Search results for query: *

1. Homerøs

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Savaş kısımlarına (özellikle askerlerin yürüyüşleri) kadar modun Bannerlord'a ait olduğunu hissetmedim. Esasında Bannerlord "oyun içinden oyun" çıkarabileceğiniz bir potansiyele sahip. Aynı potansiyel fantastik dünyalar yaratmak açısından Skyrim'de de vardı. Gerçekçilik ve gerçek dünya tarihi bakımından bu potansiyel Bannerlord'da var gibi görünüyor. İlgi duyduğum, hakkında okumalar yaptığım bir dönemde geçtiğini görünce bu modun videosunu izlemiş bulundum, o an bu potansiyel heyecanlandırdı beni.
  2. Homerøs

Dînî Tartışma

Dini tartışmalar yürütürken kelime seçiminde, üslupta, kullandığınız ifadelerde daha dikkatli olun. Sizinle aynı görüşe, inanca sahip olmayan insanların da olduğunu bilerek tartışın. Hele ki dini konular çok daha hassas. Haklı ve haksız olmanıza bakmadım bile. Daha dikkatli olalım!
  3. Homerøs

Tolkien kitap serisi sıralaması?

Roverandom çocuk kitabı. Orta Dünya ile hiç alakası yok. Set içinde vermeleri Tolkien yazdığı içindir. Hiç okumasan bile olur.
  4. Homerøs

Tolkien kitap serisi sıralaması?

The Silmarillion
    Hurin'in Çocukları
    Beren ile Luthien
    Gondolin'in Düşüşü
    Bitmemiş Öyküler
    Kayıp Öyküler Kitabı 1-2
    Hobbit
    Yüzüklerin Efendisi
    Tom Bombadil'in Maceraları
    ...şeklinde kronolojik olarak gider. Diğerleri Orta Dünya ve Yüzük macerasıyla pek alâkalı değil. Bu sırayla Orta Dünya'yı kronolojik olarak okumuş oluyorsun. Meraklı değilsen zordur, onu söyleyeyim. Yüzüklerin Efendisi ile başlayıp Hobbit şeklinde geriye de gidebilirsin ama bu daha karmaşık ve keyif kaçırıcı olabilir. Başka kitaplar da var ama onlar İngilizce ve Orta Dünya için rehber tarzı. Hiç gereği yok.
  5. Homerøs

Yapılan hiçbir hicve tahammül edememek, en ufak bir yetki verildiğinde orantısız kullanmak aşağılık psikolojisinin, egoistliğin ve özgüvensizliğin âlâsıdır. Burada "insanlar neden sürekli aynı şeyi konuşuyor?" "neden güncellemelerimizden inek modeli geldi mi diye bahsediyorlar?" "Bir şeyi mi yanlış yaptık" diye soracaklarına hiçbir açıklama fırsatı vermeden insanları gereksizce cezalandırıyorlar.
    Şirket çalışanı değilim. Güncellemeler hakkında bilgim yok, ne konuşulduğu da zerre umurumda değil. Oyuna bile sahip değilim çoğu konu hakkında fikrim yok. Gündelik işler arasında foruma girip bakıyorum. Ben "şirket çalışanı değiliz, sadece forumdan sorumluyuz" lafını kırk kere ettim. Daha kaç kere edeceğim? Forumun kuralları var. Cezayı aldın, kendini açıklama fırsatın da var kardeşim. Özel mesaj yoluyla bize ulaşırsın, durumu izah edersin tekrar bakılır. Beni inek modeli gırgırı alakadar etmiyor. Cezayı spamdan aldınız. Hicve ceza vermedim, spam yapıyorsun; ona verdim.
    Kalanların da elinde konuşacak bilgi kırıntısı dahi olmadığı için bu başlık altında toplanmış, Bannerlord çerçevesinde sohbet ediyorlar. Fakat birileri duyguları incindiği için sürekli laf sokup mute atıyor.
    Spam uyarısı verdim, spam! Sohbet etmek var sohbet etmek var. Konuyu dağıtacak şekilde sohbet etmişsiniz, niye ceza vermeyeyim? Duyguları incinen ben değilim, sensin. Ayrıca elinizde konuşacak bilgi kırıntısı yoksa ben ne yapayım? Sizin elinizde konuşacak konu yok diye forum kurallarını esnekleştirmek zorunda mıyım?
    Üstüne bir de terbiye dersi vermeye kalkılmış. -Öyle bir şey imkansız da- TW moderatörlerinden terbiye dersi alacak olsak, alacağımız en son kişi sen olurdun. İstersen eski defterleri tekrar açmayalım. Aynı şeyleri konuşa konuşa dilimizde tüy bitti.
    Ayrıca bkz.: https://www.migros.com.tr/dana-billur-kg-p-18e413c Ne kadar terbiyesiz bir site. Sana karşı nasıl böyle kelimeler kullanırlar.
    Kimliğini belli ettin, onu geçtim de... Çok komiksin :grin: Hakikaten, dana billur sitesinin linkini koymak müthiş bir fikir. Ben senin o kelimeyi kullanış amacını bal gibi biliyorum. Billur kelimesini yumurtalık değil de o anlamda kullanmadın mı? Daha sonrasında billur kelimesi üzerinden başka espriler çevirdiniz " dişi develerde de billurun" gibi cümleler kurdunuz. Bu mu sizin hiciv seviyesiniz, sohbet anlayışınız? Önce kendi davranışlarına bak. Sanki ortamda çok iyi bir sohbet dönmüş de ben bunu görünce yalnızlığımı hatırlayıp ağlayarak herkese mute atmışım.
    Bizim forumu Zeki Müren yönettiği için en ufak bir tartışmada herkes mute yiyor.
    Yıllardır forumdasın da burada dönen tartışmaları gördün. Sadece bu konuda değil, bütün forum genelinde efsane tartışmalar döndü. Her anlamda. Gereksiz yere kimse mute yemedi. Sen yemeyi hak ettin.
    Eğer bizim yakamızı salacaksan toplanıp sana Allah falan diyelim. Şu egonu tatmin et, biz de kurtulalım sen de. Gereksiz triplere giren sınıf başkanı gibi en ufak hata yapanı tahtaya yazıyorsun. Kafanı kullanıp inisiyatif alamıyorsun dönen muhabbetlerin hiçbirinden haberin yok. Biri kuralları en ufak aşsa da ceza versem diye bakıp duruyorsun. Yazık.
    "Kuralları şöyle böyle eğip bükeyim, esnek olsunlar bana ceza vermesinler" Yok ya, başka? Hata değil, kural ihlali yapıyorsun. Dönen muhabbetlerden haberim var, merak etme sen. Foruma o kadar uzak değilim. Bugün 2dk gireyim de ceza vereyim demiyorum.
    Eğer gerçekten bir işe yarayıp saygı görmek istiyorsanız "inek modeli" diyen insanlara mute atacağınıza sorunlarını nasıl çözeriz, nasıl fikirlerini değiştiririz diye düşünün. Şuanki hükümet gibi insanların ne sorunu olduğuna değil kime ne dediğine bakıyorsunuz. Üyelerin içinde umut zerresi kalmadığı için Bannerlord tartışma konusunda Bannerlord tartışamıyor. Buna biz vesile olduk diyemiyorsunuz. Tartışma konusunda ne faydası olacak diyorsunuz. Sanki sayfalarca konuşulacak bir konu var da insanlar başka şey konuşuyor. Beşik modelinin ne kadar hoş olduğunu mu konuşalım 1.5 sene?
    Sorunun ne olduğuna bakmam, çünkü görevim bu değil. Kime ne dediğine bakarım, aynen dediğin gibi. Aylardır forumdasın, bunu öğrenemedin mi? Biz neye vesile olmuşuz? Twitter kullanır gibi sohbet çeviriyorsun, sonra bizi bıktırdınız diyorsun. Tartışma konusunda deve billurundan espri yaptığını zannediyorsun.
    konuşulacak bir konu var da insanlar başka şey konuşuyor.
    Şu yorum, SPAM cezası almanızın nedenidir. Beni ilgilendirmez konuşacak konu bulamamanız. Spam yaptın mı yaptın, ben buna bakarım. Sen konuşacak konu bulamıyorsun diye forum kurallarında esneklik mi istiyorsun yani? E-mail ile önerini yetkililere ilet. Konuşacak konu yoksa saçma sapan bir konu yaratmayacaksın.
    Köy modelleri leş gibiydi şimdi düzeltmişler diyorum bana da spam atıyor
    Özel mesaj yoluyla ulaşıp "bana spam atmışsınız, itiraz ediyorum" gibi bir şey deseydin? Zincir mi vurdum sana? Böyle bir hakkınız olduğunu söylemedik mi?
  6. Homerøs

Konuyla alakasız iletiler atmaktan kaçının. Zaman zaman tartışmaların seyri değişse de konuya bağlı kalmaya çalışın. Aklınızdakini mutlaka paylaşmak istiyorsanız kişisel mesaj atmayı ya da alakalı bir konuya ileti atmayı (eğer yoksa yaratmayı) tercih edin. Benzeri şekilde yeni bir konu başlığı yaratırken forumun uygun kısmında olup olmadığına dikkat edin.
    Forum kurallarında geçen mevcut uyarı.
    yabancı forumu takip etmesem neyse, millet neredeyse birbirini tepesine binecek orada
    Yabancı forumun kendi kuralları ve moderatörleri var. Oranın düzeni ya da yapısıyla burayı değerlendirmeyin/kıyaslamayın.

Oyun üzerinden mizah yapmaya yaptırım uygulamış değiliz. Eğlenmek, hoş sohbet etmek forum kültürünün bir parçası. Buranın çok ciddi, sıkıcı ve bunaltıcı bir ortam olmasını biz de istemeyiz. Ancak sırf mizah amaçlı yazılmış iletilerin/karşılıklı konuşmaların tartışma konusunda ne gibi bir faydası olabilir? Kaldı ki bazı mizah amaçlı yapılan yorumlarda kötü niyetli amaçlar olduğunu gördüm. Bazı terbiyesizce kelimeler kullanılmış. Yabancı forumun aksine, buranın yaş ortalaması düşüktür. Alınan bazı kararlarda yaş ortalaması/genç kitle gibi olguları da gözden geçirmek gerekiyor. Mizah seviyemizi olabildiğince korumalıyız. Eleştiri, öneri ve itirazlar için özel mesaj yoluyla moderasyona ulaşabilirsiniz.
  7. Homerøs

Yüzüklerin Efendisi Dizisi - Amazon

Bana kalırsa bu iş en başından yanlıştı. Sebebi, Orta Dünya'nın dizi olmaya uygun olmaması bence. Başkaları ne düşünür bilemem ama Orta Dünya'yı dizi yapmak isterseniz GoT, Witcher gibi bir şeye dönüşüyor. Oysa masalsı, mitolojik bir yapısı var. Dizi yapılacağına uzun soluklu bir film serisi şeklinde olabilirdi. Her fantastik dünyayı diziye çevirme merakını anlamadım bir türlü. Olmuyor kardeşim, o mitolojik hava gidiyor. Witcher de öyle. GoT orta çağ teması ile fantazyanın karışımı olunca oldu. Zaten kitaplarda seks, şiddet sahneleri de vardı. Dolayısıyla dizi olmaya uygun bir yapısı vardı. Orta Dünya böyle değil. Tolkien'in fantezi için söylediği şey şu: "Evet, bir kaçış edebiyatıdır ve bu yüzden muhteşemdir." Bu dizi bunu mahvedecek. 21.yy ticaret kafasıyla iş yaptıkları Hobbit filmi ortada. Aynı kafa bu dizi için de çalışacak. Yüzüklerin Efendisi filminin bir filimden fazlası olduğunu, oyuncuların bir araya geldiği sohbetlerde bile görebilirsiniz. Yine de diziyi sonuna kadar izlerim, o ayrı.
  8. Homerøs

Teknik olarak doğru olduğuna şüphem yok
    Şu an moderasyonda görev alan arkadaşların hepsi, sizin gibi normal üye idiler. Yani forum yönetimi forum içindeki üyelerle şekillendi ve ileride de yine forum içinden moderasyona uygun üyelerin belirlenmesi/seçilmesi, görüş birliği ve gönüllülük esası gibi şeylerle şekillenecektir. Şirket ile hiçbir ilişkimiz yoktur.
    Yapıcı eleştirilere cevap verdiklerine katılmıyorum, bir kaç gün önce iğneleme yaptığım için moderasyonu oyalamaktan 4 puan ceza verildi bana. Oyunun çıkmamasına tepki gösteren arkadaşlara "uğraşıyorlar vatan hainleri hepinizi reportluyorum" gibi şeyler yazmıştım fakat reportlamamıştım
    Madem reportlamadın, bu neyin nesi?
    Ekran görüntüsü ne kadar güzel bir şey, değil mi?(!) Raporlamışsın işte! Bizim hayatımız sadece forumdan ibaret değil ve işimizi ciddiye alıyoruz. Sen gelmişsin dalga geçer gibi raporlama yapıyorsun. Gördüğüm zaman sinirlendim ve 4 puan ceza verdim.
    Beğenmediğiniz yorumları yapanları banlayın susturun ceza verin devam edin böyle başaracaksınız.
    Önemsediğimiz tek şey forumun kuralları, işleyişi ve düzeni.
  9. Homerøs

O zaman niye uyarı aldım yahu devam ettirmedim ki olayı :smile:
    Daha sakin ifadelerle cevap verebilirdin. Tartışmak için kaşındın. Konuyu uzatmayın artık.
  10. Homerøs

Toplu uyarı yağıcak birazdan :grin:
    Peygamber misin mübarek? Neyse, gırgır da yaptık uyarımızı da aldık. Artık konuya dönelim.
  11. Homerøs

Konu haddinden fazla uzamış. Eleştiren ve eleştirilen taraflar kendilerince cevaplarını vermiş görünüyorlar. Daha fazla uzatmanın kimseye yararı yok; Bloc gerekçelerini sunmuş, eleştirildiği kısımlara cevap vermiş. Diğer üye arkadaşımız da bir hayli efor sarf ederek flaming/muted cezasını hak etmiştir. Arada bir iki kaynayan oldu, yapacak bir şey yok.

Uzun lafın kısası, bu mesele kapanmıştır. Konuya uygun şekilde tartışmaya ve ileti atmaya devam edebilirsiniz. Bannerlord'la kalın, hoşça kalın!
  12. Homerøs

Yaz Lakırtısı

Yazın tadı çıkar güneşle, buzla
    Tatilin tadı çıkar karpuzla, kızla
  13. Homerøs

İlkbahar Lakırtısı

Ancak şu bir gerçek ki ortada küfür eden kişinin bir gün sonra geri dönebilmesi ve yeniden küfür etmeden önce bir ay süresinin olması gibi suistimale açık
    Bu söylediğin şey çok saçma ve mantıksız. Küfür etmeden önce bir ay süresinin olması... yani...diyeceğim bir şey yok :grin: Senin de başka bir spam yapmadan önce 1 ayın var, haberin olsun.Forumun işleyişi hakkında bilgi eksikliğin olduğunu kabul etmelisin. Birine art arda iletiden ceza versem, 1 gün susturulsa. 1 gün sonra tekrar art arda ileti atabilme ihtimali var. Nasıl olacak? Nasıl forum işleyişi, sistemi dilerdin bilmiyorum; üzgünüm. Ortada niye bir adaletsizlik olsun, onu da anlayamadım. Forumda yüzlerce kişiye bu tarz cezalar verdik, kimse ortada bir adaletsizlik olduğunu söylemedi. Cezanın sebebiyle alakalı adaletsiz bir durum olduğunda gereğini yaptık. Verdiğim cezalarda haksız ve yanlış değerlendirmede bulunduğumu gördüm ve cezaları sildim. Üyelerin tekrar değerlendirmemi istedikleri raporları tekrar değerlendirdim.
    Ama verdiğim cezanın süresi ile ilgili adaletsizlik olduğunu ilk kez sen dile getiriyorsun. Üstelik forum işleyişinden de haberdar olmadan.
    Bunu dile getirdiğim zaman da uyarı alıp seviyesiz muamelenle karşılaştım. Ne diyelim kararı okuyucu versin.
    Terbiyesizlik yapıyorsun. Sana spam uyarısı verdim, tartışmamızla alakalı bir uyarı vermedim. Sanki haksız yere sana düşmanca bir tavırla uyarı vermişim gibi izlenim yaratıyorsun.
    yeniden küfür etmeden önce bir ay süresinin olması gibi
    Bu acımasızca bir yorum. Ön yargı ve gerçekleşmemiş bir ihtimal üzerinden başka bir üyeyi zan altında bırakıyorsun. Sanki sürekli küfür eden biriymiş gibi. Forumun işleyişi böyle, ortada suistimal olarak görülen bir durum yok. Kendini haklı çıkarmak için gayret ediyorsun. Bu tavrına alışkınım. Adama 1 gün susturma verdim, adam döndü. Küfür etmiş mi? Beni tekrar küfür edip etmediği ilgilendirir. Eğer tekrar küfür etmişse ve ben gereğini yapmamışsam o zaman suistimal vardır. Tekrar ve ısrar ediyorum, forumun kuralları oku; işleyişini kavramaya çalış.

Bu arada oradan kendine de flaming ve bozuk üslup cezalarını ver. Sonuçta kurallardan muaf değilsin.
    Kendime 1 puanlık bozuk üslup, 3 puanlık da flaming cezası veriyorum. 1 günlük susturma eder bu. Pazartesi günü görüşürüz.
  14. Homerøs

İlkbahar Lakırtısı

Bildiğim kadarıyla art arda ileti göndermeye flaming deniyor. Eğer bunun yerine öncekilere yaptığın gibi hakaret uyarısı vermiş olsaydın bir şey demeyecektim
    Flaming, kişisel tartışmaya sebebiyet verecek iletilere deniyor. Tabii bu tarz iletilerin bir sınırı var. Biz şu an seninle tartışıyoruz mesela, ancak kişiselleştirmediğimiz için ortada flaming durumu olmuyor. Ayrıca, üyeleri kışkırtacak tartışma çıkmasına zemin hazırlayacak iletilere de flaming veriyoruz. Hakaret, bozuk üslup aralarında çok az fark var. Küfür kısaltmaları için bozuk üslup kullanılıyor mesela ama neticede bir şey fark etmez.
    ayrıyeten senin hakaretine maruz kalmayacaktım
    Nerede sana hakaret etmişim? Ne demişim ki sana hakaret olarak görüyorsun? Kör müsün sen, dememi hakaret olarak mı algıladın? Eğer öyleyse, kardeşim sakın insan içine çıkma. Çünkü insanlar daha sana neler neler diyecek, bir bilsen. Ufacık şeyleri büyütüp bana hakeret ediyorlar ağlaklığı yapıyorsun. Olayı kişileştirmeye çalışıyor, beni art niyetle tartışmaya sokmaya çalışıyorsun. Yarattığın izlenim bu.
    Küfür edenin iki gün sonra tekrar yazması söylemim bu üyeye ithafendi çünkü susturulma cezası kalkmış görünüyor. Buna ne diyeceğini merak ediyorum
    Bu ne diyeceğim biliyor musun? Forum kurallarını düzgünce okumadan benimle kuralların işleyişi hakkında tartışmaya girme. Verdiğimiz ceza puanlarının bir süresi var, daha önce ceza alan üyeler açıklayabilirse sevinirim. Sonsuza kadar susturulmuş olarak kalacak hali yok. Arkadaş susturulma cezasını küfür ettikten sonra aldı, aradan vakit geçince susturulması kalktı ama aldığı ceza puanı hala duruyor. 5 Puanlık bir ceza vermişim, bu 1 günlük susturma demektir. 1 gün suskun kaldıktan sonra cezası kalkar ancak 5 puan olarak verdiğim ceza numarası 1 ay boyunca profilinde kalır. Bu 1 ay içinde bir 5 puan daha vermiş olsam, toplam 10 puan edecek. Bu durumda 3 hafta susturma almış olacak. Sistem böyle, umarım anlatabilmişimdir. Üye arkadaşlar daha iyi açıklar belki.

Rastgele uyarı verildiğini nereden çıkartıyorsun? Aralarında farklılıklar var. Bozuk üslup, uygunsuz davranış, hakaret cezalarının açıklaması farklıdır. Bu uyarıları alan arkadaşlar bilir. Bozuk üslup ile Flaming aynı şey değil. Eğer anlaşılmışsa, lütfen konuyu sakız gibi uzatma.
  15. Homerøs

İlkbahar Lakırtısı

adam "salak salak" şeklinde bir ifade kullanmış ve uyarı almamış.
    Kardeşim kör müsün sen? Allah aşkına, adama flaming uyarısı verdim foruma girer girmez. Hakaret uyarısı da olurdu, bir şey fark etmez. Küfür eden birisi dediğin adam 3 haftalık susturma aldı. Kademeli olarak uyarılarını artırdım. Bir daha küfür etse ban yer zaten. Ayrıca o adam iki gün sonra gelip küfür etmiyor. Bilmediğin konularda konuşurken daha dikkatli olmalısın çünkü beni zan altında bırakıyorsun. Ben o arkadaş ilk küfür ettiğinde tam 3 hafta susturma verdim. Tarihi 27 Nisan, açıp bakabilirsin. Üç hafta sonra yine küfür edince bir 10 puan daha, onun tarihi de 14 Mayıs. Nasıl iki gün sonra gelmiş de küfür etmiş oluyor? Vakıf olmadığın bir konu hakkında adil olmaktan bahsetme.
    Bize neden uyarı verdiğini de anlamadım.
    Spam uyarısı verdim. Konuyla alakasız iletin için. İlkbahar Lakırtısı'nı boş muhabbet için kullanıyorduk, şu an ekstrem bir durum yaşanıyor gibi görünüyor. Şayet neden uyarı aldığını anlamadıysan, forum kurallarını tekrar gözden geçirmek iyi bir fikir olabilir.
  16. Homerøs

İlkbahar Lakırtısı

O değil de küfür edenleri susturmak yerine neden banlamadınız?
    Küfür, argo ifade, bozuk üslup gibi şeyler yaşanabilir. Yapılacak ilk şey susturma vermek gibi uyarılar olur. Bazı üyelere katlanarak artan susturma verdiğim de oldu. Söz konusu arkadaş zaten sabıkalıymış. İki kere susturma cezası vermişim; ayrıca pancamo ile aralarında küfürleşmeler de olmuş. Açıkçası ben iki üyenin kendi arasında yaşadığı şeylere müdahil olmam. İkisi de durumu raporlamamış, şikayet etmemiş. Birbirleri ile didişmişler, buna da karışacak değilim. Söz konusu arkadaşa dönecek olursak, onun iki küfürlü mesajını gördüm ve uyarı verdim. Daha fazlasından haberim olmadı.
    Yalnız herifin forumda ana avrat sövdüğü ve pancerno adlı arkadaşla sövüştüğü mesajlar hala duruyor. ama ilginctir moderatör bey kurallar herkes için var diyebiliyor.
    Ana avrat sövdüğü mesajlar için iki kere susturma aldı o arkadaş. pancamo ile profilleri üzerinden didişmişler. Rapor ya da şikayet gelmemiş. Forum ortamında yaşanmayan, forum ortamına taşınmayan bir meseleye karışmak istemem. Ben genelde argo ifadeler barındıran yorumlara susturma verip düzenliyorum, üyenin neden ceza aldığı anlaşılsın diye. Çünkü bazen, bakın beyler küfür etmek yasaktır demek işe yaramıyor. Çok çok ağır yorumları silmek görevim zaten. Yine de önceliğim üyenin neden susturma aldığını göstermek, bir nevi kuralları göze sokmak.
    Cevapsız Sorular'a büyük ayıp oldu.
    Kendisi sütten çıkmış ak kaşık değil. Ona verdiğim flaming cezalarının haddi hesabı yok.
  17. Homerøs

İlkbahar Lakırtısı

Küfretme zındık.
  18. Homerøs

Onica kalesi kesintisiz savaş.

Sanırım adminler ilgileniyor. Teknik işler için yetkim yok.
  19. Homerøs

Moderatörler aramızdaki hainlere kimin patron olduğunu göstermiş sanırsam :smile:

Acaba ne konuda daha ne kadar saçmayacaklar onu merak ediyorum bu saatten sonra...
    Son noktayı koymak amacıyla cevap veriyorum. Bizleri forumun düzeni ve işleyişi ilgilendirir. Şahsen ben, tartıştığınız konuyu okumadım bile, yalnızca nasıl tartışıldığına baktım. Kurallara uygun olmadığını tespit ettim, bazı üyelere uyarı verdim. Uyarı verdiğimi gördüğü halde devam eden, konuyu kişisel tartışmaya götürmeye çabaladığını sezdiğim üyelere de aynı şekilde uyarı verdim; tıpkı az evvel sana da verdiğim gibi. En son pintipanda yayınından bahsedilmiş. Kurallara uyarak tartışabilirsiniz.
Back
Top Bottom