Search results for query: *

1. Archwamp

Warband Oynamaktan Sıkılmadınız mı?

2022'de bir Warband projesi üzerine çalıştığım için, bu sorunun cevabını şu an merak ediyorum. Yeni konu açacaktim fakat böyle bir konu madem vaktiyle açılmış, soruyu biraz şöyle yontmak istiyorum:

Benim dışımda hâlâ Warband oynayan var mı? :grin:
    Eskiden daha çok modlarla birlikte SP oynardım, artık Napoleonic Wars'dan çıkmıyorum :grin:
  2. Archwamp

Yoldaşları Derebeyi Yapmak

Liderlik, Yön bulma, Taktik başlıca olmak üzere bütün "grup yeteneği" olan yetenekleri arttırabilirsiniz.
  3. Archwamp

Yeni Başlayan Olarak Bir Kaç Soru

1-) Native oynarken çekilen en büyük sıkıntı da grup limitidir, bir yerden sonra sadece namınız ile artmaya başlayacak çünkü level atlamak çok uzun sürecek bu yüzden de liderliğinizi kasamayacaksınız.

2-) Oyunda bazı kararlar size onur ve nam kaybettirebilir, eğer bir kervana veya köylü çiftçilere saldırdıysanız nam kaybedersiniz. İkincil olarak belli bir süre boyunca namınızı arttıracak hiçbir şey yapmadıysanız kendiliğinden düşmeye başlar.

3-) Bahsettiğiniz seçeneği seçerseniz kendi krallığınızı kurmuş olursunuz ve sahip olduğunuz bütün topraklar elinizde kalır.

4-) Bunun için belli bir sınırlama koymak pek mümkün değil ancak sağlam temellere sahip bir krallık kurmak için sizin sahip olduğunuz idare hakkı, onur ve hazine yeterli.

5-)
    ***İdare hakkı; Kendi krallığınızı kurduğunuz zaman ihtiyacınız olan bu "hak" krallığınızı yönetebilecek ve davanızın haklılığını ortaya koyan bir nevi namdır. İdare hakkınız düşükken krallık kurduğunuzda diğer krallıklar sizi tanımaz ve sizi isyancı bir derebeyinden öte görmezler.
    İdare hakkını arttırmak için yapabileceğiniz şeyler;
    *Grubunuzdaki NPC'leri namınızı ve davanızı yayması için Kalradya'da dolaşmaya gönderebilirsiniz.
    *Evlenebilirsiniz.
    *Bir derebeyini sizin safınıza katılmak için ikna edebilirsiniz.
    İdare hakkının sınırı 99'dur.

***Nam; Kalradya'da ne kadar tanındığınızı gösteren değerdir. Namınızı yüksek tutmak grup kapasitesini arttırır, diğer soyluların sizin gücünüzden çekinmesini sağlar, krallık mareşali olmanızda yardımcı olur.
    Namınızı arttırmak için yapabileceğiniz şeyler;
    *Savaş kazanmak.
    *Turnuva kazanmak.
    *Size verilen görevleri yerine getirmek.
    *Konukları mutlu edecek bir ziyafet vermek.
    Teorik olarak bir sınırı yok ancak forumlarda dolaşan rakam 10.000'dir.

***Onur; Yaptığınız davranışların amacı ve etkilenen kişilere ve yerlere göre değişen bir sistemdir. Onur diğer soyluların size saygı duymasını ve onlarla ilişkinizi otomatikman geliştirmesinin yanı sıra bir krallığın mareşali olarak atanmanıza da yardımcı olur.
    Onurunuzu arttıran veya azaltan fazla durum olduğundan hepsini sıralamıyorum, aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:
    *bkz. Onur
    Onur oyun başında 0 olarak başlar ve -99 ile +99 arasında davranışlarınıza göre değişir.
  4. Archwamp

Kaleyi birine bahşetme

Krallığınızın başkentine giderek kalede bulunan yardımcınız sayesinde istediğiniz derebeyinize sizin dışınızda sahibi olmayan bir toprağı verebilirsiniz.
  5. Archwamp

Kral Harluas Sağolsun (Yardım)

oVyCD8.png

Resimde gösterdiğim yerlerin içinde gezerek bulabilirsiniz, görevi aldığınızda direkt olarak çıkmıyor. Eğer buraları gezmenize rağmen bulamadıysanız Suno ve Uxkhal'ın arasında bulunan ormana; Praven, Haringoth Kalesi ve Tevarin Kalesi'nin arasında kalan diğer ormanlara da göz atabilirsiniz. %99 Praven ve Ryibelet Kalesi'nin arasında kalan büyük ormanın fotoğrafa göre sol tarafında olur. Ancak siz gezmenize rağmen bulamadıysanız büyük ihtimalle bir bug oluşmuş olabilir.
  6. Archwamp

Mount & Blade Warband'ta ALT+TAB attığım zaman oyun kapanıyor.

* Oyunu pencere modunda çalıştırıp çözünürlüğüyle oynadıktan sonra oyunun köşelerinden fareyle tutup oynayabilirsiniz tam ekrana moduna geri alıp tekrar çalıştırın.

* Eğer yine aynı hatayı alırsanız pencere modunda oynayabilirsiniz.

* Eğer bu ikisi yeterli olmadıysa ayarlar kısmından "dokuları ihtiyaç halinde yükle" butonuna tik atabilirsiniz.

* Fps probleminden ziyade "Ekran" bölümündeki ayarları azaltarak tekrar test edin. Bu problem genellikle çözünürlükle alakalı çıkıyor, sadece Warband'a özgü değil.

* Windows arama çubuğuna "dxdiag" yazarak grafik kartınızın gözüktüğünden emin olun. Eğer yakın zamanda güncellemediyseniz ekran kartı sürücülerinin güncelliğini kontrol edin.
  7. Archwamp

Yoldaşları Derebeyi Yapmak

Yoldaşlarınıza verdiğiniz bütün yetenekler onları soylu yaptığınız zaman korunur ve hatta onları diğer soylulardan üstün kılar.

Yükselttiğimiz yeteneklerinden dolayı ve eğer kendilerine yeterince toprak verirseniz normal bir soyludan
    oyununda bulunan krallık lordları çok daha yararlı soylular olacaklardır.
  8. Archwamp

Warband Oyunu İle İlgili Genel Sorum

İlk soruna cevaben;
    Oyundaki en önemli şey gelirdir. Ne kadar çok para kazanırsan o kadar fazla asker toplayabilirsin. Bunun için turnuvadan turnuvaya koşup arenalarda zaman öldüreceğine eninde sonunda bir krallığa bağlılık yemini ederek kendine toprak kazanman gerek. Kendine ait şehirlerin, kalelerin ve köylerin olduğu zaman sahip olduğun hazine krallığına karşı kalkışacağın isyanda kilit bir rol oynayacaktır. Bu yüzden ne kadar erken bir krallığa katılırsan senin için o kadar iyi olacaktır.

İkinci soruna cevaben;
    Bir krala bağlılık yemini edip isyan ettikten veya kimseye bağlılık yemini etmeden direkt bir krallığa savaş açtığınız zaman o krallık sizin ilk ezmeniz gereken krallık haline gelir. Yukarıda anlattığım hazineye sahip olsak bile artık bir isyan veya bir savaş başlattığımızdan kendi krallığımızı Kalradya'da sağlam temellere oturtmak istiyorsak başlattığımız isyanı veya savaşı bitirmek en önemli şeydir. Tulga şehrinde başladığınızı söylediğiniz için Kergit Hanlığı'na bağlılık yemini edip isyan ettiğiniz düşünelim. Bize lazım olan şeyler para, ordu, nam ve ikna yeteneğimizdir. Hanlığı yenip kendi krallığınızı artık sağlam temellere otutturduğunuz zaman başkentinize gidip kaleye çıkarsanız içeride bulunan vekil sayesinde diğer krallıklarla iletişim kurmak, savaş açmak gibi kararlar verebilirsiniz.

Fetihler ise kendi krallığınızı veya bağlı olduğunuz krallığı genişletmek için ana araçtır. Oyunun başları diyebileceğimiz 1-150 gün arası tek başınıza bir kale veya şehir fethetmek oldukça zor olacağından
    başka krallıklar tarafından fethedilen yeni kaleler ve şehirler hariç krallığın mareşali olmaya çalışıp seferler düzenleyerek kendinizin sahip olduğu ordudan çok daha büyük bir güçle kale veya şehir fethedebilirsiniz. Bir kaç topraktan sonra ekonominiz tek başınıza yeni yerler fethetmenize olanak sağladığı zaman kendi krallığınızı kurup düşman olduğunuz krallığın topraklarını fethedebilirsiniz.
  9. Archwamp

Kadın karakter ile isyan edemiyorum

Selamlar,

2 hafta önce 2 başarımı da elde ettim.İsyan etmedim,yeminimi bozup bütün topraklarımı kaybettim.Sonra 0'dan krallık kurup bütün şehir ve kaleleri ele geçirdim.

Bu başarımları yapacak arkadaşlar herhangi bir krallığın derebeyi olurken dikkat etsinler.Galiba her campaign'de olmuyor ama benim başıma gelen olabilir.Kral sana toprak vaat etmiyorum dediği için isyan etme ekranı çıkmadı bende.
    Kadın karakterle oynarken bütün krallar zaten size toprak veremeyeceğini söyler. Burada isyan edebilmemiz için önemli olan elimizdeki toprakların fazlalığı nedeniyle fethettiğimiz toprakları kralımızın bize veremeyeceğidir. İsyan ekranının bundan sonra çıkması gerek, ancak yine de çıkmıyorsa işinizi kolaylaştırmak için elinizdeki kalelerdeki veya şehirlerdeki asker sayısını azaltın, ve daha sonra direk olarak bağlılık yemininizi bozup savaşa girin. Mülklerinizdeki asker sayısı sizin bıraktığınız gibi olacak ve kolaylıkla buraları tekrardan fethedebileceksiniz.
  10. Archwamp

Open Başladığın isyanın asla sonuçlanmaması

Öncelikle hile kullanıp kullanmadığınızı söyleyebilirseniz daha güzel olur. Devamlı hile ile oynamak bazen oyunu gerçekten bozabiliyor ve dediğiniz gibi bir hata veriyor olabilir.

Nord diyarının son şehrini veya kalesini fethetmenize rağmen içinde bulunan Yarl'lar otomatik olarak elenmezler, fethettiğiniz toprağın dışına çıkarlar. Sahip oldukları dinara göre tekrar asker toplayabilirler ya da başka bir krallığa geçebilirler. Tabi ki üçüncü yol olan Kalradya'yı da terk eden lordlar oluyor.

Diğer bir konu olan isyanı durdurup bir Nord lorduyla konuşabiliyorsanız buradan daha fazla beklemeniz gerektiğinizi anlayabiliriz. Ayriyeten Kral Ragnar'ın yerinin bilmemesinin sebebi Ragnar'ın esir olmuş olabileceğinden kaynaklanır. Kalan yerleri kayıtlı oyununuz silindiği için dediğiniz gibi başka birisinin başına gelirse diye yazacağım. Belki sizin de işinize yarar.

HIcBHb.png

Bir isyan başlatıp isyan başlattığınız devletin bütün topraklarını ele geçirdiğinizde lordların artık gidebileceği bir yer olmadığı ve ayriyeten bir gelir elde edemeyecekleri için yukarıda da dediğim gibi ya başı boş dolaşıp belli bir süre sonra Kalradya'yı terk ederler, ya da farklı bir devlete bağlanırlar. İsyanın başarılı olduğunun en büyük göstergelerinden birisi sizin tarafınızdaki lord sayısının artık isyan çıkarmış olduğunuz devletteki lord sayısını bastırmasıdır. Tarafınızdaki lord sayısı çok az veya lord olarak sadece siz varsanız bu durumda isyanın sonuçlanması gerçekten uzun zaman alacak ve gereksiz bir şekilde isyan çıkardığınız devletin lordlarıyla boşuna uğraşacaksınız.

İsyan çıkardığınız devletin bir lordunu ne kadar güçlü de olsa; elinde bulundurduğu topraklar ne kadar zengin de olsa onu esir olarak almayın. Canınızı sıkabilen bir lord artık ne zaman biteceği belli olmayan savaş durumundan sıkılacak ve zaten devletin kaosa sürüklendiği bu durumda taraf değiştirmek isteyecek. Karakter ekranından "ikna" kabiliyetinizi de geliştirerek bu lordu daha güçlü bir Nord devletine davet ederek size katılma şansını arttırırsınız. Büyük lordların taraf değiştirdiğini gören küçük "baronlar" artık daha moralsiz olacak ve onlar da size katılmaya can atacaktır. İsyan çıkardığınız devletteki lordları ne kadar hızlı kendi tarafınıza çekebilirseniz geriye kalan lordlar o kadar azalacak ve bu sayede onları temizlemeniz veya kendi safına katmanız; başka bir krallığa geçiş süreleri veya Kalradya'yı terk etme süreleri azalmış olacak.

İsyan çıkarmış olduğunuz devletin kralını da esir almanız diğer önemli bir konu. Kralların hazineleri normal lordlara göre çok daha geniştir, bu yüzden direnmeye kalkarlarsa ve isyan çıkan topraktan uzaklaşmaya başlarsa hilesiz olarak onu bulmak artık tam bir işkenceye dönecektir. Bunu engellemek için isyan çıkardığımız devletin kralını esir alıyoruz; bunun sonucunda diğer lordlar uzun süre boyunca esir kalan krallarına bağlılığını yitiriyor, namınız ve yönetme hakkınızın yeterince olmasından dolayı da size veya sizin desteklediğiniz varise olan inançları artıyor ve bağlılık yemini etmeye hazır hale geliyorlar. Bu yüzden isyana devam ederken isyan çıkarmış olduğunuz devletle ilişkili olan yoldaşınızı "Bu diyarın kralı/kraliçesi olmak istediğimi biliyorsun." diyerek bir nevi propaganda yaptırıyorsunuz. İsyancıların mareşali olduğunuz için yönetme hakkı, onur ve namınız isyan çıkardığınız krallığın yeni düzenini diğer devletlere ve halka daha kolay bir şekilde kabul ettirebilirsiniz.

Bir diğer konu toprak dağılımı. İsyan sırasında varisin mutlak yardımcısı olduğunuz için, herhangi bir toprak fethinde varis bu toprağı kime vermesi gerektiğini soracak. Burada dikkatli olmanız gereken şey lordların namına göre toprakla şereflendirmeniz ve varisinizi de şehirsiz bırakmamanız. Varisinize şehir teslim etmek onun yönetme hakkını ve ekonomisini güçlenderecek, lordları topraksız bırakmamanız ise morallerinin düşmesini veya sizin krallığınızdan ayrılmalarını engelleyecektir. Bu yüzden sistematik ilerlemek önemlidir. İsyan sırasında bir toprağı başıboş bırakamıyorsunuz, o yüzden güvenebileceğiniz ve namı orta-yüksek seviyede olan lordları kendi yeni düzeninize davet ettikten sonra toprak fethetmelisiniz ki yeni gelen lordu bu toprakla ödüllendirip, kendi işlerini tamamlaması için zaman verip, giderlerini bu toprak sayesinde karşılamasına olanak sağlarsanız ileride başlatacağınız seferlere katılım oranları daha yüksek olacaktır. Yeni krallığa bağlılık da cabası.

Bu adımları uygularsanız isyanınız eninde sonunda başarılı olacak ve artık bağlı olduğunuz krallığı ya da düzenini değiştirmek istediğiniz bir krallığı artık bir varis yönetecek. Son toprak düştükten ve son lord size katıldıktan, başkasına katıldıktan veya Kalradya'yı terk ettikten sonra isyan çıkardığınız krallık tam olarak varisin olarak kabul edilecek. Bundan sonra varisiniz grubunuzdan ayrılacak ve bir kaç gün içerisinde elinde olan şehirlerde eğer eski başkent varsa oraya yoksa elindeki tek şehire o da yoksa kalesine gidecektir. Artık varisiniz için toprak fethetmeye başlayabilirsiniz.

Edit: Bu kadar uzun olacağını bilmiyordum, biraz rehber tadında oldu. Umarım sıkmamışımdır. Renkli olarak okumak istemezseniz bu linkten sade halini okuyabilirsiniz: https://ghostbin.com/paste/rDJlx
  11. Archwamp

mareşal nasıl olacağım

Bağlı olduğunuz krallıkta zaman zaman mareşal seçimleri yapılır. Uzun bir aradan sonra savaşa girdiğinizde seferi yönetmek için bir mareşal seçilir. Bunu sizin başlatmanız gibi bir durum söz konusu değil.

Yapmanız gereken bu zamanları takip ederek kralınıza ve diğer lordlara kendinizi aday gösterdiğinizi ve onun da sizi desteklemesini istediğinizi belli edin. Namınıza ve onurunuza da bakarak, ordunuzu güçlü tuttuğunuz vakit mareşalliği kazanacağınızı düşünüyorum.
  12. Archwamp

Documentation MaBLED - Mount & Blade Language and Engine Documentation

It will be great for starters, thank you ?
  13. Archwamp

Yemin bozması sonrası Kale şehirler

İsyan etmeniz için yemininizi bozmaya gerek yok.

Yapmanız gereken şey, arka arkaya kale ve şehir fethederek daha sonra bağlı olduğunuz krallığın lordlarına bu toprağı kendinize istediğinizi söylemek.

Arka arkaya toprak fethettiğinizde kralınız bir yerden sonra sizin fethettiğiniz toprağı başkasına verecek ve sizde bu olaydan bir kaç gün sonra gelen bildiriyle isyan edebileceksiniz. İsyan ettiğinizde hem önceki topraklarınız hem de başkasına verilen toprağınız yeni krallığınızın şehirleri ve kaleleri olacak.
  14. Archwamp

Oyunda takıldığınız yerler (Buraya yazın, cevaplayalım)

Arkadaşlar ben bir leydi ile evlendim, sonra bu leydi benim sarayıma gitti otomatik.Ben bu leydiyle konuşurken yanlışlıkla benimle yolculuk et seçeneğine tıkladım ve bu leydi benim grubuma girdi ve çıkmıyor.Çıkaramıyorum.Grup>Konuş seçeneğinde ise 2 tane seçenek var.(Uzun bi yolumuz var, az kaldı gibi bir seçenek) "yollarımızı ayırmamız gerek" diye bir seçenek yok.Ben bu leydiyi grubumdan nasıl çıkarırım yardımcı olur musunuz.
    Daha önce baktınızbilmiyorum ama, yaşadığınız bu problem aslında bir "görev" olması lazım.
    Evli olduğum bir leydiyle "yolculuk et" gibi bir konuşma çıkmıyor, resim olarak ekliyorum.

HIGqky.png
  15. Archwamp

Oyunda takıldığınız yerler (Buraya yazın, cevaplayalım)

Öncelikle Selamun Aleyküm Arkadaşlar... Mount and blade warbandda kendi krallığımı kurdum ancak soylu olmayan artimenner'e derebeylik verip torprak verdim tabii böyle olunca diğer derebeyleri bu duruma kızdı ben bu derebeyliği adamdan alıp nasıl tekrar grubuma katabilirim?
    Krallığınızın başkentindeki yardımcınız vasıtasıyla bir lordu hain ilan edip krallığınızdan sürgün edebilirsiniz.

Diğer derebeyleri bu seçiminizi adaletli görmezse moralleri tekrardan düşecektir.
    Bu yüzden önce Artimenner ile aranızı bozun, daha sonra zaten ya kendi taraf değiştirir, ya da siz onu hain ilan ederek krallığınızdan kovarsınız.

Başka bir yolu yok, o yüzden bir daha ki sefere yoldaşlarınızı Lord yapmadan önce soylu olup olmadığına dikkat edin.
  16. Archwamp

Kadın karakter ile isyan edemiyorum

Bir Svadya lordu ile evlenerek daha sonra Svadya içerisinde bir isyan başlatabilirsiniz.

Kocanız ile konuşurken 2 seçeneğiniz olacak; birincisi onu kral yapmak ve ikincisi ise kendinizi kraliçe yapmak. Eğer gücünüze, ekonominize ve ikna kabiliyetinize inanıyorsanız ikinci yöntemi seçerek kocanızın da yardımıyla Svadya'yı kendinize bağlayabilirsiniz.

Daha önce tek başıma -evlenmeden- krallık kurmaya çalışmadım ancak deneyip yorumumu güncelleyeceğim.

HIcBHb.png

Edit: Size gelmeyen bildiriyi kendimde de test etmek istedim ve bende bu bildiri geldi.

- Bir kaleyi veya şehri ele geçirdikten sonra Harlaus'a ve diğer lordlara giderek bu kaleyi kendinize istediğinizi belli edin. Sizi desteklememeleri gerekiyor.

- Bu sayede Harlaus bu kaleyi başkasına veya kendine verdikten bir kaç gün sonra size bir bildiri geliyor;
    "Başarını kutluyorum ancak kontrolünde yeteri kadar toprak var, bu yüzden X Kalesini veya X Şehrini Kont X'e teslim ediyorum. Yine de seni eli boş bırakmamak için 900 dinar ödül veriyorum." tarzında bir bildiri geliyor.

Bundan sonra ya ödülü kabul ediyorsunuz, ya da isyan başlatıyorsunuz. Bildiriyi eklediğim ekran görüntüsünde de görebilirsiniz.

HIXzXn.png
    HIXqPj.png
Back
Top Bottom