Search results

 1. Liathbeanna

  En son hangi kitabı okudunuz?

  Jean-Paul Sartre'ın "Bir Yöneticinin Çocukluğu" adlı öyküsü. Son derece güzel bir hikaye, hem form hem de içerik bakımından. Kimlik arayışında olan bir burjuva çocuğun
  bu amaç uğrunda bir anti-semitist oluşunu anlatıyor.
 2. Liathbeanna

  MOVED: NeoGK mod indirdim ama aletleri nasil kullanacağımı bilmiyorum

  Bu konu Praven Atölyesi'ne taşınmıştır. https://forums.taleworlds.com/index.php?topic=386939.0
 3. Liathbeanna

  Netflix's The Witcher

  Roffron said:
  3. Tweeti ile kendi içinde çelişmiş. Kimse skin rengine bakmıyor diyo da herkes beyaz ondan umursanmıyor. Zerrikanianlara da koyu tenli bunlar diyolar. Ama koyu ten olduğu için ırkçılık yapılmıyor. Zaten az görüyolar tek tük. Kitapta da azlar. Irkçılık yapılacak çoğunluk yok. Elf ve dwarflara ırkçılık yapılıyor. Yani ırkçılık anlatmak istiyosan bunlar üstünden anlatırsın yine. İnsanlar skin rengine bakmıyor demek saçmalık çünkü farklı skinden insanlar iç içe yaşama durumunda kalmamışlar. Elf dwarfu geçtim sorcerer ve sorceresslara bile ayrımcılık yapan bir halk var. Adam büyü yapıyo diye direkt dışlıyorlar. Bunların içine Zerrikanianları atsak onları da yakarlar zaten. Kitabı hiç düzgün okuyamamış. Northern kingdomların geneli ırkçıdır. Bir şey kalmazsa dışlayacak başka bir şey bulurlar.
  İşte sorun burada: Farklı ten renginden insanların bir arada yaşamasıyla doğal olarak bu insanlar arasında ırkçılık yaşanacağını varsayıyorsun. Irkçılık dediğin şey böyle basit değil, ten renklerinin arkasında yüzlerce yıllık bir tarih ve sosyal eşitsizlik var. Aynı şartlar elbette Witcher dünyasında yok, dolayısıyla farklı ten renklerine sahip insanlar arasında ırkçılık olacağını varsaymak yanlış. Dediğin gibi, ırkçılık için gerekli olan sosyal ve ekonomik eşitsizlik insanlar ve elfler üzerinden yürüyor daha çok. Dolayısıyla farklı ten renginden insanların bulunmasının yapımın ruhuna aykırı olacağını falan söylemek temelsiz bir varsayım bana kalırsa.

  Bunun ekonomik bir açısı da vardır ama elbette, dünya çapındaki kitlelere hitap edebilmek için farklı kökenlerden oyuncuları tercih etmiş olabilirler. Ama bunun doğrudan Witcher dünyası ile bağdaşmayacağını söylemek az önce yazdığım sebeplerden dolayı pek mantıklı değil, dizinin sıradan bir fantezi olacağını düşünmek için bir sebep yok henüz. İzleyip görmek lazım.
 4. Liathbeanna

  Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

  Suriyeliler hakkındaki düşünceleriniz ne olursa olsun, bir anda apar topar şehri terk etmelerini istemek insani değil. Elbette eylem yapacaklar böyle bir durumla karşı karşıya gelince.
 5. Liathbeanna

  Netflix's The Witcher

  kvrcgv8rbwc31.jpg
  Showrunner'ın oyuncu seçimleri konusundaki açıklaması gayet makul.
 6. Liathbeanna

  MOVED: Krallık birleştirme sorunu

  Bu konu Warband'a taşındı. https://forums.taleworlds.com/index.php?topic=385510.0
 7. Liathbeanna

  MOVED: Şehir tarafı değiştirme ? sorunu

  Bu konu Warband'a taşındı. https://forums.taleworlds.com/index.php?topic=385513.0
 8. Liathbeanna

  Politik İdeolojiniz Nedir? Öğrenin! MkII

  Pentagram said:
  chart

  Ulan ya ilk sayfadaki yerime bak bir de şimdiki yerime.  :lol:
  Geçmiş olsun, liberal. :razz:

  Politiscales bu testlerden açık ara en iyisi bence, reform ve devrim gibi diğerlerinde hiç olmayan kategoriler var. Sol tarafta kalanlar için önemli bir ölçüt.
  JN67k.png
  j5Jyp.png
  42sky.png
 9. Liathbeanna

  English Premier League

  Futbol evine döndü. :razz:
 10. Liathbeanna

  Ülkelere Bakış Açınız

  RoadWarriror said:
  The White Wolf said:
  Mavi: En Sevdiklerim
  Yeşil: Severim İşte Şöyle Böyle
  Mor: E Yeaaani, Bazılarına Nötrüm
  Siyah: Sevmem

  LvEOZb.png
  Hocam her şeyi anladım da Meksika ile derdin nedir ya? :lol:
  Ülkelerle değil de 20. kuzey paraleli ile bir problemi olsa gerek. :smile:
 11. Liathbeanna

  Versay Antlaşması Gerçekten Dünya Barışı İçin mi Hazırlanmıştı?

  Jacques Collin said:
    Yav ne nazizmi? Savaşta Hitler kadar İtilaf da suçlu. Batı ettiğini buldu. Kendi ayağına sıktı. Kabullenilmiyor bu durum.
  Aylar geçmiş ama yazmadan edemedim. Versay Anlaşması diğer İttifak ülkeleriyle yapılan anlaşmalardan, veya Almanya'nın kendisinin Rusya'ya sunduğu Brest-Litvosk'tan daha ağır değildi. Kaldı ki, Almanya'yı düşmanlaştırmak istemeyen Birleşik Krallık, Fransa'nın karşı olmasına rağmen, Nazilerin bir bir anlaşma şartlarını ihlal etmesine göz yumdu. Eğer bir sorun varsa ortada, o da devletlerin anlaşma şartlarına bağlı kalınması konusundaki isteksizlikleriydi.

  İtilaf devletleri de savaşın çıkması konusunda İttifak devletleri kadar suçluydu elbette, gönül isterdi ki milyonlarca insanı azınlık yapacak, yerinden yurdundan edecek anlaşmalar yapılmasaydı. Ama Versay bu konuda bir istisna değil, yapılan her barış anlaşması en az onun kadar sertti. Versay'ın Almanya'yı yok olmaya falan mahkum ettiği düşüncesi Nazi propagandasından başka bir şey değil.
 12. Liathbeanna

  Irish Pub

  tlgklz said:
  Think like you are in a pub. You have your vodka bottle and talking about nothing. So as long as you talk simple, you can talk about anything in here. As long as you don't start a pub fight (like "YOU DEFEND ABDULHAMIT, YOU Sc**ndrel") you can talk about anything. Still in my opinion none of you has that English level, to talk about religion or politics.

  So let's stay simple ha? Like what are your thoughts about summer, next month plans, about your investments or investment plans like there are altcoins you can invest... I searched it a lot but still can not afford that and can not get that courage to invest.
  This is pretty much it. You may talk about whatever you want, provided what you talk about is in accordance with the forum rules. But don't take it too far and turn the topic into yet another den of convoluted debate.
 13. Liathbeanna

  Üsttekinin Müziğini Değerlendir

  Alman Halk Müziği ve özellikle de Faun pek iyidir, ki bu da en sevdiğim şarkılarından 10/10.

 14. Liathbeanna

  MOVED: Yazmakta olduğum kitap hakkında düşünceleriniz.

  Bu konu Karalama Defteri'ne taşınmıştır. https://forums.taleworlds.com/index.php?topic=363728.0
 15. Liathbeanna

  Üsttekinin Müziğini Değerlendir

  Her şarkısı aynı gibi Sabaton'un, sözleri de pek etkileyici değildi; 6/10.

 16. Liathbeanna

  Star Wars

  Gordioss said:
  Roffron said:

  Yalnız çok harika olmuş, izlerken çok keyif aldım. Umarım Disney görür de yüzü kızarır. :roll:
  Obi-Wan tam olmamış gibi sanki. Vader'ın saf gücünden yetersiz çevikliği ile kurtulmaya çalışan tecrübesiz bir Padawan izlenimi aldım Obi-Wan'dan. Vader'in Order 66'dan sonraki Jedi avlarını anımsatıyor.

  Bir de yeni filmlerin dövüş koreografileri oldukça hoş bence, en iyi yaptıkları şeylerden birisi hatta. Prequelların ağırlığı olmayan, aşırı akrobatik sahnelerinden uzaklaşıp OT tarzına biraz daha hareketlilik katmışlar.
 17. Liathbeanna

  Game of Thrones (İlk Sayfadaki Duyuruyu Okuyunuz)

  Nadir Şah said:
  Arkadaşlar aklıma şöyle bir soru düştü. Hatırlarsanız daha GoT'un ilk bölümünde ve kitabın ilk bölümünde, Sur'dan kaçtığı için Ned Stark tarafından idam edilen biri vardı. İşte bu adam Sur'un kuzeyinden, güneyine doğru nasıl hiç bir Gece Nöbetçisine görünmeden geldi. Yanlış hatırlamıyorsan ne kitapta ne dizide bunu açıkladılar.
  Kara Kale'ye geri döndükten sonra kaçmış olabilir. Veya, kıyıya kadar gidip bir sandalla Duvar'ın ötesine geçmiş olması da mümkün.
 18. Liathbeanna

  the Mandalorian

  https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,160806.1020.html

  Forum pek yoğun değil, Star Wars konusunda tartışılabilir.
 19. Liathbeanna

  Siyasi İdeoloji ve Gündem Tartışma

  Osmanlı Torunuyuz. :) SELAMETLE UİİYYYYY said:
  Oğlum siz kafayı mı yediniz? Nelerden bahsediyorsunuz.
  Pentagram said:
  Looool adamlar kazandığımız seçimin sonuçlarını kabul etmiyor hala Binalinin oy arttırmasının dayanağı nedir diyorsunuz. Sonraki seçim hadi adil olsun diyelim, ne belli kabul edecekleri? Arkasında tüm devlet gücünün olduğu bir parti-devleti yığar oraya yüz binlerce adamı, birkaç sandıkta görevlileri sorgusuz sualsiz tutuklar ağzınızı bile açamazsınız. Hadi dinozorlar halk tv çıkınca gaza geliyorlar da siz bilinçli adamsınız.
  Türkiye sandığınız gibi bir parti devleti değil. Yüz binlerce adamı yığmak kolay bir şey de değil. Tutuklamalar oldu diyelim millet gayet de açar ağzını.
  Türkiye, Sovyet tarzı bir parti devleti olmasa da devletin AKP'ye yatkın olduğu açık. Fazla bir şey almaz bu eşiği de geçmemiz, gereken tek şey kendi tabanlarını totaliterliğin gerekliliğine ikna etmeleri.
 20. Liathbeanna

  İsrail - Filistin Sorunu

  Filistinliler ve Kürtler arasında bir benzetme yapmak mümkün, ikisi de ulus devletler tarafından belli ölçüde baskı gören halklar sonuçta. Ama aralarında önemli farklar da var. Filistinliler bir göçmen devleti olan İsrail tarafından yaşam alanları daraltılmakta, gittikçe genişleyen bir işgal var ortada. Yani oradaki mücadele daha çok Amerika kıtasında kurulan beyaz göçmenler ile yerliler arasındaki mücadeleye benzer. Türkiye'deki sorun ise daha önce farklı unsurlar tarafından bir arada tutulan Osmanlı Devleti'nin bir ulus devlete dönüştürülme çabasından ve bu çabanın doğruduğu etnik gerilimlerden kaynaklanmakta. İsrail'de olduğu gibi bir işgalden söz etmek mümkün değil, ama etnik azınlıklara on yıllardır yer yer azalıp yer yer artarak süren bir baskı ve asimile çabası olduğu da ortada.

  Madrøx said:
  I. Dünya savaşından sonra Osmanlıdan kopan Filistin bağımsızlık kazandı, Savaştan önce bile Filistine göçen Yahudiler olduğunu II. Dünya Savaşına kadar da göçlerin devam ettiğini yazıyor attığın bağlantıda. Yalnız Filistin topraklarında ve civarında yeni bir Yahudi devleti kurmak istemesi var olan devleti bölmeyi biraz kışkırtıcı bir durum gibi. Karşılık vermemek aptallık olur. Tıpkı günümüz PKK sorunu gibi. Filistinin bölünmemek için açtığı savaş bence çok yerinde bir karar. Şimdi çapraz bir bağ kurdun, Eğer mevzu devlet bölerek devlet kurmaksa burada PKK rolünü İsrailin görmesi gerekiyor, Filistin ise Türkiye rolünde. Çünkü burada saldıran Türkiye değil PKK, eğer saldırıyorsa yiyeceği darbeye katlanması gerekiyor. Aynı şekilde saldıran Filistin değil İsrail. Çelişiyorsun gibi. Yanlışsam düzelt lütfen.

  Ne yapalım şimdi eskiden Yunanistan Türklerindi, Kudüs, Kerkük, Musul Türklerindi diye savaş açıp yeni Türk devletleri mi kuralım ki davanda haklı çıkasın?
  Yöntemleri kabul edilemez olsa bile PKK topraktan ortaya çıkmadı hocam. Türkiye'nin -İsrail'de de olduğu gibi- bir ulus devlet olma konusundaki ısrarından doğmuş bir karşılıktır PKK. Karşılıklı şiddeti başlatan şey Türkiye'nin farklı dine inananları, farklı dilleri konuşanları baskı altına almasıdır.
Top Bottom