Search results for query: *

1. Ainulindalë

ADAMCIKLAR [CIKS]

Kahrolsun eril zihniyet.!!
  2. Ainulindalë

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Eğer dediğiniz gibi Hdp'nin yapacağı her harekete bir tepki/eleştri koymak gerekseydi galiba olağan işlere vakit ayırcak zaman bile zor bulunulurdu. Hiçbir partinin sözcülüğünü yapmıyorum, net bir tavır beklediğinizi anlayabiliyorum fakat siyasette doğru her zaman biraz geç söylenir. Ayrıca kimseye ne düşüneceği dikte edilemez, tıpkı Hdp'nin üst kademesinin söylemlerinin de seçmeninde birebir karşılık bulduğu söylenemeyeceği gibi. Her ne kadar Meral Akşener ve tayfası siyasi olarak dengeli gitmeye çalışsalar da, 2023 seçimlerinden sonra kendilerini bir yerde konumlandırmak zorunda kalacakları aşikar ve o gün geldiğinde, günümüzde görmezden gelinen ifadeler partinin ana gündemi olacak büyük ihtimalle. Tarih tekerrür yani.

Ve son olarak Hdp'ye verilecek en büyük tepki iktidar partisi veya muhalefet partilerden değil seçmenlerden gelir. Türkiye'de iktidar olmak gibi bir derdi olmayan bir partinin yeni milenyumda sadece milliyetçiliği temeline koyarak uzun süre ayakta kalamayacağı aşikar. Ki bu kadar kutuplaştırmaya rağmen ancak %10 oy alan bir partiden bahsediyorum.
  3. Ainulindalë

Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

Ee yerini kimlerle dolduracaksın bu İslamcı Ülkücü kadroları. Yeni bakanlar yeni bakan yardımcıları geldiğinde, birçok kamu kuruluşunun genel müdürlük mevkisinde çalışan idari personelini hadi sizi tafsiye ettik diye mi yollayacaksın? Ee kimleri getireceksin yerine, mesela DSİ'deki idari kadroları IZSU'dakilerle mi dolduracaksın? Evet birçok mevkiye maalesef torpilsiz gelmek çok zor fakat bu demek değildir ki o mevkilerde bulunan insanlar vasıfsız, kalifiyesiz. Dönemimizde yaşadığımız sorun bir partinin bürokrasi üzerindeki tartışılmaz denetimi ve yetkisi. Tabii ki de bürökratik ast üst ilişkisinden bahsetmiyorum. Bir milletvekilinin veya bir il/ilçe başkanının sahip olduğu güçten behsediyorum. Yoksa yeni gelecek bakanlar, genel müdür ve yardımcılarını belirleyip dönemin Cumhurbaşkanına sunduktan sonra yoluna bakacak herhangi bir tasfiye işlemine başlamayacak, başlamaları imkansız zaten.Bana göre yapılması gereken tek şey var, o da özellikle tüzel kişiliğe sahip kamu kuruluşlarının daha sıkı ve objektif denetlenmesi ve mülakatların kökten kaldırılması.

Ayrıca, bir milletvekilinden bir partinin milletvekilinden dikkat edin, sözcüsü veya genel başkan yardımcısı veya grupbaşkan vekili bile demiyorum milletvekilinden tüm partisi adına hassas bir konuda konuşmasını beklemek.. Meral Akşener yanlış hatırlamıyorsam Temel Bey ile yaptığı basın toplantısında Hdp'ye gayet güzel bir cevap vermişti, fakat kendini Ak Partinin mirasçısı olarak konuşlandırmak isteyen bir partiden bu kadar keskin açıklamaların kolay kolay gelmeyeceği aşikar ki Akşener Kürt çoğunluktaki illerde dahi karşılık bulan bir lider. Ve ayrıca yanlış hatırlamıyorsam İyi Partinin tüzüklerinde Hdp'ye ve söylevlerine karşı tweet atmak, Hdp'yi ana odağına koymak gibi ifadeler yoktu. Sözde Ermeni Soykırımının tanınması, Tam Kapanma, C.Başkanının açıklamalar gibi daha hayati konular varken, düşmanımın düşmanı mantığıyla dost olan bir partiye ve kitlesine saldırmak çok akıl karı gözükmüyor.
  4. Ainulindalë

TaleWorlds ekibi

Virüs sürecinin başından bu yana milyonlarca sağlık personeli, güvenlik personeli, özel sektör çalışanı fiili işlerine devam ettiler. Bu tabi ki bir zorunluluk eseridir. Ama aynı zamanda görev ve ödevdir. Yine aynı zaman diliminde bir yapıt yüz binlere satışa sunulmuş ve beklenti oluşturulmuş durumda. Amme hizmeti yapıyor ya da lütfediliyor gibi hissettirilecek derecede geç kalınmaması ile birlikte TW ekibinin elbette ki kovid sürecinde çalışanlarını garantiye alması makuldür hatta makbul. Ama dediğim gibi suistimal edilmemesi gerektiğini önemle vurgulamak gerekir. Zira intikam değil ki bu soğuk yenince lezzetlensin. Biran evvel eksiklerin giderilmesi gerekir. Bu sebeple bazı riskler alınmalı diye düşünce eklemek istiyorum.
    Risk alınması nahoş bir ifade olsa dahi, haddizatında fikrinize katılmıyor herhangi bir sarfınazar durumun tahakkuk etmediğini ummak istiyorum. Taleworlds ekibinin amiyane bir projenin üstünde durmaktan dahi imtina ettiği bilinirken, kendi yaptıkları bir esere istemeden de olsa mukavemet gösterebileceklerini düşünmek bana son derece gülünç geliyor alaniyeten.
  5. Ainulindalë

Oyundan En Büyük Beklentileriniz Neler?

Yahu aynı konudan zaten var bilmem kaç tane, her gün yeni bir konu açmaya cidden gerek var mı. Forumda bi göz nizam vardı eskiden.
  6. Ainulindalë

Sistem gereksinimlerini karşılamama rağmen düşük fps

Driverlar güncel mi onlara bak, ramin belirtildiği mhz da çalışıyor mu yoksa kapasitesinin altında mı çalışıyor ona bak, fabrikadan OC editionsa bir daha overclock yapmans gerek yok. Anakart üreticinin sitesinden güncel driverları da kur bu arada kurulu değilse. Benim aklıma gelenler bunlar, bir de msi afterburnerdan yük altındaki ekran kartının işlemcinin raminin performanslarına bakıp oradan da bir fikir sahibi olabilirsin.
  7. Ainulindalë

Ram ve ssd aldıktan sonraki ilk deneyimlerim

1000 kişilik savaşlarda piyade savaşlarında en yoğun bölgelerde fps 35 40'lara kadar düşüyor. Atlı savaşlarında 20 25 30 arası geçiyor. Tabi fps dropları çok sık olmasa da var. Zannediyorum ki optimize değil henüz. Fakat 500 600 kişilik savaşlar gayet rahat 70 80 fps'de seyrediyor. (Tüm ayarlar en sonda.)
  8. Ainulindalë

Resolved Custom Battle Crash Sorunu

Custom Battle ekranında 500 vs 500 savaş açtığımda, özellikle desert ve plain haritalarında application crash hatası veriyor. Piyade ve okçu seçince olmuyor fakat full atlı veya atlı okçu seçince maalesef oluyor. Bu arada sürümüm beta 1.4.1. Şimdiden teşekkürler.
  9. Ainulindalë

Çift El Silah Kullanımı

Bannerlord vr'da çıksa olurdu çok da güzel olurdu.
  10. Ainulindalë

MSİ Afterburner hakkında!

Yeni nesil donanım kullanıyorsan yakman çok zor dışarıdan bir müdehale ile belki.
  11. Ainulindalë

[Öneri] Binlerce Askerin Savaşı [Oyun Yapımcıları Bir Soru]

Yanlış bilmiyorsam 3 tane ai vardı: Formation AI, Individual AI ve campaign'de orduyu yöneten AI. Formation AI durumu analiz edip NPC'lere ne yapmaları gerektiğini iletiyor. Ofansif veya defansif davranmadan, formasyonlara kadar. Fakat burdaki nihai kararı individual ai'ler alıyor. Mesela captain modu oynuyorsun, gerçi burda formation ai'nin yerini player alıyor fakat aynı şey. Atlı birliklerinle geri çekiliyorsun 1-2 dismount edilmiş agent'in var. Bu agentlar geri çekilirken aynı zamanda boş dolaşan bir ata yönelme eğilimi gösteriyor eğer çevresinde bir tane bulursa. Galiba bu durumlar yüzünden individual ai'lerin devamlılığı zaruri.
  12. Ainulindalë

Bannerlord için gelebilecek güncellemeler bulunmuş (İngilizce Reddit link)

Çölde daha büyük bir faction olacakmış ama vazgeçmişler bundan maalesef. Çöl de daha büyük bir alan olacakmış ayrıca ve çölün tek bir lideri olacakmış. Ayrıca bunlar gelebilecek içerikler değil, oyunun geliştirme aşamasında eklenen ancak sonradan oyundan çıkarılan şeyler.
    Deserter yazıyor orda, yani asker kaçaklarından bahsediyor.
  13. Ainulindalë

[WT6T] - Genel Tartışma, Şikayetler, Tavsiyeler

Sunucuda hala lag sorunu devam etmekte, acaba profesyonel bir altyapı sağlayabilecek misiniz?
  14. Ainulindalë

RAM mi almalıyım SSD mi?

SSD/HDD direk oyunun performansına etki etmiyor diye biliyorum, dolaylı bir etki var. Yani oynadığınız oyunun bilgilerini rame ssd 10 saniyede aktarıyorsa hdd 60 saniyede aktarıyor. Çift kanal yaparsanız bir de ramleri 3000 mhz'de kullanıyorsanız rahat edersiniz gibime geliyor. Fakat önceliğiniz oyun değilse, SSD almanız daha mantıklı bir karar gibi. Çok daha rahat edersiniz.
  15. Ainulindalë

Bilgisi olan bakabilir mi?

@The Sign of 33 İlk yorumumda belirttiğim gibi eleştirilerin çıkış noktası doğru fakat kendileri yanlış. Warband'da herhangi bir diploması yoktu, lordlarla ilişkiler Bannerlord'dakinden farksızdı. Fakat Bannerlord olması gereken yerden bir hayli uzak, Warband'i içerik olarak geride bırakmış olsa da en fazla 1 adım uzağına gidebilmiş.

Ayrıca spekülatif bir yorum dediğiniz ifadenin neden bir olasılıktan öte olduğunu size basit bir örnekle açıklayayım; bir çok sorunu (baştaki eğitim saçmalığı, ana görev bugu, çocukları büyütme, patrol vs vs) halleden modlar çıktı 3 hafta içerisinde. Fakat bir çok modu aynı anda çalıştırmaya kalktığınızda crash veya stabilizasyon sorunları ortaya çıkıyor. Ya bazı modlarda sorunlar var, ya da benim dediğim kapıya çıkıyor. Galiba sandbox türünde bu kadar kapsamlı bir başka oyun yoktur, önlerinde bir örnek olmadan ve nispeten tecrübesizce ilerliyorlar. Fakat ilgili olmaları konusunda size katılmıyorum, örneğin Alpha sürecinde Dinamik Blok Yönü ve Kalkanların Kavranış Simülasyonu gündem olmuştu diye hatırlıyorum. Konu sahibi yeni önerilerle gelmişti, biliyorsunuz Bannerlord'daki kalkan ve silah bloklama yönü dinamik değil, bir kaç gün sonra bir dev niye bunun olmayacağını güzel bir şekilde açıklamıştı bir model üzerinden. Fakat Kalkanların Kavranış Simülasyonu konu sahibinin önerdiği şekle çevrilmişti, eski hali nispeten daha şekilsiz duruyordu.

Ayrıca binlerce saat Sp'i Vanilla olarak oynamak bence uzak bir hayal; tabii ki de kendisini içerik olarak bir hayli geliştirmeli fakat bu oyunu kendisine gelen modlar bu kadar uzun oynanabilir kılacak. Ve rekabetçi bir MP ortamı. Bana sorsalar ben bu oyunun modlanabilirliğinin daha gelişmiş olmasını isterim içeriğine göre; tabi herkese göre değişir.

Konudan saptığımızı da düşünmüyorum; zaten Tartışma Konusunun kapalı olması ayrı bir saçmalık. Zaten "Forum"un sözlük anlamında tartışma/toplantı geçer. Kişisel bir hale getirdiğimizi de sanmıyorum tartışmayı.
  16. Ainulindalë

Hatırlayamadığım bir röportajda söylenmişti dediğim ifadeyi, bir ara kaynak bulabilirsem burayı editlerim.

@The Sign of 33 Ayrıca bana söz hakkı doğduğu için cevaplıyorum. Konuyu amacından uzaklaştırmamak amacıyla daha fazla yazmayım dedim, fakat şunu belirtmek isterim ilişki kelimesinden kasıt cinsel bir yönelim anladıysanız bu benim üslubumun değil sizin anlayışınızın "leş" olduğunu gösterir.

Eksik çıkarmalarının bir sürü sebebi olabilir, basitçe anlatmak gerekirse oyunda bir sürü parametre var. Sizin bir lordla ilişkiniz, veya bir krallıkla yaptığınız bir savaş ve sonucu da dolaylı veya doğrudan oyunu etkiliyor. Veya bir bölgeden topladığınız recruitler, o krallığın zayıf kalmasına sebeb olabiliyor. Bazı değerler çakıştığından dolayı, ve bazı özellikler eklenince crash verebildiğinden dolayı imtina etmiş olabilirler. Sanıyorum ki bu kadar bug/crash fix'lerin üstüne düşmelerinin sebebi de bu.
  17. Ainulindalë

Oyunda şuan diplomasi var da ben mi bilmiyorum? İçerik olarak Warband düzeyinde bile değil, gülünç olan gösterilen beceriksizlik karşısında hala fanboyluk yapan ve "make believe" zihniyetinden çıkamayanlar. Gerçi ortalık trollden geçilmiyor, böyle saçma bir yorumun neyine cevap veriyorsam.
    Daha yazılan bir şeyi okumakta ve anlamakta zorluk çeken bir insana ne diyebilirim ki ben. İçerik olarak olması gereken yerde değil orası bariz fakat Warband düzeyinde bile değil diyen bir saçma yorumun neyine cevap veriyorsam gerçi.

Fanboyluk kavramı da ayrı komikmiş; Tw benim amcamın oğlu değil aynı zaman da hasmım da değil. Çıkardıkları ürün hoşuma gidiyor, ve sorusu olan insanları bildiğim kadarıyla cevaplandırıyorum. Ha ayrıca sonuçta bu bir oyun, en fazla 2 saatimi ayırırım günlük niye bu kadar kasılıyor onu da anlamıyorum. Siz evinize aldığınız sütle ilişki mi yaşıyorsunuz acaba onu tüketene kadar.
  18. Ainulindalë

Buradaki eleştirilerin çıkış noktaları doğru, fakat eleştirilerin kendileri bir o kadar haksız ve gülünç. Neymiş Warband düzeyinde değilmiş; neymiş Dlc'lerden paraları götürürlermiş. Neyse Armağan Yavuz 4000 küsur özelliğin erken erişimde olmayacağını açıklamıştı zaten. Benim asıl merak ettiğim bu oyun niye 8-13 yaş arasına göre tasarlanıyor ve soft öğeler içermekten öteye gidemiyor.
Back
Top Bottom