İlk 25 Dakikalık Analizimden oyundaki problemler,uyumsuzluklar

Users who are viewing this thread

Oyunu yeni oynuyorum. Bazı problemler/uyumsuzluklar fark ettim, başlarda 1 2 ay sonra oyuna girmeyi düşündüm, fakat sonuçta bizlerin önerisi tavsiyeleriyle düzeltilecek bir oyun. Ekibe ne kadar yardımcı olursak o kadar iyi gelişir.

İlk 25 dakikalık deneyimimde notlar aldım ( notlar biraz karısık olabilir pek dikkat etmedim daha çok sorunu açıklamaya odaklandım )

25 dakikalık deneyimin notlarının özeti şu. TW'ye şu konuda bir tavsiyem var, bazen iyi olsun diye yaptıklarımız aslında iyi olmayabilir. Oyuncuyu oyuna bağlamada sorunlar yaşatabilir. En genel tavsiyem daha doğrusu hatırlatma, bir oyuncu aslında sıfır bir oyuncu değildir, bilgisayarı eline yeni almış biri değildir. Diğer oyunlardan kazanmış olduğu geçmiş tecrübeleri vardır. Diğer oyunların iyi,alışılmış özellikleri de oyuna uygulanırsa oyuncular alışmada zorluk çekmez.

Fakat ne olursa olsun bu üstteki tavsiyem oyunun tümüne hakim değil sadece belli başlı durumlarda bu bilginin hatırlatılması gerekmiş o kadar.

-Karakter yaratma ekranında karakterimize bakışta mouse ile yeterince hakimiyet kuramıyoruz. Sadece uzaklaştırıp yakınlaştırma var.
Bunun kolaylaştırılması gerekli. (Sag tusa basılı tutarken asagi yukari yaptıgımızda yukarıdan da bi görünüm elde edebilelim 360 derece - yakınlastırıp uzaklasma, unutmayalım ki diğer oyunlardan elde ettiğimiz tecrübeleri de oyunlara yansıtmak gerekiyor böyle daha iyi olur demek oyuna uyumu zorlaştırır tam hakimiyet verilmesi taraftarıyım)

-(Problem) Karakter yaratma ekranında saç stili değiştirirken aniden olusup kaybolan saç falan oluyor.

-(Text Problem) Karakter yaratma ekranında kıyafeti değiştir butonu kıyafeti çıkarıp takıyor. Kıyafeti tamamiyle çıkartmak kıyafeti değiştirmekle aynı anlama gelmez Kıyafeti giy/çıkar diye degismesi lazım.

-Karakter yüzü oluşturma kolaylığı : Bu şekilde menu barlarını hareket ettirerek yüzü oluşturabiliriz ama zorluğu artırır oyuna hakimiyeti zorlaştıracak unsurlar işimize gelmez, burada tavsiyem, karakterin yüzünde belirli bölgelere tıklayıp (imleci hareket ettirince o bölgeler vurgulu hale gelsin) sol tık yapıp sağ sol yaparak büyütüp küçültelim menu barlarıda ilgili bölgenin ayarını otomatik kendisinde göstersin

-(genel) Oyunu çalistirinca windows görev çubugunda oyunun simgesi gözükmüyor onun yerine program çalıstırılmıs gibi varsayılan simge gözüküyor.

-Oyun baslar baslamaz direk eğitim alanındaki biriyle tanısmaya baslıyorsun, daha dur oyun yeni oyuncu yeni bi giris yap, çat diye adamla konusmaya sokmak olmamıs

-Oyun baslangıcında eğitimi geç dememe rağmen eğitime girmisim gibi bi ekran geliyor bi donukluk sonra haritaya geçiyor solda da menu, istersen eğitime dön diye. , eğitimi atla dediysem beni direk haritaya atmasına da gerek yok, eğitim bölümünde basladıysak bi çevreye bakalım ondan sonra çıkarız.

-Karakter seçme ekranında isim veriyorsun , eğitimi geçtikten sonra soyad seçme geliyor bunun mantıgını tam anlayamadım ama mantıklı bile olsa hos gözükmüyor karakter özellestirmede isim seçtigimiz gibi soyad da orda seçilsin, eğer bunun esas nedeni özelleştirmeden sonra ailemizi seçtigimizden dolayıysa , buna alternatif baska bi çözüm yolu gerek daha rahatsız etmeyecek türden, mesela ismimizi ve soyismimizi birlikte ailemizi seçtikten sonra oyuna girmeden panelde verelim Bu maceraya hangi isim/soyisimle girmek istiyorsun gibi? random tusuda orada olsun :grin:

-Soy ismi seçildikten sonra sancak için yine bizi panele yönlendirmesi, inanılmaz bir şekilde akış bozukluğu var önce panel sonra oyun sonra yine panel. Panelde gereken tüm ayarlamalar yapılıp oyuna atıldıktan sonra biz müdahalede bulunmadıgımız müddetçede tekrar panele atmaması lazım.buna dikkat.

-Çapulcularla karsılastım savaş esnasında ilerlerken yakınıma geldiklerinde bi anda karakterim yok olup geri geldi, bi sıkıntı var burada bi bakılması lazım, savaş esnasında baska fark ettigim detaysa kılıç kalkan birbirine mi giriyor? kalkanın içinden geçiyordu sanırım

-ata binip ilerledigimizde yerdeki çıkıntılardan dolayı karakterin atla aniden çok hafif asagi inip çıkması ve kameranında bundan etkilenmesi, ata kilitlenen kemaranın sallanmasına yol açmıs sanırım

- Harita ekranında gezinirken mouseyi bir kaç defa bir kaç yere tıkladım o esnada oyuncunun karakterini takip eden kamera takip etmeyi bırakıyor ardından tekrar toparlamaya çalıssa da dengesizlik yaratıyor oyuncuda,
(NOT : galiba sorunu anladım, bunun esas nedeni şu, mousenin sol tık basılı tutup haritanın diğer kısımlarına bakabiliyorsunuz, haritada dengesizlik yaratmasının nedeniyse karakter hareket ederken yani kontrol ederken de haritanın baska kısımlarına bakıyorsunuz , bizim kontrol aracımız tık, tık eylemine başka bir eylem daha eklemek 2 eylemin çarpısmasına yol açmıs)

-harita ekranında gezinirken çift tıkladığımızda zamanın hızlanması , bu çok yanlış oyuncu bir yere tıklarken istemeden zamanın hızlanmasına yol açacaktır, pratikliği arttırmak için böylesine hassas bir ayara dokunulmamalı oyuncunun yine oyuna hakimiyetinde/kontrolünde sıkıntı yaratabilir, tekrar ctrl+space'e dönülmeli (istemeden kaç defa çapulcularla karsılastım) - (Eğer bu haritada kontrol ederken sırf tek elle kontrol için sağlanmışsa bu doğru mu olmus bilemiyorum)

- Gerek harita ekranında gerekse savaş meydanınca yeşilliklerin fpsyi düşürdüğünü düşünüyorum, kaplamalar hem kaliteli olup hemde daha az kasması için tekrar üstünde çalışılmalı diye düşünüyorum.

- Harita ekranında ağaçların gölgeleri hareket esnasında yanıp sönüyor hızlı bi sekilde

- Harita ekranında bir çok kez birileriyle konusup durucaz fakat gerek konusma panele girdiginde gerekse harita ekranına geri döndüğünde yüklemenin uzun sürmesi, bu konuya dair neler yapılabilir bi çalısılması gerekiyor oyunu oynarken akıcılığa engel oluyor önemli bir konu)

- birlik-envanter butonlara tıklarken fark ettim geçişler yine uzun sürüyor, akıcılık engeli sorunun sebepleri bulunmalı ve çözülmeli akıcılığı bozuyor

-Oyun ipuçları kısmını ESC'ye bastığımızda duraklatma ekranına koymuşsunuz ve ipuçlarını gezdirtiyorsunuz, oyuncuyu bilgiye boğmak doğru değil bırakalım keşfetsin, ipuçlarını tek tek rastgele yükleme ekranlarında alt kısma eklenmeli ,ayrıca burada bi sorun var, bir yere girdiginizde solda panel çıkar escye bastıgınızda oyun ipuçları kısmı tam o panelin üzerinde gözüküyo görüntü hos olmuyor birbirine girmis gibi gözüküyor
daha fazla yardım almak isteyenler için gerek soru cevap kısmı gerek ipuçlarının düzenli sekilde anlatıldığı bir panel olsun, bu panele erisip oyun içinden değil escye bastıgınızda yardım butonundan olsun
bu yardım paneline ilerleyen süreçlerde daha fazla seyde eklenebilir.

Last edited:
Hocam iyi güzel yazmışsınız da bazılarına katılmıyorum. Bunlar oyunu oynadıkça alışılacak şeyler zaten. Oyunda hemen her şeyi profesyonelce oynayamazsınız, mekaniklere alışmanız ve biraz sindirmeniz gerek. İlk 25 dakikada oyunun size 40 yıldır oynuyormuş hissi vermemesi normal. Oyunun bir diyalogla başlamasının neyi olmamış anlayamadım? Bu arada oyunun eğitim kısmını oynasaydınız orada neden soyadı seçtiğinizi anlardınız. Oyunun o konudaki en büyük sorunu ise eğitimi oynamayan kişi ana hikayenin nasıl başladığını anlayamıyor oluşu. Ona ileride bir ayar çekerler gibi geliyor. Oyunun menüsündeki ipuçlarının ise ne zararı var bilemiyorum doğrusu. İstemezseniz okumazsınız. İpuçları hatta bence yükleme ekranlarında yazmalı tıpkı EU4 gibi. Çünkü bazı arayüz ipuçları oyunu öğrenmeyi kolaylaştırıyor. "Alt" tuşuna basarak etkileşimde bulunabileceğiniz kişileri ve nesneleri görmek gibi şeyleri oradan öğreniyoruz. Bunlar sizin fikriniz tabii. Ben katılmadığım yerleri kendimce açıkladım, yanlış anlamayın hocam.

Optimizasyon konusunda haklısınız. Gölge, karakter görünmezliği vs. bende de oluyor arada. Oyunun alacak daha çok yolu var bu süreçte umarım düzeltilir.

Last edited:
25dk bu oyunun oynayan birinin sadece optimizasyon görüşlerine katılıyorum onun haricinde 25dk yıllardır warband bile oynayan biri 25 dk da bu oyuna yorum getiremez bence. bu yüzden diğer yorumlarını okumadım bile kusura bakma...

ayrıca oyunun erken erişimde olduğunu unutmayalım. Şimdigördüğümüz oyunlar oyunun 1 sene sonraki hali çok farklı olacaktır.
Not: oyunun en az 1 sene erken erişimde kalması planlanıyor. 1-2 aydanda çok devasa birşey değişmez :smile:

Öncelikle Yaptığım eleştiriler tartışmaya açık olduğu için konu açtım, katılıp katılmamanız konusunda yanlış anlamam
Bu arada unutmayın ki 25 dklık deneyimde mekaniklerin zorluğundan bahsetmedim

bir film gibi düşünün bu aksiyon sahnesi izlerken aniden komedi sahnesi gelmesi gibi, bu akış anında 2 şey öne çıkar uyum ve hız

bu uyumu ve hızı bozan etkenler sadece optimizasyon değildi bu yüzden diğer konulara da değindim

konu alışma noktasına gelirse , inanın insan her şeye alışır yeterince vakit verirseniz

zaten konuda da dikkat çektiğim şey buydu, oyuna alışmamızı zorlaştıran etkenler hakimiyeti bozan kısımlar

çünkü oyunu ilk defa oynadığınızda sizi oyuna kolayca içine dahil eden oyunun kolaylaştırıcı dinamikleridir.

Mesela şöyle bir örnek vereyim, uyum ve hız kusursuz olursa bu akıcı görüntüler zihninizde yer alır ve başka bir işle uğraşırken bu görüntüler aklınıza gelir , zihninizin filtresinden hızlı bir şekilde geçen görüntüler(duygularda dahildir buna) istek yaratır ve tekrar yönelirsiniz.

25 dklık deneyim ise aslında 25 dklık bir analiz süreci, yoksa alıp oynayıp sonra yazmadım bir oyun eleştirmeni gibi oturdum ve oyunun sorunlarına odaklandım

şunu unutmayın erken erişimin amacı oyunu iyi hale getirmek, bende bir erken erişim oyuncusu olarak yapımcı ekibe en fazla yardımı sorunlara odaklanarak yapabilirim özelliklerini överek değil

onun dışında oyunu gömdüğüm falan yok bu oyuna dair umutlarım çok fazla, sizinde fazla ise en fazla yardımımız olması gerekenleri sorunları anlamaya çalışarak geri bildirimler yaparak mümkün olabilir

konuya gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim

Back
Top Bottom