Search results for query: *

1. LordMenad

Gelen Güncellemelere Türkçe Çeviri Yapabilecek Var mı

Ben daha önce yapmıştım. Geliştirici açıklama yaptı hepsi çevrilecek diye o yüzden gerek yok.
  2. LordMenad

Oyundan En Büyük Beklentileriniz Neler?

Ucu çok açık bir şey ve bazı modcular işin içine kendi fantezilerini katıyordu biraz daha açabilir misin?

Ek paket ile eklenme ihtimali olduğunu söylediler. Ben oyunun ham sürümümde olacağına inanmıyorum ama geliştiricilerin bu konu hakkında hep üstü kapalı konuşması da şüphelendirmiyor değil. Yine de ben olacağını pek sanmıyorum, gereksiz beklentiye girmeye gerek yok ama temel fikir güzel. Sid Meir's Pirates tarzı güncel bir oyun görmek açıkçası beni çok sevindirir. Umarım ek paket detaylı bir gemi sistemiyle ve gemi ticaretleriyle gelir.

Açıkçası bu ikisine kesinlikle katılıyor ve ekleneceğini düşünüyorum. Oyun içinde bulunan bazı mekanikler bu sistemlerin kurulması için gerçekten çok uygun. Mesela parti sistemi ile farklı amaçtaki partiler kurarak Kalradya'yı sadece bir arayüzden yönetebiliriz. Oyunun belli bir yerine geldikten sonra (Örneğin klan seviyemiz 4 oldu) avcı partisi kurarak (Okçuluk ve liderlik yeteneği yüksek olan bir yoldaş ve okçu askerler ile) ordumuzun erzak ihtiyacını artık köy köy gezerek karşılamak yerine belli bir ormana atadığımız maaşlı adamlardan karşılarız. Hem kolaylık sağlar uğraşmamız gerekmez. Hem de köy ve şehirler dışında üretim gerçekleşir. Bir de bu mekaniğom üzerine birçok eklenti gelebilir. Ufak tefek işlerle uğraşmak yerine lordlarımızı veya yoldaşlarımızı belli şeylerle görevlendirebiliriz vb.

Vahşet içeren şeyler eklemek, oyunun hitap ettiği kitlenin çoğuna ihanet etmek olur. Liseye giden oyuncu kitlesini direk kaybetmek demek. Bullet time muhabbeti de oyunun ana mekaniklerine uygun gelmiyor bana ama eklerlerse de beni rahatsız eden bir etmen olmaz.
    Az çok aynı şeyleri bekliyoruz ?. Mod özelliklerden kastım, başka birisinin ordusuna sıradan bir asker olarak katılma, diplomasi modunda bulunan askeri işlerle uğraşan, (mesela asker toplayan) devriye vs gibi ufak tefek görünen ama mantıken olması gerekenler. Ama erken erişim diye diplomasi özellikleri yok galiba.
  3. LordMenad

Oyundan En Büyük Beklentileriniz Neler?

-Warband'a mod ile eklenen her şeyin Bannerlord'un temelinde olması.
    -Deniz savaşları ama gemi vs geliştirilebilecek.
    -Kral ya da lord olunca oyun mekaniğinin daha da stratejik hale kayması mesela masa başında toprak kazanmak vs gibi.
    -Kral olunca ufak tefek işlerle uğraşmamak.
    -Vahşet teması, kol bacak kafa kopacak ama modlarla değil. Böylece vuruş hissi ve gerçekçilik artar bence.
    -Bir de bullet time gibi bir mekanik mesela. Ama tam olarak ismi ne bilmiyorum. Mesela son düşmanı daha gösterişli bir şekilde öldürmek, o anda yavaş çekim olması, kameranın farklı bir yerden çekmesi.
  4. LordMenad

Güncellemeden Sonraki Türkçe

Beyler siz de benim gibi yapın. Ben hala Warband oynuyorum. Tek yaptığım forumu takip edip oyunun gelişmesini izlemek mesela. Böylece tam sürüm çıkınca oyun sıkıcı hale gelmez. Bal yine baldan usanır yani.
  5. LordMenad

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Kanka herkes burda güncellemeyi bekliyo bak yapma çıldırtma insanları @Edarin mesela ekrana bakmaktan miyop olmuş. (!)
    Valla bende öyleyim ikide bir globalde sayfa yeniliyorum ?
  6. LordMenad

SteamDB güncellenmiş, teyakkuzdayız:

Public olmayınca büyük güncelleme olmuyor galiba ?
  7. LordMenad

Bebe Ruhi'nin Maceraları.

Dostum umarım beni yanlış anlamazsın. Ancak videon ve dizi yapma düşüncen Enis Kirazoğlu'nun videosuyla aynı. Senin de dediğin gibi bu türün fazla temsilci yok bu yüzden senin yaptığın direkt göze batıyor. İnceleme videosu güzeldi bak ona bir şey diyemem. Enis Kirazoğlu'nun yerine kimse alternatif aramaz diye düşünüyorum. Bannerlord'u kanalının merkezine alarak çok fazla ilerleyemezsin bence çünkü Bannerlord'un kitlesi aşırı bağlı ve içerik üreten çok fazla.
  8. LordMenad

hülooooooooooooğğ güncelleyin daa
    Bayram tatili olduğu için güncelleme yokmuş, yapımcı açıkladı.
  9. LordMenad

Beyler yine beklediğimiz güncelleme değilmiş, tatilden dolayı...
  10. LordMenad

Beta Patch Notes e1.4.1

Hey guys, we just released a hotfix for the beta branch. It includes the fixes we sent to live yesterday:
    • Fixed a crash that occurred after colliding with an entity while falling with a camel.
    • Fixed a rare crash that happened when an agent was blocking and the weapon state for that agent was not fully synced.
    • Fixed a rare crash that occurred when showing the battle results of simulated battles.
    • Fixed a crash that occurred when war was declared between a quest giver's and the player's kingdoms while the Company of Trouble quest is active.
    • Fixed a crash that occurred when talking to army members after a successful siege.
    As well as the following:
    • Fixed a crash that occurred while passing time on the campaign map.
    • Fixed a rare crash that happened when a specific caravan spawned for notables.
    • Fixed a bug that caused NPC parties to raid Tevea village very frequently.
    • Fixed a crash that occurred when Gang Leader Needs Weapons and Rival Gang Moving In quests were active at the same time.
    • Fixed a rare crash that occurred when ticking daily game events.
    Regarding our transition from internal to beta and beta to live, we decided against that this week. This Tuesday and next week's Monday and Tuesday are national holidays in Turkey. We didn't want to take an unnecessary risk by releasing a larger patch when there would be fewer developers to address potential problems. Of course, this just means that the content will be bundled into another update and not a halt of production.
    ???
  11. LordMenad

Önümüzdeki üç gün bayram diye güncelleme haftaya sarkmaz inşallah bu akşam gelmesi lazım...
  12. LordMenad

Attıkları son paylaşımda asıl duyurduğumuz bu değil dikkat edin falan diyorlar tekrar bekleyelim ?
  13. LordMenad

Bugün 1.5.0 gelir mi ne diyorsunuz ?
    Güncelleme gelecek gibi ama Twitter'dan paylaştıkları özelliklerle 1.4.1 aynı ben hiçbir şey anlamadım.
  14. LordMenad

e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Kar topu etkisini gidermek için haraç özelliği gelecekmiş-globaldeki bir geliştirici diyor- Mesela iki krallık savaşırken, yenilen taraf ateşkes istediğinde ödeme yapmak zorunda kalacakmış. Böylece yenen taraf ödemeyi almaya devam etmek için saldırıya geçmek yerine ateşkes süresince haraç almayı tercih edecekmiş. Bence güzel bir diplomasi geliştirmesi.
  15. LordMenad

e1.4.0 Beta Yaması, e1.3.0 Ana Yaması ve e1.3.1 Mini Yaması Çevirisi & Yapılacaklar Listesi Çevirisi

Geliştirici İngilizce forumda hotfix geldiğini söylemiş sadece birkaç hata giderilmiş.
    Klan ekranından krallık oluştururken olan çökme,
    Kaçak Avcı ordusu ile kan davası görevi aynı anda aktif olduğunda oluşan çökme,
    Skill odaklarının tamamlanması ile ilgili bug,
    Bir köyü iki kere yağmalayınca olan çökme giderilmiş.
  16. LordMenad

Oyunu bitirdim incelemem ve yorumlarım

Ben oyunu hala oynayamadım çünkü bilgisayarım bozuk ve erken erişimde almayı düşünmüyorum. Forumdaki yorumlara baktığım zaman da temel mekanik, combat sistemi yeterli görünüyor. Sıkıntı temel mekaniklerin düzgün çalışmaması ve performans sorunları. Benim düşüncem 3-4 aya oyun temel mekanik anlamında tamamen toparlanır. Ancak bazı noktalar da oyunu tekdüze yapıyor. Mesela oyunda yalnız olduğumuz söyleniyor. Oyundaki karakterlerin her biri bir rolü üstleniyor ezbere mantık var. Tabi Bannerlord gibi bir oyunda bunu düzeltmek ne kadar mümkün bilinmez. Ama bu ezbere mantık hem rol yapma öğelerini baltalıyor, hem de late gamede sadece kuşatma ve savaş dışında bir şey yapmamaya yol açıyor gibi görünüyor. En azından benim gördüğüm kadarıyla öyle, sen oynarken böyle bir şey aradın mı ? İncelemede bahsetmemişsin.
  17. LordMenad

Arkadaşlar sadece singleplayeri çevirdim, en fazla 5-6 cümleyi tam olarak Türkçeye yansıtamadığım için eklemedim kusura bakmayın inşallah yardımı olur.

Crashes

-Kampanya haritasında farklı zamanlarda meydana gelen bir hata düzeltildi.
    -Karşılaşma menüsündeki nadir bir hata düzeltildi.
    -Turnuvaya girme esnasındaki nadir bir hata düzeltildi.
    -Kaçak avcı ordusu görevini aktifleştirmeyi denerken meydana gelen nadir bir hata düzeltildi.
    -Oyuncu, bir yoldaşla beraber eğitim alanındayken kayıt alma-yükleme sonrası meydana gelen nadir bir hata düzeltildi.
    -Oyuncu kendi ordusundaki bir üye ile konuşmayı denediğinde ortaya çıkan bir nadir bir hata düzeltildi.
    -Oyuncu görev için yapılan bir savaştan çekilince, Kaçak Avcı ordusu görevinde hataya neden olan bir bug düzeltildi.
    -Giriş/Çıkış ekranında meydana gelen bir hata düzeltildi.
    -Ana hikaye görevinde oluşan nadir hata düzeltildi.
    -Takas yoluyla, esirler haydut partilerine aktarılırken meydana gelen bir hata düzeltildi.

Performans

-Otomatik kayıt alma aktif değilken oyundan çıkma performansı arttırıldı.

Save/Load

-Added functionality to update party and map event positions to support save games in cases where the main map has changed.(Anlamadım)

-Türkçe ve Çince çevirilerinde yenilikler.

Art

- Level 2 Khuzait kalesindeki sandalyeler düzeltildi.
    - İmparatorluk kalesi, Sturgeon kasabası ve Vlandia şehrine, yıkılamaz mazgal siperleri ve AI için dinamik bariyerler eklendi.
    - Köy ve kalelere sancak eklendi.
    -Bazı sakallar yeniden düzenlenip temizlendi ve ayrıntı düzeyleri artırıldı.
    -2 Sturgia zırhı eklendi.
    -Bazı Aseray Sivil kıyafetlerinin dokuları yenilendi.
    -Kumaşların iç içe geçme bug'ı düzeltildi.
    -Batanya köylerinde AI spawn noktaları ve mevsim hataları düzeltildi.
    -Kılıf fizikleri düzeltildi.
    -Pen Cannoc şehrinin sahnesi, haritadaki konumuna uygun olarak değiştirildi.
    -Bazı iç kısım sahneleri, yerleşim kültürü ve seviyesine göre düzeltildi.
    -5 adet yeni Batanya kalkanı eklendi.

Animations

- Ana harita için yeni bir savaş animasyonu eklendi.

Audio

- Campaign modu için 3 yeni müzik parçası eklendi.
    - Campaign modundaki müzikler için küçük düzeltmeler.

UI

Değişiklikler

-Sandbox Krallık yaratma için kullanıcı arayüzü.
    -Sol Ctrl kısayolu ile toplu transfer veya yükseltme yapabilme.
    -Yerleşim sahibinin değişmesi ve yerleşimin kuşatılması için yeni bildirim görüntüleri eklendi.
    -Otomatik takas teklif tuşu, takasın kabul edilebildiği durumda yeşile dönecek.
    -"Ordu Oluşturuldu" bildirimi ve Krallık ordusu için "haritada göster" tuşu, ordu haritada görülebiliyorsa, ordunun hedefine odaklanmak yerine direkt orduya odaklanacak.

Düzeltmeler

- Envanterdeki ticari olmayan eşya fiyatları uygun şekilde güncellendi. Mesela oyuncu bir at satsaydı, sadece o atın fiyatı güncelleniyordu ama aynı kategorideki atların fiyatı güncellenmesine rağmen bu görülmüyordu. Bu hata toplam maliyetin yanlış hesaplanmasına neden olmuyordu sadece görsel bir hataydı. Bu düzeltildi.
    -Karakter geliştirici ekranındaki bazı en-boy oranlarında 275 beceri seviyesi üzerindeki karakter görseli, perk seçimine engel oluyordu bu hata düzeltildi.
    -16:9 olmayan en-boy oranındaki karakter geliştirme ekranında bulunan düşey ve yatay perk kısımları düzeltildi.
    -16:9 olmayan en-boy oranındaki düşey oyun menüsü kısımları düzeltildi.
    -Harita etkinliğindeki tarafları yanlış gösteren bilgi çubuklarının renkleri düzeltildi.
    -Harita etkinlik simgelerini haritanın altında gösteren bir bug düzeltildi.
    -Bir krallıktan ayrıldıktan sonra, krallıkla alakalı kararların alındığı bildirim ekranının kaldırılmamasına neden olan bug düzeltildi.

Battles and Sieges

-Otomatik hesaplama geliştirmeleri
    -Görev başındaki birlik dizilişi ile birliklerin spawnlandığı pozisyonlar eşleşmiyordu. Bu düzeltildi.
    -Oyuncular görev başında birlik diziliş emri verebilir(kalkan duvarı vs.). Bu emirler, standart dizilişi geçersiz kılacaktır.

Combat AI

-Bazı kuşatma sahnelerinde, birlikler tırmanmak yerine iki kuşatma kulesi arasında koşmaya başlıyordu. Bu sorun çözüldü ve kuşatma kulesi ile tırmanma merdivenleri(özellikle kuşatma kulesinin merdivenleri için) üzerindeki yol bulma problemleri için önemli iyileştirmeler yapıldı.
    -Dost birlikler arasındaki mesafe arttırıldı. Bu sayede, savaş esnasında da dost birlikler arasında mesafe olacak ve birbirlerini engellemeleri azaltılmış olacak.

Character Development

-Çift elli becerisi için önemli değişikler yapıldı.
    -Tek elli becerisi için ikincil etkiler eklendi.
    -Cazibe, liderlik, ticaret ve iyileştirme perklerinde buglar düzeltildi.
    -Eski kayıt dosyalarında, yeniden değiştirilmiş perklerin seçilememe hatası düzeltildi.
    -Aşırı miktarda birlik deneyimi kazandıran bir perk düzeltildi.

Clan And Party

-Klanlara 160 leydi ve birkaç genç erkek lord eklendi.
    -Klan seviyesi 2'den düşükken, oyuncu sancağının görünmemesine neden olan bug düzeltildi.
    -Artık kahramanlar 45 yaşından sonra evlenebilir.
    -Artık NPC partileri, tarafsız şehir ve köylere uğrayarak yiyecek ve asker satın alacak.

Armies

-Ordu içindeki NPC'lerin taraf değiştirme davranışı devre dışı bırakıldı.

Kingdoms and Diplomacy

-Krallıklara savaş açma veya barış ilan etme seçenekleri, krallık diplomasi ekranından erişilebilir duruma geldi. Bu ekran, artık her türlü karar için destek veriyor.
    -Ana hikayeye bağlı olmadan krallık kurabilme klan penceresinden yapılabilir hale getirildi. Ana hikayeye bağlı olmadan krallık kurmak için, oyuncular en az bir yerleşim yerine sahip olmalı ve klan seviyesi de en az 4 olmalı. Bunlara sahip olduktan sonra oyuncu krallık kültürü seçebilecek(yani yerleşim yerlerinin kültürünü hemde kendi kültürünü) ardından (4'e kadar) kendi politikalarını seçip, son olarak krallık ismi oluşturulabilecekler.
    -Özellik ve becerilerin ikna şansını etkilememe hatası düzeltildi.
    -Daha önce üzerinde anlaşma sağlanan güvenli geçişlerin, bir sonraki yüklemede çalışmaması ile alakalı bir bug düzeltildi.

Settlement Actions(Town, Village, Castle, Hideout)

-Bir köyü yağmaladıktan sonra, "Düşmanı Yakala" butonunun aktifleşmesine neden olan bir hata düzeltildi.
    -Bir kale ya da herhangi bir yerleşim yerinin dışındayken bir asille görüşmek istediğimizde, görüşmek istediğimiz asiller, ulaşılabilir listesinde olacak.
    -Artık oyuncu taverna-han menüsünden paralı asker toplayabilir.

Quest and İssues

-Yeni bir görev eklendi. Lordlar, birliklerini yürütecek kadar yeterli binekleri olmadığında, oyuncuya at ve ya deve getirip getiremeyeceğini soracak.
    -Kaçakçılara Şantaj görevinin zorluğu ayarlandı. Bu görev boyunca, yerleşimi savunan parti, savunulan yerleşimin standart kültür şablonunu kullanacak. "Deserter" partisi, görev sona erdiğinde yok olmak yerine düzenli bir varlık gösterecek. Oyuncuların görevi kolaylıkla halletmesi için bu göreve de bildirimler eklendi.
    -Aramızdaki Casus görevindeki yarışmacının yüzü düzeltildi.
    -Oyuncunun ana hikaye görevlerinde ilerlerken, diyaloglar yüzünden tıkanmasına neden olan hata düzeltildi.

Conversation and Encounters

-Takas sonrası sonsuz diyalog döngüsüne neden olan bir hata düzeltildi.
    -Bir ticaretten sonra kervanda bulunan altının sıfırlanmasına neden olan hata düzeltildi.
    -Rakip çete lideri görevi için ufak düzeltmeler yapıldı.

Other

-Farklı krallıkların zırhları ve zırh türleri, birimler arasındaki dengeyi sağlamak için yeniden dağıtıldı.
    -Kalkanlar yeni isabet değerleri ve fiyatlarına göre, farklı krallıkların her birine yeniden dağıtıldı. Yeni Batanya kalkanları, Batanya Krallık Birliklerine eklendi.
    -Oyun testlerinde çok iyi ve çok kötü olarak performansını dengesizlik içerisinde gösteren birimler tekrar optimize edildi.
    -Kuzait Zindanlarında kameranın duvara yapışmasına neden olan bir hata düzeltildi.
    -Mesafeli eğitim alanına yeni bir NPC eklendi.
    -Bazı tahtların kullanılamaz hale gelmesine neden olan bir hata düzeltildi.
    - Bazı çocuk NPC'lerin uçmasına neden olan bir hata düzeltildi.
    - Bir sığınak temizlendikten sonra, sığınağın etrafındaki haydut partileri yeni AI partilerine katılır böylece yeniden sığınak oluşma şansı azalır.
  18. LordMenad

Konunun yeri burası değil ama tartışma konusu tekrar açılmadığı için buraya yazayım dedim. Oyundaki "ana görev" tamamen kaldırılsa iyi olmaz mı? Açıkcası ilk duyrulduğunda merak etmiştim nasıl bir ana görev olacak diye ama gördüğüm kadarıyla oyun zevkini büyük ölçüde olumsuz etkilemekten başka bir işe yaramıyor. Hele krallık kurmanın bu göreve bağlı olması vs çok kötü olmuş.
    Bence bu görev silsilesi tamamen kaldırılıp onun yerine yeni oyunculara mini-tutorial tarzı bir görev silsilesi eklenebilir; kaba taslak bir örnek vereyim:

Karakter kültürü ve seçimleri oluşturulduktan sonra bu seçimlere bağlı olarak Kalradya dışı bir bölgede oyuna başlanabilir. (Bu arada, oyuncunun diğer M&B oyunlarında olduğu gibi Kalradya dışından gelmesi güzel olur diye düşünüyorum. Bence bu, Elder Scrolls serisindeki ana karakterlerin oyuna hep tutsak olarak başlaması gibi birşey M&B için) Örneğin nispeten büyük bir köy/kasaba veya soylu geçmiş seçildiyse şehirde bir konak veya eski bir kale vb. Warband'deki geçmiş seçeneklerini hatırlayanlar ne demek istediğimi anlayacaktır.

Burada, eğer aile oyuna eklenecekse aileden alınacak birkaç basit görevle önce şehir-kale-köy içi yapılabilecekler ve dövüş mekanikleri basitçe öğretilir; sonra sadece bu görev silsilesine özel küçük bir "ana harita" tasarlanır ve bu ana haritadaki mekaniklerin nasıl işlendiği öğretilir; hareket etme, hız, diğer partiler, savaş vb gibi.

Sonrasında da Warband'deki gibi Kalradya'daki ülkelerden birinin başkentine yolculuğa çıkar ve oyuna başlarız ve yine Warband'deki gibi soylu olup başlarsak sancak seçeriz, başlamazsak belirli seviye nam/onur vb. edindikten sonra sancak seçeriz.Burayı oynamak istemeyenler içinde "tutorialı geç" seçeneği yeterli olur yine. Hem yeni oyuncular için mekanikleri daha açık ve anlaşılır ayrıca sıkıcı olmadan anlatır hem de derinlik olmuş olur karakter için.
    Hikayenin senin dediğin gibi Warband'da olduğu gibi olması en iyisi bence de çünkü biz dışarıdan gelen birisi olarak Kalradya ile tanışıyorduk ve ana hikaye sanki kalradya'daki otorite boşluğu doldurmak için tüm krallıkları birleştirmek gibi hissettiriyordu. Bannerlord'da normal oyun modu ile ana hikâye iç içe geçmiş.
Back
Top Bottom