30 öneri ve aynı anda iki kişi öldürememe

Users who are viewing this thread

Fraderico

Regular
başlık zaten özetliyor herşeyi.

1)aynı anda birden fazla kişiye hasar verilemiyor silahla..mantıksızsa şöyle açıklıyayım:
elimizde uzun bir kılıç var (atlı olabilir) 10 kişinin arasına daldık ve rastgele kılıcı savuruyoruz. birine denk geldi, adam öldü ama hemen dibinde başka biri daha var ve darbe alması kaçınılmaz(zırhı yok ve gel beni öldür diye sırıtıyor) ama adama birşey olmuyor, çünkü tek gerilmede tek darbe vurulabiliyor..illaki bidaha gerin bi daha vur..

2)ayrıca kalkanlı bir adam, arkasını dönükken vurduğunuzda kalkana çarpıyor adama değil(her seferinde böyle oluyormu bilmiyorum)..aynı şey silahla savunma yapanda da bazen denk geliyor adama gel kuvvetli vur zarar 120küsür vereceği kesin ama adam hala ayakta. elinden kılıcı düşebilir (silahın darbe alan kısmı tahtaysa -asa, mızrak- ve burasına denk gelirse silah kırılabilsin) veya yere kapaklanabilir, (savunmasını yaptı iyi hoş ama nerde momentum)..(atla ve atı çarptırmadan yapılan vuruşlar)

3)kralla birlikte hareket eden 6 tane lord 60-70 adama sahip ama karşısına tek başına 200-300lük bir lord veya kral çıkınca hep birlikte saldırmıyorlar. neticesinde düşman adamları kovalıyor adamlar kaçıyor sonra düşman sıkılıp başka yöne devam edince bu adamlar gene bunun peşine düşüyor..bu iki taraf sürekli yakın yerlerde gidip gelmesi ciddi bir sıkıntı yaratıyor..

4)köylerde kaç kişi yaşadığı, ne kadar gönüllü çıkabileceği, düşmanlara ve haydutlara karşı ne kadar savunmaya sahip olduğu, para, sığır vs. ne kadar sahip olduğu, bağlılık derecesi, son ziyaret gibi öğelerin bulunduğu liste köye girildiğinde çıkan seçeneklerin yanına eklenirse iyi olabilir.

5)köylere, şehirlere ve kalelere girildiğinde çıkan menüye birde buraların kendi görüntüsü, resmi veya benzeri birşey konulabilir.

6)köylüler ve şehirde yaşayanlar ait oldukları yer zenginleştikçe daha şık giyinebilir.

7)gidilecek yerlerin tahmini varış süresi ve uzaklığı eklenebilir (her yerden olmasada başkentlerden, kalelerden vb. yerlerden olabilir)

8 )şehirlerin hemen dışında olan tarlalar oyunda yok maalesef. şehir merkezine git denildiğinde şehir kapısından çıkıp tarlalarda çalışan köylülerle konuşabilsek iyi olurdu.aynı şekilde liman kentlerinde balıkçılar olsa ve bunlarla konuşabilsek (ne konuşulabilir örneğin: ucuza balık nerden alınır, lordunuzla ilişkiniz nasıl, teknenizi kiralarsam bana ucuza balık avlarmısınız, deniz yağmacılarına karşı korumaya ihtiyacınız varmı vb. , tarlalardakiler için birşey bulamadım çünkü onlar köle :grin: eğer bize aitseler vergiyi artırmak için köylerdeki gibi görev alabilelim: tahıl getir vs., ayrıca bu dönem ne ekersek kazanırız diye sorabilirler, seçenekler çıkar (oyundaki sebze, meyve -veya hayvancılık- vb.) ve birini seçeriz -o dönemde hangisi kar eder yanında yazar-. yiyecek satın almak yerine üreterek ticaret geliştirebiliriz böylece)

9)yapılabilirmi bilmiyorum ama karakterlerle diyaloglara girildiğinde yazıların yanında konuşmalarıda duyabilelim..ayrıca lordun salonundaki kişiler hoş geldiniz vs. gibi kelimeler sarf edebilir..(ben şuyum sen kimsin bende şu görev varmı yok tamam esen kal..bu tür diyaloglar çeşitlendirilebilir-örneğin bi komut sistemi oluşturulsun "nasılsınız" yazalım ve enter..adam buna uygun cevabı versin..saçma sapan birşey olursa girilen komut anlamadım efendim vb. olabilir)

10)oyunda kadın düşman yok (kılıç bacısı dışında). arada bi savaşta karşımıza kadın çıkabilir.

11)artimenner jeremus vs. karakterlerin moral durumu biraz daha açıklayıcı olabilir(liderliğiniz hakkında şüpem var, silahşörlerinizi sevmedim, şu adam beni deli ediyor diyip bir anda gruptan ayrılıyor..onlara moral vermek için çeşitli şeyler yapabilelim-örneğin persuasion ile gel abi-kardeş konuşalım senle yada hancı bu arkadaş benden bugün diyebilelim ve gruptan ayrılmasın zırt pırt)

12)oyunda ladyler var ancak kim oldukları kişiler listesinde yazmıyor bu eklenebilir..verdikleri görevler çeşitlendirilmeli..

13)0.808de maden gibi bişey vardı buna benzer oduncu kampı, tarla-değirmen gibi öğeler eklenebilir..ayrıca haydutların ganimetlerini topladığı mağara, ormanlık alan gibi saldırıda bulunabileceğimiz yerler olabilir.ayrıca hanlar sadece şehirlerde değil haritanın önemli ticaret yollarında bulunabilmeli..

14)kitapları gruptaki diğer kişilerde okuyabilir..

15)yan karakterlerdeki liderlik özelliği gruba etki eder hale getirilebilir..

16)yan karakterler savaşmaktan ve becerileri dışında işlevsiz..bunlara komut verilebilmeli..

17)silahları onarma yenileme vb. bir yetenek eklenebilir(blacksmith..demir ticaret malı olmaktan kurtulur böylece)(sanırsam bu öneri yapıldı..)

1:cool:bu blacksmith özelliği ile kurşun, tunç, demir, bakır gibi daha çeşitli silahlar yapılabilir..(bakırla demiri karıştırdınız ancak kılıç yeterince sağlam olmadı silahın şu anki dayanıklılığı:4.5 karışıma biraz daha kurşun ekleyin vb. gibi birşey hoş olabilir)

19)burada bekleyin komutu hiç kıpırdamayın gibi olmuş, düşmanlar saldırana kadar bön bön bakıyor adamlar (bunun yerine hazırda bekleyin yaklaşınca saldırın gibi komut eklenebilir)

20)turnuvalara okçuluk, düello, ikiye iki gibi çeşitleme yapılabilir. kendi seçeceğimiz belirli sayıdaki adamımızı turnuvaya dahil edebilelim..

21)tutsak edilen lordların pahası, prestiji, krallık üzerindeki rolü gibi özellikleri yazılabilir

22)kaleler, köyler istenilen yerlere inşa edilebilme özelliğine sahip olabilir(yapıldımı bu öneri bilmiyorum k.bakmayın)

23)talim alanında güçlü germe, güçlü darbe gibi yetenekler geliştirilebilir (zeka içinse satranç olabilir..oyunun oynayan kişiye faydası bulunsun :grin:)

24)bize ait olan kalenin lordlar salonuna eşya ekliyebilelim (taht, sandık, masa)..ayrıca kalede şölen verelim böylece ilişkiler ilerlesin..

25)bütün asker birimlerinin grubun hızını nasıl etkilediği yazılabilir(örneğin veagir acemisi hız: 4.5, kergit kargıcısı hız: 7.1)

26)muharebe komutlarına tek safta dizil(atlılar kalabalık gruplara daha etkili oluyor tek sıra halinde ilerleyince)(kargıcılar tek safta durup atları karşılarsa atlıların şansı azalabilir), çember oluştur(yayalar yayalara karşı savaşırken işe yarayabilir), vb. gibi komutlar eklenebilir..ayrıca koruma sadece bireysel değilde yakınındaki dost birimlerle de olacak şekilde düzenlenebilir(rodok çavuşunun kalkanı geniş ok yağmuru sırasında yanındaki birimle paylaşsın misal)

27)yan karakterlerin atlarının sakatlanıp sakatlanmadığını öğrenebileceğimiz bir yazı olabilir..(zırt pırt atı ölüyor sonra yaya kalıp bayılıyor).. 

2:cool:karlı alanlarda ilerlerken dizler gövde vb. karın içine gömülebilir (suyun içinde hareket gibi yapılabilir)..(kar değil buz gibi olmuş daha çok)

29)envanterde bulunana atlar hız kazandırabilsin (haritada gezerken yaya olan birimleri bu atlara bindirdiğimizi varsayalım)

30)talim alanında kendi grubumuzdaki adamlarla yapılan talimlere çeşitlilik kazandırılabilir..asayla adam dövmekten başka yolu yokmu bunun :???:..

ben bu oyuda ''güçlü ok'' isimli bir ok yapılmasını isterdim.O okun cisimlerden geçebilir olmasını çok isterdim yani;2kişi arka arkaya duruyorsa okun 2sindende girip çıkmasını isterdim.

Keşke knight böyle bir şeyi moduna yapabilseydi ama bu onun çok vaktini alabilirdi.Varsayalım ki yapsaydı böyle bişeyi RoK yi 10 saat bırakmazdım yemin ederim :grin:

evet iyi hatırlattın :grin: mantıksız elbetteki ama onun için yapılabilcek birşey yok çünkü gerçek bir insan nereye vuracağını tam olarak bilir. oyundaysa o kesinliği yakalayamazsın(atla giderken 30 adam birbirine girmiş, kılıcı savurursak hangi adama gideceğini tahmin edemeyiz  -çok kalabalıksa-). okun nereye gideceği kesindir bu yüzden kendi adamlarımız vurulabilir

benim düşüncem dost adamlarımıza vuramayalım ama aynı anda iki kişiye darbe verebilelim..şuanki halinden daha gerçekçi olur sanırsam. (o pis yağmacıyı elime geçirirsem diyip atla bi saat dön babacım sora gel gerin bi daha vur.. ölme eşeğim ölme..bastard yeterince uzun kellesini hizala bi savur ikiside yerde :grin: )

1. önerin hakkında bişey söyleyemeceğim
2. önerindekilere oyunda hiç dikkat etmedim
3., 4., 5., 6.,8. ve 9. önerilerini beğendim
7. olmaz bence çünkü gece yavaşlıyoruz ve yol uzuyor. Bi de düşman çıknca onunla savaşma ve ya kaçma ihtimalleri var.
Ama genel olarak bence iyi düşünmüşsün. :smile:

MumaKiLL said:
1. önerin hakkında bişey söyleyemeceğim
2. önerindekilere oyunda hiç dikkat etmedim
3., 4., 5., 6.,8. ve 9. önerilerini beğendim
7. olmaz bence çünkü gece yavaşlıyoruz ve yol uzuyor. Bi de düşman çıknca onunla savaşma ve ya kaçma ihtimalleri var.
Ama genel olarak bence iyi düşünmüşsün. :smile:
koptum ne diyim  :mrgreen: adam o kadar eleştirmiş eleştirmiş sonra genel olarak ii demiş :grin:

1. Önerin sanırım şu demir silahla (adı neydi hatırlayamadım uzun mızrak gibi) gerçekleşebiliyor. Kılıçla gerçekleşememesi normal. Zaten savaşta ölenlerin vücutlarına dikkat edersen kafaları kopmuyor. Boyunları kesiliyor daha çok. Ama yanyana duran ikisine birincisine daha çok olmak üzere zarar verilebilir. Bu durumda ikisi de ölmez. Bu biraz daha mantıllı gibi.

3. önerin de çok güzel. Dikkat etmiştim buna yanlış bir şey. Şöyle oluyor mesela sen yanına birini aldın 40 kişilik sen de 40 sın toplam 80. birlikte hareket ederken karşıdan 60 kişilik biri gelirse size doğru arkanızdaki birlikte gelmek yerine kaçıyor! Çok saçma geldi ve kızdım ona sonra tek başıma hallettim.

4. önerin de mantıklı, bu geliştirilip hangi köyde hangi malın olduğu (tüccarlık yapmadım da var galiba bu :S) hangi şehirde ne kadar paranın olduğu vergi gelirinin ne kadar olduğu başkentlerden öğrenilebilir.

10 ve 8 de küçük eklentiler hainde koyulabilir mantıklı ve güzel.

diğerleri tartışılır.

Ocan66 said:
1. Önerin sanırım şu demir silahla (adı neydi hatırlayamadım uzun mızrak gibi) gerçekleşebiliyor. Kılıçla gerçekleşememesi normal. Zaten savaşta ölenlerin vücutlarına dikkat edersen kafaları kopmuyor. Boyunları kesiliyor daha çok. Ama yanyana duran ikisine birincisine daha çok olmak üzere zarar verilebilir. Bu durumda ikisi de ölmez. Bu biraz daha mantıllı gibi.

kafaları kopma olayı mübalağa, azcık espri katalım bu ciddiyete :grin: .. evet dediğin daha mantıklı ama canları azalmışsa ikiside ölür :grin:..(kılıçla vurma hareketi tamamlandıktan sonra kılıcın azda olsa yanındaki adama sürtme ihtimali var, bu da azcık can alır sonuçta)..

(köylü kadını geliştirince kılıç bacısı oluyormuydu acab?)

Fraderico said:
başlık zaten özetliyor herşeyi.

1)aynı anda birden fazla kişiye hasar verilemiyor silahla..mantıksızsa şöyle açıklıyayım:
elimizde uzun bir kılıç var (atlı olabilir) 10 kişinin arasına daldık ve rastgele kılıcı savuruyoruz. birine denk geldi, adam öldü ama hemen dibinde başka biri daha var ve darbe alması kaçınılmaz(zırhı yok ve gel beni öldür diye sırıtıyor) ama adama birşey olmuyor, çünkü tek gerilmede tek darbe vurulabiliyor..illaki bidaha gerin bi daha vur..

hak veriyorum hatta 2 adamın birden içnden geçiyo kılıç öndeki ölüyor arkadaki olduğu gibi dikiliyor

Üşenmeyip Yazman Çok Güzel Olmuş Birçoğu Mantıklı Bence de. İnşallah Üşenmeden Okumuştur Herkes Okumayıp Da Üşenmeden Yorum Yazan Arkadaş Da Çıkmaz İnşallah. :smile:

M&B aksiyon olarak güzel olsada, strateji ve rp de sınıfta kalıyor. Oyun savaş oyunu rp değil. Ve konulan rp öğeleri de göstermelik olarak konulan, oyunun gidişatına etki etmeyen öğeler. Önerilerin güzel olsada bunları M&B den beklemek lüks gibi geliyor.

İki kişiyi birden öldürmeye gelince. Çocukken ağzımız açık izlediğimiz Kara Murat filmlerinin aksine gerçek hayatta 2 kişiyi aynı anda öldürmek kolay birşey değil. Birincisi kılıç ilk çarptığında kılıç yavaşlar, dengesini kaybeder. İkincisi adamın üstündeki zırh darbeyi önler. Üçüncüsü biz adamları öldürürken onlar armut toplamaz. Oyundaki herşey hayattaki gibi olmasada, iş mantığa gelince asıl iki kişiyi birden öldürmek mantıksız.

oyunnun yapay zekasından kaynaklanan o kadar çok mantıksız olaylar varki bence bu fikir opsiyonlu olarak o o kadar mantıksızlığın içinde mantıklı olarak gözükebilir 2 eksi bi artı yapar yani :wink:

ben atla 3 adamı ezmiştim bayıltmıştım ( 4 köylüyü aynı anda bayıltmıştım ama onların zırhı yok rekor sayılmaz heralde)

Back
Top Bottom