5 Şubat 2017 Beşiktaş - Fenerbahçe Ziraat Türkiye Kupası Maçı

Users who are viewing this thread

Maç Fener yarısahasında geçiyor. Sıkıcı maç değil. Sinir bozucu olan hakem. Bir de RvP maçı çevirecek o hareketi yaptı, Tosic yedi. Bıraksalar öldürürdü onu orada.

Maçın ilk yarısı boş beleş geçti. Beraberliğe çıkmış bir Fenerbahçe var ortada. Son dakikalarda çıkan kırmızı kart konusunda maçın başından beri sert oynanan oyuna kart göstermezse olacağı buydu. Topsuz alanda yaşanan gerginlikler çok fazla maçta. Fenerbahçe'nin rakibi yenmekten ziyade yıpratmaya oynadığı bir maç görüyorum.

Yorumcu sustur seçeneği eklensin maçlara. Erman Toroloğlu'nu duymak istemiyorum.

RvP zaten sırf çirkeflik için çıkmış. Kırmızı yemesi için daha ne yapması gerekiyor merak ediyorum.

Allah rakibin de onurlusunu versin napalım. Keşke ülkemizde çirkeflikler yapılmasa. Sırf provoke ve tahrikle maçta kazanılabiliyormuş.

Pentagram said:
RvP zaten sırf çirkeflik için çıkmış. Kırmızı yemesi için daha ne yapması gerekiyor merak ediyorum.

Kardeş gözünüzü seviyim şu at gözlüklerini çıkarın. Eleştiriceksen bir tek Fenerbahçeyi/RvP'yi eleştirme bir zahmet kendi takımını ve taraftarını da eleştir.

Pentagram said:
Allah rakibin de onurlusunu versin napalım. Keşke ülkemizde çirkeflikler yapılmasa. Sırf provoke ve tahrikle maçta kazanılabiliyormuş.

Hmm ok o zaman.

İki büyük yanlış vardı maçta; biri golün verilmesi diğeri de tek taraflı çıkan kırmızı kart. Gerçi Cenk'e çıkan kart da hakemin olaya müdahale etmiyor oluşundandı ama... Bunun haricindeki hatalar ikinci yarıda iki tarafta da hemen hemen aynı sayıdaydı. Ayrıca Volkan ve Persie de güzel şeyler yapmadı.

Maç öyle kazanılabiliyorsa bunun da bir sebebi var tabi. Kiev maçından sonra yine Beşiktaş'ın psikolojik baskıya yenildiğini gördük. Hakem kötü kararlar verebilir, karşı takım oyuncuların üstüne oynayabilir ama ona karşı dayanacak kadar sağlam olmak lazım. Türk takımları yurt dışında da hep bu tür baskı yüzünden saçmalıyor.

Taraftar da baya suçlu. Ben Fenerbahçe tezahüratları duyabildim mesela. Olmamalı böyle bir şey. Sahaya atlamak tamamiyle absürt bir olay, yedek oyuncunun sahaya girmesi daha beter. Ülkede kimsenin adaletten tatmin olmadığı bir dönemde bu tür olaylara sinirlenilmemesi beklemek mantıksız tabi ama keşke bu tür olayları kavga dövüşe dönüştürmeden çözebilecek bir refah düzeyine ulaşmış olsaydık.

Felix said:
hmm ok'la geçiştirilecek bi durum yok. Türlü türlü çirkefliği sırf oyun dursun diye beşiktaş yapmadıç

Deplasman takımı olan Fenerbahçe, zaten Beşiktaş'ın yapması normal olmazdı. Sanki sizin oyuncular hiç son dakikalarda yatmadı mı? Veya gergin bir maçta hiç mi çirkeflik yapmadı? Yapılmasını doğru bulmuyorum ama bunlar ne yazık ki Türkiye liginin senelerdir şahit olduğu olaylar. Sanki ilk defa olmuş gibi konuşmanın lüzumu yok.

Goker said:
Taraftar da baya suçlu. Ben Fenerbahçe tezahüratları duyabildim mesela. Olmamalı böyle bir şey. Sahaya atlamak tamamiyle absürt bir olay, yedek oyuncunun sahaya girmesi daha beter. Ülkede kimsenin adaletten tatmin olmadığı bir dönemde bu tür olaylara sinirlenilmemesi beklemek mantıksız tabi ama keşke bu tür olayları kavga dövüşe dönüştürmeden çözebilecek bir refah düzeyine ulaşmış olsaydık.

Bu kısım da çok önemli bir nokta. Fenerbahçe taraftarı maç boyunca resmen dalga geçti, Beşiktaş taraftarı ile. Zaten olayları geren noktalardan biri de buydu. İzin vermiceksin kendi stadında başka seslerin baskın olmasına. Ha bastıramıyorsan da, en azından yabancı madde, sahaya girme gibi olaylar yapmıcaksın.

Kusura bakmayın da karşınızda ki takım Fenerbahçe, hava girerseniz aklınızı alır.Öyle yada böyle. Bahane üretmeyin boşuna tebrik edin geçin.

Goker said:
Maç öyle kazanılabiliyorsa bunun da bir sebebi var tabi. Kiev maçından sonra yine Beşiktaş'ın psikolojik baskıya yenildiğini gördük. Hakem kötü kararlar verebilir, karşı takım oyuncuların üstüne oynayabilir ama ona karşı dayanacak kadar sağlam olmak lazım. Türk takımları yurt dışında da hep bu tür baskı yüzünden saçmalıyor.
Haklısınız.

Hemen kendi takımınızı da eleştirinci gelmiş.  :lol: Oyunu en baştan geren, türlü türlü gerginlik yaratan kim? Ben sahada oynanan futbol hakkında konuşuyorum, taraftarı katarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın lütfen ya, komik oluyorsunuz. O ayrı bir tartışma konusu zaten, gerekli görülürse ceza da verilir. Ama taraftara dil çıkaran, oyunu bilerek yavaşlatanların da kim olduğu belli. İzlediğim en zevksiz maçlardan birisiydi.

Bu arada hmm ok diyince havalı olmuyorsun veya beni aşağılamış olmuyorsun. Cevap bile verilmemesi gereken birisi olduğun aşikar da neyse.

Flecha said:
Kusura bakmayın da karşınızda ki takım Fenerbahçe, hava girerseniz aklınızı alır.Öyle yada böyle. Bahane üretmeyin boşuna tebrik edin geçin.
Seviye belli işte. Bir fanatikten de daha fazlası beklenemezdi zaten. :d

Abi herifler daha 5. dakikadan süreye oynamaya başladı ki bunu Pentagram la birlikte izlerkende söylemiştim süreye oynadıklarını. 2. yarıyı izlemediğim için olayları görmedim. Zevksiz bir maçtı bana göre zaten. Tebrik edip geçeyim.

Oyunun yavaşlatılmasına karşı olmak çok idealist bir oyun anlayışından geliyor olsa gerek. Beşiktaş - Galatasaray maçında da çok garip bir tepki vardı bu tür yavaşlatmalara karşı. Rocket League'de rakibin arabasına çarpan veya patlatanlara gösterilen tepkiyi andırıyor. Ama oyunda o hareketler maç kazandırıyor ve yasak değil.

Najpiękniejszy said:
Abi herifler daha 5. dakikadan süreye oynamaya başladı ki bunu Pentagram la birlikte izlerkende söylemiştim süreye oynadıklarını.

Tabii ki süreye oynıcaklar, ne yapıcaklardı başka? İsterseniz kaleyi açsınlar bi' de gol atın? Hayatınızda hiç diğer ligleri izlediniz mi ya? Oralarda bile yapılan şeyler bunlar, futbolun içinde yani yıllardır. İlk defa olmuyor. Ha tasvip etmiyorum o ayrı konu ama yinede.

Pentagram said:
Goker said:
Haklısınız.

Hemen kendi takımınızı da eleştirinci gelmiş.  :lol: Oyunu en baştan geren, türlü türlü gerginlik yaratan kim? Ben sahada oynanan futbol hakkında konuşuyorum, taraftarı katarak kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın lütfen ya, komik oluyorsunuz. O ayrı bir tartışma konusu zaten, gerekli görülürse ceza da verilir. Ama taraftara dil çıkaran, oyunu bilerek yavaşlatanların da kim olduğu belli. İzlediğim en zevksiz maçlardan birisiydi.

Bu arada hmm ok diyince havalı olmuyorsun veya beni aşağılamış olmuyorsun. Cevap bile verilmemesi gereken birisi olduğun aşikar da neyse.

Flecha said:
Pentagram said:
Flecha said:
Dil çıkarma haraketi RvP'nin genel olarak yaptığını bir haraket yanlız. Ha orada kasıt var mı bilemem, olsa da asla haklı demem. Sahada oynan futboldan bahsetmeye çalışıyorsun da, işte ona tarafsız bakamıyorsun. Sanki senin takımın bugün şiir gibi top oynadı da, bunu Fenerbahçe mi bozdu?

Derbilerde tahriklere gelmiceksin hacı yapıcak bir şey yok.

Seviye belli işte. Bir fanatikten de daha fazlası beklenemezdi zaten. :d

hmm ok cnm ya.

Olay sadece dil çıkarma değil, adam gol atıyor gidip Oğuzhan'a bakarak kayıyor. Bu da mı güzel bir hareket? Resmen provoke etmek için hareketler sergiliyor. Zaten oyunda olmaması gereken bir adamdı. Oyunu geren kişi hakemden başkası değil aslında. Tosic'i çıkar eyvallah ama onun öncesinde RVP'nin yaptığı harekete kimse kırmızı değildi diyemez bana.

http://amkspor.sozcu.com.tr/2017/02/05/van-persieden-olay-gol-sevinci-586513/

Süreye oynama BANA doğru bir hareket olarak gelmiyor. Bunu da eleştiriyorum, aynısını BJK yapsa onu da eleştiririm. "Senin ne dediğinin ne önemi var lan, sana mı soracaklar" derseniz de ok derim.

Flecha said:
Sahada oynan futboldan bahsetmeye çalışıyorsun da, işte ona tarafsız bakamıyorsun. Sanki senin takımın bugün şiir gibi top oynadı da, bunu Fenerbahçe mi bozdu?
Maçı izleyen, tarafsız olan herhangi birisi BJK'nin rakibe oranla iyi bir futbol oynadığını görebilir.

Daha iyi futbol daha akıllıca futbol demek değil, sorun orada. İlk yarı bir Lens'in pozisyonu vardı, onun dışında Fenerbahçe yoktu ortalıkta. Hakemin kötü yönetimi ve bunu kullanmayı bilen bir Fenerbahçe gördüm ben. Fenerin golünde ofsayt olma ihtimali var, Lens'e gelen topta. Daha sonra sanırım Souza'nın karşı karşıya kaldığı pozisyonda absürt bir ofsayt kararı var ki aklın hayalin durur. Amatör hakem kadrosuydu herhalde bu.

Her zaman söylüyorlar hakem sadece oyunu görüp kararlar almaz, maçı yönetir diye. O kadar kızışan bir maçta sarı kart nasıl çıkmaz yani? Adamın ilk kartı 40. dakikalarda kırmızı oldu direkt.

Abi kendi stadınızda yenilip de, tahrikle maç kaybettik demek biraz komik duruyor.

Hakem inanılmaz rezalet bir yönetim sergiledi. Fakat tosic sığırının yaptığı şey, profesyonellikten uzak. Sen gidip adama öyle kafayı dayarsan, adam da kendini yere atar. Yıllarca İngiltere'de top koşturmuş adamla, Volkan'ı karıştırmamak lazım. Aynı harekete volkan'a yapsa, volkan üzerine yürürdü. İkisi de kart görürdü. Ayrıca oyunu yavaşlatmak da, her takımın yaptığı bir hamledir.

Ayrıca souza'ya verilen ofsayt akıl alır gibi değil. Hayatımda hiç böyle bir karar görmedim. Ayrıca lens'in frikiğinden önce hakem düdük çaldı diye gördüm ben de. Bunda yanılıyor olabilirim.

Maç sırasında seyircilerin sahaya atlaması, sahaya atılan maddeler, karşı takım taraftarlarını susturmak için saatlerce yapılan küfürlü tezahüratlar, yedek kulübesindeki oyuncuların sahaya girmesi,  maç sonu yaşanan rezalet tavırlar, futbolcuların boğazlarının sıkılması; cidden büyük, aşırı şerefli, onurlu hareketler. Efendilikte çığır açıldı bugün de.

Bugün maç beşiktaş'ın lehine gidiyordu. Fenerbahçe çok formsuz ve maçta da bu görüldü. Ama staddaki bütün siyah beyaz insanlar profesyonellikten uzak tavırlarla oyunu kaybettiler.

Erman Toroğlu ne yapmaya çalışıyor onu da pek anlamadım. Gole kadar beşiktaşa taktikler verdi, golden sonra sesi soluğu çıkmadı.

İşin özeti fenerbahçe formsuz haline rağmen, biraz şansın biraz da soğukkanlılığın yardımıyla maçı kazandı. Beşiktaş, rakibine göre daha formlu ve istekli çıktığı maçta, psikolojik olarak kaybetti.

Fenerbahçeli arkadaşların sevineceği bir gün oldu. Beşiktaş'lı arkadaşlara da tavsiyem; gidip ailenizle bir çay için, arkadaşlarınıza mesaj atın, kız arkadaşınıza gidip "seni seviyorum" deyin. Bırakın fenerbahçeli arkadaşlarınız, seviyeyi aşmadan dalgalarını geçsinler. Bizi eğlendirmek için yapılmış bir organizasyon bu. Yarın ligi kazanıp, 1 yıl lafını edersiniz, ne olacak?

Buralara gelip ağlamanıza gerek yok. Sindirin lan bir kere de, "yenildik, olmadı" deyin.

Sıktığı boğaz değil çenesi zaten.

C37fORpWAAEkfN3.jpg

Ben Beşiktaş'ın daha çok bu tür sonuçlar almasını beklerim açıkçası. Kiev faciasından sonra ne taraftar dersini almış, ne de takımı yönetenler. Fikret Orman'ın kupayı küçümseme çabası gerçekten akıl almaz bir durum bence.

Bir noktada başkalarını suçlamayı ve maçı önemsizleştirme çabalarını bırakıp, neyi daha iyi yapabilirdik diye düşünmek lazım. Hem taraftarı hem de oyuncuları galeyana getirecek açıklamalar zaten lider olan bir takım için mantıklı değil. Sen lidersen, üstünsen, tartışmaya bakmazsın. Oyuncu seni itti diye hakeme şikayetlerde bulunmazsın. O adam oyun soğusun diye uğraşıyordur, sen golünü atana kadar soğukkanlı kalmalısın. Bunu yapamıyorsan da hesabı sorulmalı. Hakemin gözünün önünde rakibe depar atıp didişmeye çalışan Tosiç'e hesap sorulmalı. Sahaya giren Aras'a sorulmalı. Oğuzhan'ı kaptan yapan zihniyeti anlamıyorum ben zaten, o adam bütün didişmelerin içinde vardı dün. Takımını düşünen kaptan orada oyunun oynanmasını sağlamalı, durmasını değil.

Şu kişinin yazısı çok yerinde olmuş. https://eksisozluk.com/entry/66108060

Back
Top Bottom