Acaba yapımcılar oyunu hiç oynuyor mu?

Users who are viewing this thread

1.5.4 de bir kere girdim baktım değişiklik yok çıktım.
1.5.6 gelmiş kurayım dedim halen aynı tas aynı hamam...

Kuzaitlere katıldım girer girmez Tyal ele geçirdiler bana verdiler. Dinar kalesi Sturgia almış gittim 30 asker vardı içerde ele geçirdim bana vermediler tamam dedim. Tyal önündeki 2 kaleyi aldılar ikisine de katılmadım bana verdiler daha yeni başladık Bismillah teşekkürler hızlı bir başlangıç oldu...

Esas mesele bundan sonra başlıyor!

1- Oyunun ilk 1 yılı normal görevler şunlar bunlar geçirip Kuzaitlere katıldım. 150 gün kadar daha normal geçirdik. Sonra Güney imparatorluğuna bir savaş açtık Sturgia hemen peşine bize savaş açtı. Sturgia ile uğraşırken güneye 2 tane kale 1 şehir kaptırdık. Sonra baktık köyleri yağmalıyorlar diğer garnizonlar azalmış. Ben bekledim ki yapay zeka kırıntısı orduları toplayıp güneyi kurtaracak ana o da ne kuzeye savaş açtık başladık kuzey ile savaşmaya. 600 kişilik mesui ordusu köy yağmalamakla meşgul ? Yav 20 yıl önce çıkan age of empires de bile kaybetmek üzere olduğu bölgeyi savunmaya asker gönderiyor yapay zeka... Ama bu oyunda tüm ama tüm karakterler köy yağmalamak üzere kodlanmış. Sturgia dan swana mı ne öle bi kadın karakter 3 kere yendim her yendiğimde geri saldım ben her salışımda 3 gün sonra 70 tane acemi ile tekrar köy baskınına geliyor. O sadece bir örnek 3 ülke ile savaştayız en az 8-9 kişi benim köylerime baskına geliyor her gönderdiğimde geri geliyor... Hapishaneler soylu doldu taştı kakıldı şehre gidip kılıç dövmeyi bırak esir satmaya gidemiyorum o köyden bu köye o köyden bu köye koştur dur baskına geleni engelle. abicim ben savaşmaktan başka işemeye bile gidemeyecek miyim bu oyunda?

2- Neyse geçelim savaş meydanına. Piyadeleri diziyorum okçuları diziyorum sol arka tarafa kanat oluşturup atlıları diziyorum düşman ile piyadeler yakınlaşınca atlıyı düzgün nizamda hücuma kaldırıyorum ana o ne bi bakıyorum teker teker kimi önde kimi arkada böle karma karış düşmana girmişler hepsinin elinde kargı var 1 tane koltuklanmış kargı vuran yok? Warband da bile durum bu kadar kötü değildi abi bu ne demeye kalmıyor atlılar düşmanın içine dalıyor taaa haritanın öbür ucuna kadar bi manevra alıyor savaş bitmesine yakın geri geliyorlar 2. vuruş için. Bu durumu nisan ayında oyunu aldığım gün ilk gördüm gülmekten klavye fare bırakmıştım ama halen düzelten yok.

3- Oyunu 1 yıl oynadım 1 yıl ticaret yaptım yağmacılara yem olmayayım diye 30 asker ile gezdim yav 1 yıl toplamda 1 yıl gezdim dolaştım artık ezberledim hangi mal kaça alınır kaça satılır 493 saatim var oyunda ana bi baktım üstümde 25bin para hadi olsun 30bin lik de malzeme. Daha hiç zırh silah bilmem ne almadım ha bu ne biçim ekonomi böle ya ? Geldim Baltakhan a mal satıcam baktım tüccarın 8k parası var gene beynimden vurulmuşa döndüm... Tamam fiyatlar normal diyelim o zaman atölye verin el ile müdahale edelim. Demirci atölyesi yaptığımızda odun kömür ham demir işlenmiş demir verelim bize seçtiğimiz zırh silah eşya araç gereci versin onları satalım kendimiz. Köylerden arazi satın alabilelim ele geçirdiğimiz köleleri oralarda çalıştıralım. 100 tane köle ele geçiyorum handa 1k para satıyorum. La 100 adam 100 kişilik iş gücü götürüyorum sana 50 kişilik birliğimin bari 1 günlük maaşı etsin?

4- Oyunda savaşıyorum olmuyor ticaret yapıyorum olmuyor. Ya tüm askerleri lağvedicem bi kalede bekleyip öle bakıcam haritaya ya da 2 yıl demircilik yapıp sonraki her yıl 10 milyon altın kazanıcam. Böle bişi var mı binlerce insan öldürüp kaleler şehirler fethediyoruz (yağma diye bir özellikte yok orası da ayrı da neyse) elimizde para olmuyor ama bi kılıç yapıyoruz ve o kılıcı satıp 500 askerlik ordu yapabiliyoruz bu ne ya ? ekonomi lütfen !!!

5- 500 e 500 falan savaşlar 3-4 dk sürüyor kalanı 1 - 2 dk da bitiyor. Arkadaş tarihe bakıyoruz günler sürüyor savaşlar öle paldır küldür filmlerde bile 20 dk da bitiyor maşallah bizim oyunda 1 dk 13 sn de 250 ölü 250 yaralı... Yapay zeka lütfen biraz canına önem versin. Sürekli saldırı sürekli kılıç savurma sürekli adamı öldürmeye çalışma moral bitti mi de 100 adamın içine dalıp kaçmaya çalışıyor böle bi gerizekalı olur mu yav ?

6- Ülkeler arasında diplomasi diye birşey olacak mı merak ediyorum mesela Kuzaitler güneye saldırırken kuzey ile saldırmazlık gibi ya da güney kuzait saldırısına karşı sturgia ile müttefiklik gibi gibi gibi ?

7- Oyunda tahıl ücreti düşük bir yiyecek ama maşallah bizim askerler olsun düşman askerleri olsun haritanın bir ucundan diğer ucuna köy basmaya gelip gidiyor. Adam Akkalat şehrinden çıktı taaa Battania dibindeki sturgia köyüne baskına gidiyor. Bakam nere gidiyo diye takip ettim yolda yiyecek bitti asker kırılmaya başladı sonra baskında bişeyler aldı sanırım toparlarken buna bi köndüler esir düştü gitti mal. Çok sıkıldım ya oynanacak gibi değil.

8- Kardeşimi ve oyunda aldığım yüksek taktik liderlik becerisi olan birini ve eşimi toplamda 3 kişiye birlik kurduruyorum. MECBUREN bu adamları yanımda tutabilmek için ordu kuruyorum ve onlar ile geziyorum bu seferde ülkemin sahip olduğu ordu miktarı azalıyor ve yarardan çok zararım dokunuyor. Ordum ile savaşa giriyorum ama savaş sonunda o birliklerin sanki benimle bir bağlantısı yokmuş gibi asker/köle/ganimet havuzu herkese ayrı gidiyor. Versene arkadaş bana hepsini istediğime istediğimi vereyim belki hepsini onlara vericem ya da hepsini kendim alıcam? Neyse gittik Dİnar kalesini sturgia ele geçirmişti onu aldık kendimiz anam savaş bitti bi baktım kalede 120 garnizon var. 2 adım yürüdüm benim elemanların birlikleri kiminde 50 kiminde 30 eksilmiş meğer bana sormadan kafalarına göre askeri gitmişler basmışlar oraya. Ulan en geliştirdiğim adamları onlara verdiydim hepsi gitti kaleyi de bana vermedi Boncuk kaldık ortada... Yaverlere kurdurduğum birlikleri ne bi yere yönlendirebiliyorum ne de onlar klanımıza ait mülkü korumaya yelteniyor. Yav geliyorlar köy yağmalayacaklar engel ol arkadaş ya da git kalede ordun ile otur refah bağlılık bilmem ne yükselsin ben şehirde beklerken o da yok. Köyleri devriye gez etraftaki yağmacıları öldür o da yok...

9- Askerleri guruplandırıyoruz 1 de piyade var lütfen onları da kılıçlı ve mızraklı olarak bölebilir misiniz? Oyun esnasında yapması oldukça güç geliyor. Neyse 1 diziyorum 2 diziyorum 3 ve 4 diziyorum neyse sadece 1 ve 3 saldırıya çıkacağım 1.5.0 da ki patch de 1 e basılı tutarken CTRL ile 3 de yaptık mı 1 ve 3 seçiliyordu o iki birliği aynı anda saldırıya kaldırabiliyorduk. Ne oldu ise 1.5.2 den sonra bu özellik çalışmamaya başladı.

10- Oyuna başladığımda param ile 15 asker aldım acemi 3-4 defa çok değil 8-10 kişilik en dandik yağmacı savaşı yaptım askerlerin 6 tanesi eğitimli imparatorluk askeri oldu. 25 er paraya. Yav onların 1 tanesi üstünü başını satsa bu mantıktaki ekonomide 250 kişilik ordu kurar günlük niye bana 15 paraya hayatını riske atsın biraz mantık lütfen. Askerlerin gelişmesi olsun çok güzel ancak hiç bir askerin silahı zırhı gelişmesin sadece karakter özellikleri, silah hünerleri gelişsin. Onlara biz verelim silahı zırhı. Belki ben hafif zırhlı ancak tecrübeli piyade istiyorum hareket kabiliyeti ve hızlı koşması açısından? Öyle bir birim mesela oyunda yok... Yani ne istediğime de gerek yok oyunda mantık olur birazcık 25 para daha ver adamı lejyoner yap üstündeki silah zırh 500 bin altın :grin:

Yapımcı arkadaşlar lütfen oyunu oturup bir müddet oynayın bizim oynadığımız gibi oynayın gerçekten belirttiğim 10 maddeyi göreceksiniz. Aylardır ne yapıyorsunuz bilmiyorum bana hesapta verecek değilsiniz ancak şu maddelere bir el atarsanız oyun hiç değilse oynanır olur. Yeni birşey ekleyin şu da olsun bu da olsun demiyorum sadece bazı düzeltmeler lazım oynanabilirlik açısından.

Last edited:
10- Oyuna başladığımda param ile 15 asker aldım acemi 3-4 defa çok değil 8-10 kişilik en dandik yağmacı savaşı yaptım askerlerin 6 tanesi eğitimli imparatorluk askeri oldu. 25 er paraya. Yav onların 1 tanesi üstünü başını satsa bu mantıktaki ekonomide 250 kişilik ordu kurar günlük niye bana 15 paraya hayatını riske atsın biraz mantık lütfen. Askerlerin gelişmesi olsun çok güzel ancak hiç bir askerin silahı zırhı gelişmesin sadece karakter özellikleri, silah hünerleri gelişsin. Onlara biz verelim silahı zırhı. Belki ben hafif zırhlı ancak tecrübeli piyade istiyorum hareket kabiliyeti ve hızlı koşması açısından? Öyle bir birim mesela oyunda yok... Yani ne istediğime de gerek yok oyunda mantık olur birazcık 25 para daha ver adamı lejyoner yap üstündeki silah zırh 500 bin altın :grin:
Abi bence olmalı zaten kendi krallığımızı kurduğumuzda kendi birliklerimizin herşeyi bedeliyle biz seçmeliyiz.
6- Ülkeler arasında diplomasi diye birşey olacak mı merak ediyorum mesela Kuzaitler güneye saldırırken kuzey ile saldırmazlık gibi ya da güney kuzait saldırısına karşı sturgia ile müttefiklik gibi gibi gibi ?
Bu ilerleyişle ben bir diplomasi modunun fazlasını beklerdim 2020 M&B serisinden ama yan yattı gibi o hayalim.

1.5.4 de bir kere girdim baktım değişiklik yok çıktım.
1.5.6 gelmiş kurayım dedim halen aynı tas aynı hamam...

Kuzaitlere katıldım girer girmez Tyal ele geçirdiler bana verdiler. Dinar kalesi Sturgia almış gittim 30 asker vardı içerde ele geçirdim bana vermediler tamam dedim. Tyal önündeki 2 kaleyi aldılar ikisine de katılmadım bana verdiler daha yeni başladık Bismillah teşekkürler hızlı bir başlangıç oldu...

Esas mesele bundan sonra başlıyor!

1- Oyunun ilk 1 yılı normal görevler şunlar bunlar geçirip Kuzaitlere katıldım. 150 gün kadar daha normal geçirdik. Sonra Güney imparatorluğuna bir savaş açtık Sturgia hemen peşine bize savaş açtı. Sturgia ile uğraşırken güneye 2 tane kale 1 şehir kaptırdık. Sonra baktık köyleri yağmalıyorlar diğer garnizonlar azalmış. Ben bekledim ki yapay zeka kırıntısı orduları toplayıp güneyi kurtaracak ana o da ne kuzeye savaş açtık başladık kuzey ile savaşmaya. 600 kişilik mesui ordusu köy yağmalamakla meşgul ? Yav 20 yıl önce çıkan age of empires de bile kaybetmek üzere olduğu bölgeyi savunmaya asker gönderiyor yapay zeka... Ama bu oyunda tüm ama tüm karakterler köy yağmalamak üzere kodlanmış. Sturgia dan swana mı ne öle bi kadın karakter 3 kere yendim her yendiğimde geri saldım ben her salışımda 3 gün sonra 70 tane acemi ile tekrar köy baskınına geliyor. O sadece bir örnek 3 ülke ile savaştayız en az 8-9 kişi benim köylerime baskına geliyor her gönderdiğimde geri geliyor... Hapishaneler soylu doldu taştı kakıldı şehre gidip kılıç dövmeyi bırak esir satmaya gidemiyorum o köyden bu köye o köyden bu köye koştur dur baskına geleni engelle. abicim ben savaşmaktan başka işemeye bile gidemeyecek miyim bu oyunda?

2- Neyse geçelim savaş meydanına. Piyadeleri diziyorum okçuları diziyorum sol arka tarafa kanat oluşturup atlıları diziyorum düşman ile piyadeler yakınlaşınca atlıyı düzgün nizamda hücuma kaldırıyorum ana o ne bi bakıyorum teker teker kimi önde kimi arkada böle karma karış düşmana girmişler hepsinin elinde kargı var 1 tane koltuklanmış kargı vuran yok? Warband da bile durum bu kadar kötü değildi abi bu ne demeye kalmıyor atlılar düşmanın içine dalıyor taaa haritanın öbür ucuna kadar bi manevra alıyor savaş bitmesine yakın geri geliyorlar 2. vuruş için. Bu durumu nisan ayında oyunu aldığım gün ilk gördüm gülmekten klavye fare bırakmıştım ama halen düzelten yok.

3- Oyunu 1 yıl oynadım 1 yıl ticaret yaptım yağmacılara yem olmayayım diye 30 asker ile gezdim yav 1 yıl toplamda 1 yıl gezdim dolaştım artık ezberledim hangi mal kaça alınır kaça satılır 493 saatim var oyunda ana bi baktım üstümde 25bin para hadi olsun 30bin lik de malzeme. Daha hiç zırh silah bilmem ne almadım ha bu ne biçim ekonomi böle ya ? Geldim Baltakhan a mal satıcam baktım tüccarın 8k parası var gene beynimden vurulmuşa döndüm... Tamam fiyatlar normal diyelim o zaman atölye verin el ile müdahale edelim. Demirci atölyesi yaptığımızda odun kömür ham demir işlenmiş demir verelim bize seçtiğimiz zırh silah eşya araç gereci versin onları satalım kendimiz. Köylerden arazi satın alabilelim ele geçirdiğimiz köleleri oralarda çalıştıralım. 100 tane köle ele geçiyorum handa 1k para satıyorum. La 100 adam 100 kişilik iş gücü götürüyorum sana 50 kişilik birliğimin bari 1 günlük maaşı etsin?

4- Oyunda savaşıyorum olmuyor ticaret yapıyorum olmuyor. Ya tüm askerleri lağvedicem bi kalede bekleyip öle bakıcam haritaya ya da 2 yıl demircilik yapıp sonraki her yıl 10 milyon altın kazanıcam. Böle bişi var mı binlerce insan öldürüp kaleler şehirler fethediyoruz (yağma diye bir özellikte yok orası da ayrı da neyse) elimizde para olmuyor ama bi kılıç yapıyoruz ve o kılıcı satıp 500 askerlik ordu yapabiliyoruz bu ne ya ? ekonomi lütfen !!!

5- 500 e 500 falan savaşlar 3-4 dk sürüyor kalanı 1 - 2 dk da bitiyor. Arkadaş tarihe bakıyoruz günler sürüyor savaşlar öle paldır küldür filmlerde bile 20 dk da bitiyor maşallah bizim oyunda 1 dk 13 sn de 250 ölü 250 yaralı... Yapay zeka lütfen biraz canına önem versin. Sürekli saldırı sürekli kılıç savurma sürekli adamı öldürmeye çalışma moral bitti mi de 100 adamın içine dalıp kaçmaya çalışıyor böle bi gerizekalı olur mu yav ?

7- Oyunda tahıl ücreti düşük bir yiyecek ama maşallah bizim askerler olsun düşman askerleri olsun haritanın bir ucundan diğer ucuna köy basmaya gelip gidiyor. Adam Akkalat şehrinden çıktı taaa Battania dibindeki sturgia köyüne baskına gidiyor. Bakam nere gidiyo diye takip ettim yolda yiyecek bitti asker kırılmaya başladı sonra baskında bişeyler aldı sanırım toparlarken buna bi köndüler esir düştü gitti mal. Çok sıkıldım ya oynanacak gibi değil.

8- Kardeşimi ve oyunda aldığım yüksek taktik liderlik becerisi olan birini ve eşimi toplamda 3 kişiye birlik kurduruyorum. MECBUREN bu adamları yanımda tutabilmek için ordu kuruyorum ve onlar ile geziyorum bu seferde ülkemin sahip olduğu ordu miktarı azalıyor ve yarardan çok zararım dokunuyor. Ordum ile savaşa giriyorum ama savaş sonunda o birliklerin sanki benimle bir bağlantısı yokmuş gibi asker/köle/ganimet havuzu herkese ayrı gidiyor. Versene arkadaş bana hepsini istediğime istediğimi vereyim belki hepsini onlara vericem ya da hepsini kendim alıcam? Neyse gittik Dİnar kalesini sturgia ele geçirmişti onu aldık kendimiz anam savaş bitti bi baktım kalede 120 garnizon var. 2 adım yürüdüm benim elemanların birlikleri kiminde 50 kiminde 30 eksilmiş meğer bana sormadan kafalarına göre askeri gitmişler basmışlar oraya. Ulan en geliştirdiğim adamları onlara verdiydim hepsi gitti kaleyi de bana vermedi Boncuk kaldık ortada... Yaverlere kurdurduğum birlikleri ne bi yere yönlendirebiliyorum ne de onlar klanımıza ait mülkü korumaya yelteniyor. Yav geliyorlar köy yağmalayacaklar engel ol arkadaş ya da git kalede ordun ile otur refah bağlılık bilmem ne yükselsin ben şehirde beklerken o da yok. Köyleri devriye gez etraftaki yağmacıları öldür o da yok...

9- Askerleri guruplandırıyoruz 1 de piyade var lütfen onları da kılıçlı ve mızraklı olarak bölebilir misiniz? Oyun esnasında yapması oldukça güç geliyor. Neyse 1 diziyorum 2 diziyorum 3 ve 4 diziyorum neyse sadece 1 ve 3 saldırıya çıkacağım 1.5.0 da ki patch de 1 e basılı tutarken CTRL ile 3 de yaptık mı 1 ve 3 seçiliyordu o iki birliği aynı anda saldırıya kaldırabiliyorduk. Ne oldu ise 1.5.2 den sonra bu özellik çalışmamaya başladı.

Yapımcı arkadaşlar lütfen oyunu oturup bir müddet oynayın bizim oynadığımız gibi oynayın gerçekten belirttiğim 10 maddeyi göreceksiniz. Aylardır ne yapıyorsunuz bilmiyorum bana hesapta verecek değilsiniz ancak şu maddelere bir el atarsanız oyun hiç değilse oynanır olur. Yeni birşey ekleyin şu da olsun bu da olsun demiyorum sadece bazı düzeltmeler lazım oynanabilirlik açısından.
söylediklerinin çoğuna katılsam da aslında çoğu olayın olmamasının sebebi oyuncunun birden güçlenmesini ve snowball olayını tetiklememesi için olduğunu düşünüyorum.geçtiğimiz günlerde ''tam anlamıyla Yağma'' diye bir konu açtım,mexxico cevap verdi.tıpkı senin söylediğin gibi neden yağmayı tamamen yapamıyoruz,ya da bir şehir feth etmemize rağmen ekonomimiz doğru düzgün artmıyor gibi sorular sordum.aldığım cevaplara konudan bakabilirsin.

bunun dışında söylediklerinin çoğu yapay zekayla ilgili ve hepsine katılıyorum.çok mantıksız olaylar var açıkçası ve insanın canını sıkıyor.tek umudum şuana kadar bu alana bir güncelleme gelmemiş olması.belki biraz raya oturtulur zamanla.ancak beklentiyi ne kadar aşağıya çekersek o kadar iyi olacak,çünkü bu saatten sonra süper ve detaylı şeyler gelmeyeceğine eminim .

6.madde de söylediğin müttefik tarzı olayların geleceğine inanıyorum.

ayrıca şuan kendi oyunumda snowball yok denecek gibi en son gelen yama gerçekten işe yaradı.normalde 1 senede yok olan sturgia tek bir şehir bile kaybetmedi.tek sorun khuzait hala çok güçlü ve kuzey güney imparatorluklarını hala işgale meyilli.

Olay yapımcıların oturup oynaması değil cidden oyunun belli kısımlarına odaklanmış insanlardan tavsiye almaları almalarıyla bitirmeyip uygulamaları.
Hiç yapmıyorlar diyemem hiç ilerleme yok da diyemem ama 2 ileri 1 geri ile olacak iş değil oyunun topluluğunu soğutuyorlar ama sanıyorum ki forum dışında kalmayı başarmış oyun kitlesi oyundan gayet mutlu tek takılıp oyunu oynarken zaten sıkıntılar göze pek çarpmıyor olay üstüne konuşunca çıkıyor ortaya.
Ayrıca farklı farklı threadlar açıp dikkat çekmek mümkün değil modların baktığı Bannerlord Tartışma Konusu var bu yazını oraya yazsaydın çok daha iyi olurdu.

söylediklerinin çoğuna katılsam da aslında çoğu olayın olmamasının sebebi oyuncunun birden güçlenmesini ve snowball olayını tetiklememesi için olduğunu düşünüyorum.
mesela hangisi snowball tetikler ?

beklentiyi ne kadar aşağıya çekersek o kadar iyi
bir tane birim eklensin bir tane şehir eklensin bir tane görev eklensin istemiyorum ki kardeş. sadece mevcut olanlar iyileştirilsin. beklenti yok yani. atlı bir kere vuruyor savaş bittikten sonra geri geliyor daha neyi aşağı çekeyim?

şuan kendi oyunumda snowball yok denecek gibi
snowball çözümünü ülkelerdeki karakterlere ortak para havuzu oluşturarak çözdüler. artık yenilen ülkelerde ezilmiş karakterlere diğer karakterlerin parasından bir miktar gidiyor ve onlar da tekrar olaya dahil olabiliyor. bu şekilde çözmüşler. ekonomiyi düzeltmeden havuz oluşturup karakterlere oradan para veriyorlar. ekonomiyi düzelttiklerinde ise tekrar aynı olay olacak. bu sefer de iyi ilerleyen krallıklardaki tüm herkes aşırı zengin olacak ve tüm orduları en seçkin olacak gene snowball olacak. yani yeni gelen yama ekonomi düzeltilene kadar kısmi bir durum kurtarma başka birşey değil.

tam anlamıyla Yağma
okumuştum. tam anlamı ile yağma istemiyorum saçma olur zaten. savaş sonrası ölen askerlerin kullanılabilecek malzemeleri düşüyor ganimet havuzuna diye yorum yapıyorum kendimce de biraz güzel oluyor. sadece benim klanımın birlikleri tarafından benim bulunduğum savaştaki ganimet bana gelsin. yani ben 100 kişiyim kardeşim 100 kişi eşim 100 kişi yoldaşım 100 kişi benim klanımdan savaşta 400 kişilik 4 birlik var. açılan ganimet havuzu 4 birliğe düşen olsun, alacaklarımı içinden alayım altta yeşil tamam devam et butonuna bastığımda kalanı diğer 3 birliğe dağıtılsın bunu belirtmek istedim 8. maddede.

çünkü bu saatten sonra süper ve detaylı şeyler gelmeyeceğine eminim
1. maddede belirttiğim gibi köy baskınına gelenleri savunmak haricinde birşeyler yapabilmeliyim. oyun oynanmayacak düzeyde sıkıcı oluyor 1 şehir 2 kale sahibi olduğunda. öle 5 şehir 10 kale demiyorum ha o zaman zaten 1 tane yağma edilmedik yerin kalmaz çünkü klanındaki birlikler hiç bir işe yaramıyor...

modların baktığı Bannerlord Tartışma Konusu var bu yazını oraya yazsaydın
sen iletirsen sevinirim. teşekkür ederim ayrıca

forum dışında kalmayı başarmış oyun kitlesi
gerçek hayatta tanıdığım 2 kişi, steam de tanıdığım 3 kişi dediğin kişilerden. toplam 5 kişi tanıyorum foruma girmeden oynayan. özel mesaj atıyorum napıyorsunuz oyun nasıl diye? çok süper boyna savaşıyoruz dünyayı ele geçirmek üzereyim diyorlar. şehirde oturup oynadınız mı diye sorduğumda öle bişey yok al eline kılıcı bin atına yallah diyorlar. oyun bu olmuş :grin: kim sorarsa açık dünya oyunu :grin: :grin: :grin: süper mario :razz:

Abi bence olmalı zaten kendi krallığımızı kurduğumuzda kendi birliklerimizin herşeyi bedeliyle biz seçmeliyiz.
Aynen. birlik seçmesekte olur aynı birimler olsun aynı birlikler olsun. Ya ekleme hiç bişey yapmasınlar uğraşmasınlar. Sadece belirttiğim düzeltmeleri yapsınlar gerçekten oyun oynanabilirlik açısından çok farklı olur. Yeni birşey eklenmesini artık istemiyoruz tüy müy kalmadı. Sadece mevcut düzeltmeleri yapsınlar yeter. Ama aldığımız acemide elinde mızrak, kalkan üstünde şapka kazak ayakkabı ile başlasın imparatorluk lejyoneri oluncaya dek böle gelişsin. Silahını zırhını biz verelim. Askerlere bir havuz açalım ordan edinsinler. Tornadan çıkmış gibi 100 askerin 100 ü de aynı

Last edited:
mesela hangisi snowball tetikler ?

bir tane birim eklensin bir tane şehir eklensin bir tane görev eklensin istemiyorum ki kardeş. sadece mevcut olanlar iyileştirilsin. beklenti yok yani. atlı bir kere vuruyor savaş bittikten sonra geri geliyor daha neyi aşağı çekeyim?

snowball çözümünü ülkelerdeki karakterlere ortak para havuzu oluşturarak çözdüler. artık yenilen ülkelerde ezilmiş karakterlere diğer karakterlerin parasından bir miktar gidiyor ve onlar da tekrar olaya dahil olabiliyor. bu şekilde çözmüşler. ekonomiyi düzeltmeden havuz oluşturup karakterlere oradan para veriyorlar. ekonomiyi düzelttiklerinde ise tekrar aynı olay olacak. bu sefer de iyi ilerleyen krallıklardaki tüm herkes aşırı zengin olacak ve tüm orduları en seçkin olacak gene snowball olacak. yani yeni gelen yama ekonomi düzeltilene kadar kısmi bir durum kurtarma başka birşey değil.

okumuştum. tam anlamı ile yağma istemiyorum saçma olur zaten. savaş sonrası ölen askerlerin kullanılabilecek malzemeleri düşüyor ganimet havuzuna diye yorum yapıyorum kendimce de biraz güzel oluyor. sadece benim klanımın birlikleri tarafından benim bulunduğum savaştaki ganimet bana gelsin. yani ben 100 kişiyim kardeşim 100 kişi eşim 100 kişi yoldaşım 100 kişi benim klanımdan savaşta 400 kişilik 4 birlik var. açılan ganimet havuzu 4 birliğe düşen olsun, alacaklarımı içinden alayım altta yeşil tamam devam et butonuna bastığımda kalanı diğer 3 birliğe dağıtılsın bunu belirtmek istedim 8. maddede.

1. maddede belirttiğim gibi köy baskınına gelenleri savunmak haricinde birşeyler yapabilmeliyim. oyun oynanmayacak düzeyde sıkıcı oluyor 1 şehir 2 kale sahibi olduğunda. öle 5 şehir 10 kale demiyorum ha o zaman zaten 1 tane yağma edilmedik yerin kalmaz çünkü klanındaki birlikler hiç bir işe yaramıyor...
3 ve 4 tetikleyebilir bence.ama en doğru cevabı dev'ler verir tabi bilemiyorum.

mevcut olanlar iyileştirilsin diyorsun da demekki o da o kadar kolay değil.mesela benim de çok sinirimi bozan bir olay var,yapay zeka savaşın ortasında arkasına bakmadan kaçıyor.bu oyun çıktığında beri olan birşey.ama hala düzeltilemedi.ya da kuşatmalarda merdiven çıkamayan yapay zeka,hala aynı.

snowball nasıl çözüldü ve daha sonrasında tekrar eder mi bilemem,şuanki oyumun üzerinden yorum yapıyorum sadece.

oyun oldukça eksik bu bir gerçek.kendimden örnek vermem gerekirse en sinir olduklarımdan olan şey nüfuz sistemini doğru düzgün kullanamamak.mesela 50 kişi ile 300 kişilik ordunun karşısına çıkıyorsun,normal olarak yeniliyorsun ancak cesaret göstermişsin.oyun ise bunu ödüllendirmiyor,sana ne nüfuz ne de nam veriyor.arkadaş asıl böyle bir durumda ben güçlenmeliyim,namım artmalı.
ya da oylamalarda en fazla 100 nüfuz kullanabiliyoruz,1000 nüfuzum var ama etki edemiyorum.

İşin parlak tarafında aslında pek çok şey de düzeltiliyor fakat oynanışta pek fark edilebilecek şeyler değiller çoğu bazı göz önünde olup hala düzeltilemeyen şeylerin de ya bir yolu bulunamamış ya da o düzelince başka şeyin ayarı bozuluyor fakat koskoca TW böyle şeylere çare bulabilir sanıyorum...
Ayrıca snowball efekti düzeltiliyor diye biliyorum yoğun çalışma olan kısımlardan biri

öle bişey yok al eline kılıcı bin atına yallah diyorlar.
Olay bu zaten ben Warband oynarken gayet de böyle oynadım o sıralar dünyayı ele geçiriyorum bana ne havada kalmış cesetten dolaşan atlılardan isterse Kalradya'nın öteki ucundan dönüp gelsin savaşa.
Ama böyle bir yapımın hak ettiği şey bu değil SP kısmında açtığın için konuyu multiye giremiyorum fakat kesinlikle inanılmaz potansiyeli var SP oynayıp forumdan uzak olan oyuncuları da oyundan soğutmamak için SP odaklı giderken multidekiler kan ağlıyor.

oyun oldukça eksik bu bir gerçek.kendimden örnek vermem gerekirse en sinir olduklarımdan olan şey nüfuz sistemini doğru düzgün kullanamamak.mesela 50 kişi ile 300 kişilik ordunun karşısına çıkıyorsun,normal olarak yeniliyorsun ancak cesaret göstermişsin.oyun ise bunu ödüllendirmiyor,sana ne nüfuz ne de nam veriyor.arkadaş asıl böyle bir durumda ben güçlenmeliyim,namım artmalı.
ya da oylamalarda en fazla 100 nüfuz kullanabiliyoruz,1000 nüfuzum var ama etki edemiyorum.
onu bile yapmasa atıyorum düşman komutanı ile dövüşüp galip gelince ya da onu yıkınca sana ek 2 nam versin 10 nüfuz versin bir işe yarasın. kral için ayrı puan bilmem ne
ya geliştirmek için oyunu isteseler gerçekten ucu açık ama dandik dundik saçma sapan şeylere boğulmuş gidiyorlar. oyunu düzeltmek oynanabilir yapmaktan çok uzak bir politikadalar

onu bile yapmasa atıyorum düşman komutanı ile dövüşüp galip gelince ya da onu yıkınca sana ek 2 nam versin 10 nüfuz versin bir işe yarasın. kral için ayrı puan bilmem ne
ya geliştirmek için oyunu isteseler gerçekten ucu açık ama dandik dundik saçma sapan şeylere boğulmuş gidiyorlar. oyunu düzeltmek oynanabilir yapmaktan çok uzak bir politikadalar
oyunun potansiyeli gerçekten inanılmaz boyutta.çıkıştan beri verilen öneriler zaten bunu kanıtlar nitelikte.politikaları bana göre de yanlış ama sebeplerden biri de,casual oyuncular için oyunu basit yapma çabası.sadece oyunu bizim gibi gerçekçi ortaçağcılar alsa istedikleri rakama ulaşamayacaklar.
gönül ister ki bize istediğimiz o oyunu versinler,casual oyuncular basitliğe boğulmuş bir mod indirip o şekilde oynasın :grin:

Yapay zekanın savaş açma kararlarını belli formüllere göre alıyor benim bildiğim. Eğer karlı olacağını anlarsa savaş açıyor, sende bug olmuş olabilir çünkü aynı anda 2 tane savaşa bile girmiyorlar bende, hemen barış yapıyorlar. Veya Khuzaitler çok güçlü olduğundan onlraın yapay zekasına nerf yapılmış olabilir.
Bu gerçekçi bir şey, atlar canlı varlıklar ve savaş meydanında kusursuz duramıyorlar. Aynı anda charge'a başlayıp aynı pozisyonda gitmek çok zor, özellikle savaşta. Filmlerde gördüğümüz o kusursuz her taraf eşit charge genelde efekt oluyor zaten. Haritada çok ileri gitmesi ise durumdan duruma iyi geliyor, vur kaç yapıyorlar gibi oluyor, bence yine güzel.
ekonomi kötü şu an ona bir şey diyemem
0-F1-F3 yapmadığına emin misin? 500v500 savaşlar bende 10 dakika falan sürüyor.
Müttefiklik eklenecek dediler, saldırmazlık paktı falan zaten halihazırda mekanik olarak oyunda var sadece diplomasiye enjekte etmeleri lazım.
Yapay zekanın haritada karar alması üzerine çalışılıyor diye biliyorum
klandakileri detaylı kontrol etme Ocak ayında gelecek
bunu araştırıcam, sadece bende çalışmıyor sanıyordum.
Oyunu kolayda oynuyor olabilir misin? 3-4 8-10 kişilik yağmacı savaşında maksimum 7-8 tane asker 1 seviye atlıyor bende. Vlandia olmama rağmen. Diğer dediğin ise, hayır. Mount & Blade oynuyoruz. Her şey mantıklı olacak diye bir şey yok, bu sistem gayet güzel.

Dün gece 3 te mexxico okudu bu konuyu, dikkate alınabilecek veya güzel olan maddeleri not almıştır diye düşünüyorum. Belki de yazıyı hiç okumamış da olabilir ama okumuştur bence :grin:

oynuyorlar deniyorlar ama 100bin kişinin oynayıp 1 2 kişiye denk gelen hataları çözüyorlar sürekli. hiç yenilik yok savaş savaş savaş. ne diploması var ne evlilik var ne de diyalog var. dışı çok güzel görünen içi çürük bir meyve gibi

oynuyorlar deniyorlar ama 100bin kişinin oynayıp 1 2 kişiye denk gelen hataları çözüyorlar sürekli. hiç yenilik yok savaş savaş savaş. ne diploması var ne evlilik var ne de diyalog var. dışı çok güzel görünen içi çürük bir meyve gibi
bence tam tersi, dışı kötü görünüyor ama aslında içinde güzel bir oyun. Sadece üzerinde çok çalışılması gerekiliyor.

Bahsettiğin askerlerin hünerleri gelişsin silah zırları biz verelim olayı şahsen bende dahil olmak üzere bazı kesimi bayar. Çünkü 200-300 kişilik ordu ve yoldaşlarımın birlikleri ile geziyorum. Bir savaş oluyor oyun zorluğundan dolayı zaten çoğu ölüyor hem kendi orduma hem yoldaşlarımın birliklerine ( yoldaşlar düzgün asker kasamadığından) asker bul yükselt derken bir de teker teker silah zırh diz uğraşılmaz. Ayrıca bir şey eklemek istiyorum, 3-4 tane yoldaşa birlik kurduktan sonra saçma bir para akışı geliyor. İlk başta acaba oyun yoldaşlarımın savaşlarda aldığı yağma ve ganimetlerin parasını mı veriyor diye düşündüm ancak haritada tüm birlikler boş boş geziyor, herkes birbiriyle barışta ancak bana bu birliklerden 2000 dinara yakın günlük para geliyor. Kervanlar bunun yarısı kadar anca para getiriyor, ilginç.

Bende bu köyler konusunda çok katılıyorum . Oyunda lordların %70 i ordu kuruyorsa %30 u köy yağmalamaya geliyor bizim taraftada aynı şekil olunca köyleri sadece oyuncu koruyor . Yoldaşlarıda yönlendiremediğinden köy koruma döngüsüne giriyo oyun . 1.4.2 de 30-35 tane lord kalede esir tutuyordum yine köylere geliyorlardı bıkmıştım oyundan. Yani bide kendi kültüründeki köyler adamın 3 gün önce aldığımız köyleri yağmalamaya geliyor halbuki onlar senin halkındı 3 gün önce bide milis sayısı yenilenmeye fırsat bulamadığı için köy aldığında kanser kere kanser oluyosun.

Çünkü 200-300 kişilik ordu ve yoldaşlarımın birlikleri ile geziyorum. Bir savaş oluyor oyun zorluğundan dolayı zaten çoğu ölüyor hem kendi orduma hem yoldaşlarımın birliklerine ( yoldaşlar düzgün asker kasamadığından) asker bul yükselt derken bir de teker teker silah zırh diz uğraşılmaz
herşeyini tek tek uğraşmayacaksın. havuz olacak 6 sayfalık tier1 - tier2... - tier6 elindeki malzemeleri oraya koyacaksın oradaki askerler kendilerine çekecek ordan istediğini giyecek.

köy koruma döngüsüne giriyo oyun
hiç bir özel başarı sergilemeden bana 2 kale 1 şehir verdiler. şuan resmen dediğini yaşıyorum 3 devlet ile savaşıyoruz bunaldım resmen oyunu kapattım silesim geldi bu konuyu açtım belki gören olur diye. Oyundaki karakterlerde köy yağmalama kodu konulmuş başka kod yok...

hiç yenilik yok savaş savaş savaş
ne ticaret yapabiliyorsun ne birşey her ay patch geliyor bilmem kaç gigabyte indir indir bekliyoruz heyecan ile bir tane düzgün birşey yok oyunu oynanabilir kılan...

bu sistem gayet güzel.
kardeş 10 maddenin 9 tanesi için senlik problem yok. sen demek ki oyunu keyifle bu hali ile beğeniyorsun sana bir sözüm yok boşver. elinde kılıç sadece savaş savaş savaş bu bir savaş oyunu değil bunun için oynamıyoruz bunu ifade etmeye çalıştım. ryse son of rome oyunundan farklı bir oyun bu ya da honor gibi birşey değil. bunda karakter geliştirme oynamaya çalışıyoruz bir karakterimiz var ve seçimlerimiz doğrultusunda oyuna yön veriyoruz. bahsettiğimiz şikayetler ise bilmem kaç tane yama geldi halen daha oyunda savaş harici birşey yapılmıyor... şehre üstümdeki malları satmaya dahi gidemiyorum diyorum köy baskınları ile uğraşmaktan. kaleye değil şehre koyayım dedim esirleri uriskala kalesinden tyal şehrine gidemedim daha nasıl oyun güzel anlamıyorum ? 0-f1-f3 diyorsun onu ben yapmıyorum hatta 30 sn savaş uzasın diye ordumu haritanın bitiş noktasına geri çekiyorum da düşman az daha yürüsün savaş uzasın diyorum paldır küldür saldırıyorlar.

Back
Top Bottom