[1257AD] Tımar Hakkında Bilmeniz Gerekenler - 100% Saf TR Çeviri

Users who are viewing this thread

Hakkında bilgi sahibi olmayanların yararlanması için 1257AD'nin ana bölümünden aldığım tımar rehberini Türkçe'ye çevirdim. Umarım beğenirsiniz...
:fruity:

https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,200449.0.html

horizontal-divider.png

Bölgesel Bir Tımar Yaratmak
Şehirlerde veya köylerde bölgesel bir tımar yaratabilirsin. Tımar oluşturma ücreti sabit olarak 10000 altındır. Oluşturduğunuz tımar, merkezin hemen yanında kurulacaktır. Yeni bir tımar başlangıçta rastgele olarak 5 taneye kadar yapı bulundurabilir. Bazı köyler ve şehirler, oyunun başlangıcında, sizin oluşturmanıza gerek kalmadan bir tımara sahip olabilirler.

Yapılar
Bölgesel bir tımarda oluşturabileceğiniz toplam 26 adet yapı vardır. Her birinin yapımı bir hafta kadar süre alabilir. Aksi ayarlanmadıkça her yapı vergi ödemek zorundadır. Ayrıca her bir yapı, başında etkileşime geçebileceğin bir NPC bulundurur.

İlk Üretim Binaları (1. aşama)
Tahıl çiftliği - tahıl üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Hayvan çiftliği - et üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Meyve çiftliği - meyve üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Balıkçı - tütsülenmiş balık üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.

Hizmet Binaları (2. aşama)
Pazar alanı - oluşturulabilmesi için 3 çiftliğin de inşa edilmiş olması gerekir. Bir defalığa mahsus 15 refah puanı verir ve 3. aşama yapılarının inşa edilmesini sağlar.
Han - bir defalığa mahsus 15 refah puanı verir ve tımar alanında ozan spawnlar.
Kerhane :lol: - bir defalığa mahsus 15 refah puanı verir ve tımar alanında fahişe spawnlar.
Manastır - bir defalığa mahsus 15 refah puanı verir ve tımar alanında rahip spawnlar. Ancak vergiden muaftırlar.
Kuyular - bir defalığa mahsus 10 refah puanı verir ve tımar alanında evleşme seviyesini atlatarak nüfusu arttırır.
Surlar - tımar artık saldırıya uğramaz ancak bunun bağlı olduğu köye bir etkisi yoktur. Surların devamlılığını sağlama ücreti haftalık 500 altındır.
Hapishane - tımara köle taciri getirir ancak vergiden muaftırlar.

Ustalar (3. aşama)
Fırın - ekmek üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Şaraphane - şarap üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Birahane - bira üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Çömlekçi - çömlek üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Demirci - aletler üretir, 4. aşama yapılarının inşa edilmesini sağlar, vergisini mal veya altın olarak öder.
Kasap - et ürünleri üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Yağcı - yağ üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Keten Atölyesi - keten üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Yün Atölyesi - yün üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.
Tabakhane - deri üretir, vergisini mal veya altın olarak öder.

İleri Düzey Ustalar (4. aşama)
Zırh Ustası - zırh üretir.
Silah Ustası - silah üretir.
Fleçır (uzun menzilli silah satan kimse) - uzun menzilli silah üretir.
Seyis - at üretir.

Evleşme Aşamaları
Seviye 0 - tımarda 200 nüfusa kadar iyileştirme sağlar.
Seviye 1 - tımarda 760 nüfusa kadar iyileştirme sağlar.
Seviye 2 - tımarda 1000 nüfusa kadar iyileştirme sağlar.

horizontal-divider.png

Vergiler ve Maddi Kaynaklar

Vergi Geliri
Surlar, manastır ve hapishane dışında her bina vergi öder. Daha fazlası, 1. aşama ve 3. aşama yapıları vergilerini altın yerine mal şeklinde de ödeyebilirler. Ustalar ile yüzyüze konuşarak, vergileri hangi yolla almak istediğinizi belirtebilirsiniz.
Başlangıç Ödemeleri (sabit değillerdir, haftadan haftaya azar azar değişiklik gösterebilirler)
1. aşama - 30
2. aşama - 50
3. aşama - 80
4. aşama - 100

Refah
Vergi miktarı direk olarak tımarın refah seviyesine bağlıdır. Refah seviyesi 0-100 arasındadır. Refah seviyesi 100% olan bir tımarın vergi oranı 100% artar, 50% olanın 50% artar ve böyle devam eder. Ancak en düşük vergi geliri 5%'dir. Yani refahı 0 olan bir tımar, refahı 5 olan bir tımarla eş değer vergi getirir.

Vergi Oranı
Refah gelişimi, nüfus gelişimi ve vergi geliri; vergi oranıyla ilişkilidir. Vergiler haftada bir kez alınır ve yüksek, orta veya düşük oran olarak ayarlanabilir.
Yüksek - haftalık vergi gelirini 50% oranında artırır ancak refah seviyesini haftada -3 puan azaltır ve nüfus büyüklüğünü ~15 insan olarak oranlar.
Orta - haftalık vergi gelirinde azalma veya artma olmaz. Refah seviyesi +1, nüfus büyüklüğü ~40 insan civarı olur.
Düşük - haftalık vergi gelirini %50 yarıya indirir ancak refah bonusu +2, nüfus büyüklüğü ~50 insana yaklaşır.

horizontal-divider.png

Tımar Kadrosu

Başkâhya
Yapı oluşturmak, vergileri toplamak ve hazineni kontrol etmek istediğinde uğradığın şahıstır.

Depo Ustası
Tımarın erzak deposudur. Sana vergilerden gelen malları depo etmende yardımcı olur. Ayrıca kendi malzemelerini de depo edebilirsin. Fakat ne yaparsan yap, sakın kendi eşyalarını depoda uzun süreli saklama - çünkü köylüler onları çalabilir! Uyardım seni. :fruity:

Tımar Komutanı
Tımardan asker toplamak istediğin zaman ulaşman gereken kişidir. Ancak tımardan kuvvet toplamak için nüfusun en az 200 olması gerekmektedir.

Tımar Ordusu
Tımar komutanı ile görüşerek, tımar nüfusundan asker toplayabilirsin. Toplama işlemi ücretsiz ancak bu tımar nüfusunu azaltacaktır. Ayrıca bu, tımar refahını aldığın asker sayısının yarısı kadar azaltacaktır. Örneğin tımardan 50 asker alırsan, refah seviyesi -25; nüfus ise -50 azalır. Ayrıca aldığın adamların haftalık ücretlerini de ödemek zorunda kalacaksın. Ödemeyi zamanında yapmassan ordun dağılabilir.

horizontal-divider.png

Tüccarlar ve Geliştirmeler

Tüccarlar
Tımarın 5 çeşit tüccar tarafından ziyaret edilebilir: tuz, boya, ipek, baharat ve kürk. Tüccarlar, tımarının refah oranı 50 üzerinde ve en az 700 nüfus varsa ziyaret ederler. Onları pazar alanının etrafında bulabilirsin.

Geliştirmeler
Şuanlık sadece manastırı bir manastır yazıhanesi ile geliştirebilirsin. Bu, manastırın yanında bir kitap satıcısı oluşturacak.

horizontal-divider.png

Gelecek Planlar
- Oyuncuya manastırda haçlı birlikleri toplama yeteneği.
- Birkaç yapı daha.
- Farklı inanışlar için sahneler.
- Olaylar.

Uzun zamandır rehber okumuyordum.İnsanlar bir şey öğretmek yerine bilmedikleri konular hakkında boş boş konuşuyorlar.Yani emeğe saygı +rep  :smile:

Venoria said:
Hocam modun linkini atabilir misin ve türkçe yaması var mı?
Biraz geç oldu ama neyse. Forumda zaten 1257 Anno Domini'nin kendi bölümü var. Türkçe yaması vardı sanırsam ama pek etkili olmuyor ne yazık ki. Modun boyutu oyunun boyutundan büyük ki bu da özetliyor zaten :smile:

Öncelikle belirteyim 1257AD oynamadım. Bu tımar sistemiyle köyün yanında yeni bir yer falan mı beliriyor ? Her inşa ettiğimiz binanın görsel karşılığı var mı? Sur çekince mesela sur gelecek, kuşatma falan mı olabilecek? Çok güzel bişeymiş ben ilk defa gördüm bu mevzuyu

Bill-Ray Sanguine said:
Öncelikle belirteyim 1257AD oynamadım. Bu tımar sistemiyle köyün yanında yeni bir yer falan mı beliriyor ? Her inşa ettiğimiz binanın görsel karşılığı var mı? Sur çekince mesela sur gelecek, kuşatma falan mı olabilecek? Çok güzel bişeymiş ben ilk defa gördüm bu mevzuyu

Evet, inşa ettiğiniz tımar alanı köy ikonunun yanında beliriyor ancak her binanın görsel karşılığı yok. Spawnlanacak olan bina ve NPC'leri belirttim.

Back
Top Bottom