[Öneri] Oyunun gelişmesi için birkaç öneri

Users who are viewing this thread

Oyunda var olan şeyleri yazmış olabilirim. Forumlarda çok dolaştım, aklıma gelenleri oradan buradan araklayarak yazdım. Aklıma geldikçe ekleme de yaparım.

Demircilik
Zırh, ok, yay yapımı gelmeli.
Silahlarımız, kalkanlarımız, zırhlarımız hasar görmeli ve bunları tamir edebilmeliyiz ya da yüksek bir ücret ödeyerek demircilere de yaptırabilmeliyiz.
Demircilik direnci daha fazla olmalı ve dinlenirken daha fazla artmalı. Etrafta savaşlar dönerken şehirde bekleyip demircilik kasamıyorum. 900. gündeyim ve daha demircilik seviyem 50.

Diyaloglar
Sahip olduğumuz topraklardaki NPCler bizi tanımalı ve bize saygı göstermeli, sırf onların lordları olduğumuz için de ilişki bonusumuz olmalı.
İlişkimizin düşük olduğu lordlar bizi karşılarken laf sokmalı, ilişkimizin düşük olduğunu hissettirmeli.
Tam tersi de olmalı, dostluğumuzun sıkı olduğunu anlayabildiğimiz sıcak diyaloglar da gerekli.
Kral olduğumuzda veya klanımızın seviyesi arttığında da diyaloglar değişmeli.
Seslendirmesiz olmuyor, seslendirme kat kat daha iyi bir etki ve oyun deneyimi bırakır.

Savaş
Başka bir lordun ordusuna katıldığımızda nasıl bize "Sol piyade kanadını koru, düşman okçularına saldır!" diye emirler veriyorsa biz de kendi askerlerimize o şekilde emir verebilmeliyiz.
Örneğin kendi atlı okçularıma düşmanın sadece piyade birliklerine, normal atlılarıma da düşmanın okçularına odaklanmaları ve sadece onlara saldırmaları gerektiğini söyleyebilmeliyim.
Kuşatma sırasında askerlerin saldırı önceliği ya en yakın oldukları şey olmalı ya da direkt "Kuleye tırman, kapıdan içeri gir, merdivenlerden çık!" diye emir verebilmeliyiz. Bence ikincisi çok çok çok daha iyi olur.
Haydut sığınağına saldırırken yanımıza daha fazla asker almalıyız ve en önemlisi hangi askerleri alacağımızı seçebilmeliyiz.
Kale ve şehirlerde iki kapı arasında bir boşluk var, üzeri de açık. Oraya dökülebilen kızgın yağ kazanları eklenebilir.
Kuşatmalarda dikenli sopalar var, onlar atımıza zarar vermeli.
Kalkan duvarı gibi mızrak duvarı komutu harika olur ve düşman atlılarını mahveder. Bir savaşta düşman okçuları önde açıktaydılar, atlılarıma beni takip etmelerini söyleyip hücum edecektim ki bi anda arkadan mızlarklı piyadeler ilerledi ve okçular da geri çekildi. Dolayısıyla pek çok asker öldü orada. İlk savaşlarımdan biriydi ve bundan çok etkilenmiştim. Daha da böyle taktiklerle hiç karşılaşmadım.

Görevler
Kervanlara Warband'daki gibi sağ tıklayarak eşlik edebilmeliyiz.
NPCler daha sık görev vermeli ve bir görevi, atıyorum bir hafta boyunca almadıysak, değiştirmeli. Kan davası görevi var mesela ve ben yapmak istemiyorum, 7 gün sonra değişmeli.
Kral olduğumuzda veya klan seviyemiz arttığında daha farklı görevler ortaya çıksın. Kralı ve sahibi olduğum şehrin eşrafı bana kaçakçılık görevi veriyor. Kralım ben kelleni alırım senin niye kaçakçılık yapıyorsun? Vergini öde geç.
Görev çeşitliliği çok az, artmalı.

Tımar Yönetimi
Şehirlerdeki kişilere maaş bağlayarak onları vali olarak atayabilmeliyiz. Örneğin bir tüccarı vali olarak atadığımızda şehrin ticareti artsın, ürünler daha ucuz olsun, çete liderini vali olarak atadığımızda şehrin milisleri artsın.
Vali yaptığımız kişiyle ilişkimiz artsın, diğeleriyle de düşsün.
Ayrıca, mesela iki çete lideri varsa ve birini vali yaptıysak diğer çete lideriyle ilişki daha da düşmeli. Tüccar ve zanaatkarlarda da aynı olay olmalı tabii ki de.
Kalelere de vali değil de komutan atayalım, vali ekleme yerine tıkladığımızda farklı bonusları olan (Milis sayısı artışı, daha fazla gıda stoğu, daha hızlı inşaat vb) birkaç NPC çıksın ve arasından seçelim.
Tüm yoldaşların farklı genel yeteneği olduğu gibi (cerrah mühendis izci vb.) bunlarla ilişkili valilik yetenekleri de olsun. Valilik özellikleri perklerden kaldırılsın ve direkt yoldaşların genel yeteneklerine göre gelsin.
Ya da yoldaşları vali yapma direkt kalksın. Ben yoldaşlarımı özelliklerine göre seçiyorum ve buna göre yanımda tutuyorum, vali yapmak hiç cazip değil.

Krallık Yönetimi
Krallığımız kurduğumuzda yeniden sancak tasarlama ekranı açılmalı. Ben kırmızı arkaplanlı bayrak yapmıştım, Kuazitlere geçtim turkuaz oldu, kendi krallığımı kurduğumda da öyle kaldı.
Savaştayken diğer ordulara veya lordlara kervan, köy yağmalamalarını; şehir, kale kuşatmalarını emredebilmeliyiz.

Arayüz
Bu mod oyunun bir parçası olmaı, bildirimleri sürekli kaçırıyorum, bir bakıyorum şehrimi kuşatıyorlar: https://www.nexusmods.com/mountandblade2bannerlord/mods/306

Envanter Yönetimi
Envanterimizdeki atlar gıda olarak tahıl tüketmeli. Şu an yüzlerce yük beygirim ve katırım var ve envanterim hiçbir zaman dolmuyor. Çok güzel düşünülmüş bir olay ilk keşfettiğimde çok hoşuma gitmişti ama hiçbir götürüsü yok ve çok büyük bir sıkıntıyı gideriyor, bu yüzden de op.

Diplomasi
Kral iken fethedilen yerleri kendimize alabilme seçeneğimiz her zaman olmalı, tabii bu diğer lordlarla aramızı daha da düşürmeli.
Ordudaki diğer lordların askerlerini beslediğimizde onlarla ilişkimiz artmalı.
Barış yapmak için veya lordları kendi tarafımıza çekebilmemiz için tımar teklif edebilmeliyiz.
Kendi tımarlarımızı devredebilmeliyiz.
Esir lordları fidye karşılığı satmadan önce Warband'daki gibi bize sorulmalı.
Lordların kefaret bedeli arttırılmalı ya da cazibe yeteneğimizi kullanabildiğimiz pazarlık diyalogları çıkmalı.
Bu diyalogları lordun serbest kalmasını isteyen kişilerin bize yolladığı elçi ile yapmalıyız.
Kendi dostlarımızı veya yoldaşlarımızı da kurtarmak için elçi yollayabilmeliyiz ve bunu yapınca da ilişkimiz çok büyük oranda artmalı.

Back
Top Bottom