Ülkelere Bakış Açınız

Users who are viewing this thread

İsveç'de yaşayan kuzenim var. Okulu bitirdiğim zaman hemen yanına gitmem için çok ısrar ediyor. Türkiye'de bilgisayar mühendisi olarak iş bulamadığı için oraya gitmişti, şu an yaklaşık 8 bin kron kazanıyor aylık. Mobilde olduğum için uzun uzun yazmaya çok üşeniyorum. Ama Ahmet'in yazdıkları ile hemen hemen örtüşüyor. Aynı zamanda İskandinav Ülkeleri için "dünkü çocuk" deyimi de (bana söylenene göre) doğru bir terim değil. Yeni olmalarına rağmen fazlasıyla oturmuş bir sistemleri var. Biz ise bir asırdır böyleyiz. Hani nasıl derler, "Bir baltaya sap olamadık."

Sağlık sistemleri berbat. Kendi milletleri dışındakileri örseliyorlar genellikle. Çok da övmeye gerek yok iyi güzel tamam da... Bardağın boş tarafını da gör.

Sağlık sistemleri para üzerine. Bizde ki gibi ortak bir para verimi yok. Yani adam ömrü boyunca sigara içiyor, sonra kanser vb. hastalıklara yakalanınca gidip sigortasıyla muayene oluyor. Bunun parasınıda millet cebinden ödüyor. Yanlış bilmiyorsam orada hasta olduğun zaman muayene ücretini kendin ödüyorsun. Bence mantıklı olan bu.

Ben onların ekonomilerine ya da yaşam standartlarına dair bir eleştiri de bulunmadım yalnız. Benim itirazım başka bir şeye idi.

Geçen bı tanıdığım ile konuşmuştum. Ambulans lazım oldu. Acil bir durumdu. Ambulans masrafı oranın para birimiyle asgarî ücretin 1/3 kadar para. Biz de mecbur ödedik dedi. Hastane içi hizmet de berbatmış. Türkiye bile daha düzgün dedi.

Wuuthrad said:
Caliente said:
İran'dan yeşil çıkacağını beklemezdim doğrusu.
Aslına bakarsak bana göre İran halkı ılımlı İslama daha yakın, İslam devriminden önce onlar da bizim gibi laik bir ülkeydiler ama şartlar onları şu andaki noktaya getirdi. Tek şanssızlıkları onların Atatürk'ü yoktu. Ben İran'ı diğer Arap ülkelerinden farklı ve daha modern görüyorum bunlar sadece benim düşüncelerim. Fars müziklerini de çok severim  :grin:

Caliente said:
Wuuthrad said:
Caliente said:
Aslına bakarsak bana göre İran halkı ılımlı İslama daha yakın, İslam devriminden önce onlar da bizim gibi laik bir ülkeydiler ama şartlar onları şu andaki noktaya getirdi. Tek şanssızlıkları onların Atatürk'ü yoktu. Ben İran'ı diğer Arap ülkelerinden farklı ve daha modern görüyorum bunlar sadece benim düşüncelerim. Fars müziklerini de çok severim  :grin:

Bir şey sormam lazım. Şah dönemi için mi konuşuyoruz? Devrimden sonraki ilk işlerden biri sinemaların kapatılmasıydı(?) diye hatırlıyorum da...

Afrandez said:
Caliente said:
Wuuthrad said:
Caliente said:

Bir şey sormam lazım. Şah dönemi için mi konuşuyoruz? Devrimden sonraki ilk işlerden biri sinemaların kapatılmasıydı(?) diye hatırlıyorum da...

Evet Şah döneminden bahsediyorum yani Humeyni'nin İslam Devriminden öncesini. Devrimden önce istedikleri gibi giyinebiliyorlardı.

Caliente said:
Wuuthrad said:
Caliente said:
Yaklaşık 2 yıl önce İngilizce hocamız İran'dan gelen bir kaç Rock şarkıcısı ile olan anısını anlatmıştı. İran'da Rock "islami kurallar" gerekçesiyle yasak olduğu için adamlar Türkiye'ye gelmiş. Sadece İran hakkında bir not düşmek istedim.

Tamam işte, adamda diyor ki İran halkı ılımlı İslam'a daha yakın ama şartlar onları bu noktaya getirdi, yoksa İran'da geçmişte şu anki gibi değildi.

Yazdığı şeye herhangi bir sözüm olmadı. Bana bu tür yasaklar ilginç geldiği için paylaşmak istedim.

76GQvN.png

Back
Top Bottom