Search results

1. OktayHan

Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Bayadır sorulmuyor.
    Yama ne zaman çıkacak? xd
    Geçen hafta İngilizce Forum'da bu hafta da gelmeyeceği söylendi haftaya gelir diye tahmin ediyorum ama yine yarısından fazlası fix olan bir patch gelirse şaşırmam.
  2. OktayHan

Battle Terrain System ve savaş öncesi ordu konumlandırma gibi özellikleri tam sürüme saklıyor olabilirler mi acaba? Eğer böyle bir niyetleri varsa anlayışla karşılarım ama daha açık bir bilgilendirme iyi olur diye düşünüyorum.
  3. OktayHan

Krallık Kurmak için Öncesi ve Sonrası Tavsiyeleleri

Bir krallık kuracaksan sağlam ekonomin olmalı başka bir şeye ihtiyacın yok çünkü oyun yapay zekası başka bir şey talep etmiyor maalesef :sad:
    Şahsen krallık kurduktan sonra başbaşa kaldığım bu tekdüzelik yüzünden bilmem kaç kez açtığım seferlerden birinde bile krallık kurduktan sonra oyunu devam ettirecek isteği kendimde bulamadım bu yüzden de oyun bu haldeyken krallık kurmanı tavsiye etmem açıkçası.
  4. OktayHan

1.6.4 sürümünde savaş yaptırmıyorlar ya 5-6 tane lord yakalayıp esir alıyorum. Bir bakıyorum barış teklifi gönderiyorlar bizimkiler de hemen kabul ediyor. Savaş açmak için nufüz harcayayım diyorum. Krallıkta benden başka kimse savaşmak istemiyor. Diplomasi kısmı bayağı sıkıntılı çok eksikleri var.
    Orta çağ temalı bir oyunda diplomasinin aşırı yavan kalması zaten başlı başına bir problem. Üstüne var olan birkaç basit diplomasi özelliği de çalışmıyor yani. En son 1.6.0'da kalmıştım 4 güncelleme gelmiş hala benzer şikayetler görüyorum. Gelen güncellemeler oyuna içerik olarak hiçbir şey katmamış anladığım kadarıyla.
  5. OktayHan

Mevcut 4 tane statü var klan içinde. Doktor mühendis vekil ve izci. Bunların sayısının artacağını söylemişlerdi ancak ne zaman olur yeni tür ne olur söylendiyse pek hatırlamıyorum. Sanırım çavuş atayabilecektir.
    Böyle bir plan var mı bilmiyorum ama mutlaka yeni statüler eklenmeli.
  6. OktayHan

Kalelere bağlı köylerde çıkıyor özel birlikler. Yani kalelerin bir işlevi sayabileceğimiz bir durum var gibi
    Özel birliklerin fazla spamlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Eski hali gerçekten iyi değildi çok zor toplayabiliyorduk ama bu halinde de ayar ters yönde kaçmış. Daha hiçbir birliğe bağlı değilim Vigla Acemsi görünce yüzümü çeviriyorum o derece.

İlla kalelerin bir işlevi olması isteniyorsa kalelere bağlı köylerde üretilen ürünlerin bi faydası olmasını sağlayabilirler.
  7. OktayHan

1.6.2 ile oyuna geri döndüm girdiğim her köyden özel birlik topluyorum. E madem özel birlik toplama olayı bu kadar kolaylaştırılacaktı bir krallığa katılınca özel birlik verilmesinin ne anlamı kalıyor? Topluluğun isteğiyle mi bu hale getirildi bilmiyorum ama şahsen hoşuma gitmedi bu olay.
  8. OktayHan

''The bracing feature has been enabled for spears with handles with 230 base length and above.''

Gözüme çarpan ilk şey bu oldu. Birlikler için de geçerli mi acaba?
  9. OktayHan

Hala 'mızrak duvar' ve 'battle terrain' özelliğinin eklenmesini bekliyorum. Dev Update videosu çıkalı neredeyse yarım yıl geçti. Şimdi eleştirmeyim de ne yapayım ben?
  10. OktayHan

Bu kadar eleştirdiğimiz ve eleştiriyi de sonuna kadar hak eden Bannerlord'un TW için daha tamamlanmadan başarıya ulaşması da ayrı bir ironi.
  11. OktayHan

1.5.10'un ne zaman geleceğine dair bir sinyal var mı?
  12. OktayHan

Dev Update videolarındaki söyledikleri her şey gelse şükür namazı kılarım herhalde.
    O videodakinden daha fazlasını beklemek hayalcilik olmamalı bence ama konu Taleworlds olunca işte...
  13. OktayHan

Oyun 31 Mart diye duyurulup 30 Mart'ta çıkmıştı değil mi? Bir yıl geçmesinin şerefine yarın tabiki bir sihirli değnek beklemiyorum ama yeni bir sefer açmaya değecek bir güncelleme beklentim var. Umarım hayal kırıklığı olmaz.
  14. OktayHan

Bu Oyunda Late Game Yok!

Rome II'yi örnek olarak verdim zaten, farkındaysan Rome II'deki özellik bile oyunda yok. O kadar bile eklense kafi.
    Kullanmaya gerek yok dediğin özellikler zaten isyanları ve ülke dengelerini ayarlıyor, yoksa o mantıkla bakarsan Bannerlord içinde de kullanmaya gerek yok eğer kullanasın yoksa - ama RTW2 doğrudan politikaya odaklı olmadığı için zayıf olduğu konusunda hem fikiriz.

CK3 gibi bir şeyi Bannerlord içinde beklemeni önermem ama. Çünkü bu tarz komplike şeylere net bir şekilde karşı olduklarını birkaç yerde belirttiler çoktan. CK3 sadece politikayı değil politika ile beraber entrika sistemini de ekliyor - bu da farklı bir derinlik katıyor. Bannerlord içinde bu da mevcut değil maalesef - buna yakın bir şey istersen moduma bakabilirsin. Yine de modu yapan kişi olarak açıkçası moddan öte bu özellikleri oyuna gömülü halde görmek isterdim. Ama TWnin yapmaya yelteneceğini bile sanmıyorum.

Ama oyunda Krallıklar arası evlilik ve amcalar vs teknik olarak mevcut zaten çoktan. X kişisi Y'nin amcası yazmıyor ama zaten ya aynı klanda oluyorlar evlenince ya da kadın diğer klana dahil oluyor. Bu da aralarındaki ilişkileri ayarlıyor.
    Bannerlord'dan CK3 derinliğinde strateji öğeleri beklemek Taleworlds'e haksızlık olur bence ama ortaçağ diplomasisinin en temel anlaşmaları olan saldırmazlık anlaşması, askeri ittifak, savunma anlaşması, ticaret anlaşması gibi Warband Native'de dahi olan özelliklerin Bannerlord'da olmamasının izahatı yok.

Başlık postumda bahsettiğim gibi krallık kurduğunuz zaman paranızın sıfırlanmasını engellemek için mecburen sürekli savaşmak durumundasınız ama halbuki bir devletle ticaret anlaşması yapıp ekonomiyi artıya geçirme imkanınız olsa bir süre topraklarınızı geliştirmeye komşu topraklarınızın lordlarıyla ilişkilerinizi geliştirip onu safınıza çekmeye vs. uğraşıp late game'i tekdüzelikten kurtarabilirsiniz. Hem savaşıp hem bunları da yapabiliriz ama anahtar nokta sürekli savaşmanın bir süre sonra sıkıcı hale gelmesi. Aslına bakarsanız düşman lordların başı boş serseri gibi gezip 1-3 seviye savaşçılardan kurulu ordularıyla, ordusu özel birlikler sayesinde kendi ordusunun iki katını hiç kayıp vermeden alacak güçte olan oyuncu tarafından keklik gibi avlanması olayı da hiç gerçekçi değil. Savaşlar daha derli toplu olmalı, daha az ihtiyaç duyulmalı, daha çok büyük güçlerin çarpışması halinde olmalı. Ama artık bunları konuşmak için çok geç, orası ayrı.
  15. OktayHan

Bu Oyunda Late Game Yok!

Yumruk yumruğa dövüş ve kumar birbiri ile bağlı ve tek bir görev ile alakalı şeyler. Daha ayarlanmış gibi durmuyor ama çok farklılık katacağını sanmam oyuna. Herhangi bir görevden farklı olmayacaktır.
    Okçuluk turnuvaları ve at yarışının kodları var oyunda. Ama bilinçli olarak çıkarıldığı ve geri getirmek ile alakalı şimdilik bir planları olmadığını biliyorum. Çok talep olursa belki tekrar düşünürler.
    Avcılık ile alakalı bir şey yok oyun kodlarında.
    Bunun dışında bir iki ilginç görev düşünülüyor, kaleye kancalar ile girmek vs gibi ama zaten kral olduktan sonra köylere gidip görev yapmayacağın için bu görevlerin late game için bir önemi yok.
    Bunlar sayesinde en azından early ve mid game daha uzun ve daha zevkli olur. Keşke ekleseler. Late'de de iş yapar ama asıl boşluğu maalesef doldurmaz. 😔
    Bunu söyleyecektim ama armudun sapı var; üzümün çöpü var dermiş gibi gözükmek istemedim:smile: Aslında bu özelliklerin çıksa bile late game'i zenginleştirmeyeceği çok bariz maalesef.
  16. OktayHan

Bu Oyunda Late Game Yok!

Bazılarının kodları var fakat aktif değil, iptal edildi veya ertelendi sanırım orasını bilemiyoruz.
    Belki de bazı arkadaşların dediği gibi tam sürüme saklıyorlardır bazı şeyleri.
  17. OktayHan

Bu Oyunda Late Game Yok!

Bence masa oyunu turnuvaları, at yarışları, okçuluk yarışları, kumar oynamak, yumruk yumruğa dövüşler, ava gitmek gibi eklenmeyen özellikler eklenirse bu durum biraz düzelir...
    Eklenmeyen özellikler derken? Ekleneceği belli mi bunların?
  18. OktayHan

Bu Oyunda Late Game Yok!

Yine bir sefere başladım, yine kendi krallığımı kurdum, yine bir iki kale aldım ve yine daha ileri gidemeden seferimi bitirdim. Çünkü krallık kurduktan sonra yapabileceğiniz üç şey var: -Savaşmak, -Savaştığın bir krallıkla barışıp başka bir krallıkla savaşmak, -Barıştığın krallıkla tekrar...
  19. OktayHan

Hiç de tam sürüm için gizli bir ajandaları varmış gibi durmuyor. Gayet şeffaf şekilde ileriki güncellemelerde ne beklememiz gerektiğini söylüyorlar bence.
  20. OktayHan

Konu olacak sırada bile değildir bence.Co-op değilde Bannerlord Online oluyor zaten bildiğimiz ve online bir oyunu yapacakları hayal edemiyorum şahsımca.Olsa tabi çok deli bir proje olacağı kesin biz oyuncular için.
    Teknik imkanlar el veriyorsa topluluğun da bu yönde bir talebi varsa neden olmasın diyorum ama TW ekibinin bize anlattığı teknik imkanların elvermediği. Gerçi konu Co-op olduğunda TW ekibinin sloganı haline gelen 'teknik olarak mümkün değil' söylemini modcular biraz çürüttü bence.
Top Bottom