• Please note that we've updated the Mount & Blade II: Bannerlord save file system which requires you to take certain steps in order for your save files to be compatible with e1.7.1 and any later updates. You can find the instructions here.

Search results

 1. Ayro

  Europa Universalis

  1.30 güncellemesi ile EU4'e Emperor adında yeni DLC geliyor. Taze haber olduğu için henüz çok bir şey yok, bu yüzden Steam adresini atıp geçeceğim şu an:
  https://store.steampowered.com/app/1259360/

  Paradox oyunlarında çok bir şey yok gibi dir durum yok. Mümkün olduğunca her hafta yayınlanan geliştirici günlüklerinde yeni genişleme paketleri büyük oranda anlatılır.

  Buradaki ilk 2 sayfa komple bu dlc ye ait gelştirici günlüğü sanırım. (Malum 1 senede dlc çıkaramadı Paradox)
 2. Ayro

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  50 dolarlık oyunu türklere 90 TL den satarsan eğer yurtdışındaki insanlar TL fiyatıyla almak isteyeceklerdir. Tek akıllı sizler değilsiniz adamlar neden +-15 dolar vermek varken 50 dolar versin?

  Yazımda saydığım Half-Life - Gears 5 - Wticher 3 hepsi 60 dolardan çıkış yapan/yapacak oyunlar. Kimsenin şuan bu oyunlar(ve fiyatı lokalize edilmiş diğer pek çok oyun) hakkında "Türkler niye 90 liraya alıyor?" dediğini görmedim şu ana kadar. Hatta gidip o insanlara sorsanız her ülkede ideal lokal fiyatlandırılma yapılmasını desteklerler bile.
 3. Ayro

  Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

  Duyurluş videosu çıkalı neredeyse 8 sene olmuş, özellikle henüz net bir şeyler yokken eleştiren kişilere karşı oyunu savundum diyebilirim. Ben şuyum buyum demeyi pek sevmem ama pek çok kişinin standardına göre "Mount & Blade Fanboyu" kategorisine girerim diye düşünüyorum.

  8 senedir geliştirilen bir oyunun erken erişime çıkması ve onun da oyunun nerdeyse yarısına sahip bir şekilde çıkması büyük rezillik. Belli ki ya TW'nin üst kısımlarında ciddi sorunlar yaşanıyor ya da beceriksiz bir yönetim var. Ali Erkin de herhâlde artık o kadar bıkmış ki kaçmış firmadan.

  Sıfırdan yeni bir oyun motoru yazılması, Taleworlds'ün büyüklüğü ve yaşanabilecek sorunlara bakınca oyunun bu kadar uzun süredir geliştiriliyor olması o kadar da kötü bir durum değil bu arada.

  Asıl rezillik ise Türkiye fiyatlandırılması. Dolar kuru yabancılara 300₺ bize %50 indirimli hede hödösü yapmaya gerek yok arakdaşlar. Half Life Alyx ve Gears 5 92₺ ye satılıyor burada. 90₺ ye Witcher 3 satıldığını bile gördük. Ancak "Türk oyuncuları üzmeyeceğiz" diyen Türk firması Taleworlds yapıştırmış 150₺ yi. Bu şirketin Bir Valve ve Microsoft kadar iyi bir market departmanı olmadığını hepimiz tahmin edebiliyoruzdur umarım ancak fiyat açıklandıktan sonra hiç olmadığını düşünmeye başladım neredeyse. Zaten firmanın bu oyundan elde edeceği gelir yurtışında oyunu dolar ve euro ile alacak müşterilerden gelecek. Devlet de senelerce bu firmayı ülkeye döviz getirecek diye destekledi, o destekler hepimizin cebinden çıkan vergiler. Evet Türkiye'de korsan kullanım özellike 2000'lerin başında çok yüksekti ve pek çok Türk Warband'i korsan kullandı ki bu gruba uzun süre ben de dahildim maalesef. Şimdilerde bu korsan kullanımın büyük oranda düşmesinin en büyük sebebi ise Valve gibi firmaların lokal fiyatlandırmalarıdır. Yazılım sektörünün dolar üzerinden işlediğini ve Türk lirası ile yapılan alımların etkisinin azlığının farkındayım ve bu bir bahane değil. Durum buyken aksine zaten vergileriyle firmayı desteklemiş Türk vatandaşlarına oyunun fiyatına daha düşük bir şekilde vererek hem sürümden kazanmış olacak hem de bizi mutlu edebilirlerdi. Çünkü asıl gelir Avrupa ve Amerika'dan gelecek bunu herkes biliyor, Türkiye'deki satışlar tamamen ortadan kalksa firma gram önemseyecek değil şu durumda. Fiyatı 150₺ yapıp topluluğu ortadan ikiye bölünce daha iyi mi oldu gerçekten? Ya bu yönetim işi batıracaklarını düşünüp Türkiye fiyatını biraz ortada tutup dışarıda yeterli geliri alamazlarsa nasıl olsa alacaklarını düşündükleri Türk müşterileri can simidi olarak görüyorlar. Ya da nasıl olsa alacaklarını düşünüdükleri Türk müşterilere daha çok indirim yapmayı düşünmeyip aç gözlülük yapma peşindeler, başka açıklaması yok. Düzgün bir fiyattan çıksa Türkçe dil desteğine de göz yumulur ama o da yok, sadece yöneticisi Türk olmasına rağmen çıkışında Türkçe dublaj yapılan Crysislerden nerelere geldik artık. Bu işin tek bahanesi herhangi bir ek dil eklemek için gerekli sistemleri, scriptleri kurmamış olmaları olur o zaman anlaşılır yoksa geliştirme sürecinde henüz oyun geniş değilken oyunun çevirmek aksine daha avantajlıdır ve zaman kazancı sağlar(Türklerin yaptığı bir oyunda Türkçe dil desteğini konuşuyorum. İspanyolca vs gibi bir dil olunca konu iş farklı oluyor tabi).

  Son lafımsa "Oyunun beğenmiyorsanız almayın" demeye getiren "Topluluk Destek" birimine-kişisine artık Türkçe'de nasıl ifade ediliyor ise ona. Bu arkadaş yakın zamanda "topluluk"tan birilerine de dilenci yaftasında bulunmuştu. Eğer bir stajyer veya gönüllü çalışan biriyse tecrübesiz diye geçiştirilir ancak tam zamanlı bir çalışan ise TaleWorlds'ün işe alım sürecinde daha dikkatli olması gerekiyor. Bu olaylar İngilizce forumda gerçekleşse ve sosyal medyada yayılsa bu sancılı Bannerlord sürecinin üstüne şirket piyasadan silinirdi büyük ihtimal. Milyarlar ile oynayan en büyük oyun şirketi EA bile belli adımlar atmak zorunda kalmıştı zamanında böyle saçma cevaplar ve hareketlerde dolayı. Burası kendini resmi diye yutturmaya çalışan başı boş bir yerler gibi değil, üyelere "beğenmiyorsan alma" "dilenci" vs diyen bir yetkili olamaz. Hele bir de alınan maaşın bir kısmı o kişilerin vergisinden oluşuyorsa.
 4. Ayro

  BALIĞA LİMON SIKILIR MI SIKILMAZ MI?

  Limon sıkılınca balık öldüğünü anlarmış.
 5. Ayro

  Kış Lakırtısı

  Laciverdi yakıştıramadım ben de ne yalan söyleyeyim.
 6. Ayro

  Elder Scrolls Online

  Erak said:
  Daha önce metin2 dışında MMORPG oynamamış bir insan evladına tavsiye eder misiniz? ES universe'e fazlasıyla hakimim, oyunun geçtiği döneme dair bilgim de mevcut az çok gameplay izledim ama tam kavradığımı söyleyemeyeceğim, oyun ilk videolarından bu yana değişmiş. TR'de yaşayan birisi için uygun saatlerde oynayan kişi sayısı nasıl?

  Aktif oynayan arkadaşlar varsa bilgilendirirlerse sevinirim.

  Hesabını açarken hangi sunucuda açmak istediğini kendin belirlediğin için bizden 2 saat gerideki Avrupa ile oynayabilirsin, yani prime timelar arasında çok bir fark olmadığı için oyunu dolu bulacaksın. Oyunu illa mmorpg olarak oynamana da gerek yok. Karakterin ile kafa rahat bir şekilde görevden göreve giderek Tamriel'i gezebilirsin. Onun dışında ne desem bilmiyorum ES evrenini seven birisi bence bu oyunu da sevecektir.

  CP 596 hesabım ve bir kaç tane de alt karakterim var, oynamak isteyenler yazabilir. Arada bir buraya da bakıyorum soruları gördükçe cevaplayabilirim.
 7. Ayro

  Imperator: Rome

  Strategyturk tarafından %92 oranında bir Türkçe yama yayınlandı. Eventler hariç tüm kelimeler Türkçe'ye çevrildi. Link
 8. Ayro

  Apex Legends™

  AYRQV
 9. Ayro

  Apex Legends™

  Oyunun başlama koduna "+twitch_prime_linked 1" yazarsanız prime ödülü olan Pathfinder kostümünü ve 5 lootbox alabilirsiniz. Açık fark edildiğinde kostümü kaybedeceksiniz büyük ihtimal.
 10. Ayro

  Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

  Açar ama amacım oyun oynamaksa 16GB yerine 8GB RAM olan bir model seçebilirsin.
 11. Ayro

  Age of Civilizations II

  Tanrı said:
  Vakanüvis said:
  eu4 varken sadece  mobilde tutabilecek bir oyun. Neyse başarılar diliyorum yapımcıya en azından eu4 gibi DLC bayramı değil.
  asker bas genişle mantığında

  EU4'ten bir farkı yok o zaman :/
 12. Ayro

  Ucuz Oyun Keyfi - İndirim ve Ücretsiz Oyun

  Strategyturk'te 
  • BATTLETECH
  • Ancestors Legacy
  • EU4 - Golden Century
  • Stellaris - MegaCorp
  • Crusader Kings II - Holy Fury
  • ROME II - Rise of the Republic
  • WARHAMMER II - Curse of the Vampire Coast
  • Into the Breach
  • Northgard
  Çekilişleri yapılmakta, çoğunun katılımı için son gün, üye olurken referans gösterebilirsiniz beni ayrıca. :razz:

  https://forum.strategyturk.com/konu-strategyturk-kis-festivali-2018
 13. Ayro

  Tom Clancy's Rainbow Six: Siege

  Cpt. Tlgklz ▄︻̷̿┻̿═━一 said:
  Cpt. Tlgklz ▄︻̷̿┻̿═━一 said:
  Geçen yazın aldım şimdi indirdim, prime loot falanda çaktım. Hayırlısı.
  Öğretecek var mı  :lol: , Aşırı yavaş kalıyorum oyunda

  Beni ekleyebilirsin. Uzun süredir düzenli oynayamadım bana da bahane olur tekrar başlamak için.

  https://steamcommunity.com/id/ayrov/
 14. Ayro

  Steam Winter Sale 2018

  Don't @ me

  unknown.png
 15. Ayro

  Anime/Manga

  kierra said:
  blend S nasıl? openingini bir meme olarak gördüm hoşuma gitti izlesem mi

  Basit komedi ve moe seviyorsan izlenebilir.
 16. Ayro

  Hearts of Iron IV

  Harlek said:
  Başlamayı düşünüyorum, Paradox oyunlarıyla içli dışlı değilim.
  Tavsiye eder misiniz ?

  Edit: İki dlc ile satılan versiyonunu aldım, oynayanlar ekleyebilir. Bu hafta hafiften başlamayı düşünüyorum.

  https://forum.strategyturk.com/forum-hearts-of-iron-iv
 17. Ayro

  Europa Universalis

  Afrandez said:
  Benim ilgimi çeken özellik korsanlar ile oynayabilecek olmamız oldu.

  Bu arada Immersion Pack ile Expansion arasında ne gibi bir fark var? Oyun içinde ikisi aynı şey gibi duruyor.

  Immersion Pack ülke odaklıyken Expension Pack (son zamanlarda) bölge/kıta odaklı paketler. Bu son çıkan paket ikisinin arasında bir şey olmuş.
 18. Ayro

  Oyun Dünyası Genel Sohbet

  Port sorunu kalmadı artık. Xbox One denen bir şey var.
 19. Ayro

  Ucuz Oyun Keyfi - İndirim ve Ücretsiz Oyun

  Destiny 2 18 Kasım'a kadar ücretsiz. Bu tarihe kadar oyunu alınca tamamen sizde kalıyor.
 20. Ayro

  The Witcher 3 : Wild Hunt

  Cpt. Tlgklz ▄︻̷̿┻̿═━一 said:
  Zırh konusunda ve Silah konusunda sorularım var. Genelde Witcher Gear ve Relics aşağısı item kuşanmamaya çalışıyorum ama Zırh konusunda kafam karıştı. Şimdi atıyorum bir zırh 30-50 arası değere sahip ama bolca + özelliği var. Diğer zırh ise 20-40 arası ama diğerinden %1-2 farkla + özelliği var. Şimdi hangisini kuşanılmalı? Bu arada zorlukta Story and Sword üstüne çıkınca hep dayak yiyorum.

  Bir kaç basic skill point olayını çözdüm, önerdiğiniz skill tree varsa alırım ama. Şuan Fast attack gitmeye çalışıyorum, şu güçlerden de Axii olanı ilerlettim biraz. Bir de yiyecek yediğimde 20 dakika kadar devam eden yetenek vardı onu açtım. Öneri varsa alırım.

  Fazlalık %1'in etkisi büyük değil o kadar, o yüzden fazla zırh vereni seçebilirsin.Ancak genel olarak yüzde değerler daha değerli, mümkün olduğunca yaratıkların hasarını azaltan %li zırhlar giyin. Sağ tarafta koyduğun yetenekler ile mutajenlerin rengini tuttursan ek bonus alıyorsun diye hatırlıyorum. Eğer oyunda zorlanıyorsan Queen üzerinden gidebilirsin. Can dolduran yetenekler de yine iş yapar.

  Witcher'ın dövüş mantığı aşırı basit. Düşmanın rengi kırmızı olduğunda(Atılacağı zaman) 1 kez alt tuşuna basarak quick dodge yapıyorsun sonra sen saldırıyorsun, bu kadar. Kalabalıklarsa art arda alt tuşuna basman gerekebiliyor ama illa boş kaldığın zaman olacaktır ya da igni-axii ile bir kaç tanesini sersemletip saldırabilirsin yine.
Top Bottom