İsyanlar (Öneri)

Users who are viewing this thread

Valtoin

Grandmaster Knight
İsyan oyuna eklenen en güzel özelliklerden biri. ancak şuanki hali ile oldukça yetersiz. bana göre şehirlerde isyan çıkmadan önce bunu hissetmeliyiz. oyun bu konuda o atmosferden oldukça uzak.

isyanlar iki aşamalı şekilde olabilir;

1) bir şehirde sadakat puanı 30'un altına düşmeye başladığında;

şehrin merkezi her zaman olduğundan farklı bir durumda olmalı. tezgahta ürünlerini satan tüccarlar ve ortalıkta dolaşan sıradan halk yerine kızgın bir kalabalık olmalı. halk bize şehirde dolaşırken tepki vermeli, bağırış çağırışlar olmalı, etrafımızı sarmalı. bize isyanın kapıda olduğunu hissettirmeli.

buna karşılık bizim vereceğimiz tepkiler de değişebilir. mesela o an yanımızda olan bir grup askere çeşitli emirler verebilelim;

a) sadece bayıltıcı silahlar kullanın ve grubu dağıtın. (bir kaç şehirli etkisiz hale getirilir)
b) hepsini öldürün! (katliam yapılır )
c) yolu açın ve beni korumaya alarak lord salonuna götürün.(askerlerin bir kalkan duvarı oluşturması ile lord salonuna gidilir)

tüm bunların sonucunda;

a' yı seçersek grup korkup dağılabilir ve merhametli davrandığımız için sadakat ve güvenlik artabilir, ya da durum değişmez.
b' yi seçersek halk bize tamamen kinlenip isyanı başlatabilir, tüm gücüyle bize saldırabilir. diğer bir ihtimal olarak da bizden korkarak geri çekilebilir.
c' yi seçersek sadakat yükselebilir, ya da halk bir korkak olduğumuzu düşünüp iyice güçlenebilir, güvenlik ve sadakat daha da düşer.

yukarıda söylediğim koşullar bu seçeneklerin durumuna göre değişiklik gösterebilir;

- şehrin bizim kültürümüzden olup olmadığı
- milislerin sayısı
- şehir eşrafı ile olan ilişkimiz
- haydut çetelerinin durumu
- garnizondaki asker sayısı

2) Sadakat puanı 10'un altına düştüğünde;

Şehir iyice güvensiz bir hal alır. han, demirci gibi şehrin merkezindeki hiç bir noktaya giremeyiz. lord kale içine aile üyeleri ve tüm garnizonuyla birlikte çekilir. halkın bize saldırma ihtimaline karşı tüm kale kapıları kapatılır, kale içine hiç kimse alınmaz. eğer bir saldırı olursa, isyancılar tüm kapıları kuşatmalardaki gibi kırarak iç kaleye kadar gelmeli ve bize saldırmalı.

-Şehirleri dikkatle incelerseniz kale kumandanlarının salonunun bulunduğu iç kaleye giderken 2 -3 aşamalı kapılar olduğunu görebilirsiniz. şehir merkezinden lordun salonuna gitmek isterseniz bu kapılardan geçmek zorundasınız. bu bilinçli olarak mı yapılmış, kuşatmalar için mi düşünülmüş, veya öylesine mi koyulmuş bilmiyorum ancak neredeyse her şehirde böyle dizayn edilmiş. bununla ilgili bir sturgia şehri olan tyal'den bahsettiğim örnekler;

ilk kapı:

ikinci kapı:

ve son olarak lord salonunun kapısı:

- Bence böyle bir özelliğin olması hem oyunu gerçekçi kılar, hem de özenle yapılmış şehirlerin içine girmemize bir neden oluşturur. denk geldiğim bir videoda tam olarak söylediğim şekilde olmasa da benzer bir durum gördüm, videoyu bırakıyorum;

bence de isyanı yaşamamız lazım isyancılarla savaşmamız ya da isyancılardan biri olarak lordun kellesini almak ya da kralı tahttan indirmek çok eğlenceli olur yukarıda söylediğin şeyler de çok doğru bize karşı halkın tepkileri değişirse şehirler daha canlı hissettirir

Bence böyle bir özelliğin olması hem oyunu gerçekçi kılar,
Taleworlds'ün oyunu gerçekçi yapmak gibi bir derdi olmadığı için olmayacağını düşündüğüm öneriler maalesef.

Teknik olarak incelemek gerekirse, bunu yapmak istememe sebepleri bazı noktalara dayanıyor.
Birinci madden:
Şehirlerde kızgın kalabalık: Şehirlerde yapılacak hiçbir şey olmadığı için oyunda şehirlere giren insan sayısının yüzde bir falan olduğuna eminim. O yüzden şehir içinde değişimler yapmaları onlar adına zaman kaybı olarak görünürdur. Teknik olarak kişilerin animasyonunu değiştirmek zor değil - eğer o kişilerde isyan animasyon durumu mevcutsa ( oyunda yok şu an için ). Bu ne demek?
Bu değişim için animasyoncu, kodlamacı, şehir tasarımcısı beraber çalışmalı. Çevre tasarımcısını denklemden çıkarabiliriz eğer görselliğe çok takılmayacaksak - böylelikle herkes o animasyonu yapabilir. Fakat yine de iki farklı departmanın çalışması gerekiyor sırf bu basit özellik için.
Bunun yanında zaten "kalabalık" diye bir şey pek oyunda mevcut değil. Şehirlere baktığın zaman kalabalık göremiyorsun hiçbir zaman. Mahallendeki pazara bile gittiğin zaman adım atacak yer yokken İmparatorluğun en büyük şehirlerinden birisinde maksimum 25 kişinin dolaşması garip. Optimizasyon için yapılıyorsa bile bir slider ile bu oyuncu kontrolüne verilebilir.
Meraklısına, şehirleri kalabalıklaştırırsanız nasıl gözüktüğü ile alakalı birkaç görsel

unknown.png
unknown.png
Tavernalar ve birahanelerde sıra da oluyor
unknown.png
unknown.png
unknown.png

Şehiri sen yönetiyorsan bazı seçimler yapman zor olmaz arayüzde. 30'un altında düştüğü zaman bir soru popup'ı ile sana neler yapmak istediğin sorulabilir. Seçimine göre etkileri olabilir.

İkinci madden:
Saldırı kısmı olabilir bir şey değil pek. Zaten saldırı denilen şey o son anda isyanın çıkıp ismin değişmesi kısmı. Bu zaten "simüle" edilmiş bir saldırı ile oluyor. Eğer şehrindeki garnizon milislerden büyükse zaten asla isyan çıkmaz. Bu da bir bakıma AI sadece isyanda kazanacağı kesin olan yerlerde isyan çıkarıyor demek. Yani senin şehir içindeki saldırı dediğin şey şey ancak oyuncu o an şehrin içindeyse olabilecek bir şey o da yaklaşık 20 saniye sürer. Buna emek harcamak istememeleri normal geliyor bana. Olması güzel olurdu tabi ama kaybedeceğimin kesin olduğu bir savaşı yapmak ister miyim emin değilim.
Şehirlerde hiçbir noktanın işlememesi kısmı yapılabilir bir şey. Ama bunun AI için de yapılması lazım bu da bazı sorunlara yol açıyor. Karavan rotalarının değişmesi gibi. Yapılamayacak bir şey değil ama yapılması olasılığı düşük.

Taleworlds'ün oyunu gerçekçi yapmak gibi bir derdi olmadığı için olmayacağını düşündüğüm öneriler maalesef.

Bir sonraki MB oyunu kar amacı gütmeyen şekilde ve dışarda yazdirila yazdirila geliştirilir umarım. Sadece montaj, kontrol ve tüm hakları bizde olsun..

Güzel bir şeyler istiyoruz; gerçekçi değil/fazla gerçekçi/karmaşık deniyor hemen forumda.

Pazara saglam girmek için; ne kadar sağlam dış ekipler varsa hepsine açık şekilde, acik kaynak kodlu mb3 projesi hani.. Erken erişim gibi, öncü bir yaklaşımla ürün geliştirme..

Lazim.

Teknik olarak incelemek gerekirse, bunu yapmak istememe sebepleri bazı noktalara dayanıyor.
Birinci madden:
Şehirlerde kızgın kalabalık: Şehirlerde yapılacak hiçbir şey olmadığı için oyunda şehirlere giren insan sayısının yüzde bir falan olduğuna eminim. O yüzden şehir içinde değişimler yapmaları onlar adına zaman kaybı olarak görünürdur. Teknik olarak kişilerin animasyonunu değiştirmek zor değil - eğer o kişilerde isyan animasyon durumu mevcutsa ( oyunda yok şu an için ). Bu ne demek?
Bu değişim için animasyoncu, kodlamacı, şehir tasarımcısı beraber çalışmalı. Çevre tasarımcısını denklemden çıkarabiliriz eğer görselliğe çok takılmayacaksak - böylelikle herkes o animasyonu yapabilir. Fakat yine de iki farklı departmanın çalışması gerekiyor sırf bu basit özellik için.
Bunun yanında zaten "kalabalık" diye bir şey pek oyunda mevcut değil. Şehirlere baktığın zaman kalabalık göremiyorsun hiçbir zaman. Mahallendeki pazara bile gittiğin zaman adım atacak yer yokken İmparatorluğun en büyük şehirlerinden birisinde maksimum 25 kişinin dolaşması garip. Optimizasyon için yapılıyorsa bile bir slider ile bu oyuncu kontrolüne verilebilir.
Meraklısına, şehirleri kalabalıklaştırırsanız nasıl gözüktüğü ile alakalı birkaç görsel

unknown.png
unknown.png
Tavernalar ve birahanelerde sıra da oluyor
unknown.png
unknown.png
unknown.png

Şehiri sen yönetiyorsan bazı seçimler yapman zor olmaz arayüzde. 30'un altında düştüğü zaman bir soru popup'ı ile sana neler yapmak istediğin sorulabilir. Seçimine göre etkileri olabilir.

İkinci madden:
Saldırı kısmı olabilir bir şey değil pek. Zaten saldırı denilen şey o son anda isyanın çıkıp ismin değişmesi kısmı. Bu zaten "simüle" edilmiş bir saldırı ile oluyor. Eğer şehrindeki garnizon milislerden büyükse zaten asla isyan çıkmaz. Bu da bir bakıma AI sadece isyanda kazanacağı kesin olan yerlerde isyan çıkarıyor demek. Yani senin şehir içindeki saldırı dediğin şey şey ancak oyuncu o an şehrin içindeyse olabilecek bir şey o da yaklaşık 20 saniye sürer. Buna emek harcamak istememeleri normal geliyor bana. Olması güzel olurdu tabi ama kaybedeceğimin kesin olduğu bir savaşı yapmak ister miyim emin değilim.
Şehirlerde hiçbir noktanın işlememesi kısmı yapılabilir bir şey. Ama bunun AI için de yapılması lazım bu da bazı sorunlara yol açıyor. Karavan rotalarının değişmesi gibi. Yapılamayacak bir şey değil ama yapılması olasılığı düşük.
açıkladığın için teşekkürler.

AI' nin kesin kazanacağı durumda değil de random bir şekilde isyana kalkışması mümkün mü? yani milis garnizondan az olsa bile bir isyan çıkması gibi.

yani en azından simüle dediğin kısımda yukarıdaki video da olduğu gibi şehir içinde bir savaş olsa diyorum, kazanıp kazanmayacağımızın belli olmadığı bir savaş.

bir de tw yapmasa bile, mod yapan biri olarak sence böyle bir modun yapılma ihtimali olabilir mi, teknik açıdan zorlayıcı olur mu?

AI' nin kesin kazanacağı durumda değil de random bir şekilde isyana kalkışması mümkün mü? yani milis garnizondan az olsa bile bir isyan çıkması gibi.

yani en azından simüle dediğin kısımda yukarıdaki video da olduğu gibi şehir içinde bir savaş olsa diyorum, kazanıp kazanmayacağımızın belli olmadığı bir savaş.

bir de tw yapmasa bile, mod yapan biri olarak sence böyle bir modun yapılma ihtimali olabilir mi, teknik açıdan zorlayıcı olur mu?
Mümkün tabi evet. Fakat buradaki sıkıntı yine anlayacağın üzere bu isyan "savaşının" görülmesinin çok düşük bir olasılık olması. Yani hem şehrin sahibi sen olacaksın hem şehirde olacaksın hem de kendinden küçük bir milis kuvvet sana karşı hareketlenene kadar orada bekleyeceksin. Bu olay dizilimini arka arkaya denk getirmen düşük olasılık oyunda - ben modunu yapıyor olsaydım bunun için zaman kaybetmezdim mesela görecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçmeyeceği için.

Bunun yerine isyan çıktığı zaman şehrin pat diye elden gitmesi yerine isyancı askeri bir birliğin yakın bir noktada spawn olması, belki köyleri yağmalaması vs daha mantıklı olurdu - birlik yokedilmediği her gün yeni asker kazanırdı ve sonunda şehire saldırırdı. Şu an oyunda olan mekanik de bu bahsettiğim mekanik de Total War serisinde mevcut. Şehrin büyüklüğüne/lord olup olmamasına göre ikisi değişik şekillerde oyuna eklenebilir. Böylelikle eğer lord olarak şehrin içindeysen zaten isyancı kuvvet şehri kuşatmak zorunda kalacağı için savaşı yapmış olursun. Veya başka ülkelerin isyanlarını bastırmya yardım edebilirsin vs gibi.

Bir sonraki MB oyunu kar amacı gütmeyen şekilde ve dışarda yazdirila yazdirila geliştirilir umarım.
İmkansız böyle bir şey olması. Zaten mantıklı da değil hiçbir taraf için.

İdeolojik isyanlar da olabilir. Yönetimsel isyanlar, açıkçası bu oyunda ki en büyük eksiklik ideolojiler ve yönetim sistemleri. Monarşi, Anayasal Monarşi veya Kağanlık, Cumhuriyet tipi tarzda yönetimler olabilir ve bu yönetimleri yapmak için isyanlar yapılabilir.

Empire: Total War'da ki Meşrutiyet'i ilan etmek gibi.

Not: Bunu yazmamla dilerim İttihatçı neferler dolmaz :grin:

Derinlik katılması gereken sadece isyanlar da değil, şunlar da derinliğe muhtaç :

1-Eşraflar. Oyun da bildiğimiz gibi sadece tek bir lig var, nam-şöhret kasarak hemencecik soylular ligine yükseliyoruz hatta soylular liginde başlıyoruz desem yalan olmaz. eğer oluşturduğumuz karakter sıradan bir tipleme olacaksa, öncelikle şehir veya köy içerisinde dönen entrikalara, olaylar silsilesinde belalara göğüs germemiz gerekir. Sokak-mahalle-şehir-ülke ve son olarak tüm diyara adımızı duyurmamız kademeli olmalı. Eşrafları işte tam bunun için aracı olarak kullanabiliriz.

2-Askerlik. Komut ve kademe konusunda orduya bağımlı ve ordudan bağımsız yönelebileceğimiz seçeneklerimiz olmalı. bir orduya dahil olup rütbe atladıkça özel nişan, ünvan, zırh ve silah, komuta da yönetim hakkı ve son olarak bir lord'un vassalı olabilmeliyiz, lord'un 1 kalesi ve 3 köyü var diyelim, köylerden birisini bize vermeli hizmetlerimiz karşılığında, her savaşa çağırdığında tabi ki bağlılık gereği kendisine itaat etmeliyiz. Paralı asker konusunda ise açıkcası pek fikrim yok ama illa ki derinlik katılabilir.

3-Ticaret. Aslında en basit derinlik katılabilecek şeylerden birisi bu, kalradya da herkes herşeyi üretebiliyor, kimse bir şeyin tam olarak eksikliğini çekmiyor, hiç bir devletin karakteristik tarafını yansıtacak spesifik ürünler yok, işte bu ürünleri sadece spesifik lokasyonlar da üretmeye açmak lazım, ikincisi ise bize ait olan kervanlara, iş yerlerine tam erişimimiz olmalı. Üretim ve fiyat konusunda olduğu kadar tekel/rekabet sistemine bağlı seçeneklerimiz de olmalı.

4-Haydutluk. Mesela taleworlds bannerlord'un savaş meydanlarını simule etmek yerine daha gerçekçi parsel parsel alanlar oluşturmasına dair bilgiler paylaşmıştı, bu bölgeler çeteler arasında taksim edilmeli, kendi bölgelerine gelen başka çeteler ile çatışmalılar, genişleyebilmeliler veya tamamen temizlenip bölge de istikrarın oluşması da sağlanabilir. Gizli örgütlerin normal çetelere göre daha fazla alanı olmalı ancak kendi alanlarından ayrılmamalılar, başına bela oldukları devletin düşmanları onları para ile tutarsa böylece düşmanı içerden de vurabilir, hatta gizli örgütlere veya sıradan çetelere katılıp zamanla yöneticisi olmaya yükselebilmeliyiz, şehirler de bulunan çeteler de yine kendi aralarında çatışmalı, çetelerin arasında iyi ve kötüler bulunmalı, yine bir şehrin çete liderine dönüşebilmeyiz.

Huh kitap yazdım ?

Bunun yerine isyan çıktığı zaman şehrin pat diye elden gitmesi yerine isyancı askeri bir birliğin yakın bir noktada spawn olması, belki köyleri yağmalaması vs daha mantıklı olurdu - birlik yokedilmediği her gün yeni asker kazanırdı ve sonunda şehire saldırırdı. Şu an oyunda olan mekanik de bu bahsettiğim mekanik de Total War serisinde mevcut. Şehrin büyüklüğüne/lord olup olmamasına göre ikisi değişik şekillerde oyuna eklenebilir. Böylelikle eğer lord olarak şehrin içindeysen zaten isyancı kuvvet şehri kuşatmak zorunda kalacağı için savaşı yapmış olursun. Veya başka ülkelerin isyanlarını bastırmya yardım edebilirsin vs gibi.
bu da gayet güzel gözüktü bana :smile:

@Bloc 10 stüdyo ile anlaşılacak diyelim. Sadece bu 10 stüdyo oyuna erişecek, tamamen. Ana sürüm ve duzrnleme güncelleştirmelerini ise sadece TW yapcak.. Bu 10 stüdyo para kazanacak, biz de bedeli ödeyip sağlam bir pazara giriş + kısmen knowhow. Bence para saçmak için iyi bir yol. Hızlı gelişim, çok komplike özellikleri bile hayata geçirme gibi avantajları saymayim..

Hiç mi mantıklı gelmiyor?

10 stüdyo ile anlaşılacak diyelim. Sadece bu 10 stüdyo oyuna erişecek, tamamen. Ana sürüm ve duzrnleme güncelleştirmelerini ise sadece TW yapcak.. Bu 10 stüdyo para kazanacak, biz de bedeli ödeyip sağlam bir pazara giriş + kısmen knowhow. Bence para saçmak için iyi bir yol. Hızlı gelişim, çok komplike özellikleri bile hayata geçirme gibi avantajları saymayim..
Verdiğin örnek açık kaynak kodlu demek değil. Bu verdiğin örnek kolaborasyon projesi. Kendi geliştiricisini yönetemeyen Taleworlds'ün 10 stüdyoyu düzgün bir şekilde yöneteceğini düşünmek anlamsız.
İkidir pazara giriş diyorsun, adamlar zaten pazarda. Neye girecek daha? Niye kar marjını bölsün? Neden işleri komplike hale getirsin? Bunun yanında getirdiği legal sıkıntılara girmiyorum bile.
Sonuç olarak evet hiç mantıklı gelmiyor.

Verdiğin örnek açık kaynak kodlu demek değil. Bu verdiğin örnek kolaborasyon projesi. Kendi geliştiricisini yönetemeyen Taleworlds'ün 10 stüdyoyu düzgün bir şekilde yöneteceğini düşünmek anlamsız.
İkidir pazara giriş diyorsun, adamlar zaten pazarda. Neye girecek daha? Niye kar marjını bölsün? Neden işleri komplike hale getirsin? Bunun yanında getirdiği legal sıkıntılara girmiyorum bile.
Sonuç olarak evet hiç mantıklı gelmiyor.
Pazara saglam giriş.
Yani örneğin bir cs go gibi bilinmeli/yaygın olmalı, kendi alanını oluşturmali ve o alanda ilk akla gelecek oyun olmalı; mb3. Oyun pazarında özel ve cok yaygın bir alan kazanmali.

Bu alan oluşturucu, herkesçe bilinen ve alanında akla ilk gelen oyun, o ilklerin erken erişim hamlesindeki gibi; cesur, fonksiyonel, yenilikci bir yapilanmayla elde edilebilir. Bu yapılanmayı tasarlamak, oluşturmak ve yönetmek önemli tabi, olur umarım..

Pandemi 5yil daha sürerse birçok sutudyo para kazanmak için ve oyuncuları da oyunları da sevdikleri için böyle yenilikçi bir yapılanmada çalışmaya sıcak bakabilir.

E zaten warband-bannerlord sağolsun, oyuncular ne istiyor ne istemiyor konusunda da bir birikim var. Geriye kalıyor, bu birikim ışığında inovatif yapılanma ile ürün olusturup sürekli gelistirmek..

Bu arada eklemeyi unuttum: Warband biraz biliniyor ama bannerlord hiç de öyle yaygın bilinen bir oyun değil. Diğer oyunlardaki yabancılarla muhabbetlerimden biliyorum.. Bilinmek istiyorsan, iyi bir şekilde, büyük yenilikçi bir başarı ile bunu saglayabilirsin. Öncü olursun, 10studyoyla birlikte..

Last edited:
isyan olayının en büyük saçmalığı garnizonda bizim adamlarımız duruyor ve milisler ayaklanınca garnizonu da yanlarına alıp isyan ediyorlar. bi yerde bi isyan çıkacaksa ilk önce milisler garnizonla savaşmalı eğer galip gelirlerse şehri ele geçirmeliler. böylece biz de kendi koyduğumuz elit adamlara karşı savaşmak zorunda bırakılmayız.

Back
Top Bottom