Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oyun Versiyonu {Örn: v1.0.0]
e.1.5.8
Oyun Sürümü
Ana Sürüm
Mod kullanımı
Hayır, mod kullanmadım.

Kanda Yuu

Recruit

Asus FA506II-BQ018 model​

Amd Ryzen 5 4600 H 16 Gb 3200 Mhz DDR4 ram Gtx 1650 Ti 4 Gb ekran kartına sahibim​

Bannerlord 1.5.8 yamasını yüklediğimden beri oyuna girdiğimde sefere başla demesem bile 1-2 dakikalık sürede Gpu kullanımım Bannerlord tarafında 3.4 gb cıvarına çıkıyor oyunu en düşük ayarlara çektim ekran kartım Nvidia seçilimi diye kontrol ettim Cpu kullanımım 2 gb iken erkan kartını 3.9 gb a kadar kullanmaya çalıştığı oluyor . Oyunu Epic Games den temin ettim ve 250 saate yakın bir süre sorunsuz yüksek ayarlarda ekran kartının 2.6 gb sını kullanırken oynadım 1.5.8 yaması ile Gtx 1650 optimizasyonu bozulmuş olabilir mi cihazım ekran kartım güncel son sürümde ekran kartı ayarları olsun asus ayarları olsun sıfırlayıp yeniden düzenledim oyunu silip tekrar yükledim şimdi sizlerden yardım istiyorum​

Spam
Yeni güncellemeyi bekle.

Süregelen güncellemeler soruna sebep olmuş olabilir, optimizasyon açısından gelen güncellemeler sorunu çözebilir. Yeni gelen bir güncelleme sonrasında bu sorunun oluştuğunu belirttiğin için tavsiyem, gerekli bilgisayar verilerini yazdıktan sonra yetkililer tarafından sorunun çözülüp yeni güncellemede yayınlanmasını beklemek olacaktır.

Last edited:
GPU memory kullanımı artımının nerde olduğunu kontorl edebilir misiniz ? Sahne loadinglerinde veya "New Campaign" yaptığınızda kültür seçtiğinizde artım oluyor ise, şirket içi çalışma branchlerimizde, sorunu çözebilecek bir fix yaptık. En yakın patchlerden birinde göndermeyi umuyoruz.

GPU memory kullanımı artımının nerde olduğunu kontorl edebilir misiniz ? Sahne loadinglerinde veya "New Campaign" yaptığınızda kültür seçtiğinizde artım oluyor ise, şirket içi çalışma branchlerimizde, sorunu çözebilecek bir fix yaptık. En yakın patchlerden birinde göndermeyi umuyoruz.
Oyun içinde bir şehirde beklerken haritada gezerken genelde karşılaşıyorum savaşlar sırasında Gpu yüklenmesi olmazken şehirde beklerken oluyor evet bu garip bir şey bu yüzden yardım istedim

Merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum. Oyunu açtığım an gpu kullanımım %97-%100 arasında oluyor. Cpu ile alakalı sorunum yok. Alt tab yapıp oyun açıkken farklı bir işlem yapmak istediğimde bilgisayarım sanki gecikmeli çalışıyor. Modlu ve modsuz denedim bir fark olmadı, steamden dosya bütünlüğünü doğruladım değişiklik olmadı. 1.5.9 ve 1.5.10 beta sürümlerinin ikisinde de sorun devam etti. Bannerlord ssd ye kurulu. Oyunu kullandığım ilk sürüm 1.5.9' du ve bu sorun hep vardı. Laptop' da ek ekran kartı(İntel HD vb.) yok yani tek ekran kartım gtx.
Asus GL703GS laptop modelim
GTX1070
i7-8750H

Ben söyle bir çözüm buldum gibi ama gibi Nvidia denetim masasında öncelikle varsayılanlara döndüm sonrasında yine Nvidia denetim masasında 3d seçenekleri bölümüne girip oyun için manuel profil oluşturdum ve ordan Fps vs bir kaç ayar yaptım özetle oyundaki tüm ayarları burdan yaptım sonrasında Nvidia Geforce uygulamasını açtım oyunu ordan optimize ettim ve sorun çözüldü bazı cihazlarda Bannerlord optimizasyon sorunları yüzünden garip tepkiler verebiliyor demeni tavsiye ederim

Veya şu olabilir Nisan 2021 windows güncellemesi bazı cihazlarda oyunlarla ilgili ayarları mahvetmiş bu sebeple de sorun yaşıyor olabilirsin buna yapabileceğin şeyler
Bios u güncellemek fakat bu riskli sebeplerini netten bakabilirsin
Yeni gelicek windows güncellemesini bekleyebilirsin
Yada format atıp windows güncellemesi yapmadan oyunu oynamayı deneyebilirsin formattan kastım windows içinde ki fabrika ayarları dön kısmı
Umarım Nvidia ayarları ile çözebilirsin

Last edited:
Dediklerinizden sadece windows güncelleme kısmını denemedim. Aslında 20H2 sürümünü şubattan beri güncellemiyorum daha önce işlemcimde sorun yaratmıştı. Eğer dediklerinizin dışında başka bir çözüm yoksa büyük ihtimal windows updateleri ile alakalı fakat şu an format atamam. Ben gerekli ekran görüntülerini de ekleyeyim yorumuma eğer daha fazla bilgi isterse forum yetkilileri seve seve paylaşırım. Hızlı yanıt için sağol dostum (y)
Edit: Fan hızı bilgilerini doğru göstermiyor. En yüksek rpm de çalışıyor aslında, asusun game center uygulamasında fan için overboost ayarı seçili ve sestende anlıyorum son devirde çalıştığını.

Oyunu daha başlatmadığım halde direkt olarak %95 kullanım gösteriyor. Ve bu oyun içinde hiç değişmiyor hep bu civarlarda.
BL.png
BL2.png

Last edited:
Geri bildiriminiz ve anlayışınız için teşekkürler. Geliştiricilerimize iletildi. Alacağım geri dönüş doğrultusunda bu başlığı güncelleyeceğim.

İstenen bilgi 2 hafta içinde verilmediğinden, bu konu resolved olarak işaretlendi. Sorun devam ederse, lütfen bu konuyu güncelleyin. Teşekkürler.

Hayırlı akşamlar. Oyunu epicten temin ettim. Gpu %100 şekilde çalışıyor. Ayarlar isterse en düşük isterse en yüksek seviyede olsun farketmiyor hep aynı. Menülerde gpu problemi mevcut değil. Menüden çıkıp oyuna başladığımda sorun oluşuyor. Ayarlardan seçili adaptör 2. ekran kartım nvdia gtx960. Herhangi bir modda kullanmıyorum. İşlemci i7-6700hq ekran kartı gtx960m 16gb ram

Hayırlı akşamlar. Oyunu epicten temin ettim. Gpu %100 şekilde çalışıyor. Ayarlar isterse en düşük isterse en yüksek seviyede olsun farketmiyor hep aynı. Menülerde gpu problemi mevcut değil. Menüden çıkıp oyuna başladığımda sorun oluşuyor. Ayarlardan seçili adaptör 2. ekran kartım nvdia gtx960. Herhangi bir modda kullanmıyorum. İşlemci i7-6700hq ekran kartı gtx960m 16gb ram

1. Msi afterburnerla oyun içi değerleri almanı öneririm,( burada kimsenin yardım edebileceğini sanmıyorum sorunu sen çözmelisin ) darboğaz gibi bir sorun varsa açıkça görülür. Gösterilmesi gereken ayrıntılardan tüm CPU çekirdeklerini de işaretle ki darboğazı anlayabilelim.

2. Sistemin laptop olduğu için darboğaz gibi bir ihtimal düşük ancak PC de arkaplan da çalışan programlar böyle bir duruma sebebiyet verebilir. İnternette performans artırma videolarından bakarak klasik ayarları yaparsan bence artış olacaktır.

Last edited:
Teşekkürler 1. görüşünü deneyeceğim.

2. görüşünü bende düşündüm geçen gün format atıp driverları kurup oyunu kurdum sonuç yine aynıydı.

1. Msi afterburnerla oyun içi değerleri almanı öneririm,( burada kimsenin yardım edebileceğini sanmıyorum sorunu sen çözmelisin ) darboğaz gibi bir sorun varsa açıkça görülür. Gösterilmesi gereken ayrıntılardan tüm CPU çekirdeklerini de işaretle ki darboğazı anlayabilelim.

2. Sistemin laptop olduğu için darboğaz gibi bir ihtimal düşük ancak PC de arkaplan da çalışan programlar böyle bir duruma sebebiyet verebilir. İnternette performans artırma videolarından bakarak klasik ayarları yaparsan bence artış olacaktır.

Ne yaptıysam olmadı. Gpu sürekli %98-%100 arası gidip geliyor.

Ne yaptıysam olmadı. Gpu sürekli %98-%100 arası gidip geliyor.
Bunu ben de anlayamadım vallahi. Asıl GPU kullanımının düşük olması bir sorun olduğunu gösterir. 90-100 arası kullanım gayet normal ve doğal, olması gereken o zaten.

Bu değerlerde hem cpu-gpu sıcaklığı hem de kullanımlar ideal görünüyor. Hatta bir laptop icin çok iyi. Yeni bir laptop galiba veya oyun yeni açılmış. :grin:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom