Search results for query: *

1. akmanthehun

[WB][SP] Cihat ve Haçlılar v6 Çıktı !!!

Language klasörü ile oynamak saveyi mahvetmez o çeviri dosyası dır

az önce denedim asker isimlerini daha kötü ettim :grin: iyi ki düzenlemeden önceki dosyayı yedeklemiştim
  2. akmanthehun

@frozenpainter
    modun ayarları ile oynamak beni tedirgin ediyor bir isim değiştirmek yüzünden save i mahvetmek istemiyorum :grin: yeni güncelleme ne zaman gelir tahminen merakla bekliyorum. istek üzerine mod yaptırmak gibi olacak ama ufaktan bi ateşli silah olayına girseniz fena olmaz :razz: sadece benim ordumda olan tüfekçiler ile düşman krallıklara ateş püskürtmek isterdim şahsen :grin: gerçi tarihi bozabilir takdir sizin onun için.
  3. akmanthehun

WB Warband SP Taktik Rehberi

arkadaşlar araziyi kullanmayı öğrenin yüksek yerlere ulaşmak zordur mesela sun tzu bile orduların tepe tırmanırken savaşamayacağını yazar. kayalık ve sık ağaçlık yerlere süvari hücumu mantıksızdır. düşman ile aranızda nehir varsa siz hücuma geçmeyin bırakın askerlerinin yarısı nehiri geçsin sonra süvarileriniz ile biçin keratayı :grin:. elinizdeki birimlerin birbirine karşı olan artı ve eksilerini çıkartın. dağınık savaşmayın bir düzen içinde olun ve tek cepheden hücum etmeyin mümkünse araya alın
  4. akmanthehun

WB Ordu Kurma Rehberi

Ben genelde kergit veya sarranid kullanıyorum. kergit kullanıyorsam atlı okçu birimini adsız bir sekmeye koymak (1 piyade 2 okçu 3 süvari 4 atlı okçu 5 muhafız (burada muhafızlar yoldaşlar oluyor bayıldıkları için gözden kolay çıkartıyorum.)) bunun amacı tek bir birlik ile bir cepheden saldırmak yerine iki farklı cepheden iki farklı saldırı türü ile rakibin hatlarını bozup kolayca savaşı kazanmak. sarranid devletinde ise yine yapabilirseniz atlı okçu birliği oluşturun ama burada kergitteki kadar önemli olmuyor benim için. sarranidde okçuları tepeye yerleştirip on adım kadan önüne piyadeleri koyuyorum ve silme tuşu ile süvarileri düşman askerine göründürmeden tost yapabileceğim bir konuma gönderiyorum. eğer düşman lordu bana saldırmıyorsa üstte bahsettiğim muhafızları veya atlı okçu birliği ile hücuma geçip lordu öldürmeyi amaçlıyorum. lord düştükten snra tüm düşman ordusu bodozlama saldırıya geçecek. ben de bu sırada piyadelerimi onar adım ileriye doğru çıkartıyorum burası mesafeye gre değişiyor. ardından sarranid memlükleri ve piyadelerim ile düşman ordusunu tost edip kaçanları da atlı okçulara avlatıyorum. tavsiye ederim
  5. akmanthehun

Cihat ve Haçlılar… Benim gözümde Türk mod tarihinin en güzel modu. Geniş bir harita, gerçek devletler (evet kardeşim fantezi dünyası sevmiyorum!), güzel askeri birlikler, yepyeni özellikler, diplom… Uh evet burası eksikti. Ve tabii ki bu yazımda asıl eleştireceğim nokta olan “Krallık Askerini Oluşturmak”

Evet belki eski sistem sorunluydu ama hiç değilse tüm haritayı dolaştırmıyordu be kardeşim… Benim gibi hilesiz oynayan oyuncular için tam bir işkence. Hürmüz’den Roma’ya hemen her yeri dolaştım. Ve sonuç ne? Lanet olsun ki benim Müslüman-Türk menşeili ordumun biriminin ismi “Şövalye”. Birlik ismi ya çok zor ya imkansız ya da ben bunu bulamadım :grin:. Gerçek Hayatta saatlerimi alan asker düzenleme işlemi sonucu bunu görmek takdir edersiniz ki gayet tat kaçırıcı…

Hah süre demişken kuşattığın ve dakikalarca saatlerce savaştığın ve bunun sonucunda aldığın kalede veyahut şehirde senin ülkenin dini motifleri yerine ele geçirdiğin yerin motifleri oluyor. Düşünsene Haçlı Lordusun Şam’ı ele geçiriyorsun ama Şam’da kendi dinini egemen yapamıyorsun… Bu bana kalırsa çok tat kaçırıyor. Yapılabilirse Irk ve Din olayı gelmeli.

Bu mod kesinlikle övülmeyi hak eden bir mod ama maalesef on üzerinden on bir mod değil. Diplomasinin olmaması, Krallık Askeri sisteminin oldukça uğraştırıcı olması ve ırk ve din kavramının yeteri kadar ön planda olmaması nedeni ile şu anlık on üzerinden sekiz verebiliyorum.

Saygılarımla…
Back
Top Bottom