Search results for query: *

1. Yatırım

Paranı enflasyona karşı korumak istersen altına, kısa veya uzun vadede kar etmek istersen hisse senedine yatır. Dolar-Euro enflasyonunun yükselişi darphane kararlarına bakar, bakarsın dolara-euro'ya yatırım yaptım, kazandım derken alım gücünden aslında kaybetmişsindir. Birikim için altın, kazanç için hisse senedi. Albert'ın yazdığı gibi hisse grafiklerinin oynamalarını anlamlandıracak seviyeye gelirsen hisse senedinden çoğu kişiden fazla kazanırsın ama bu da yoğun mesai ister.
  2. Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Ayasofya' nın Lozan' dan önemli olduğunu gördük bugün. Anıtkabir pandemi gerekçesiyle kapalı tutulurken, tekbir getirerek yürümek serbestti. Yüzlerce kişinin Ayasofya' da toplanması pandemi kurallarına uygundu. Kadına şiddete karşı yürümek yasak iken, Atatürk' e lanet okuyarak yürüyenlere bir yasak yoktu. Ülkemden daha ne kadar soğuyabilirim derken, her gün daha kötü oluyor. Bıktım artık forum. İçimi dökmek istedim. Boğazımda taş var sanki. Yutkunuyorum ama gitmiyor.
    Çok öncesinde, Atatürk'ün yürüttüğü tek parti sisteminden çıkmayacaktık, ne pahasına olursa olsun. Şu anki din veya milliyetçilik yoluyla uyuşturulmuş millet, ABD'den ithal demokrasiye geçişin ve 80 darbesiyle zaten karnesi iyi olmayan demokrasinin iyice moronlaşmasının bir sonucu. Demokrasi çoğu millet için iyi değilken biz 'Söz milletindir!' deyip şimdiki milli irade muhabbetinin toplumda köklenmesine ve yükselen devletin demokrasi aracılığıyla uluslararası hükme bağlanmasına sebep olduk. Uyuşmamız gerekiyordu, hassas noktamız dindi, Amerika da bizi böyle kandırdı.
  3. TR_Deathmatch [AKTİF]

tabi canım
  4. TR_Deathmatch [AKTİF]

benle tartışmaya girmedin ama arada laf ettin ki yükselmemin sebebi o laflar değildi, merhabalaraq denen plebi haklı bulman onun ettiği küfrün arkasında durman demek, özellikle küfür yazman gerekmiyo yani onunla bir olman için. ifade özgürlüğünün bir sınırı yoktur yani hakaret dediğin kavramın sınırı kişiden kişiye göre hassasiyetlere göre değişeceğinden bunu sınırlandıramazsın. hakaret kapsamına sokabileceğin durum maruz kaldığın durumdur ki burada susturma gibi bir seçeneğin var değerlerinin herhangi bir şeyle bir tutulmasından rahatsız oluyosan. bu kadar basitken bu kadar uzatman art niyetli bence. ha ban yememek için de yazmıyorum bak yesem de farketmez ama bu olay ilgimi çektiği için yazıyorum. kuralı saçma buluyorum zaten.
  5. TR_Deathmatch [AKTİF]

ana avrat herkese sövmüyorum, durup dururken bence haklı dediğim için sövmeye başlarsa o küfrü hak eder, her yere girsen de bir şey olmaz bir susturmalarına bakarsın isteyen istediğini diyebilir hindistan'da veya herhangi bir yerde hayvana tapan bir herife saygı duymayıp dalga geçebilirim, değer verdiğin şey üzerinden söylemeden anlatmak gerekirse böyle örneklendirilir. inanmıyosan saygı duy demeyecen herhalde sırf birilerinin kalbi kırılmasın diye belki dalgadan geri durulabilir ama baktığımda saygısızlıktan şikayet edenler bunu hak etmiyo bence
  6. TR_Deathmatch [AKTİF]

aynen babacık benim, yazdığını şaka sanıp baktım foruma girmiyodum normalde, herkesi ciddiye alıp şikayet sıralamışsın. bu kadar da kasma sal sen de dahil herkes sanal bu kadar şikayet edecek bir şey yok.
  7. TR_Deathmatch [AKTİF]

bi dağ kekosu neden saygı bekliyo ki
  8. TR_Deathmatch [AKTİF]

kaldıramamak senin sorunun, sevme zorunluluğu olmadığı gibi sayma zorunluluğu diye bir şey de yok, uydurma. kimin konuşup konuşmayacağına karar vereceğini sanan biri saygı mı bekliyo? ne beklersin ki zaten :grin:
  9. TR_Deathmatch [AKTİF]

98e DM
    Attığım sslerde MERABALARAQ isimli oyuncunun da küfrettiği görülüyor ancak yediğimiz hakaretler karşısında çileden çıktı, gerçekten ban yemesini istemiyorum arkadaşım falan değil ama çok tahrik edildi.

Yasaklanmasını İstediğiniz Oyuncunun Adı: BABACIK , Ryse , RiverSty , GevsekGorunussuzKadın
    Yasaklanmasını İstediğiniz Oyuncunun IDsi: (?)
    Neden Yasaklanmalı?: dine küfür, ailevi küfür, Allah'a küfür, inançlara saygısızlık...
    Olayın Gerçekleştiği Tarih ve Saat: 17.09.2020 Pazar, 17.50 ile 18.08 arası
    Kanıtlarınız : Ryse : https://hizliresim.com/7Hde0L Babacık : https://hizliresim.com/12JoY6 https://hizliresim.com/yhSzZf https://hizliresim.com/KLw2nX https://hizliresim.com/jSLdMp https://hizliresim.com/yNPshR GevsekGorunussuzKadın : https://hizliresim.com/yNPshR https://hizliresim.com/vsknXg RiverSty : https://hizliresim.com/jSLdMp

Buna uğraştın mı gerçekten :grin: Vicdan rahatlatmaktan başka bir şey değil, susturma seçeneği varken kendini kanıtlama çabası daha ağır basıyo tabi.
  10. Dînî Tartışma

Yahu inancsiz oldugum icin dunyada ve ahirette bana cezayi isaret eden,  hicbir elle tutulur bir yani olmayan ve odul-ceza sistemine bagli ve sadece inancli birer robot gibi yasamami bana 'emreden' bir dine karsi niyetim nasil olabilir dostum? Kendisini musluman-komunist diye tanimlayan ve ne oldugunu kendi bile bilmeyen cok insan var, senin buraya ornek olsun diyegetireceklerin muhtemelen bu profilde olacak, tahminim bu yonde. Inancsizlara karsi yaklasimi ne kadar iyi olursa olsun dine inaniyor diye ovulen ve inancsizlara 'bilgisiz, akilsiz' gozuyle baktirilan -dinde boyle yazar- bir dinin inananina hele ki din hakkinda bilgi birikimi varsa saygi duymam mumkun degil. Resmen desildiginde mantigi cok sacma bir inanca inandirmak icin mantiksiz argumanlar, korkutma tekniklerine basvuranlara karsi tabi iyi niyetli olmayacagiz.
  11. Dînî Tartışma

Tabi siyasetle dinleri kafanin icinde baslayip biten kavramlar olarak dusunuyorsan gercekligi reddetmen normal. Islam dinine devlete dininin ilkelerini dayatacak kadar bagli olanlari mi musluman saymaliyiz yoksa musluman olmasina ragmen dini sadece inancsizlarla tartisirken hatirlayanlari mi? Uygulanmaya calisildigi donemlerde Stalin gibi bir canavari yaratan bir ideolojinin tehlikeli oldugu da, dini gercekten uygulayanlarin ve dayatanlarin pusula edindikleri kitabin da tehlikeli olmasi su goturmez bir gercek. Tabi gercekte olanlar sizi ilgilendirmedigi icin ben de bir kurana bakayim bakalim.
  12. Dînî Tartışma

Yok ben de zaten senin bilmedigini ima etmedim ama demek istedigim senin alintiladiginin Harlek'in soylediklerinin karsit argumani olmasi mumkun degil. Konu her dini tartismada oldugu gibi gercek Islam bu degil meselesiyle sonlanacak muhtemelen. Ama bir de su acidan dusunun, bizi kitabin icinde neler yazdigi mi etkiliyor yoksa onu okuyanin kitabi ne yonde yorumladigi mi? Stalin uzerinden sabah aksam komunizmi kotuleyenler konu kendi dinlerine gelince gercekleri 4 kelimelik sacma bir argumanla reddediyorlar. Ki bir cografyanin boylesine berbat hale gelmesi, insanlarinin kulturuyle beraber kitabin da elverisli olmasiyla alakalidir diye dusunuyorum.                                                                              Ayrica Stalin'i de komunizmi de savunmuyorum simdi baska yerlere cekilmesin konu.
  13. Dînî Tartışma

Iyi de ateizmin ateist olanlari kontrol altinda tutacak kurallari yok ki. Ateist olmak seni belirli bir yonde davranmaya itmez, komunist, irkci, kapitalist veya teist olmak itebilir ama. O yuzden musluman cografyasinin genel hali dini yansitirken butun olayi teizmi reddetmesi olan ateizm dinler veya ideolojiler gibi kurallara sahip olmadigindan genellenemez.
  14. Dînî Tartışma

Ara sira okuyorum, katilmiyorum pek tartismaya ama koruk arkadasla ne zaman biri tartissa suphesiz tartismanin sonu 'Tanri en iyisini bilir' repligi oluyor. Zorla maruz kaldigim hint dizilerinde zaten hep duyuyorum bari burda okumayayim, tartisma dediginden en azindan iki tarafin bir seyler ogrenebilmesi lazim. Bildigimizi karalamamiz hicbir sonuca ulastirmaz. Aslinda hukumlerinin tartisilmaz olduguna inanilan din uzerinden tartismak da biraz sacma  :grin:
  15. Dînî Tartışma

Kitaptan nagmeleri sadece inananlarin kafasinda olusturdugu, sanki butun insanlar hayatlarini kendilerini avutmaya ve kontrol etmeye dayali sisteme inanip inanmamak arasinda dusunmeye harciyormus utopyasiyla dusunursen haklidir. Dini cagrinin ulasmasi tek basina inanc sebebi olamaz, e insanlarin buyuk cogunlugu batil bir inanctan daha somut ve onemli dertlerle ugrastiklarindan senin cagrina hakli olarak kulak vermeyecekler/veremeyeceklerdir. Ki toplumlarin kendine has yasam tarzlari Ile su cagda bile soyutlanabildiklerini dusunursek, neye gore yargilanacaklar  ? Ki musluman olanlarin dunyada biraktigi intibaya donup baktigimizda cok kucuk bir azinlik disinda ortadogu be ortadogu tarihiyle ilgili topraklar disinda musluman hareketi goremezsin. O zaman ya bu kadar insana yeterince dini bilgi ulasmadigi icin cezadan muaf olacaklar, ya da yasam sartlari ve cografyalarinin gerektirdigince baska inanclara ve inancsizliklara suruklendiklerinden cehenneme gidecekler. Iki durumda da tunelin ucu iyi bir yere varmiyor. Insani yasadiklarinin -edilgen durumda olduklarinin- etkiledigini ve hayatina yon verdigini dusununce, olayin sacmaligini anliyorsun. Ha tabi nasil yaklastigin da onemli ama Almanyadaki gurbetci turklere ve onlarin inancina nasil iyi yaklasabilirsin? Ayni sekilde musluman cografyalarinin kendi icinde bile bolunduklerini, nasil aptal nesillerle birbirlerini yediklerini gordukce sozde var olan Allahin ummetinin bile birlesememesi, acikca inanmamak icin dogrulugu muglak bir kitaptan daha gercek ve elle tutulur bir gercek. Islam da komunizm gibi bilime ve insan dogasina ters bir inanc. Nitekim ikisi de -eger kendisini dogrulamasi zorunlu bir kitabi veya propagandalari dikkate almazsan- coktan curuyup gitmis inanclar.
  16. Dînî Tartışma

Bilim hala cok yetersiz ama, varoldugumuz yillara gore cok yol aldik. Bilimsel ve teizmin etkisinde kalmadan yapilmis arastirmalarin ve somut verilerin isiginda ozgur iradenin sadece hayat sartlari kendi hayatina hukmedebilecek kadar ileri insanlara ozgu oldugunu hala anlayamadiniz mi? Insanin yasam evrelerine dogrudan etkisi olan DNA dizilimlerinin bir insanin kendisi oldugunu ve seri katil veya deha yaratabilecegi gercegini goz onune alinca ve robot olmadigimizi da hesaba katarsak, BUYUK ORANDA GENETIGIMIZIN HUKMUNDEYIZ. Bir adam dusunun muhakeme yetenegi diger insanlardan bariz olmasa da daha dusuk ve bu adami hayatinda karsilastiklari zaruri bir sekilde suca suruklemis. Ve bu adam yasadiklari yuzunden hicbir arguman uretmeden Tanrinin bu kadar acimasiz olamayacagi ve aslinda olmadigi kanisina variyor. Bence karsit tez olarak bayagi sacma ama her seyi bir spermken belli olan bir yaratigin bu durumda nasil bir iradeye sahip olmasini bekliyorsunuz?
  17. Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Meselenin basinda partiler otesi bir mesele oldugunu yazdim hala parti diyorsun. Sana partilerinin mesruiyetini degil ulkenin kitlesel olarak gittigi kotu yolu anlattim, onu da anlamadin. Ben kendi fikrimi soyledim merkez bir parti uygun olur diye bunu da Beni chpli gibi yansitmana karsi soyledim yoksa senin fikrini degistirme amacim yoktu. Parti meselesine su slash isaretini koyup parti isimlerini dizip surekli giren de sensin. Ben parti degil kutuplasma diyorum sen bana hala parti diyorsun bi de benim de parti acisindan olayi ele aldigimi soyluyosun. Burda yirtinan yok ama okudugunu anlamamakta israr Eden biri var orasi kesin  :mrgreen:.  Gozunu seveyim discordun burda iki saat yazdigimizi orda iki dakika konusup kapatabiliyoduk.
  18. Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Ben CHP'nin lagvedilmesini ve merkez bir parti kurulmasini savundum senden once. Milleti kendin gibi bir fikrin comari sanma. Bos yapiyosun. Soruna cevabimi da o koca yazinin icinde verdim. Insanlari yine kendi yarattigi parti diktatorluklerine mahkum ediyor iktidar ve bu partiler de bunun karsiliginda hakkini arayan insanlarin gazini aliyor sadece. Hapse atilmama sebepleri.de bu, Ben akpli degilim ki akpnin bugune kadar seloyu veya hdplilere vekilleri neden hapse atmadiginin cevabini vereyim? Bana gore muhalefetten iktidar gayet memnun ve bu yuzden hapse atilmiyorlar. Selonun hapse atilisinin sebebi de hdpye mahkum edilen milyonlarca secmenin kutuplastirilmalarini istemeleri ve secimde mecliste cogunlugu yakalamak icin selonun propagandasini engellemek istemelerinden oldugunu dusunuyorum. Anla artik, 'yavas yavas' oku belki anlarsin. Ne senin gibi ulkesinde olanlara hakim olmayanlarin ne de chp-mhp vb. comarlarinin tarafindayim.
  19. Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Varrak said:
    Yahu banane selodan. Biz bir kanun devletiymişiz gibi konuşuyorsun. Biz sadece kağıt üzerinde kanun devletiyiz. Senin "selo çoktan içeride olmalıydı" tezin gibi şuan CHP/AKP/MHP yarısı da hapiste olmalıydı. Değiller. Düşün bakalım niçin? Sence neden hapiste olması gereken, farklı farklı parti diktatörlüklerinde suçlular dışarıda özgürce gezebiliyorlar? :grin:
      Dedigim seyleri tekrarliyorsun otesi degil. Ben kanun devleti olma niteligimizi yillar once kaybettigimizi tutuklamalarin ve engellemelerin siyasi odakli oldugunu soyluyorum zaten. Parti diktatorlukleri de iktidarin ekmegine yag surdukleri icin tutuklanmiyorlar iste. Basindan beri insanlar arasi kutuplasmadan Dem vuruyorum sen hala kendi tabaniyla kendini bir gormeyen sozde muhalefeti sayiklayip duruyosun.
  20. Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Zaten partinin tehlikesini acikladim, ama meselenin partiden cok daha koklu ve ciddi oldugunu da acikladim. Yazdigimi az okumaya tenezzul etsen konu kapanmisti bile. Suan hukumetin diktasini guclendirmeye yonelik adimlarini partiler arasi kavga saniyorsan olaya fazla sig bakiyorsun demektir. Misal sen muhtemelen selonun hapse atilmasini da partiler arasi bir kavga saniyorsundur. Selo bence de bugunlere gelemeyene kadar siyasete dahil bile olmamaliydi ama suan hapse atilis sebebi iktidarin baskisini kuvvetlendirme arayisi. Kutuplasma dogudakilerle zaten cok derinlesmisken daha da derinlestirip kendi taraftarlarini alevlendirmeye yonelik cabaliyor. Ayni sey bu CHP mevzusu icin de gecerli. Bunlar diktanin bir iki adimi. Emekleme donemleri secimle beraber bitti ve artik daha da fanatiklesmis taraftarlariyla daha curetkar hamlelere yeltenecekler. Biz hala bunu parti kavgasi sanalim. Siyasete dahil olmayan basi acik kadinlari bile chpli yollu olarak goren ve sayisi bu kutuplasma ile artan taraftarlar var. Bu hamlelerin derininde on yillar oncesinin hesaplasmalari var. Kin var kendinden olmayani asagilamak var. Bunu iki uc gobekli milletvekilinin mecliste bagrismasindan ibaret goruyorsan tehlikenin farkina varmayan asil sen oluyorsun.
Back
Top Bottom