaman ve her konuda devam etsin. Başarılar dileğiyle sevgilerimi sunarım.
Enis Berberoğlundan mesaj
“Sevgili adalet savaşçıları; ilk andan itibaren bu meseleyi bir medya özgürlüğü davası olarak gördüm. Dolayısıyla ülkemizde medya özgür olmadan ben ne içeride ne dışarıda özgür olamam. Bu yüzden adalet yürüyüşüne en içten duygularla destek veriyor, size güç ve başarı dileklerimi iletiyorum”
BUGÜN GANDİ’NİN REKORU KIRILDI
Şimdiye kadar yaklaşık 430 kilometre kat eden ve 600 bin adım atan Kılıçdaroğlu bugün (07.07.2017) Gandi’nin 600 bin adım rekorunu da kırmış oldu.
GANDİ 600 BİN ADIM ATMIŞTI
Gandi “Tuz yürüyüşünü”, 1930 yılında,Hindistan’ın İngiltere’den bağımsızlık kazanmasının ardından, İngilizlerden kalan ve Hintliler’e ayrımcılık yapan yasaları protesto etmek için başlatmıştı. Gandi ve 78 yoldaşı o dönemde İngiliz sömürge döneminden kalan ve Hintliler’e tuz üretimini yasaklayan yasayı protesto için yürüyüşe başlamışlardı. Hindistan’ın Gujarat Eyaleti’nin başkenti Ahmedabad yakınlarındaki Sabarmati Aşram’dan başlayan yürüyüşe yolda binlerce kişi katıldı. Hint Okyanusu kıyısındaki Dandi köyüne kadar ki 388 kilometrelik mesafeyi çıplak ayakla 24 günde kat eden, o dönemde 61 yaşında olan Gandhi, 6 Nisan sabahı İngiliz polislerinin şaşkın bakışları arasında denize yürüdü ve çamura karışmış bir topak tuzu avuçlarına alarak tatlı suda yıkayarak ufaladı. Böylece bir Hindu’nun tuz çıkaramayacağına dair Tuz Yasası’nı ihlal etti. Ardından Gandhi’nin çağrısına uyan binlerce köylü deniz kıyılarına akın ederek tuz çıkarmaya başladılar. Gandhi ve 60 bin eylemci hapse atıldı ancak yasa da işlemez hale getirildi.
İlker Başbuğ’dan Adalet Yürüyüşü Açıklaması
Başbuğ açıklamasında yürüyüş ile ilgili bir iki şeyi ifade etmek isterim. Bir kere olaya şöyle bakmamız lazım. Ben çok kimsenin gördüğü gibi bu yürüyüş demokratik ve anayasal bir hakkın kullanılmasıdır. Ben de elbette saygı duyuyorum. Bazı hususların bazıları tarafından eleştiri konusu yapılması da doğal. Belki şunu söylememiz lazım en azından eleştiri yaptığınız kadar bu yürüyüşün hangi amaçla yapıldığını da anlamaya çalışın. Bu yürüyüş, yargı bağımsızlığının tarafsızlığının sağlanmasına en önemlisi de toplumun adalete ve yargıya olan duyarlılığının artmasında önemli rolü olur diye düşünüyorum
ravza kavakçı can’dan ‘Adalet Yürüyüşü’ açıklaması
akp genel başkan yardımcısı ravza kavakçı can CHP'nin ‘Adalet Yürüyüşü’ ile resmen dalga geçti. yürüyüşü anlayamadığını belirten Kavakçı Can 'Spor yapıyorlar' yorumunda bulundu.
Erdoğan'dan 'Adalet Yürüyüşü' açıklaması
Erdoğan, elinde 'adalet' pankartlarıyla dolaşmanın adalet getirmeyeceğini belirterek, "Eğer adaleti arıyorsan, adaleti aramanın makamı da yeri de Türkiye'de parlamentodur. Ve parlamentoda kürsüde ne diyeceksen adalet uğruna de" yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın" Vatandaşları sokağa dökmek ne kendilerinin ne ülkenin yararınadır diye konuştu.Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşü hakkında da konuştu. CHP’lilerin yürüyüşü Maltepe mitingi ile sonlandırmak için söz verdiğini belirten Erdoğan, “En ufak bir hukuksuzluk olması halinde gereken müdahale yapılır” dedi.“Tüm emniyet teşkilat seni koruma altına alacak sen de 25 gün yollarda yürüyeceksin. Bunun adı adalet yürüyüşü olmaz. Sözde adalet yürüyüşü olur.”
Bahçeli’den twitter’da çok sert adalet yürüyüşü mesajı
Evlatlarımız şehit oluyor, adaleti yürürken bulacaklarını zannedenlerden çıt yok! Yedi düvel karşımızda, ama uygun adım yürüyenlerden ses yok! On yıllardır adaletsizlik hüküm sürüyordu, imtiyazlı çevrelerden hiç itiraz yok. Millet kavrulmuş, yoksul düşmüş, eziyet görmüş, hisseden yok. Statükocular, eski konumlarını yitiren zevat zelzele geçirdikçe adalet diyor, sokaktan medet umup kaosa umut bağlıyor. Artık kör gözünü açtı. Yürüyün yürümesine de, aman düşmeyin; yarı yolda üşenip geri dönmeyin. Soluğunuz yeterse Pensilvanya'ya kadar gidin, geri gelmeyin! Büyük Türk düşünürü, yüz akımız, iftiharımız Yusuf Has Hacib bakın ne söylemiş, neyi öğütlemiş: ‘Yararsız kişiye yakın yürüme, yararsızlığı sana gelir, bırakmaz yakanı. Çok gördüm iyi olarak anılan kişileri, kötüye katılınca bozuldu işleri' Yürüyüşe yeni katılımcılar mümkündür, an meselesidir. Adaletsizlikten yakınan yeni yüzler var ya, Mao gibi yürüyüşe geçebilecektir. Nasıl olsa Hisseli Hayırcılar Kumpanyası faaliyettedir. Hisse sahipleri yürüye yürüye nereye kadar gidecek, sabırla beklemek gerekecektir.”
Yalova Milletvekili Muharrem İnce'den Adalet
Adalet ve herkesin mahkeme önünde eşit olmasını istediklerini belirterek, "Bu sıcakta insanlar arife günü sokaklarda,  40 dereceye yakın sıcakta asfalt kaynarken insanlar yürüyorsa, kendileri için yürümüyorlar. Çocuklarımızın geleceği için yürüyorlar ve bizi anlamayan birileri var. O birilerinin de vicdanı kararmış, cüzdanı kabarmış tipler onlar. Onlara diyoruz ki; ferman sizinse yollar bizimdir" dedi
BOZKURT SELAMI
Kılıçdaroğlu kendisini “bozkurt” işareti ile selamlayan bir vatandaşa “bozkurt” işareti ile karşılık verdi Kemal Kılıçdaroğlu “Eğer bozkurt işareti yapan birisi beni destekliyorsa benim de onu desteklemem lazım. Alkışlamam lazım” dedi.
LDP’den adalet yürüyüşüne katılma kararı
Cem Toker LDP'nin aldığı bu kararı sosyal medyadan paylaştı Liberal Demokrat Parti bilhassa son yıllarda toplumda adalet duygusunun derinden sarsılmasına neden olan Anayasa değişikliklerinden ve iktidar uygulamalarından büyük endişe duymaktadır Yargı erkinin tarafsızlığı ve bağımsızlığından şüphe duyan bir toplumda, ‘adalet devletin temelidir‘ ilkesi gereği devlet ve devlete güven temelinden sarsılıyor demektir Liberal Demokrat Parti kuruluşundan beri, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının önemine, adalete güvenin yeniden tesisine yönelik toplum bilincini arttıracak her girişime, partiler ve ideolojiler üstü bir yaklaşımla destek vermiştir, vermeye de devam edecektir Bu çerçevede, Genel Başkanımız Sn. Gültekin Tırpancı ve partililerimizden oluşacak bir grup, Cumhuriyet Halk Partisi yönetimince Ankara’dan İstanbul’a yapılmakta olan ADALET YÜRÜYÜŞÜ’ne destek, dayanışma ve tarihe not düşme amacıyla, Sakarya kısmına sembolik olarak katılacaklardır.
Pendik Belediyesi’nden skandal paylaşım!
Cumartesi günü İstanbul Pendik’ten geçmesi beklenen Adalet Yürüyüşü’yle ilgili Pendik Belediyesi skandal bir paylaşımla vatandaşlara uyarıda bulundu.Yapılan paylaşımda, Pendik Belediyesi, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'nü “sözde adalet yürüyüşü” sözleriyle ifade eden belediye, ayrıca yürüyüşü provokasyona açık olarak niteledi.Pendik Belediyesi yaptığı açıklamada şu cümleyi kullandı:“Provokasyona açık olan bu yürüyüş sebebi ile güvenlik açısından 8 Temmuz Cumartesi günü Sahil Pazarı kurulmayacaktır. Halkımızın sağduyu içerisinde güvenlik güçlerimizin uyarılarını dikkate almaları yararlarına olacaktır.”
YNDGyD.png
TRT'den büyük ayıp
TRT Haber'de, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı Adalet Yürüyüşü'ne yönelik ‘Sözde’ Adalet Yürüyüşü sözleri sosyal medyada büyük tepki topladı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ hakkında TRT yayınında kullanılan ‘Sözde’ ifadesi RTÜK'e taşındı.
Vatandaşların vergileriyle var olan bir devlet kurumunun siyasi taraf tuttuğunu ifade eden vatandaşlar TRT’yi eleştiri yağmuruna tuttu  Vatandaşlar #HaddiniBilTRT etiketiyle saatler içerisinde binlerce tweet attı.
Mvog7M.png
Adalet Yürüyüşü’ne tehlikeli provokasyon!
Sosyal medyada Adalet Yürüyüşü’ne yönelik provokasyonlar artarak sürüyor. Bu kez sosyal medyada kendisini Anadolu Ajansı’nda foto muhabir olarak tanıtan bir kişinin montajlı görselleri ortalığı karıştırdı.Tufan Güneş ismindeki Twitter hesabından silahlı militanların ellerinde “Adalet” yazan dövizler tuttuğunu gösteren fotoğraflar paylaşıldı. Tufan Güneş, “Teröristler sözde adalet istiyor. Yaptıklarınızın cezasını çekeceksiniz” ifadelerini kullandı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger de Güneş’le ilgili sosyal medyada paylaşımda bulundu.
BArBAp.png
Haberlerin ardından Anadolu Ajansı’nda ise konuyla ilgili  açıklama geldi.
aGLZz4.png
Adalet Yürüyüşü'ne Hayin Saldırı Planı
Kocaeli Emniyeti, Adalet Yürüyüşü'ne saldırmayı planladığı iddia edilen araca operasyon düzenlendi. ışid mensubu olduğu bildirilen O.K. isimli bir kişi yakalandı Kocaeli Emniyet Müdürlüğü de yürüyüş nedeniyle bölgede alarma geçti. Ekiplere Kayseri Emniyet Müdürlüğünden bombalı bir araçla saldırı yapılacağı istihbaratı verildi. Bunun üzerine trafik ilk kez tamamen kesildi.Gözaltına alınan şahsın ışid’li olduğu belirtildi. Zanlının kalabalığın arasına araç ile dalmayı planladığı öğrenildi.Aracın içinden ise AKP bayrakları çıktı Bu kişinin sorgusu devam ederken, bir operasyon haberi de Kayseri’den geldi. Kayseri Polisi takip ettikleri ‘Ebu Hüseyin’ kod adlı 30 yaşlarındaki kişinin ışid  militanı olduğunu ve bir süredir takipte olduğu, onunla bağlantılı olduğu saptanan, Kocaeli’nde yakalanan O.K. dışında, 5 kişiden 3’ünün yakalandığını ve 2 kişinin arandığını söyledi. Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, Kayseri Emniyet Müdürlüğü’nün titiz bir çalışma ve takip sonrası yakalanan zanlının eylemi gerçekleştirmeden yakalandığını söyledi.  Vali Kamçı, “Kayseri Emniyet Müdürümüz başarılı bir çalışma ve istihbaratla, CHP'nin düzenlediği yürüyüşe saldırı hazırlığında olan zanlının ele geçirilmesini sağladı'' dedi. Halen Kocaeli Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulanan şüphelinin, Kayseri’den gelecek ekibe teslim edileceği belirtildi.
Q7aAoj.png
r23QGP.png
Lozan’dan Cenevre’ye Adalet Yürüyüşü
Lozan’dan Cenevre’ye dün başlayan Adalet Yürüyüşü, İsviçrelilerin yoğun olduğu bölgelerden geçiyor ve büyük ilgi görüyor. Bazı İsviçreliler, yürüyüşçülere alkışlı destek verirken, bazıları da kısa süreli göstericilere eşlik etti. Lozan Place du Port'tan (Ouchy) dün başlayan yürüyüşe, sivil toplum kuruluşları,CHP İsviçre Birliği ile çeşitli muhalif gruplar katılıyor. Bazı yürüyüşçülerin ellerinde Enis Berberoğlu,  görevlerinden atıldıkları için açlık grevi yapan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın fotoğrafları da vardı.Kortej, Frankfurt'taki Adalet Çadırı'nda bekleyenlerle buluşacak. Kentin en kalabalık bölgesi olan Hauptwache'de kurulan çadırda, Adalet nöbeti ise sürüyor.
qWEzlV.png
Neden yürümeliyiz ?
291Pb0.png
Geliyoruz Zincirleri Kıra Kıra

İstanbul girişinde mehterli karşılama

Adalet Yürüyüşü Dünyanın Gündeminde
Adalet Yürüyüşü dünya medyasının da gündem konuları arasında başı çekti. İngiltere, ABD, Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Fransa'daki gazeteler, haber portalları, televizyonlar ve radyolar büyük buluşmayı anbean duyurdu.İngiliz Reuters, Amerikan Associated Press ve Fransız AFP gibi saygın haber ajansları gelişmeleri abonelerine servis ederken; BBC, CNN, New York Times, Washington Post, Sputnik, France 24, Al Jazeera, Spiegel Online ve Deutsche Welle’nin de aralarında bulunduğu yayın kuruluşları, Türkiye’deki ‘adalet arayışı’nı tüm dünyaya duyurdu.Reuters, “Türkiye’deki darbe sonrası baskıya karşı dev bir kalabalık İstanbul’da toplandı” başlığıyla geçtiği haberinde, Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına yer verdi.İngiliz haber ajansı, “Kılıçdaroğlu’nun yürüyüşünün ilk günlerde mütevazı bir destek aldığı fakat yol boyunca yürüyüşe daha fazla insan katıldıkça, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın iktidardaki partisi AKP tarafından girişilen ve yaklaşık bir yıl süren darbe sonrası baskılara karşı şimdiye kadarki en büyük protesto gösterisine dönüştüğünü” aktardı.Amerikan Washington Post gazetesi, Kılıçdaroğlu’nun konuşmasını “alışılmadık bir şekilde ateşli” ifadesiyle nitelendirdi İngiliz Financial Times gazetesi, ‘anamuhalefet genel başkanının liderlik ettiği güç gösterisi’ ifadesine yer verdiği haberinde, “hak, hukuk, adalet” sloganına dikkat çekti.Katar merkezli Al Jazeera yayın kuruluşu, “Türkiye’nin anamuhalefet paritisi lideri başkent Ankara’dan İstanbul’a yaptığı 25 günlük Adalet Yürüyüşü’nü tamamladı” yazdı. Al Jazeera, Kılıçdaroğlu’nun kullandığı “yeni bir başlangıç” ifadesine dikkat çekti.İngiliz Independent gazetesi ise 15 Temmuz darbe girişiminin ardından alınan tedbirlerle muhaliflere baskı yapıldığını hatırlattı. Independent, Kılıçdaroğlu’nun bir dönem güçsüz bir lider olarak görüldüğünü fakat şimdi birçok Türk’ün sesi olarak ortaya çıktığını yazdı.Haberde Kılıçdaroğlu’nun Hindistan’da İngiliz Yönetimi’ne karşı barışçıl bir gösteri düzenleyen Mahatma Gandhi ile karşılaştırıldığını hatırlattı.İngiliz Guardian gazetesi de yürüyüşün, Gezi Parkı protestolarından beri en büyük muhalif hareket olduğuna dikkat çekiyor ve Kılıçdaroğlu’nun şu sözlerine yer veriyor ''Adalet talebimiz sadece burada bir araya gelenler için değil, sadece bizleri destekleyenler için değil, herkes için adalet istiyoruz.”Gazeteler, “Erdoğan rejimine uyarı”, “Muhalefet nihayet ayakta”, “Erdoğan'a karşı büyük uyarı”, “Adalet yürüyüşü amacına ulaştı”, “Milyonlar buluştu, en büyük uyarı” gibi başlıklar attı.
Mva1B1.png
PrO7NO.png
Adalet yürüyüşü ve adalet nöbetinden resimler
G0Yr26.png
qWYXM5.png
Akml30.png
6X2zrv.png
lW9YNQ.png
vpRzVA.png
Q7W8Zk.png
5Q2EqD.png
ZEJjRz.png
VM68JV.png
okrJD7.png
pWBOrq.png

dG3NJp.png
vp44Em.png
ER3qB8.png
okE0bo.png
lWE3ok.png
RPQaLn.png
JlqrYW.png
4M1N6q.png
RP1jWn.png
vpX30m.png
mk3P54.gif
4MPgbq.png
nWR7MB.png
OL0qEz.png
VM0VDq.png
aGLYrQ.png
3q7znM.png
r231b3.png
LnnP71.png
Prr33Q.png
Akk2Zp.png
WQQ24Y.png
pWW210.png
dGGMyX.png
1gg7zj.png
1gg78j.png

Referandum sonrasında bu yürüyüşü yapmayanların şimdi yürüyüş yapması saçmalıktan ibaret. Desteklemiyorum, aşırı derecede saçma buluyorum hatta.

Bizimkiler genelde gerçeklerden ve belgelerden daha çok böyle yanardönerli, şatafatlı, tiyatral olaylardan etkileniyor. İddia oranlarır açılırsa, saldırıya uğrayacaklarına bir aylık eğitim bursumu yatırmaya hazırım.

Çoooook geç ama doğru bir adım bunlar. İki gün yapıp bırakmazlar umarım. Tam tersine artarak büyümesi gerekiyor. Enis Berberoğlu serbest kalsa bile sonuna kadar gidilmesi lazım.

HDP'li vekiller giderken susuyorlardı diyenler de gezide susuyordu onları eleştirenler de bunlar hep ergenekon diyordu. Bir yerden başlamak lazım. https://twitter.com/KomunistMacogLu/status/875368191312228352 (adamın resmi hesabı değil fanların hesabı)

Kürtçü ve kızıl tayfa gelirse bu gösterilerin tüm haklı tarafı gider. Adalet yürüyüşü, terörist yürüşüne döner halkın gözünde. CHP'nin bu iki tayfayı dışlaması lazım başarılı olmak istiyorsa.

Enis Berberoğlu'nun savunulacak bir yanı mı var? adam zaman gazetesinin köpeğiydi. İyi oldu darısı fetö ile ilişkisi olan bütün vekillere. Elinde zaman gazetesi alıp etrafta dolaşan akpli vekilleri unutmadık elbet adalet bunların kapısını çalacak.

Pentagram said:
Referandum sonrasında bu yürüyüşü yapmayanların şimdi yürüyüş yapması saçmalıktan ibaret. Desteklemiyorum, aşırı derecede saçma buluyorum hatta.
Ainulindalë said:
Yani o milletvekili tahliye edilince yarın adalet sağlanmış mi olucak, garip. Zamanında yapılacaktı bazı şeyler.
Ülkeyi kapatıp gidelim o zaman, bu çok anlamsız bir tepki. Ana muhalefetin milletvekili tutuklanacak ve CHP sessiz mi kalacak buna? Böyle bir tepki gelmezse muhalefeti bastırmaya yönelik hamlelerin de sonu gelmez.

Pentagram said:
Kürtçü ve kızıl tayfa gelirse bu gösterilerin tüm haklı tarafı gider. Adalet yürüyüşü, terörist yürüşüne döner halkın gözünde. CHP'nin bu iki tayfayı dışlaması lazım başarılı olmak istiyorsa.
Milliyetçi-muhafazakarlara yaranmaya çalışmakla hiçbir şey olmaz asıl. 

Liathbeanna said:
Pentagram said:
Milliyetçi-muhafazakarlara yaranmaya çalışmakla hiçbir şey olmaz asıl.
Milliyetçi-muhafazakarlara karşıtlar diye teröristleri ve kızılları bu tür gösterilerin içerisine almanın hiçbir faydasını göremiyorum. Gayet barışçıl olan bu gösterilerde bile adamlar etrafı yakıp yıkacak, o iğrenç parti flamalarını getirecekler. Ayrıca sevin ya da sevmeyin ülkede bir şeyleri değiştirmek için o sağ kesime de ihtiyacınız var.
Eɢᴢᴀᴍᴀ 案 said:
Kemal bey hala istifa etmedi mi?
AKP'ye karşı en büyük mücadeleyi partiden istifa ederek verebilir aslında.

Liathbeanna said:
Ülkeyi kapatıp gidelim o zaman, bu çok anlamsız bir tepki. Ana muhalefetin milletvekili tutuklanacak ve CHP sessiz mi kalacak buna? Böyle bir tepki gelmezse muhalefeti bastırmaya yönelik hamlelerin de sonu gelmez.
Daha yargı kararı tam belli olmadan böyle bir hamle yapmak saçmalıktan başka bir şey değil. Hem o adamın suçlu olmadığını nereden biliyoruz? O eleman çıkınca ne olacak? Adalet mi gelmiş olacak ülkeye ? Referandum sonrasında yapmaları gereken şeyi şimdi saçma sapan bir şey için yapıyorlarsa ülkeyi kapatalım zaten.

Adalet Yürüyüşü pat diye milletvekili tahliye edilince kesilmeyecek mi. Ee ben ne anlarim kaç yil boyunca mağdur kalmis insanlarin hala magdur olmasindan. Bu yüruyus muhalefeti daha da ressesif duruma duşurur..

Pentagram said:
Daha yargı kararı tam belli olmadan böyle bir hamle yapmak saçmalıktan başka bir şey değil. Hem o adamın suçlu olmadığını nereden biliyoruz? O eleman çıkınca ne olacak?
FETO lafi gecince en anti-AKPsi en yargiya guvenmeyeni dahil herkes bu moda giriyo cok tuhaf gercekten AKP'nin propagandadaki basarisi.

Ainulindalë said:
Adalet Yürüyüşü pat diye milletvekili tahliye edilince kesilmeyecek mi. Ee ben ne anlarim kaç yil boyunca mağdur kalmis insanlarin hala magdur olmasindan. Bu yüruyus muhalefeti daha da ressesif duruma duşurur..
Umarım kesilmez gezinin ayak sesleri bunlar tüm yurda yayılması gerekiyo

Geç kalınmış bir tepki. Eylemin anca işin ucu CHP'ye dokununca başlamış olması çok acı. Yanlış bulmuyorum ama desteklemiyorum da. Adaleti ''herkes'' için aradıklarına dair bir imaj bırakabilmiş değiller benim nazarımda. Bu kadar olan olaydan sonra adaleti kendi başları yanınca aramaya başlamaları destekleyemiyor oluşumda ki en büyük etmen.

http://vatanpartisi.org.tr/genel-merkez/gundem/dogu-perincek-hdp-ile-yurunen-yolda-turkiye-ye-hayir-yoktur-24591

Hemre said:
Ainulindalë said:
Umarım kesilmez gezinin ayak sesleri bunlar tüm yurda yayılması gerekiyo

gezinin ayak sesleri ise bunlar **** geldik.

Pentagram said:
http://vatanpartisi.org.tr/genel-merkez/gundem/dogu-perincek-hdp-ile-yurunen-yolda-turkiye-ye-hayir-yoktur-24591
Şaka maka biri buna perinçeksıvısı enjekte etti galiba. Tayyip'in şu an güç sahibi olması için elinden geleni yapan adamın neyini savunuyon anlamadım ki.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom