Search results

1. How to make mnu_reports work?

I made a bare-bones version of the module system, which included deleting the camp and reports menus. I managed to bring back the camp menu using script_party_encounter, but now when I click reports, it also goes to the camp menu. I searched the vanilla module system to see if there are any...
  2. Karakter Yaratma Ekranının Kontrolü

Forumu ve modül sistemi taradım ilgili bir şey bulamadım.  Sorum şu: Oyunun başındaki game menu'ler bittiği anda otomatikmen karakter yaratma yeri geliyor. Halbuki bunu özel olarak belirten bir şey yok. Sadece (change_screen_return, 0) yazıyor. Karakter yarattıktan sonra da her zaman aynı game...
  3. [Ders]Txt dosyalarını düzenlemek/Modules systemin txt dosyalarına yansıması

Daha önce yabancı foruma kısa bir şekilde yazmıştım şimdi buraya tekrar yazayım dedim. Şimdi foruma baktığımızda bazı konularda görüyoruz ki module systemi olmayan ve oyunun küçük noktalarını değiştirmek isteyen arkadaşlar oluyor. Bu onlara yardım edebilmemizi sağlayacak. Yani module system...
  4. Bütün oyunlar 5 fps ye düştü

Son bir aydır bilgisayarda arada bir böyle videoları tam ekran yapınca, Warband'in launcherda ayarlar tuşuna basınca vs. ekran birkaç saniyeliğine kararıyordu. Alakası var mı bilmiyorum ama şimdi bütün oyunlar 5 fpsye düşmüş. Nasıl çözülür bu?
  5. [ÇÖZÜLDÜ]Warband açılmıyor

Dün Warband'i her zamanki gibi oynuyordum, bugün açayım dedim ama her açmaya çalıştığımda Warband'in CD key ekranı çıkıyor, play diyorum. Kütüphane'de Warband-Running diyor, sonra Warband-Syncing oluyor ve hiçbir tepki vermeden eski haline dönüyor. EDIT: Viking Conquest Module Sysytem'inde...
  6. [Rehber]Module System Kullanımı

Kodlamaya yeni başlayan arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmak için bunu yazmaya karar verdim. Ayrıca benim eski halim gibi kodlara aval aval bakan arkadaşlara da bayağı yardımı dokunur inşallah :D. Bun yazarken Caba'drin'in An Introduction to Module System Syntax and Usage dersinden ilham aldım...
  7. Having to use WSELoader sucks

I really like this mod, and I'm sick of not being able to play it because of WSELoader. The problem is: I use my father's computer and he refuses to tell me the password. And everytime I click WSELoader, it asks me to type the admin password. So I have two favors to ask(the first one is probably...
  8. [OSP][Kod] Karargah

Bugün istediğimiz zaman askerlerimizi  bırakabileceğimiz bir üs yapmayı göstereceğim. Basit bir kod, bugün sırf buna uğraştım. Modül sistemi de kavramaya başladım. İlk önce module_parties'i açalım: ("zendar","Zendar",pf_disabled|icon_town|pf_is_static|pf_always_visible|pf_hide_defenders...
  9. Quick Questions - Quick Answers Thread

The Q&A Thread for Viking Conquest -This thread is for questions related to the vanilla game. -Visit the tweaks thread if you want a feature changed. Don't ask here. -Visit the Mount & Blade Mod Makers Q&A Thread if you want to ask about adding stuff into the game. Don't ask here. -Visit the...
  10. Trainer Problem

The retarded trainer always promotes my briton serfs into Briton freemen even if I tell him not to use alternate promotions. How can I prevent this?
  11. Some small bugs

1) In my last game one of the Woden Ric Sailors jumped down into the water and it said: Woden Ric Sailor killed by Woden Ric Sailor 2) When I got my ship in Friese the shipwright guy couldn't board the ship. He kept trying to walk into the water. When I talked to him he teleported onto the ship...
  12. Viking Conquest Tweaks

So I want to tweak VC so lords won't be able to escape. But there's no VC tweak database in TweakMB. Is there anyway I can do it with the text files? I also want to remove the time of waiting for farmsteads.
  13. A few questions

1)Do bandits stop attacking you if you have low reputation like -40? 2)Was the camp followers feature changed? Because I saw someone saying that they slow your group but it never happened to me. 3)This isn't about VC, but how am I supposed to increase my relation with lords? I saw everyone...
  14. What is "Encyclopedy of Calradia" for?

Does anybody know what it's for?
  15. Being Rolf to save Melva quest doesn't happen

I finished the storyline but the game never gave me a quest like that. Is there some way to get it?
  16. IOError: No such file or directory

So I'm having this problem: Build_module.bat doesn't accept my mod directory and claims that the directory doesn't exist. What do I do?
  17. Üstteki üyeyi görünce aklına ne geliyor?

Evet oyun basit üstteki üyeyi görünce aklınıza ne geldiğini yazıyorsunuz.
  18. How to easily reach Oranos(Glitch)

There is a very easy way to reach Oranos(which is a glitch): 1.Take the items in your father's chest. 2.Don't press tab, press Esc. 3.Save & Exit 4.Load Game You reached Oranos! Congratz! :mrgreen: :mrgreen:
  19. A Clash of Kings Türkçe Yama

A Clash of Kings Modunun Türkçe Yaması için Çalışmalara Başlanmıştır. Eskiden böyle bir proje vardı ama yapan arkadaş en son 20 Nisan'da aktif olmuş o yüzden yenisini açayım dedim Proje gidişatı: %2 Diyaloglar: %1 factions: %100 Menüler: %8 strings: %0 Oyun Kavramları: %0 Eşyalar: %0 parties...
  20. Bug Reports

I opened this thread because noone had opened it. Sorry for bad english Bugs I found: -Animals are invisible. -Locations are full of junk: -I saw this yesterday, there are 2 Count Haringoth's in a town: -characters are full of junk too: -When I was playing the mod a few days ago, I...