İslam Hakkında Sorular (Merak ettiklerinizi sorun cevaplayalım)

Users who are viewing this thread

SultantssHan said:
Kleidophoros said:
1-Birşey değil.
2-Evet aynı şey.Eğer o nayı görüpte çoğul kullanmıyorsa.Arapça bilmiyor demektir.
3-Kurandaki anlam daki derinlik ,Allahın bize verdiği kolaylıktır.Peygamber efendimiz dahi birçok anlam çıkarabiliyor.bu anlam fazlalığıda bize kolaylık getiriyor.Abdest örneğinde olduğu gibi.(Önceki sayfalarda)

2. E aynı şey değil diyordun az önce; hani bu kadat alim bilmiyo da sen mi biliyosun deyince yok demedim dedn. Bi karar ver.
3. E hani herkes aynı şeyi anlıyordu, biraz arapça bilsek biz bile anlardık, hani anlam kargaşası yoktu.
hem bi ton anlam çıkıyosa nasıl kolaylık oluyo o, herkes farklı yorumlar hikayeyi.

Bence sen artık ipin ucunu kaçırdın ve sadece cevap yazıyorsun; daha önce yazdıkalrınla çelişiyor mu hiç düşünmeden.

Neyse, allah zihin açıklığı versin.

2-Bu yanlışlığı yapana alim denirse o alimden bu çeviriyi daha iyi biliyorum.benim bahsettiğim Alim gibi alim.

3-Benim basettiğim çevirideki çevirme.Birçok kişi aynı çevirir fakat başka anlam çıkarabilir.Lütfen abdestle ilgili örneğime bakın.Mes in mi yoksa yıkamanınmı fill olara çekildiğini anlamaya çalışın.Araya ve girince farklı görüş çıkıyor.
Senin istediğin gibi çevirenler alim gibi alim di mi, diğerleri bilmiyo bu işi.

Çevirideki çevirme?  Çevir kazı yanmasın :lol:

Sanchez said:
1. Kaynağı nedir hadisin diye bir soru yöneltmişsin bana.. ben bunu peygamberimiz üzerine anlattığım olay için sorduğunu var sayıyorum ona cevap veriyorum... şimdi ben dini konularda meraklıyım ve oturduğumuz yerdeki cami imamı dedemin arkadaşı ben de bundan faydalanarak hocayla bol bol konuşuyorum onun bana anlattığı bir örnekti ben uzunca yazmamıştım ama senin yazdıklarınla hemen hemen örtüşüyor o yüzden 5. şıktan devam ediyorum...
Valla birçok alevi bilmiyorum tanıdığım arkadaşlarımdan dinlediğim inançları doğrultusunda konuştum.. benim bildiğime göre biz oruç tutarken ramazan ayında aleviler muharrem ayında biz aşure yaptığımız dönem de alevi halk muharrem orucu tutuyor yani bizden farklı bir inançları var... biz 5 vakit namaz, cuma ve bayram namazlarımız var ama alevi halk namaz kılmayıp camiye de gitmiyorlar.. şimdi bildiğim alevilikle ilgili bu kadar farklılıklar var mı aleviler arasında bilmiyorum..

sana bu konu da katılıyorum mezhepsiz olmak imansız olmak değildir ben Allah'ın emirlerini elimden geldiğince yerine getirmeye çalışıyorum ama mezheplere inanmıyorum...

senle konuşarak ortak bir paydaya ulaşabileceğimiz düşünüyorum kardeşim

Çok teşekkürler hacı abi.Bak biz müslümanlar bir yerde ortak oluyormuşuz.Hocanın dediğindende şüphe duymuyorum.Dediğim gibi birçok alevi türü var.Kimisi yine emzheplere karşı,ama orucu bizimle aynı,namazı aynı(camiye gittiğini veya gitmediğini sormadım).namazdaki hareketleri bizim mezhep imamlarının kaynaklık ettiği hadislerle aynı.Birçok çeşit alevi var aslına bakarsan.

Aynı fikirde örtüştük işte kardeş.Biz müslümanlar biriz.

SultantssHan said:
Çok teşekkürler hacı abi.Bak biz müslümanlar bir yerde ortak oluyormuşuz.Hocanın dediğindende şüphe duymuyorum.Dediğim gibi birçok alevi türü var.Kimisi yine emzheplere karşı,ama orucu bizimle aynı,namazı aynı(camiye gittiğini veya gitmediğini sormadım).namazdaki hareketleri bizim mezhep imamlarının kaynaklık ettiği hadislerle aynı.Birçok çeşit alevi var aslına bakarsan.

bir çok farklı alevi ibadeti olduğunu bilmiyordum namaz kılmayıp sadece semah yaptıklarını sanıyordum öyle olmadığını da senden öğrendim kardeşim :smile:

Kleidophoros said:
Bu kadar büyük alıntılar yapmanıza gerenk yok beyler.

sildiğim yerleri karıştırıyorum bazen tam ayarlayamıyorum klei ondan uzun alıntı yapıyorum

Sanchez said:
SultantssHan said:

bir çok farklı alevi ibadeti olduğunu bilmiyordum namaz kılmayıp sadece semah yaptıklarını sanıyordum öyle olmadığını da senden öğrendim kardeşim :smile:

Bende senin gibi bilgiliydim.Bir gün Arap asıllı bir alevi ile tanıştım.kendini alevi olarak nitelendirdi.Bende başladım namaz nasıl olmaz.Oruç böylemi olur vs. .Adam farklı bir çeşit aleviymiş.Hadislere göre namaz kılıp,oruç tutan.Bende şaşırdım ama adama birden öyle yüklendiğim için üzüldüm.Biraz selefiliğe benziyordu görüşleri fakat HZ. Ali nin yolundan gitmek gerekiyor diyordu.Bizim gittiğimiz yol H.z MUhammedin yoludur dedim.Hz. Ali (r.a) Yoluda budur.O yüzden bizim yolumuz islam yoludur dedim. Öyle bitti muhabbetimiz.

Şiilerdede bir sürü inanış çeşidi var .Kimisi H.z . Muhammed (s.a.s.)Yanlışlıkla geldi peygamberlik diyor ve asıl peygamber Hz. ALi r.a diyorlar.Kimiside doğru inanıyor.(Doğru inan şiiler Caferidirler.Sadece fetvalarda değişikliler var.Hanife mezhebi şafi mezhebine nazaran Caferi mezhebine yakındır mesala.Ekollaer farklı.Mantık &Hadis ekolleri yani.)Bazı şii alimler ezanda Aliyül veliyullah (Ali Allahın kuludur.) demesinin biat olduğunu savunuyorlar.halbuki sünnilerde ezan ilk baştaki gibidir.Ayrıca Caferilerde ehli kitapla (hırıstiyan ve yahudi hanımlarıyla) evlenmek yasak.Fakat ebu hanife Ayet ile aksini takdim ediyor.Değişiklikler var.Ama sadece ibadetlerde.İtikatta caferilerle aynıyız.Sapıkları dışlıyorum...

Sağlıcakla kal kardeşim...

Allegro said:
Senin tanıştığın adam Şii'ymiş, Anadolu Aleviliği farklı birşey.

Bay muhalefette gelmiş...

Sen adamın ne olduğunu ondan iyi bilirsin.Tamam doğru... :grin: Şimdi ben kanıt sunacamda o antika mantığından ,istediğin sonuca varacaksın zaten.Gerek duymuyorum yazmaya daha fazla...

Adam aleviyim dedi.Ben sadece bunu aktarıyorum...

Mal mısın arkadaşım senin neyine muhalefet oldum ben şimdi? Sana cevap veriyorum ya kesin muhalefet olmuşumdur di mi, şartlı reflekse gel. Bana yazdığın son 6 mesajında "tamam daha cevap vermiycem takıl sen" dedin, bir karar ver artık.  Senle konuşan adam kendine Alevi dediyse ya Adana ya da Hatay fellahlarındandır, onlar kendilerine Alevi derler ama bu Aleviler'in Şiiler ile özdeşleştirilmesinden dolayı gelen bir yanılgıdır, her Ali'ci Alevi değil. Arap "Alevileri"'ni, Suriye, Lübnan, Irak, İran Şiilerini tek bir kefeye koyabilirsin ama Anadolu Alevileri çok başka.

SultantssHan said:
Allegro said:

Sen adamın ne olduğunu ondan iyi bilirsin.Tamam doğru... :grin: Şimdi ben kanıt sunacamda o antika mantığından ,istediğin sonuca varacaksın zaten.Gerek duymuyorum yazmaya daha fazla...

nusayriler de alevi ama anadolu alevileri daha farklıdır arkadaşın söylediği gibi klasik şiilik anlayışına benzemez.

SultantssHan said:
Allegro said:

"Adam aleviyim dedi.Ben sadece bunu aktarıyorum..."

numlock01 said:
Antiquarian said:
Ateist olmak da riskli iş arkadaş.Allah varsa eğer sıçtın.
İmzalık :grin:
Bununla ilgili bir fıkra vardı:
Ünlü bir hristiyan profösör ile ateist arkadaşı muhabbet ederken söz dine gelmiş.Ateis demiş ki:"Sen boşuna inanıyorsun tanrıya,ya eğer yoksa?O zaman tüm emeğin,ibadetin boşa gitmez mi?"
Profösör:"Hadi diyelim Tanrı yok çıktı,benim kaybım ne olur?İyi bir insan olmak?Hoşgörülü davranmak?Bunlar hep iyi şeyler,fakat eğer tanrı varsa ne olacak?Birde bunu düşün."

Caliph said:
Allegro said:
Halife ilgili ayeti koyar mısın lütfen?

edit: Bu arada, Cennetle mükafatlandırılayım diye namaz kılmak veya farklı diğer ibadetleri yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum... Çünkü namaz kılmak, yardımlaşmak veya -gidebilecek durumda olanların- hacca gitmesi, insanoğlunun Allah'a kulluk görevidir.

Yanlış düşünüyorsun.Allah'ın seni cehenneme koyacağını bilsen yinede bu ibadetleri yapar mısın?Ayrıca Allah'a kulluk görevini cennetle mükafatlandırılmak için yapıyoruz.

Ne hilesi yaptığına bağlı, çıplaklık, şiddet vs. hilesi ise günahtır, haksız kazanç elde etmeni sağlıyorsa günahtır, oyun oynamak zaten günahtır, bir müminin Allah'ı anmaktan, ibadet etmekten(ödüllendirileceği için değil Allah öyle istediği için yapılmalı, menfaat için yapılıyorsa ibadet o kişinin yeri cehennemin en alt derekesindedir -ateistlerden de aşağıda- münafık olduğu için) başka bir işi olmamalıdır boş zamanında.

Tatari_okan said:
Ne hilesi yaptığına bağlı, çıplaklık, şiddet vs. hilesi ise günahtır, haksız kazanç elde etmeni sağlıyorsa günahtır, oyun oynamak zaten günahtır, bir müminin Allah'ı anmaktan, ibadet etmekten(ödüllendirileceği için değil Allah öyle istediği için yapılmalı, menfaat için yapılıyorsa ibadet o kişinin yeri cehennemin en alt derekesindedir -ateistlerden de aşağıda- münafık olduğu için) başka bir işi olmamalıdır boş zamanında.

Yapma ya ? :smile:Kim söylüyo sana bunları ?

Back
Top Bottom