Üniversitede İlk GÜN!

Users who are viewing this thread

YKS sınavından başarıyla çıkmış bir birey olarak tercih için üniversite aramaya başladım. Bu dönemde her insana olan gerginlik oluştu bende de.Bu yüzden ilk gün ne yapılır, yurt odasında ilk gece olan gerginlik nasıl atlatılır tarzı fikir vermek isteyen varsa güzel olur.

Herkes senin benim gibi ergen ve mal. Heyecanlı. Yapacağın en kötü şey kendini kasmak veya kasıntı. Ha ama tavsiye olarak ilk bir kacc gün ağır başlı şekilde insanları tanı kim hangi konu ya da kim ne ile ilgileniyor öğren. Enstrüman çalmayı biliyosanda götür çal. Gerginligide, aktif bı şekilde her bir konuşman sonrasinda atlatırsın. Kulüpleri çok ovuyolar oralarada bak.

Ben de aynı senin gibiydim. Yurt odama gittim yerleştim. 4 kişilik oda. Oda arkadaşlarım gelince tanıştık işte, hepsinin ilk senesiydi. Gece 3'te batak oynuyorduk.

Üninin ilk günü ile diğer günleri arasında bi fark yok. Ders programını öğren. Git derse gir işte. Aynı lise. Ben 20 dk geç girmiştim derse, hoca sorun etmedi ilk gün diye. Hemen arkadaş bulmalıyım diye de kasma. Kulüplerden birine üye olup etkinliklere katılırsan tanışırsın birçok kişiyle zaten.

İktisat okumayı düşünüyorum.
Ne olmayı planlıyorsan ona göre seç iktisadı. Ben akademisyen olmak istiyorum ortalama kasma niyetim var son sene Ales zulalarım diyorsan evet. Kpss hedefim var güzelinden referans da bulursam 85 üstünü de çakarsam iyi olur dersen makul. Onun dışında bir halta yaramaz bir bölüm. Özel sektörde herhangi bir geçerliliği yok birden fazla dil bilirsen girersin bir holdinge.

Not: Yukarıda yazılanlar bütün iibf ve sbf bölümleri için geçerlidir.

ÇAP bilişim yapıp bir yönetici olarak şirkete girme planım var açıkçası. Onun dışında Türk-Alman üni çift diploma verdiği için Almanya'ya gitmek de bir ihtimal benim için.

Yurttaki ilk gece için ne önerirsiniz peki. Aynı odada olan 4 kişi herkes gergin bir şekildeyse ve uyumadıysa"uyanın, sohbet edelim." gibi bir yaklaşım küfür yememe sebep olur mu?

İlk önce şunun bilincinde olmalısın, Lise hayatın bitti o yüzden üniversiteyi lise ile eş tutmaman gerekiyor, ikinci olarak arkadaş ortamına dikkat et, kimseyle öyle arkadaşlık kurma ve derslerini arkadaşlardan önde tut. Hocalara gelecek olursak hepsi ayrı ayrı karakterlerdir ve iyi/kötü bu iki karakteri de göreceksin, yukarıda ki arkadaş 20 dk geç gittim bir şey demedi yazmış onu umursama mesela sen yine dersine vaktinde git. Hatta 10 dk erken git ve sınıfta otur. Ben üniversitedeyken bir arkadaşımız sırf 5 dk geçti diye bütün yılı geçemedi, bunu yapabilir mi. Evet yapabilir! Kimse sana ders çalış demeyecek lisede ki gibi, bunu sen yapacaksın. Çalışırsan başarılı olursun, çalış. İnsanlarla ilişkini iyi tut.

Ve hiç bir şeyi kasma, umarım kazandığın üniversite bölümü iş imkanı olan bir bölümdür, sana başarılar.

Yurttaki ilk gece için ne önerirsiniz peki. Aynı odada olan 4 kişi herkes gergin bir şekildeyse ve uyumadıysa"uyanın, sohbet edelim." gibi bir yaklaşım küfür yememe sebep olur mu?

Çok takıntılı olma, bu ne yahu ilk gece korkusu gibi. Relax ol dostum, onlar da senin gibiler hatta iplemeyen olacaktır ama sen beni dinle ve fazla takıntılı olma.

Aynen 20dk geç kaldığım halde almasının sebebi iyi tipli hocalardan biriydi. Sosyoloji hocam ders saatinden sonra gelen kimseyi almıyordu. Dersleri kaçırmak çok kötü birşey üniversitede. Bir haftada 1 aylık ders konusu işlenmiş gibi oluyor. Birini kaçırsan sonraki konuyu anlamıyorsun. İlk dersi de sakın kaçırma, hoca kaynak falan verirse ilk ders verir genelde.

Relaks ya herkes insan olum, yemiyoruz kimseyi. İlk 2 hafta kartım nerde sınıf nerde ders ne hangi sınıftayız la niye oraya gidiyoruz sen kimsin şu hatun güzelmiş falan diye geçecek zaten, ilk gün ufak bir çanta alsan yanına yeter, defter kitap mitap boşuna taşırsın uğraşma.

avrat bulmaya bak, ilişkiye aç oluyor ilk gelenler. sonra nedense azalıyor. paran varsa partile milletle çok rezil etmeden kendini. bölümünün whatsapp gruplarına gir, kulüplere gir. kulüplerde kariyer geliştirmeyi düşünme, karı bulmaya ve eğlenmeye bak. biraz da boş beleş adam yuvası oluyor kulüpler. ortamlarda abazaya çıkmasın adın dikkatli ol.

yok ya 4 sene önce üniye başladığımda ilk takıldığım grupta herkes kendisi gibi yeni gelenle sevgili oldu 3 4 günde. üst sınıflardan bize tutorluk yapmaya çalışan bi eleman vardı millet uyuz oluyordu.

Öncelikle fazla samimi arkadaşın olmasın, ortak hobileri ve fikirleri olan birkaç samimi arkadaş yeterlidir. Herkesle samimi olursan, özellikle başarılı bir öğrenciysen insanların seni arkadaş olarak değil not kaynağı olarak gördüğünü anlayacaksın. Normalde arayıp sormayan tipler vize ve final zamanları deli gibi arayıp, seni bir güzel yağlar.
Bizim ülkemizde üniversite bir eğitim kurumu değil, kız-erkek avlama bölgesi olarak görüldüğü için ilk sene gereksiz sevgili muhabbetleri ve gruplaşmalar olur, hiçbir gruba dahil olma, ister istemez kendini avelce muhabbetlerin içinde bulabilirsin. Üniversite çağı insanın en verimli ve kendini en çok geliştirebilecek çağıdır, bunu çok iyi değerlendir. Aşk meşk gibi aptal saptal duygusal muhabbetlerle gençliğini yakma, tamamen bölümüne ve hobilerine odaklanıp sürekli gelişmeye çalış. Hocalarla aranı iyi tut ama yalakalık yapma, derslerde her zaman atılgan ve ön planda olmaya çalış. Hele ki en önemlisi 1.sınıfa başlar başlamaz direk İngilizce öğrenmeye başla. Artık kimse dümdüz üniversite bitiren adama iş vermiyor, meslek sahibi olmak istiyorsan üniversiteden tam donanımlı çıkmaya gayret et. Yoksa bizim gibi sürünürsün.

Öncelikle fazla samimi arkadaşın olmasın, ortak hobileri ve fikirleri olan birkaç samimi arkadaş yeterlidir. Herkesle samimi olursan, özellikle başarılı bir öğrenciysen insanların seni arkadaş olarak değil not kaynağı olarak gördüğünü anlayacaksın. Normalde arayıp sormayan tipler vize ve final zamanları deli gibi arayıp, seni bir güzel yağlar.
Bizim ülkemizde üniversite bir eğitim kurumu değil, kız-erkek avlama bölgesi olarak görüldüğü için ilk sene gereksiz sevgili muhabbetleri ve gruplaşmalar olur, hiçbir gruba dahil olma, ister istemez kendini avelce muhabbetlerin içinde bulabilirsin. Üniversite çağı insanın en verimli ve kendini en çok geliştirebilecek çağıdır, bunu çok iyi değerlendir. Aşk meşk gibi aptal saptal duygusal muhabbetlerle gençliğini yakma, tamamen bölümüne ve hobilerine odaklanıp sürekli gelişmeye çalış. Hocalarla aranı iyi tut ama yalakalık yapma, derslerde her zaman atılgan ve ön planda olmaya çalış. Hele ki en önemlisi 1.sınıfa başlar başlamaz direk İngilizce öğrenmeye başla. Artık kimse dümdüz üniversite bitiren adama iş vermiyor, meslek sahibi olmak istiyorsan üniversiteden tam donanımlı çıkmaya gayret et. Yoksa bizim gibi sürünürsün.
Tamamen katılıyorum valla bu yazılana. Bu arada hazırlık var mı bilmiyorum ama varsa zaten lise gibi oluyor sınıf ortamı falan hep aynı kişiler oluyor, o yüzden hazırlıkta arkadaş edinmek bir nebze daha kolay oluyor. Oradan kafa dengi biri bulursan rahat olur, zaten zorlama arkadaşlık kuracağına kurma daha iyi; akışına bırak. Çıkıyor kafa dengi birisi karşına, koca üni sonuçta. Bu arada bence kulüpler için en rahat yıl hazırlıktır. Ders saatleri kulübün etkinlikleriyle, kurslarıyla vs. çakışmaz; bolca zaman ayırabilirsin. Tavsiyem hazırlıkta kulübü iyi değerlendir, birçok arkadaş bulabiliyorsun ve sosyal hayata dair tecrübe edinebiliyorsun oradan.
Yurttaki ilk gece için ne önerirsiniz peki.
Yurtta zaten aynı odada yaşayacağın elemanla illaki iletişim kuracaksın, girince selam verirsin sen nerelisin ben buralıyım vs. derken alışıyorsun. Rahat ol ve özellikle saygılı ol ki sonra oda arkadaşın başka forumlarda "oda arkadaşı problemi" diye konu açmasın :smile: Zaten üni yurtları daha rahat oluyor insan açısından, millet rahat oluyor. TV odalarında maç falan izlerken bir sürü kişiyle takılır, konuşur bulacaksın kendini. Lise yurdundaki ergenlik çok olmuyor üni yurtlarında.

Back
Top Bottom